Дуално образовање у Кикинди: Могућност да фирме добију дефицитаран кадар

Дуално образовање подразумева да се план и програм наставе и учења обавезно спроводи на два места, у школи и у компанији, код послодавца. На тај начин се обезбеђује да ученици стичу знања, способности, вештине и ставове, кроз теоријску наставу и вежбе у школи,  као и кроз учење кроз рад у компанији. У Кикинди је у овај начин образовања од 2017. године укључена Техничка школа и то ученици два образовна профила бравар заваривач и оператер машинске обраде, сазнајемо од директорице Миланке Халиловић.

-Сваке године уписујемо једно одељење у којем је по 15 ученика из поменутих образовних профила. Ради се о трогодишњим смеровима и ђаци прву годину проводе у Школској радионици. Од друге године склапа се уговор између фирми и школе, као и уговор између сваког ученика и фирме. Обавеза послодавца је да им обезбеде средства за рад, лиценцираног инструктора за ученике, да им исплаћују месечну надокнаду. Ученик добија опрему за рад, плаћен му је превоз и добија месечну надокнаду која је 70 одсто од минималне цене рада по сату проведеном у фирми – истакла је Миланка Халиловић.

Наставник практичне наставе је координатор дуалног образовања и ученике обилази свакодневно на пракси у фирми.

-У другој години практичан рад обавља се два дана недељно, а у трећој три. Осталим данима ђаци су у школи на редовној настави. У фирмама проводе шест сати. Овај начин образовања пуно значи јер послодавци имају могућност да упознају ученике и све који се добро покажу и на прави начин савладају праксу буду задржани да након завршене школе остану да раде – напомиње Халиловићка.

Техничка школа има уговоре са фирмама „Лабин прогрес“ из Новог Кнежевца која обучава браваре завариваче и „Мекафор“ и „Гриндекс“ из Кикинде за оператере машинске обраде.

-Ђаци су заинтересовани за ову врсту образовања и сваке године попунимо одељење. И у наредној школској години планирамо да упишемо 30 ученика по дуалном образовању – рекла је Миланка Халиловић.

Компаније које се пријављују за дуално образовање морају да буду акредитоване, а овај процес могао је да се обави до 31. јануара, каже Лидија Шебек Петровић, координатор за услуге Регионалне привредне коморе.

-Нова фирма која је исказала интересовање за дуално образовање је „ПС“ и њима требају два трговца. Она је у процесу акредитације. У ранијем периоду и пекара је била акредитована, тако да су ученици школе „Милош Црњански“ који су похађали смер пекар имали могућност да се образују по овом моделу, али ова фирма је одустала од овог начина обнове кадра. У Кикинди четири компаније имају акредитацију и то „Ливница“, „Ле Белиер“, „Гриндекс“ и „Мекафор“ и све четири траже оператере машинске обраде. Почетком јануара држава је донела Уредбу о финансијској подршци дуалном образовању по захтеву компанија. Фирме су тражиле да се препозна њихов труд и залагање у образовању тако да ће имати могућност надокнаде дела зарада за ученике који  проводе време у компанијама. На овај начин задржаће се фирме које су већ у дуалном образовању, али и мотивисаће се оне које размишаљају да учествују у овом систему – навела је Лидија Шебек Петровић.

 

Компаније се једном акредитује и након тога им остаје тај статус. Септембра прошле године ступиле су на снагу измене и допуне Закона којима се овај процес олакшава, тако да су очекивања да ће се више фирми укључити у дуално образовања.

Don`t copy text!