Спорт

Otvoreno prvenstvo Beograda u streljaštvu. Dušku Petrovu pojedinačno zlato, a u mešovitom paru srebro

Стрелац Кикинде и репрезентативац Србије Душко Петров освојио је на Интeрнационалном отвореном првенству Београда у стрељаштву, прво место у дисциплини ваздушни пиштољ. Злато је Петрову припало након што је у финалу био бољи 16:6 од Димитрија Гргића (Академац Београд), док је Дамир Микец (Полицајац Београд) био трећи.

Пре тога, првог дана надметања у главном граду, Петров је у такмичењу мешовитих парова, заједно с Бранкицом Зарић Кикинђанком у мајици с грбом Новог Сада 1790, узео сребрну медаљу. Поражени су тада у борби за злато од пара: Зорана Аруновић (Олимпик 011 Београд) и Микец. Аруновићева и Микец били су успешнији у старту 12:0, али су се Петров и Зарићева вратили у меч и поравнали на 14:14, но на крају ипак је тријумфовао београдски тандем резултатом 16:14. Петров је пуцао и трећег дана, тада на „Великој награди Београда”.

– Нисам имао такмичарских амбиција на овом другом турниру, тестирао сам нови пиштољ – каже Петров.

Када спомињемо и Зарићеву, додајмо још и да је она другог дана надметања у конкуренцији дама пиштољашица била трећа.

Druga rukometna liga Vojvodine. Još jedna, 10, pobeda Zvezde

Десетом победом у сезони, уз реми, рукометаши мокринске Црвене звезде и даље чврсто држе чело табеле у Другој лиги Војводине. Мокринчани су вечерас 44:42 (23:16), у својој дворани, савладали тим Далматинца из Риђице. У наредном колу Звезда ће гостовати у Руми истоименој екипи, која је у лиги 14 клубова на десетом месту лествице.

Црвена звезда: Крстић, Алмаши 5, Дражић 8(3), Дукатаров 3, Челекетић, Мајкић, Домазет 3, Голић 2, Трнић 5, Миливојевић, Ковач 8, Ладичорбић 10, Малуцков.

Neuspeh odbojkaša Kikinde. Izgubili kod kuće, utešni bod, ipak, na kontu

Одбојкаши Кикинде изгубили су, резултатом 2:3, утакмицу деветог кола Друге лиге „Север” ОС Војводине, вечерас на свом терену, од тима Стражилова из Сремских Карловаца, па су тако, ипак, уписали утешни бод. Резултат по сетовима био је: 25:16, 25:27, 14:25, 25:18, 12:15. Тренер Милан Радосавчев каже:

– Изгубили смо практично добијену утакмицу због лошег пријема, баш као и у Вршцу у претходном колу. Чека нас гостовање у Баваништу па нам долази трећа екипа новосадске Војводине и онда ће то бити крај полусезоне. Надам се да смо кадри да остваримо обе победе па ћемо тако бити у средини табеле. 

ŽAK izgubio u glavnom gradu. Od očaja do sjaja i natrag

У седмом колу Прве „А” лиге, ватерполисти ЖАК-а поражени су у Београду од тима Старог града, резултатом 10:6, у утакмици одиграној на махове. Београђани су водили 2:1 након прве четвртине, а на великом одмору увећали су предност на 4:1. Трећа деоница припала је уверљиво (4:1) ЖАК-у па су екипе у последњу четвртину ушле резултатски поравнате – 5:5. Уследио је, међутим, нови пад клуба из нашег града и тада су домаћини заправо били и најдоминантнији – 5:1 било је у последњој деоници сусрета. Тренер Мирослав Мунћан каже да је ЖАК у овој утакмици одиграо од очаја до сјаја и натраг.

– Грешили смо доста у прве две четвртине, постигли тек гол, а у трећој смо били одлични. Међутим, тада смо се и силно енергетски истрошили и онда физички пали баш када је било најпотребније, у завршници – истиче Мунћан.

Наредног викенда у кикиндском „Језеру” гостоваће ватерполисти шабачке Саве, познаници из нижег степена, а и они су као и наша екипа летос изборили пласман у  други ватерполски ранг Србије.

– Ми смо ушли као шампиони, они кроз бараж, али шта је било минуле сезоне, небитно је. Сада знамо једино да морамо добити овај меч. Остаје нам после тога још једно гостовање у Београду против клуба с имемом главног града, а увек је тешко против београдских екипа узети бодове на њиховим базенима – јасан је Мунћан.

ЖАК после седам утакмица има по три победе и пораза и уз реми, с 10 бодова, налази се у средини табеле.

ЖАК: Бушић, Стојадинов, Наћук, Зорић, Будурин 3, Јовановић, Илић, Радановић 2, Палоташ, Гавранов, Симић, Талаја 1, Степанов, Видицки. 

Odbojkašice Kikinde 0230 poražene na terenu, ali „upisale bodove” bodove iz humanosti

У деветом колу Друге лиге „Север” ОС Војводине, одбојкашице Кикинде 0230 поражене су 3:0 (25:17, 25:11, 25:13) у Бачкој Паланци од Паноније, водеће екипе на табели. Тренер нашег тима Игор Голијанин каже:

– Девојке су пружиле колико су у овом тренутку могле против лидера. Ослабљене без болесних Катарине Чарапић и Александре Ђорђевић, нису могле више. 

Капитенка Ивана Милић вели:

– Ушле смо у меч несигурне и стегнуте. Уз то, биле смо и некомплетне, а ривалке су нас цело време мудро реметиле у сегментима игре у којима смо ми најтање.  Бориле смо се до краја, а иако све резултатски изгледа лоше, млађе играчице показале су да се могу носити с искуснијим екипама и то са самог врха. Бићемо мотивисане да у суботу од 14 сати, када ћемо у „Језеру” дочекати екипу из Вршца, победимо, а у Бачкој Пaланци срце нам је било пуно због учешћа у хуманитарној акцији намењеној деци на Космету.

Кикинда 0230: Берић, Маћош, Пилиповић, Алексић, Сивчев, Пролић, Станић, Сараволац, Голијанин, Милић. 

Superliga za kuglašice. Kike pevajući iz Šumadije

У великом стилу победом од 7:1 (3.289:3.021) у Крагујевцу над Јагодином, куглашице кикиндске Кике 0230 окончале су јесењи део сезоне у Суперлиги и зимоваће на трећем месту првенствене табеле. Била је то утакмица 10. кола односно првог у другом кругу надметања па ће у наставку сезоне на распореду бити још осам рунди у елитној лиги Србије. Капитенка наше екипе Нада Команов вели:

– На почетку сезоне нисмо се надале овом пласману. Стартовале смо само с циљем да изборимо опстанак, али кренуло нам је добро и надам се да ћемо у истом стилу и завршити. Сваку утакмицу одиграмо с пуно енергије, задовољна сам с екипом и никада је не бих мењала, јер заједно смо од малена, заједно и остајемо, а у другом делу сезоне борићемо се да останемо и на овој позицији и тако изборимо пласман у једно од европских куглашких такмичења!

Кика 0230:  Наталија Кресоја 551, Маријана Француски 554, Јелена Санто 538, Нада Команов 575, Јасмина Драганов 536, Снежана Шибул 535. 

„Jezero” domaćin bokserima. „Kikindska zlatna rukavica” 44. put

Дворана „Језеро” угостила је данас 80 боксера и боксерки из 35 домаћих клубова у оквиру 10. кола Лиге Србије свих узраста, а истовремено то је и традиционална „Кикиндска златна рукавица”. Манифестацију је свечано отворио градоначелник Кикинде Никола Лукач.

– Настављамо традицију боксерског спорта у Кикинди, а захваљујем кикиндском клубу и Боксерском савезу што нам је то омогућио. Сигуран сам да ћете уживати у нашем граду и да ће момци и девојке дати све од себе да племениту вештину представе у лепом светлу и у духу ферплеја – рекао је Лукач и поделио прве трофеје на турниру.

Милан Шкапик председник кикиндског Боксерског клуба Одред КИ 1945, напоменуо је:

– Хвала Граду Кикинди који је спонзор ове манифестације, хвала и Боксерском савезу Србије који нам је доделио организацију 10. кола Лиге Србије. Имамо 130 клубова и добити организацију кола Лиге, велика је част и обавеза. Имамо тројицу боксера на овом надметању, а један од њих је и Никола Шибул, треоструки вицешампион државе у својој категорији и узрасту и он је добитник клупског трофеја „Вујкетова златна рукавица” који Одред додељује свом најстакнутијем члану у години за нама.

Градски већник Драган Пецарски истакао је:

– Бокс у Кикинди има изузетно дугу традицију, а доказ је и ова манифестација која се одржава од 1975. и није у минулом периоду одржана само двапут 1999. и 2020. године због познатих догађаја и околности. Зато је нама из градске управе велика част да подржимо овакву манифестацију коју треба неговати, унапредити и омасовити.

Јован Панић, технички делегат Боксерског савеза Србије закључио је:

– Имамо такмичаре од Врања па до Суботице, а све што вреди у српском  боксу у свим узрастима од пионира па навише, овде је у Кикинди данас окупљено. Велику захвалност дугујемо Граду Кикинди, на челу с господином градоначелником Лукачем, која много помаже бокс у вашем граду, а иначе је наш спорт доласком Ненада Боровчанина на чело Савеза, у последњим годинама много напредовао па узимамо медаље на свим значајним међународним надметањима. Очекујемо да овај кикиндски турнир већ од наредне године прерасте у међународни, а и овако смо га већ подигли на висок ниво.    

Ženska ARKUS liga. U „Jezeru” sladile se i Kragujevčanke

У претпоследњем јесењем колу АРКУС лиге, у још једном окршају рукометашица Кикинде с директним ривалом за опстанак, гошће су се сладиле на северу Баната. Овога пута у кикиндској дворани славила је екипа из „Језера”, али оног крагујевачког: ЖОРК Кикинда – Раднички 26:27. Гол разлике – 15:14, било је у корист наших рукометашица на одмору, а почетак наставка био је добар за Кикинђанке. Полако су повећавале разлику па су у 41. минуту повеле 20:17. Нису, међутим, имале снаге да током неколико наредних минута и преломе меч. Догодило се управо супротно, Крагујевчанке су за само два минута начиниле добру серију од 4:0 и ушло се у неизвесну завршницу. Гошће су, ипак, биле те које су контролисале меч, али је и поред тога наша капитенка Линеа Чочај у последњим секундама с крила промашила зицер за реми па је у сузама дочекала крај конференције за новинаре након меча.

– Биле смо борбене, али догодио нам се пад концентрацији око 40. минута утакмице, прокоцкале смо три гола вишка, противник је то искористио и на крају нас заслужено надмудрио – истакла је Чочај.

Тренерица Кикинде Драгана Карановић рекла је:

– Крагујевчанке су заслужено славиле, а моје девојке су се бориле, а било је и техничких грешака па је уследио пораз. Окрећемо се наредној обавези, још пола првенства је пред нама па можда ћемо и ми негде овако узети бодове. 

Наредни ривал, последњи у овој календарској години, Кикинди ће бити Бекамент у Аранђеловцу, за седам дана.

ЖОРК Кикинда: Матић, Ал. Чубрило 1, Сивчев 1, Радаковић 10(2), Ердељан, Степановић 2(1), Балабан, Латиновић, Чочај 2, Перовић 1, Н. Чубрило, Попадић, Живков 4, Ан. Чубрило 2, Новаков 1, Митић 2(1). 

Muška ARKUS liga. I drugi beogradski „večiti”, ubitačno po Kikindi

У размаку од девет дана, у такмичењу АРКУС лиге, после „црно-белих” и други београдски клуб, Црвена звезда, уверљиво је славио против Кикинде – 37:26. У дворани „Шумице” у главном граду, „црвено-бели” су били још и убитачнији по Кикинђанима за разлику од свога вечитог ривала недавно у „Језеру”, који је тада у другом делу прикочио чувајући се за европске обавезе.

Вечерас је на полувремену водила Звезда 19:14, а и већ тада све је могло бити уверљивије у корист Београђана, но у финишу првог дела наш голман Гаћиновић некако је одржао наду. Још је само почетак наставка био занимљив, али већ тамо негде од 40. минута распао се цели систем Кикинђана и Звезда је у последњих дведесетак минута одрадила шутерски тренинг непрестано правећи све већу разлику.

Последњи ривал Кикинде у јесењој полусезони биће лесковачка Дубочица, наредног викенда у „Језеру”.

Кикинда: Балабан 1, Кукић 3, Босанчић 3, Лисица 3, Костић, Трнинић, Егић 2, Мишков (3 одбране), Шијан 4, Врговић 4(2), Панић 1, Комарек 3, Илијин 2, Гаћиновић (три одбране). 

Zlatne godine Jovice Bešlina. S pištaljkom i zastavicom i on je obeležio, ispostavilo se, kraj fudbalske jugoepohe

Свечаном доделом признања, кикиндски фудбалски арбитри окупљени у организацији при Фудбалском савезу Града Кикинде, недавно су прославили леп јубилеј – седам деценија организованог суђења, а међу доста значајних имена, посебно се издваја једно. Не треба много нагађати, реч је о Јовици Бешлину главном судији на три београдска „вечита дербија” и то у време бивше државе с преко 20 милиона становника. Када год с њим крене разговор о минулим временима, увек се као прво сећање наметне 6. мај 1984. године. Био је тај 74. судар црвено и црно-белих, најпосећенији „вечити дерби” у историји са око 100.000 гледалаца, уз онај 59. првенствени меч с јесени 1976, те 82. по реду у пролеће 1988. године.

– Тако ће заувек и остати, јер онда је Маракана примала 100.000 гледалаца, а тога 6. маја 1984. на нашем највећем стадиону било их је 102.000 како је записано у Звездином музеју, док се број продатих улазница увек у тим случајевима кретао око 90.000. Игла није имала где да падне – присећа се Јоки.

Сусрет је завршен 0:0, а Звезди је, показало се до краја шампионата, и тај реми одговарао односно био готово у рангу победе па је убрзо пришила још једну шампионску звездицу на свом реверу, 15. по реду, премда јој те сезоне највећи ривал није био само Партизан, већ и сарајевски Жељезничар и НК Ријека, сви су заостали по два бода, те сплитски Хајдук. Још двапут си, Ти Јоки, као главни арбитар, на терен изводио два ривала с Топчидерског брда?

– Да, други пут било је то непуне две године касније, 15. марта 1986. Опет на Маракани, а Звезда је тада славила 2:1. Сусрет је био 78. првенствени по реду и обележила га је тешка повреда Јовице Николића, када му је, без намере, у једном дуелу Милош Ђелмаш из Партизана сломио ногу. И тада је стадион био одлично попуњен, преко 70.000 гледалаца, а на крају те сезоне у последњем колу свега је било. ФСЈ, на челу са Славком Шајбером, поништио га је, али је Партизану касније ипак уписана титула.

И у трећој сезони када си им судио, један од два београдска клуба био је шампион?

– Јесте, у сезони 1989/90. Звезда је имала најбољи тим у историји и била је то заправо припрема да годину дана касније постане првак Европе, па 16. марта 1990. године на стадиону ЈНА, Партизан није имао баш никакве шансе. Роберт Просинечки погодио је с велике удаљености, Звездаши су после годинама говорили да је дао гол „с Аутокоманде”, а и Дарко Панчев савладао је голмана „црно-белих” Горана Пандуровића за лагану победу Звезде од 0:2. Надлежни у Фудбалском савезу Југославије тада су оценили да је та моја арбитража била најбоља на једном вечитом дербију до тада, а био је то 86. по реду лигашки окршај љутих ривала, иначе као реткост до тада, одигран у петак. Речено је и записано да сам презентовао пример школског суђења, за уџбенике. У целини гледано, биле су то златне године југофудбала, нарочито та последња деценија када сам и ја био и учесник и сведок.

Значи, када си Ти судио „вечитима”, двапут је Звезда на крају била првак, а једанпут Партизан?

– Да, Звезда је усто остајала у сва три меча непоражена, двапут је победила, а Партизан није дао гол из игре за 270 минута па они који ме не знају мисле да сам Звездаш. Али Партизану сам досудио пенал који је Чапљић реализовао 1986. и то је једини погодак „црно-белих” против Звезде, када сам ја судио дерби. Иначе Николић је тада пре повреде затресао мрежу, а Мусемић донео у финишу победу Звезди.

А сада, после толико деценија, иако то знају они који те добро познају, за кога је Јоки навијао?

– Па, играо сам у Црвенки четири године, а 1970/71, дакле у једној сезони били смо као практично сеоски клуб и чланови елитне лиге Југославије. Наступио сам на 32 меча у елити и дао четири гола. Значи, Црвенка је била мој клуб у том погледу, јер сам у њој највише постигао као играч, а од детињства сам навијао за Партизан. Међутим, чим сам постао судија 1975. године, све сам то оставио по страни и нико па чак ни касније Драган Џајић није могао да примети моје раније опредељење.

Да, Ти си ми причао већ једанпут, био је Џаја и у дому породице  Бешлин, у кикиндској Улици Ђуре Даничића?

– Тако је, долазио ми је Џаја у госте с Војиславом Лалатовићем, популарним Војом Кисом, тадашњим првим оперативцем клуба, секретаром стручног штаба Црвене звезде, иначе млађи ће пре знати за Ненада Лалатовића, Војиног нећака… И тако седимо ми и служимо се, осамдесетих година прошлога века, летње је доба, кад моја двојица синова тада дечкићи, јуре унутра-напоље с лоптом и Џаја их примети, а они обојица у „црно-белим” дресовима Партизана. Џаја ништа не коментарише само се смејуљи, гледа их и Воја, а ја им кажем: „Синове водим да гледају Партизан само када судим црно-белима, а када судим Звезди, ви можете да изгубите само ако то хоћете!” И онда, смех…

Било је у Твојој каријери и тешких момената?

– Да, нажалост, Драган Манце, голгетер Партизана који је тек требао да направи велики успон, погине у саобраћајној несрећи 3. септембра 1985, а у првој наредној утакмици на стадиону ЈНА, пет дана касније, гостује Приштина. Мени припадне да судим. Никада нећу заборавити тај мук за време минута ћутања на стадиону, сав се и сада најежим, Партизан је на крају победио 1:0 голом у последњим секундама.

На Маракани као и на стадиону ЈНА, рачунајући ту и улоге помоћника махача, судио си доста пута. Такође и на Пољуду, полуотвореној шкољци, лепотици за себе и без сињега мора. Па онда ту је и Максимир, који тада није био, како га данас у Хрватској зову „Максиругло”, у „белом Загребу граду” метрополи као што је био и Београд… Где Ти је још посебно било лепо у тадашњој Југославији?

– Буквално свуда, али наравно неки градови посебно су остали у мом срцу. Пре свега у Босни и Херцеговини, тај народ био је неизмерно гостољубив и срдачан и увек су ме доживљавали као неког свог, специјално им драгог. Пре свих, Челик из Зенице остао ми је у изузетно лепом сећању. Но, ја и дан данас могу као пријатељ да одем у било коју државу која је некада била део Југославије, не само у БиХ, него и у: Марибор, Ријеку и нарочито Осијек. Ето, судијску сам црту давно подвукао и сада после толико деценија, на списку најдражих, када гледам где сам и како дочекиван као судија, налазе ми се: Челик, Осијек и Звезда. Нажалост, време чини своје па је, само из тих биолошких разлога, и контаката међу нама све мање.

Време ради своје и на пољу фудбалских технологија?

– Треба тако и да буде, али ВАР је истовремено убио драж фудбала у погледу радовања и играча и навијача. Истовремено, погрешке су сада смањене на минимум и овако је поштеније. Добре су и ова надокнаде изгубљеног времена на текућем Светском првенству. А у моје доба деси се да погрешимо много чешће на штету гостију, али онда кад одемо да судимо код онога кога смо прошли пут оштетили, ми му мало помогнемо. Била је то такозвана компензација…

Карабурма и Скопље

На великој сцени дебитовао је Јоки 6. марта 1983. као помоћник на утакмици ОФК Београд – Динамо (Винковци) 2:0, а две седмице касније 20. марта предводио је судијску тројку као главни арбитар у Скопљу на утакмици Вардар – Црвена звезда 1:1. Последњи меч с пиштаљком у првенству Југославије са шест република и две покрајине, био му је 17. марта 1991:  Осијек – Борац (Бања Лука) 2:0, а са заставицом 9. јуна 1991: Партизан – Вележ (Мостар) 5:0. Укупно на прволигашким теренима Југославије, Бешлин је арбитрирао 81 пут, 51 као главни и 30 као помоћни судија. Још је судио и двапут као главни у два меча завршнице југокупа, а трипут је био помоћник.

Јоки је био присутан још и у наредној, у сваком погледу крњој, сезони, у првенству Фудбалског савеза Југославије 1991/92, такмичењу клубова из: Србије, Црне Горе, Македоније и само до почетка пролећа Босне и Херцеговине, а без клубова из Словеније и Хрватске. Пет пута био је главни и двапут помоћни арбитар.

Од суђења се опростио 1. августа 1992. на пријатељским утакмицама, на кикиндском Градском стадиону током Меморијала „Недељко Лукач Цар”, а потом је био дугогодишњи контролор суђења.

Западна Немачка и Совјетски Савез

У тадашњем Совјетском Савезу, ондашњем Лењинграду, Бешлин је 18. септембра 1985. био помоћник главном судији Бериши Шинасију из Приштине, на првој утакмици шеснаестине финала Купа европских шампиона, Зенит – Валеренга (Осло, Норвешка) 2:0.

Пре тога Јоки је махао на међународној сцени и 16. октобра 1984, али није тада била реч о сениорским екипама. Наиме, састали су се најбољи млади састави (до 21. године) тадашње Западне Немачке и Шведске. У граду Минстеру било је 1:0 за Немце, а у оквиру квалификација за шампионат Европе 1986. године у поменутом узрасту.

Још једанпут био је Бешлин помоћник у међународном сусрету, али тај меч није био у надлежности УЕФА. У Новом Саду, 16. јула 1988, у Рапан купу Војводина је поражена 0:2 од западнонемачког Карлсруеа.

 

Mondiale измакао, остала кравата из Вићенце

У јесен 1989, тачније 11. новембра, главни арбитар на званичној међународној пријатељској утакмици Италија – Алжир 1:0, у Вићенци, био је Београђанин Зоран Петровић, а један од југословенских махача и Јовица Бешлин. Међутим, следеће године, за разлику Петровића, Бешлин није био на Мондијалу у Италији. Јокију је из Вићенце остала кравата с мотивима маскоте Мондијала ’90 као успомена, а баш тај модни детаљ окачио је на недавној свечаности кикиндских арбитара.

ФОТО: Приватна архива

error: Content is protected !!