Спорт

Male-olimpijske-igre-(1)

Naš grad danas je, prvi put, domaćin republičkog takmičenja u Malim olimpijskim igrama, manifestacije u redovnom kalendaru Ministarstva prosvete, koja u fokus stavlja najmlađe učenike osnovnih škola i njihovu fizičku aktivnost kroz igru spretnosti i timski rad.

U Kulturno-sportski centar „Jezero“ stiglo je 26 najboljih školskih ekipa iz cele Srbije – ukupno 338 malih takmičara, učenika nižih razreda osnovnih škola koji su, prethodno, prošli četiri nivoa nadmetanja.

Takmičenje je svečano otvoreno defileom učesnika, kojima se prvi obratio gradonačelnik Mladen Bogdan.

– Kikinda je grad uspešnih sportista i bogate kulture, i veoma je opredeljen da što više popularizuje sport kod dece i mladih. Želimo da ih podržimo da se što više uključuju u zdrave aktivnosti i zdrav način života, da steknu prijatelje u sportskim događajima i na putovanjima. Grad će ih uvek podržavati da učestvuju na takmičenjima i da imaju najbolje uslove za bavljenje sportom – poručio je Bogdan.

Podršku manifestaciji dao je i predsednik Saveza za školski sport Srbije i Svetske federacije za školski sport, Željko Tanasković.

– Veoma sam zadovoljan što sam u sredini koja prepoznaje značaj sporta u razvoju dece. Ovo je jedan od najboljih projekata Saveza jer nema klasičnog takmičenja – deca kroz igru, druženje i zabavu razvijaju timski duh i navike koje će im značiti celog života. Poligoni na kojima se nadmetaju dostupni su svima i daju im priliku da se afirmišu kroz zabavu. U ovakvom ambijentu stvaraju se prave vrednosti – istakao je Tanasković.

Gostoprimstvo Kikinde kao domaćina naglasio je Aleksandar Aćimov, član Gradskog veća za sport i omladinu.

– Veoma nam je drago da ugostimo ovoliko dece iz svih krajeva Srbije, pobednike okružnih olimpijada. Mi smo grad sporta, Kikinda nije usputna destinacija, kod nas se dolazi s namerom. I ovoga puta namera je da podržimo školski sport, i to ćemo uvek činiti. Posle igara, deca će prošetati gradom i družiti se – rekao je Aćimov.

Jelena Krvopić, koordinatorka Saveza za školski sport Srbije, objasnila je strukturu takmičenja.

– Ovo je jedno od najlepših takmičenja u kalendaru Ministarstva. Našu Kikindu predstavlja ekipa četvrtaka iz OŠ „Jovan Popović“. Male olimpijske igre podržavaju kretanje, što je najvažnije u razvoju dece. Poligoni su prilagođeni uzrastu: najlakši za prvake, a sve izazovniji za starije. Deca ih savladavaju što brže i sa što manje grešaka – rekla je Krvopić.

Među učesnicima su bili i četvrtaci Dunja Kresoja i Bojan Kovačević, koji su predstavljali školu-domaćina.

– Bili smo drugi na takmičenju u Novom Sadu, a prošle godine nismo stigli do ovog nivoa. Najteže je kad se prolazi četvoronoške između čunjeva – to je komplikovano jer ne smeju da se sruše – podelili su svoje utiske.

Takmičenju su se, drugi put na državnom nivou, pridružili i trećaci iz OŠ „Dositej Obradović“ iz Sombora: Ana Katačić, Asja Cvijić, Mina Benček i Nastasja Piplica.

– Prošle godine smo bili četvrti, nedostajalo nam je nekoliko sekundi do trećeg mesta. Sada smo pobedili u Somboru i u Novom Sadu. Možda ćemo danas popraviti prošlogodišnji rezultat. U ekipi nas je 12, pola devojčica, pola dečaka. Trčimo, preskačemo, gađamo metu lopticom – sve na poligonu. Nije teško, samo je važno da smo zajedno – kažu u glas.

Male olimpijske igre u Kikindi pokazale su da svako dete može da bude pobednik – kada prevaziđe prepreku i podeli radost uspeha sa svojim timom, u čemu i jeste najveća vrednost ovakvih manifestacija.

S. V. O.

kuglanje-sp.-HRV-SRB.-madjarska

Na Svetskom prvenstvu u Sekešfehervaru (Mađarska), u selekciji Srbije nastupile su i tri kuglašice kikindske Kike 0230: Nada Komanov, Ljiljana Frenc i Jelena Santo, a nakon pobeda u grupi nad Slovačkom i Danskom te poraza od Nemačke, Srbija je u susretu četvrtfinala poražena 1:7 (3.496:3.601) od Hrvatske.
– Dobro smo ušle u susret pa je ostao žal zbog poraza, iako su Hrvatice baš jake i bile su favoritkinje protiv nas. Inače, u celini gledano, nisam zadovoljna svojim rezultatima na Svetskom prvenstvu i Ljiljana je mogla bolje, a Jelena je premalo odigrala za konačan sud – kaže Komanov.
D. P.

odbojka

Minulog vikenda, mali odbojkaši, pretpioniri Severnog Banata u Zrenjaninu su na završnom turniru Prvenstva Srbije zauzeli treće mesto, a danas je za njih prijem organizovan kod gradonačelnika Mladena Bogdana.
– I danas imamo lep događaj i veliki uspeh kikindskih mladih sportista. Bio sam i svedok kako su se spremali, prisustvovao sam njihovom treningu i video koliko im je sve to značilo da se pripreme. Tada, kada smo pričali, poželeli smo im da osvoje neka najveća odličja, a oni su se vratili s bronzom, iako mogu da kažem da su za mene šampioni, za mene su zlatni. Svako ko uradi nešto veliko, mi želimo da to uvažimo i da pokažemo da grad misli na njega odnosno na njih i da im se zahvalimo na tome što promovišu svoj grad na najbolji mogući način, a kada je sport u pitanju to je promocija nečeg najboljeg i zdravog načina života – rekao je Bogdan.
Trener Milan Radosavčev nadovezao se.
– Ovi dečaci su najmlađa generacija u našem klubu koja je ostvarila ovakav uspeh. Pre su to uradili pioniri, kadeti i juniori. Zadovoljan sam kako su igrali, a jedine utakmice izgubili smo od dve beogradske ekipe, ali kada znamo da je tamo veliki broj dece koji se bave odbojkom, mi smo zadovoljni. Zahvaljujem se lokalnoj samoupravi i gradonačelniku Bogdanu, koji su nam mnogo pomogli i bez njih sigurno ne bismo mogli ovo da izguramo, jer nije ovo lako, svi znaju kakva je finansijska situacija da treba to sve ispratiti.
Kapiten malih kikindskih odbojkaša Filip Makivić dodao je:
– Imam 12 godina i ponosan sam na sve nas, bilo je teško i tokom priprema i na takmičenju, a najlepše je bilo kada smo dobijali medalje.
D. P.

rukomet

U prvoj utakmici doigravanja, takozvanog baraža, za popunu Superlige, rukometaši MRK Kikinde, na terenu „Jezera”, pobedili su 31:26 tim beogradskog Obilića. Igralo se na mahove pa je klub s imenom našeg grada u prvom delu vodio 10:6, a na odmor su Beograđani otišli s četiri gola viška – 15:11. Prednost gostiju rasla je i u nastavku i dostigla plus sedam – 18:11, onda je usledila serija MRK Kikinde i u finiš su ekipe ušle egal, a završnica je u potpunosti pripala timu iz „Jezera”, koji će tako na revanš u Beograd s velikih pet golova plusa.
D. P. 

kikboks

Aleksa Torma, član Kluba borilačkih veština i sportova Nova dimenzija, ovog proleća postao je dvostruki juniorski prvak Srbije u kikboksu, u odgovarajućoj težinskoj kategoriji u disciplinama loukik i K1, a danas je njega i trenera mu Dragišu Todorovića te još jednog mlađanog borca Nikolu Krasića (14), primio gradonačelnik kikinde Mladen Bogdan.
– Osam godina treniram kikboks, a u na državnom prvenstvu bila je jaka konkurencija, uspeo sam i sada očekujem poziv i u državnu reprezentaciju, avgusta je na programu Evropsko prvenstvo – rekao je Torma.
Krasić se nadovezao.
– Treniram četiri godine, sport je lep, nije agresivan kako se smatra, a ja sam uzeo srebro na državnom prvenstvu u mom uzrastu. Slušamo trenera, ponekad zna da bude strog, ali to takoi  treba da bude.
Trener Todorović dodao je:
– U kikboksu sam od 1980. godine, među prvima u tom sportu u tadašnjoj Jugoslaviji, višestruki sam prvak bivše države i učesnik Svetskih i Evropskih prvenstava. Klub Nova dimenzija postoji 25 godina, pre njega postojao je klub od 1990. koji je trajao 10 godina i čiji sam takođe bio osnivač, a ovaj rezultat Torme, meni kao treneru, najbolji je. Treniramo u podrumu OŠ „Feješ Klara”, nisu baš neki uslovi, ali nadam se da će nam grad pomoći da budu malo bolji. Imamo dvadesetak članova, svake večeri smo tamo od 19 do 22 sata.
Gradonačelnik Bogdan zaključio je:
– Kikinda ima još jednu lepu stvar da se pohvali, a mi smo ih ugostili da još jedanput pokažemo koliko je bitno da na svaki način uvažavamo naše sugrađane koji ostvaruju velike rezultate u bilo kojoj oblasti rada. U dogovoru s predstavnicima klubova pokušavamo da nađemo najbolja rešenja za njih, tako i kada je reč o Novoj dimenziji, da vidimo šta im je sve potrebno i kako bi mogli da učestvuju na što više takmičenja.
D. P.

ofk-kikinda

OFK Kikinda lagano je dobila Bečej u gostima, a zbog poraza Podunavca kod kuće od RFK Novog Sada, Kikinđani su sada mnogo bliže opstanku u srpskoligaškoj „Vojvodini” nego što je to bio slučaj uoči minulog, pretposlednjeg kola. Dakle, u poslednjoj rundi pašće odluka kojih sedam klubova ispada iz vojvođanske grupe Srpske lige, kombinacija je mnogo, a kada je reč o OFK Kikindi, jedino je izvesno da na svom terenu mora pobediti Dinama iz Pančeva. U isto vreme, nadaće se porazu ili remiju Podunavca na gostovanju u Divošu ili istom ishodu, praktično kiksu Elemiraca koji će kod kuće čekati Zrenjanince a ta je opcija manje izgledna.
– Iako računica za sada ne kazuje tako, ako u subotu sve bude bilo kako treba da bude i u okvirima sportskog nadmetanja, sami sebi ćemo da odredimo ovosezonsku sudbinu. Dinamo poznajem odlično, s mnogim igračima sam sarađivao, ali gledam samo svoj tim i zadovoljan sam kako smo izgledali u poslednja dva meča. Bićemo maksimalno spremni i za subotu i ako pobedimo, verujem da će nam to biti dovoljno za opstanak – kaže šef struke severnobanatskog srpskoligaša Dušan Đokić.
D. P.

Rezultati 29. kola: Kabel – Vrbas 8:1, Sloga – Omladinac 0:0, Radnički – Železničar 1:0, Vojvodina – Naftagas 0:1, Dinamo – Borac 7:1, Bečej – OFK Kikinda 0:5, Podunavac – Novi Sad 0:1, Sloboda – Hajduk 2:0.
POREDAK: Kabel 55, Sloboda 52, Omladinac 47, Hajduk 47, Sloga 47, Železničar 46, Vrbas 46, Naftagas 44, Dinamo 44, Podunavac 44, OFK Kikinda 43, Novi Sad 42, Radnički 37, Vojvodina 21, Borac 21, Bečej 7.
U 30, poslednjem kolu, u subotu (17.30), igraće: Vrbas – Sloboda, Hajduk – Podunavac, Novi Sad – Bečej, OFK Kikinda – Dinamo, Borac – Vojvodina, Naftagas – Radnički, Železničar – Sloga, Omladinac – Kabel.

dzudo

U beogradskim „Šumicama” održano je Prvenstvo Srbije za starije pionire, prethodno se s vojvođanskog prvenstva za Beograd kvalifikovalo troje članova kikindskog Partizana, a najviše uspeha među njima imao je David Mohači u kategoriji do 73kg, u kojoj se borilo još 14 malih džudoka, završio je na deobi sedmog mesta. Bez plasmana ostali su Filip Cvetković (do 42kg) i u konkurenciji starijih pionirki Anja Mortvanski (kategorija do 48kg).
Druga trojka malih Partizana (na slici) bila je na turniru u bugarskom gradu Panđurištu, Siniša Popeskov bio je drugi u odgovarajućoj težinskoj kategoriji, a nastupili su još Noa Balaž i Mateja Džakula.
D. P.

odbojka

Pretpioniri kikindskog Severnog Banata na Prvenstvu Srbije u odbojci, u Zrenjaninu, zauzeli su treće mesto. U utakmici za bronzanu medalju savldali su Jablanicu (Medveđa), rezultatom 3:1. Pre toga, u polufinalu izgubili su, 3:0, od Crnjanskog (Beograd), a ranije, u nadmetanju po grupama mali Kikinđani poraženi su od Laki stara (Beograd), a savladali su Karađorđa (Topola) i Stražilovo (Sremski Karlovci) i kao drugoplasirani stigli u polufinale. Prvak Srbije postao je Crnjanski pošto je u finalu bio bolji od Laki stara.
D. P. 

fudbal.-pfl-+-mfl

Nakon jedine radne srede, kada je postalo i konačno jasno da su u poslednji rang Međuopštinsku ligu „Kikinda-Žitište” ispali kikindski ŽAK i mokrinski Delija, danas je na rasporedu bila i pretposlednja runda u Područnoj ligi. Najpre bašaidska Vojvodina, nešto manje i topolski Napredak, najugroženiji su, a zavisiće u poslednjem kolu i od nekoliko rezultata rivala u ligi, potom, još i više, od (ne)uspeha drugoplasiranog u doigravanju odnosno raspleta u stepenu više Vojvođanskoj ligi „Istok”.
Rezultati 29. kola PFL: Omladinac – Jedinstvo 2:3, Mladost – Banat 3:0, Crvena zvezda – ŽAK 1:4 /Vrbaški, Sivčev triput/, Napredak – 2.oktobar 8:5 /Stanković dvaput, Džin, Mesaroš, Josimović dvaput, Stevanović dvaput/, Zadrugar – Delija 8:1 /Arađanin/, MSK – Gradnulica 2:3, ŽFK Banat – Vojvodina 1:1 /Gavrić/, Bilećanin – Radnički 7:1.
POREDAK: Gradnulica 76, Zadrugar 62, 2.oktobar 54, MSK 45, ŽFK Banat 45, Mladost 44, Omladinac 43, Jedinstvo 42, Bilećanin 42, Banat 40, Vojvodina 39, Napredak 39, ŽAK 30, Delija 27, Crvena zvezda 23, Radnički 15.
U poslednjem kolu, u nedelju (17.30), igraće: Jedinstvo – Bilećanin, Radnički – ŽFK Banat, Vojvodina – MSK, Gradnulica – Zadrugar, Delija – Napredak, 2.oktobar – Crvena zvezda, ŽAK – Mladost, Banat – Omladinac.
D. P.

 

VEROVALI ILI NE: SA ŠESTORICOM DALI PET GOLOVA!

Podatak za rubriku „Verovali ili ne” stiže nam iz Banatske Topole, tamo su Kumančani 90 minuta igrali sa šestoricom igrača u polju, protiv desetorice Topolčana, i postigli pet golova!

 

MFL „KI-ŽI”: IĐOŠANI U DOIGRAVANJU

U Područnu ligu „Zrenjanin” plasirao se Borac (Aleksandrovo), a Borac (Iđoš) u dvomeču, 8. i 15. juna, sastaće se s drugoplasiranim iz A lige FSG Zrenjanin, ekipom Lehela (Mužlja). Bolji iz tog duela takođe će u viši, pomenuti rang nadmetanja.
Rezultati trećeg, poslednjeg kola doigravanja MFL: Roham – Bega 2:4, Borac (A) – Borac (I) 3:1 /Koman/.
POREDAK: Borac (A) 55, Borac (I) 51, Bega 42, Roham 38.

error: Content is protected !!