Vidovdan je državni praznik u spomen na Kosovsku bitku, koja se odigrala 28. juna 1389. godine, odnosno 15. juna po starom kalendaru, na Gazimestanu. Obeležava se radno.
Po pravoslavnom kalendaru ovaj dan je posvećen knezu Lazaru koji je, nakon raspada Srpskog carstva, vladao u Moravskoj Srbiji od 1371. do 1389. godine.
Na današnji dan 1389. poveo je srpske snage, među kojima su bili i njegovi srodnici i saveznici, u boj protiv osmanske vojske, nedaleko od Prištine. Na čelu osmanskih snaga bio je sultan Murat Prvi sa sinovima Jakubom i Bajazitom.
Srpske snage su potisnule protivnika, a jedan od srpskih vitezova, Miloš Obilić, ubio je sultana Murata i naterao osmansku vojsku da se povuče. Muratov sin Bajazit je krenuo u protivnapad u kome je zarobljen knez Lazar. On je, po njegovom naređenju, pogubljen, posle čega se osmanska vojska povukla sa bojišta i napustila Srbiju.
Posle Kosovske bitke, telo kneza Lazara sahranjeno je u manastiru Ravanica, a u seobi Srba pod patrijarhom Arsenijem Čarnojevićem, krajem 17. veka, preneto je u fruškogorski manastir Vrdnik. U Ravanicu su mošti vraćene 1989. godine, na 600. godišnjicu Kosovske bitke.
Knez Lazar je Sagradio mnoge crkve i manastire. Najpoznatiji su Ravanica i Lazarica. Takođe, obnovio je i manastire Hilandar i Gornjak, a bio je i ktitor ruskog manastira Pantelejmona. Njegovom zaslugom, okončan je višegodišnji srpsko-grčki crkveni raskol, koji je trajao još od vremena cara Stefana Dušana.
Vidovdan predstavlja Dan žalosti, pa je srpski narod zadržao običaj da se na taj dan ne igra i ne peva i da se zaustave svi veliki poslovi. Za Vidovdan se u crkvama obavljaju pomeni za sve postradale u ratovima.