Dokumentarni film „Garavice“ autora Dragana Radovića, koji se bavi stradanjem Srba u Drugom svetskom ratu, na prostoru Bihaćke Krajine prikazan je večeras u kikindskom Narodnom pozorištu.
Film, čije prikazivanje je organizovao Grad Kikinda, u saradnji sa Srpskom pravoslavnom crkvenom opštinom zasnovan je na više od tri hiljade dokumenata, sudskih presuda, saslušanja, zapisnika i izveštaja, kao i iskazima 27 preživelih svedoka. Objašnjava i posledice koje su usledile nakon likvidacija na Garavicama i drugim masovnim stratištima u Bihaću, Cazinu, Velikoj Kladuši, Bosanskoj Krupi i Bosanskom Petrovcu.
Vladimir Bursać iz Zrenjanina, koji je napisao više tekstova i naučnih radova o stradanju Srba u široj okolini Bihaća, kaže da je film „Garavice” projekat Fondacije „Zaboravljeni koreni” i da je rađen više od dve godine.
– Autor filma i osnivač Fondacije, Dragan Radović, živi u Istočnom Sarajevu i prešao je desetine hiljada kilometara da bi snimio ovaj film. Zabeležio je svedočenja 27 živih svedoka koji su kao deca doživeli te strašne zločine, od kojih 15 govori u filmu. Istraživao je u istorijskim arhivima dokumenta, digitalizovano je 2000 strana dokumenata koji će biti objavljeni u tri zbornika- rekao je Bursać.
Film je premijerno prikazan 23. oktobra prošle godine u Banjaluci. Do sada ga je videla publika u 22 grada u Republici Srpskoj, a ovo je 14-ti grad u Srbiji gde se prikazuje. „Garavice” je imala priliku da vidi i publika u Roterdamu.
– Brojna su stradanja srpskog naroda u Drugom svetskom ratu, ali postoje stratišta o kojima se malo zna ili nikako ne zna- istakla je Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika .- Upravo večeras ovaj film svedoči jednu takvu, bolnu istinu. Sama ideja autora je želja da se očuva svedočanstvo o stradanjima, da se pronosi glas i istina o njima o i da se sećajući se toga sa dubokim pijetetom prema žrtvama, pomolimo da se tako nešto nikada ne ponovi. Posebno je bolno čuti svedonjema preživelih, kažu da ih ima 27-oro, od kojih je 15 u filmu. Neka je večni pomen žrtvama- poručila je Jakšić Kiurski.
Film je preveden i titlovan na više evropskih jezika, tako da može da ima i međunarodni život. Ulazak na filmsku projekciju bio je besplatan.