На дан рођења Јована Поповића, вечерас је, у Народној библиотеци која носи име великог књижевника, први пут уручена и регионална књижевна Награда „Јован Поповић“ Издавачке куће „Партизанска књига“. У конкуренцији од 242 пристигла рукописа кратких прича из Словеније, Црне Горе, Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије, по мишљењу жирија, признање – плакету и штампање књиге, заслужио је, Данило Стојић из Ужица за своју збирку под називом „Најбоље је већ прошло“.
Основна идеја била је да се реафирмишу лик и дело Јована Поповића који је сасвим заборављен у књижевности, навео је уредник „Партизанске књиге“, др Срђан Срдић.
– Након што смо објавили његова сабрана дела, установили смо и регионалну награду јер је Јован Поповић био Југословен пар екселанс. Што више победничке књиге буду налазиле место у књижевности, тако ће и награда добијати на значају. Дела Јована Поповића поново ће бити истакнута у облику у каквом никада нису била, што он није доживео, и што се није догодило још 70 година касније – навео је Срдић.
Жири за доделу Награде, који су чинили Милана Грбић, Валентина Кнежевић и Звонко Карановић, одлуку је донео једногласно, истичући да „збирка, путем ретроспекције, неретко реферише на Југославију, нарочито на њен распад и ратне деведесете године. (…) Иако се чине као усамљеници и аутсајдери, јунаци прича поред себе заправо увек имају барем двојицу савезника – аутора, а вероватно и читаоца. Преиспитивање капиталистичке, конзумеристичке савремености тексту даје суптилну, али дефинитивно постојећу друштвено-критичку димензију“.
Данило Стојић, рођен 1981. у Титовом Ужицу, аутор је великог броја литерарних и арт фанзина, бави се реализовањем различитих културних акција, издаваштвом и видео продукцијом. Написао је романе „Време полураспада“ и „Ресто“. Пише на српскохрватском и енглеском језику. На додели је истакао да је књига настајала осам година и препознао симболику са називом награде.
– У једној причи је мој деда партизан, првоборац, који је био отписан као мртав у хладњачи, преживео и завршио у Египту. Он је мојој браћи и мени поклонио књиге „Пинки је видео Тита“. То је та веза и највеће значење што ће на мојој књизи бити назив ове награде – рекао је Данило Стојић.
На књижевној вечери која је уследила, гост је био и уредник „Партизанске књиге“, књижевник Владимир Арсенић. Свечаности у Библиотеци присуствовале су, у име локалне самоуправе, која је подржала конкурс, помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски и ресорна чланица Градског већа, Маријана Мирков.
– Дан библиотеке, 179 година постојања и рада једне од најстаријих библиотека у нашој земљи обележавамо са поносом и радошћу – истакла је Дијана Јакшић Киурски. – Опстајала је упркос свим изазовима и искушењима која постоје и данас. Мислим, пре свега, на свеопшту кризу читања и кризу културног идентитета јер све више живимо у материјалистичкој и потрошачкој стварности. То је присуство дуализма између снаге живе, слободне речи и њеног значења, и свеопште присутног агресивног дигиталног и знаковног језика. У томе је улога библиотека, а наша, кикиндска библиотека бори се да очува љубав према књизи, сачувала је своју читалачку публику и књизи приволела и нове генерације.
Народна библиотека „Јован Поповић“ баштини традицију Српске читаонице коју су, 1. маја 1845. године основали студенти Пожунског универзитета. У то време храброст је била и говорити српским језиком, а посебно писати српским писмом, подсетио је директор Библиотеке, Бране Марјановић.
У наставку програма обележавања дана ове установе, сутра (уторак, 19. новембар) ће, од 17 сати, бити свечано уручена награда за најбољи трејлер за књигу по конкурсу Библиотеке. Гости ће бити писци: Бранко Стевановић, Роберт Такарич и Зорица Деспотов.
Од 19 сати, одржаће се књижевно вече Владимира Пиштала, књижевника и управника Народне библиотеке Србије. О његовом делу говориће књижевни критичар, директор издавачке куће „Агора“ и директор Културног центра Војводине „Милош Црњански“, Ненад Шапоња.
С. В. О.