Danas je Ilindan, jedan od najvećih hrišćanskih praznika

Za pravoslavne vernike danas je crveno slovo, dan posvećen Svetom Iliji, Iliji Gromovniku.

Sveti Ilija, veoma poštovan u pravoslavlju kao strog i nepokolebljiv propovednik etičkih vrednosti, prisutan je u Starom i u Novom zavetu kao prorok čije je osobine preuzelo hrišćanstvo dovodeći ga u vezu sa nastankom nove vere i novim Hristovim dolaskom. Prema predanju, Ilija je rodom iz Tesvita, pa je prozvan Ilija Tesvićanin. Pominje se u Talmudu, Bibliji i Kuranu.

Ilija ili Elaja bio je izraelski prorok iz devetog veka pre nove ere. Po predanju, kada se Ilija rodio, njegov otac Savah je video oko njega anđele koji ga povijaju ognjem i hrane plamenom, što je bilo znamenje njegovog plamenog karaktera i sile.

Bio je u sukobu sa tadašnjim carem Ahavom koji je bio odbacio hrišćansku veru zbog žene Jezavelje. Prorok Ilija mu se suprotstavio i pokazao moć Božiju: tri i po godine nije bilo kiše. Veruje se da je upravo zbog svoje moći i ognja toliko poštovan u narodu. Prorokovao je 25 godina.

Srpski narod mnoge prirodne pojave pripisuje Svetom Iliji kojem je prelaskom u hrišćanstvo pripisao i osobine svog starog boga Peruna, koji je upravljao munjama i gromovima.

Prema narodnom verovanju i tradiciji, sveti Ilija se vozi u vatrenim kolima koja vuku četiri konja, iz čijih nozdrva izbija plamen, a grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se vozi po nebu i oblacima. Praznik pada u najsušnije i najtoplije doba godine, a običaj je da se na ovaj dan ne radi u polju, da se ne bi navukao gnev svetitelja.

Da je jedan od najpoštovanijih svetitelja među Srbima, potvrđuju i brojne manifestacije, sabori i vašari koji se održavaju širom Srbije na ovaj dan.

Crkva Svetog Proroka Ilije u Novim Kozarcima

Brojni su običaji za ovaj praznik. Prema njima, ne treba raditi u polju, da usevi ne bi sagoreli od sunca. Ako na Svetog Iliju pucaju gromovi, veruje se da on gađa đavole, pa se ne valja krstiti da se đavo ne bi sakrio pod krst u koji grom ne udara. Smatra se da bi trebalo dobro gledati mesto gde grom udari zato što je to znak da se tu krije nečastivi. Na Svetog Iliju ne bi trebalo da se kupa u reci i da se zalazi u njene dubine, jer voda na ovaj dan čudnim šumom „doziva“ svoje žrtve.

Postoji i predanje da je upravo Sveti Ilija taj koji određuje kada i gde će pasti kiša, a kada će vladati period suše. Ako na Svetog Iliju padne blaga kiša, to se smatra blagoslovom. Na sam praznik menja se vreme, pa se kaže „od Svetog Ilije sunce sve milije“.

Veruje se da je danas dobro uzeti med radi zdravlja. Nekada je bio običaj da majke mažu decu medom da bi cele godine bila zdrava. Narod veruje da je med koji se izvadi na Ilindan lekovit. Takođe, mnogi roditelji deci daju ime po ovom svetitelju jer je simbol snage i neustrašivosti.

Slavi se i kao krsna slava, slava je vazduhoplovaca, obnarodovana ukazom iz 1924. godine. S propašću Kraljevine Jugoslavije prekinuta je ova tradicija vazduhoplovaca, ali je obnovljena 1992. godine.

Don`t copy text!