Nematerijalno nasleđe srpskog, rumunskog i mađarskog dela Banata zahvaljujući etno kampu ADZNM „Gusle“ ostaće sačuvano od zaborava. U naučno- istraživačkoj stanica muzičko-tradicionalnog folklora, koja traje 23 godine, ove godine je tridesetak studenata i učenika srednjih muzičkih škola. Do nedelje će se družiti, istraživati, učiti o radu na terenu, ali i steći iskustva koja će primenjivati u radu. Mila Topić iz Banja Luke studentkinja je etnomuzikologije na Akademiji umetnosti i drugi put je na kampu.
-U Kikindi sam upoznala studente sa drugih univerziteta sa kojima delim slična interesovanja s obzirom na to da studiramo srodne nauke. Pored vršnjaka, tu su i profesori sa drugih fakulteta od kojih sam puno naučila. Učimo nove igre, pesme, upoznajemo se sa tradicijom i kulturom ovog kraja. Kamp pruža velike mogućnosti, a u kasnijem školovanju i radu dosta toga mogu da primenim – istakla je Mila.
Vanja Vujičić iz Novog Sada, studentkinja je veterinarske medicine. Kao članica folklornog ansambla „Vila“ interesuje je ova oblast tako da se rado pridružila etno kampu.
-Pevam i igram i kamp je važan za sve nas koji se amaterski i iz ljubavi bavimo tradicionalnom igrom, pesmom i sviranjem. Imamo priliku da od eminentnih predavača saznamo puno toga. Treći put sam u Kikindi i svaki put kamp je drugačiji i bolji i iz vašeg grada odem sa novim prijateljstvima i znanjima – dodala je Vanja.
Mentorka je dr Dragica Panić, šef katedre za etnomuzikologiju iz Banja Luke, dok je novina da su, pored Igora Popova, umetničkog rukovodioca „Gusala“, komentori kampa ove godine i master Katarina Nikolić sa muzikološkog instituta akademije umetnosti i Davor Sedlarević iz Centra za kulturu iz Kolašina.
-Temelji koje smo postavili pokazali su se odlični i kamp je nadrastao sam sebe. Pored očuvanja tradicije, naš cilj bio je povezivanje studenata i akademija u čemu smo uspeli i sada se uključuju i druge zemlje. Pohvalila bih sve zaposlene u „Guslama“ koji već 23 godine predano rade i niko od nas, kada smo počinjali, nije očekivao da će se kamp ovoliko razviti i da će biti uzor sličnim kampovima u regionu. Studentima je značajan jer nauče metodološke osnove terenskog istraživanja. Ovaj predmet ne postoji na fakultetima, iako se o terenu puno priča. Zato od ove godine na Akademiji u Banja Luci uveli smo u redovnu nastavu. Etno kamp okuplja veliki broj mladih ljudi. Pored igračkih i pevačkih radionica i upoznavanja sa tim kako se prikuplja materijal na terenu, oni stiču nova prijateljstva i razmenjuju iskustva – dodaje dr Panić.
Učesnici su sa Fakulteta muzičke umetnosti iz Beograda, Akademije umetnosti iz Banja Luke, Muzičke akademije iz Novog Sada, Štipa iz Makedonije, Zapadnog univerziteta iz Temišvara, muzikološkog instituta srpske akademije iz Beograda, Centra za kulturu „Mijat Mašković“ iz Kolašina, učenici srednje muzičke škole iz Subotice, Sombora i Kraljeva. Prvi put učestvuju i polaznici Akademije iz Prištine i učenici Baletske škole iz Pančeva.
ISTRAŽIVANJE BANATA
Međunarodna studijska istraživačka stanica, etno kamp, ove godine obuhvatiće istraživanja u Rumuniji u Aradu Gaju i Deti. Studenti će posetiti Sečanj, biće prisutni u Padini gde će se upoznati sa tradicijom i običajima Slovaka. U „Guslama“ će se obaviti terensko istraživanje tradicije Roma u našem gradu, a gost će biti i Milan Prunić Duma koji će govoriti o običajima kojih više nema.
A.Đ.