Sveta Petka ili Prepodobna mati Paraskeva bila je hrišćanska vizantijska podvižnica iz 11. veka. Dan njenog pomena, Petkovdan, obeležava se 27. oktobra, i šesta je slava po broju svečara u Srbiji.
Ova svetiteljka rodila se u selu Epivatu, kod grada Kalistratije na obali Mramornog mora, polovinom 10. veka. Poticala je iz imućne i pobožne porodice. Imala je brata, koji se zvao Jevtimije, i koji se zamonašio veoma mlad, da bi kasnije postao episkop Maditski.
Još kao devojčica, dok je sa majkom odlazila u crkvu, bila je veoma pobožna. Nakon smrti svojih roditelja, željna podvižničkog života, napustila je roditeljski dom i otišla u Carigrad, gde se zamonašila u crkvi Svete Sofije i dobila ime Paraskeva. Zatim se zaputila u Jordansku pustinju. Živeći strogim asketskim životom, radi Hrista se podvizavala sve do svoje starosti.
Širom Srbije nalazi se i veliki broj izvora, koji su posvećeni Svetoj Petki. Jedan od njih je izvor u Kalemegdanskoj tvrđavi u Beogradu, gde su njene mošti dugo vremena počivale.

Kult Svete Petke veoma je razvijen među Srbima, pa je Petkovica kao jača slava raširena u više krajeva, a najviše u istočnoj Srbiji i u Dalmaciji.
Saborna crkva u Jašiju, najveća crkva u Rumuniji, gde se nalaze mošti Svete Petke jedno je od najpopularnijih mesta hodočašća pravoslavnih hrišćana na jugoistoku Evrope.
Hodočašće u svetinjama koje se nalaze u Sabornoj crkvi u Jašiju postalo je jedan od glavnih verskih događaja u Rumuniji. Stotine hiljada hodočasnika okupljaju se svake godine drugog vikenda oktobra da bi obeležili spomen Svete Paraskeve, dok je sam grad u isto vreme ustanovio svoje Dane proslave.
Kult Svete Petke je izuzetno razvijen u Srbiji, Grčkoj i drugim pravoslavnim balkanskim zemljama.