Дом здравља на конкурсу Покрајинског секретаријата за здравство добио је ултразвук дечијих кукова и дигитални интраорални рендген за снимање појединачних зуба. Ултразвук је коштао 5,4 милиона, а 1,5 милиона динара утрошено је за рендген, истакла је дректорица др Биљана Марковић.
– Две докторке, педијатри, завршиле су курс за ултразвучни преглед кукова код деце, а сада имамо модеран и савремени апарат. Први пут у нашем диспанзеру имамо овакав апарат за снимање дечијих кукова – рекла је др Марковић и напоменула да су и из градског буџета издвојена два милиона динара за нову информатичку опрему у амбулантама.
У ранијем периоду од надлежног секретаријата добијен је и ортопан, апарат за снимање комплетне вилице, али је рендген за снимање појединачних зуба био стар и није могао да се користи, тако да је ова служба сада у потпуности опремљена.
– Зграде у којима су наше службе су старе и неопходно их је санирати. У току је адаптација две амбуланте у Другој здравственој станици у Светосавској улици број 53. Плочицама су замењени подови који су били у веома лошем стању, уведена је и нова електроинсталација након чега су урађени и молерско-фарбарски радови – напоменула је др Марковић.
Вест која је обрадовала, пре свега суграђанке, јесте да ће Диспанзер за жене добити свој простор. Пресељењем ће и Медицина рада добити више места.
– Дуже време тражимо објекат за ову службу. Из некадашњег Антитуберкулозног диспанзера измештен је рендген, а стручњаци Института „Винча“ прегледали су простор и утврдили да нема зрачења. У тим просторијама, по завршету адаптације, преселиће се Диспанзер за жене. Очекујемо и да се Центар за ментално здравље, који се налази у другом делу зграде, исели до краја године тако да ће комплетан објекат бити слободан и моћи ћемо да располажемо са њим – појаснила је др Марковић.
У прво време Диспанзер за жене имаће две амбуланте за прегледе, и по једну за ултразвучни преглед и цитологију. Биће места и за чекаоницу, картотеку и све остало што је неопходно. Пошто се Центар за ментално здравље пресели на нову локацију, у плану је да се у овај објекат пресели и Патронажна служба.
Скрининг кукова важан за развој
Начелница Дечијег и Школског диспaнзера др Драгана Грујић додала је да је нови ултразвук умногоме побољшао здравствену заштиту најмлађих пацијената.
– Ултразвук је новије генерације и веома је добар. Пуно нам значи због скрининга кукова код деце. Некада смо били ендемско подручје, али су ови прегледи допринели да се смањи број поремећаја код најмлађих суграђана – прецизирала је др Грујић.