Dodeljena nagrada „Dušan Vasiljev”, kulturno nasleđe Kikinde

U svečanoj sali Gradske kuće u Kikindi, na godišnjicu smrti Dušana Vasiljeva (1900–1924), dodeljena je prestižna književna nagrada koja nosi ime velikog pesnika. Ovogodišnji laureati su Simon Grabovac, za knjigu „Proplanak“, i Nenad Šaponja, za zbirku-poemu „Srećna voda“.

Žiri u sastavu Đorđe Pisarev, Selimir Radulović i predsednik, Radovan Vlahović jednoglasno je odlučio da nagradu ravnopravno podele ova dva istaknuta savremena pesnika.

– Iako je ove godine bilo manje naslova u konkurenciji, kvalitet pristiglih knjiga nije zaostajao za prethodnim godinama. Čak možemo reći da smo imali priliku da čitamo dela nekih od najboljih srpskih pesnika današnjice. Upravo zbog toga smo doneli odluku da nagrada pripadne dvojici autora koji su svojim delima zaslužili ovo visoko priznanje. Sa svakim konkursom i sa svakom nagradom pravimo jedan veliki pomen i veliki parastos nikad prevaziđenom Dušanu Vasiljevu – rekao je Vlahović.

Dušan Vasiljev, jedan od najznačajnijih srpskih ekspresionista, ostao je upamćen po pesmi „Čovek peva posle rata“, u kojoj je, na autentičan način, izrazio strahote Velikog rata, čiji je i sam bio svedok. Iako je poživeo samo 24 godine, njegova poezija i danas odjekuje snažnom emocijom i dubokim misaonim tragom.

Gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan, uručivši nagrade laureatima, istakao je značaj očuvanja kulturnog nasleđa i podrške savremenim književnim stvaraocima.

– Ova nagrada nije samo književno priznanje, već i važan način da čuvamo sećanje na jednog od najvećih pesnika koje je Kikinda iznedrila. Dušan Vasiljev je bio čovek koji je svoj kratak, ali ispunjen život posvetio umetnosti i borbi za srpski narod. Njegova poezija nije samo svedočanstvo jednog vremena, već i inspiracija za buduće generacije. Njegov život i stvaralaštvo predstavljaju putokaz za sve koji se bave umetnošću – kako mladim pesnicima, tako i svima koji rade u oblasti kulture. Nagrada je i dokaz da Kikinda nastavlja da neguje svoje kulturno nasleđe i da daje podršku stvaraocima koji, svojim delima, doprinose savremenoj srpskoj književnosti. Čuvanje uspomene na velikane poput Vasiljeva nije samo pitanje prošlosti, već i pitanje budućnosti. Mi moramo biti svesni da se identitet jednog grada, jedne nacije, gradi i na kulturnim temeljima. Kikinda će nastaviti da ulaže u kulturu, umetnost i obrazovanje, jer to nije samo odraz našeg poštovanja prema onima koji su nas zadužili, već i odgovornost prema generacijama koje dolaze – zaključio je Bogdan.

Dobitnici su istakli da su počastvovani što su se našli u društvu najznačajnijih srpskih pisaca koji su tokom prethodnih godina bili laureati.

– Otkad znam za sebe, ime Dušana Vasiljeva odjekuje u mojoj pesničkoj glavi. To je pesnik koji je, zajedno sa Milošem Crnjanskim, odredio sudbinu ljudi ovih prostora. Vasiljev je vazda i uvek aktuelan i veoma sam srećan što sam se upisao u listu laureata nagrade koja je jedna od najvažnijih u našoj kulturi – rekao je Nenad Šaponja.

Simon Grabovac je istakao posebnu povezanost koju oseća sa Kikindom i delom Dušana Vasiljeva.

– Ova nagrada mi mnogo znači i zato što sam godinama unazad vezan za Kikindu i poeziju Dušana Vasiljeva. Više godina sam bio u žiriju Festivala pesnika srednjoškolaca u ovom gradu, a od studentskih dana sam čitao i proučavao Vasiljeve stihove. Ovo priznanje je, za mene, simbol te dugogodišnje veze.

Članica Gradskog veća za kulturu i turizam, Marijana Mirkov, naglasila je da nagrada „Dušan Vasiljev“ nije samo priznanje za književnost, već i važan deo kulturnog identiteta Kikinde.

– Nagrada je most između prošlosti i sadašnjosti, način da se sećamo velikana poput Dušana Vasiljeva i istovremeno povezujemo sa savremenim književnicima koji nastavljaju tu tradiciju. Vasiljevi stihovi paraju dušu i ostaju urezani u našoj kulturnoj svesti, a isto tako i današnji pesnici, svojim rečima, ostavljaju neizbrisiv trag za buduće generacije. Kultura našeg grada nije samo nasleđe, već i budućnost, i Grad će nastaviti da ulaže u nju.

Nagrada „Dušan Vasiljev” ustanovljena je 1997. godine, a od 2009. se dodeljuje za najbolju pesničku ili proznu knjigu savremenog autora na srpskom jeziku. Među dosadašnjim dobitnicima su imena poput Jovana Zivlaka, Stevana Raičkovića, Milorada Pavića i Davida Albaharija.

Laureati su, pored plakete, podelili i novčani iznos od 1.200 evra.

Tradicionalno, pre svečanosti uručenja nagrada, položeno je cveće na pesnikov grob na Melinom groblju. To su učinili član Gradskog veća Tihomir Farkaš, direktorka Gimnazije „Dušan Vasiljev“ Mirjana Dražić i đaci ove škole.

S. V. O.

 

(VIDEO) Pri kraju rekonstrukcija svlačionica u KSC „Jezero“: Kako napreduju radovi uverio se i gradonačelnik Bogdan

Kompletna rekonstrukcija svlačionica za dvoranske sportove u Kulturno-sportskom centru „Jezero“ je u samom finišu. U...

(VIDEO) Sećanje na dane bombardovanja: Da se ne zaboravi

Vazdušni napadi NATO snaga na teritoriju tadašnje Savezne Republike Jugoslavije počeli su 24. marta 1999....

(VIDEO) U rekordnom finalu Svetskog prvenstva u Mokrinu: Mistral pobedio Spasoja

Mistral, vlasnika Stevana Ognjanova Osvojio je titulu svetskog prvaka u kategoriji seniora. U finalu 39....

Don`t copy text!