Дан победе над фашизмом, дан сећања на хероје и жртве који су погинули за слободу

Полагањем венаца и шетњом  Бесмртног пука у Кикинди је обележен 9. мај, Дан победе над фашизмом. Венци су положени на Руском гробљу и споменику „Туга“ одакле је кренула шетња представника Града, амбасаде Русије, борачких организација и грађана Градским тргом. Дужна почаст одата је и на споменику жртвама фашизма, а венац је положен и на спомен плочу бригадиру Драгутину Ристићу. У име локалне самоуправе венце су положили градоначелник Никола Лукач и председник Скупштине Града Младен Богдан, док је испред амбасаде Руске Федерације у Србији то учинио први секретар Јуриј Бутков који се Кикинђанима захвалио на организацији и напоменуо да је заједничка борба савезника против фашизма у Другом светском рату донела победу. Градоначелник Лукач честитао је Дан победе и напоменуо да је фашизам највеће зло 20. века.

-На жалост, и у 21. веку, тиња ова идеологија која је довела до бројних страдања. Кикинда и Србија увек су били на страни истине и правде. Одабрали смо страну победника и наш народ, који је пуно пропатио, увек се борио против неправде и у Првом и у Другом светском рату, али и у ратовима деведесетих. Дан победе за све нас је посебан јер се са пијететом сећамо свих жртава и хероја који су дали своје животе како би ми данас живели у слободи. Није увек било лако, ни једноставно, а и сада су нови изазови пред нама, а наш град је увек био слободарског духа,  поштује сваку жртву и сваког суграђанина који се борио за нашу слободу. Морамо истрајати и у најновијим изазовима, али и послати јасну поруку да смо против сваке неправде и да смо увек на страни Кикинде и државе Србије. Уз наше пријатеље и дугогодишње савезнике обележаваћемо достојанствено овај дан – рекао је Лукач.

Догађај је организовало удружење Српски ратни ветерани јер не постоји породица у Кикинди која нема некога ко није страдао у сукобима током Другог светског рата.

-Шетњом Бесмртног пука Дан победе обележава се од 2019. године. Ово је прилика да се поклонимо сенима наших предака и укажемо младим нараштајима на важност чувања културе сећања – рекао је Владимир Радојчић испред организације Српски ратни ветерани.

У ноћи између 8. и 9. маја 1945. године Немачка је потписала безусловну капитулацију. Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор. У Југославији је то потрајало до 15. маја.

Данашњи дан се од 1950. године слави и као Дан Европе.

А.Ђ.

Don`t copy text!