Најновије

saobracajne-dan-zrtava-(1)

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима је настала укупна материјална штета у износу од 330.000 динара. Саобраћајна незгода су се догодиле због радње возилом  и неприлагођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је санкционисан 141 учесник у саобраћају.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 18 возача, од којих су три задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривена су 23 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 35 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 65 осталих прекршаја.

 

 

ddk-kesice

Акција добровољног давалаштва крви биће организована данас, 2. фебруара, од 8.30 до 13 сати у Црвном крсту. Даривање драгоцене течности организује се у сарадњи са Институтом за транфузију Војводине.

Kрви може дати свака здрава, одрасла особа, старости од 18-65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити ни њу, нити особу којој би се та крв применила.

Наредна акција најављена је за 18. фебруар.

1.2.-odbojka-1

Одбојкаши Северног Баната, победом у Новом Саду над другом екипом Војводине, резултатом 3:1 (25:21, 15:25, 13:25, 22:25), наставили су сезону једној од четири групе трећег ранга надметања, која окупља војвођанске клубове. Кикинђанима је ово четврта победа, имају и седам пораза и полако се померају на лествици из опасне у зону сигурности. У наредном колу, у „Језеру” чекаће тим Стражилова из Сремских Карловаца.
У „Спенсу”, против истог ривала били су успешни и претпионири јединог кикиндског мушког одбојкашког клуба, у трећем колу Првенства Војводине, славили су 3:0.
Бележимо још и победу пионирки ОК Кикинда, једног од чак три женска одбојкашка клуба у нашем граду. Оне су 3:2 добиле на домаћем терену Банат из Вршца, такође у Првенству Војводине, у другом колу, за поменути узраст.
Д. П.

bebe-1

У Кикинди је у 2025. године рођено 380 беба. То је 46 новорођенчета мање у односу на 2024. годину, сазнајемо у Матичарској служби у Кикинди.

-Једна беба  рођена је у Иђошу. Од укупног броја рођених било је 180 девојчица и 200 дечака. Највише беба рођено је у јануару, 43, док их је у октобру било 40, а најмање порођаја забележено је у мају, 22 бебе. Највећи број жена које се породе у кикиндској Болници имају пребивалиште на територији града Кикинде, али има их и из Новог Милошева, Српске Црње, Тобе – каже Кристина Панцел, заменик матичара.

Прошле године најпопуларнија мушка имена била су Василије и Вукашин, а прати их Лука и Никола. Од женских имена најчешће је било Дуња и Мила, као и Софија. Поједини родитељи одлучили су се за ретка имена.

– Од ретких, несвакидашњих имена издвојила бих Ноел, Луис, Мијан, Кан, Балша, Нева, Ајла, Дороћа, Бјанка и Даша. Када нам стигне пријава рођења из Болнице уколико су родитељи у браку, извод шаљемо на кућну адресу мајке, а уколико нису у брачној заједници потребно је да отац у Матичарској служби призна  дете и извод добија у року од пола сата – додаје наша саговорница.

Према статистици, највише венчања било је у августу и септембру 22, а најмање у фебруару седам и у јулу осам.

-Било је 179  склопљених бракова. То је за два мање него претпрошле  године. Највише венчања било је у Кикинди 131, потом следе Руско Село 13, и Мокрин 10. По жељи младенаца венчања могу бити на српском и на мађарском језику – истакла је Панцел.

У 2025. години преминуло је 796 особа што је у односу на 2024. мање за 38 особа. Највише их је умрло у Кикинди 705, у Руском Селу 20 и у Башаиду 16. Највише суграђана изгубили смо у јануару 90, а најмање у јулу 53.

А.Ђ.

 

crvenkapa-lane

Нова сезона у позоришту „Лане“ почиње у данас, 1. фебруара у 17 сати. На репертоару је представа „Црвенкапа“ по тексту Александра Малетина.

У једином дечијем театру у току је припрема новг комад који ће, сигуран сам, одушевити наше верне гледаоце. Представа која ће наћи место на репертоару је „Пепељуга“.

kuglanje

У 12. колу Суперлиге за куглашице Кика 0230, као домаћа у Новом Бечеју, савладала је 7:1 (3.393:3.197) екипу београдског Сингидунума. Била је то 10. победа у сезони, другопласираних Кикинђанки које ће у наредној рунди гостовати крагујевачкој Младости.
КИКА 0230: Кресоја 542, Бунгхарт 552, Чорба 575, Шибул 548, Френц 586, Команов 590.
Д. П. 

stoni-tenis-1

Поразима у другом односно трећем стонотениском рангу надметања састави Галадске наставили су сезону. У тзв. плејауту, Кикинђанке су у Николинцима, на југу Баната, изгубиле 4:2 од Рапида и тако у великој мери смањиле изгледе да се на крају сезоне домогну седме позиције. Сада им остаје борба за осмо место које такође може донети опстанак, али га, за сада, не јамчи.

И мушка екипа није још увек осигурала останак у трећем степену, а до циља биће јој потребне четири победе над ривалима који су на лествици тренутно испод Кикинђана. Галадска је с младима (Фекете, Стевановић, Бањаш), у првом колу другог круга надметања, поражена 4:0 у Новим Бановцима од Подунавља.
Д. П. 

kud-izvor

КУД „Извор” Наково организовало је вечерас целoвeчерњи хуманитарни концерт у сали биоскопа, са циљем прикупљања средстава за лечење Јасне Стокић из Новог Милошева, која болује од хроничне болести бубрега петог степена. На сцени је наступило више од 60 чланова друштва, од најмлађих до извођачког и рекреативног састава.

Према речима Јоване Милинковић, чланице Управног одбора друштва, овога пута акценат није био само на очувању традиције.

-Јесте да нам је прва функција очување народне традиције, вечерас смо то ставили по страни. Вечерас смо овде ради солидарности, јер је хуманост најлепше лице народне уметности. Играмо за Јасну Стокић, којој је новац потребан за трансплантацију и трошкове лечења, лекове и превоз – истакла је Милинковић.

Публици су се представили сви ансамбли друштва, укључујући и три новоосноване групе. Изведене су и три премијерне кореографије, међу којима су буњевачке игре и игре из Црне Траве.

Догађају је присуствовала и Маријана Мирков, чланица Градског већа, која је нагласила значај културних садржаја за живот заједнице.

-Радост је што можемо да присуствујемо овако лепом догађају. Када видите колико КУД ради и колико младих окупља, то је знак да ово село живи. Култура је душа средине у којој живимо. Као град смо поносни на овакве програме и ту смо да их подржимо – рекла је Мирков.

Концерт је, поред уметничког програма, имао и јасан хуманитарни карактер, окупивши мештане око заједничког циља – помоћи суграђанки у борби за лечење.

 

stari-zanati-ugovoti-macut-mesarovic-(1)

Кикиндски предузетници, њих осморо који се баве старим занатима добили су средства на конкурсу Министарства привреде за куповину материјала или машина. Жељку Зељковићу, сапунџији, Данијели Јеринкић која се бави ткањем, Невенки Бошњаков која се бави восакрством, Смиљки Булатовић, која се бави труковањем, сестрама Оливери и Санели Хас које се баве бомбонџијским занатом Љубици Ердељан, грнчарки и Мирни Рацков, опанчарки, уговоре су доделили председник Владе Србије професор др Ђуро Мацут  и потпредседница Владе и министарком привреде Адријана Месаровић.  Средства су додељена у оквиру програма подстицаја развоја предузетништва кроз финансијску подршку за женско предузетништво и за развој старих и уметничких заната и послова домаће радиности.

У Палати Србије овом приликом излагало је и 12 предузетника из земље међу којима су представљени и опанци из радионице „Маце папучарице“ из Кикинде власнице Мирне Рацков која је и говорила у име оних који су уговоре добили за старе занате.

-Од самог почетка, 2009. године, фирма се бави израдом традиционалних опанака и обуће за фолклор, уз поштовање принципа ручне израде и занатског умећа које се не учи из књига, већ се стиче радом, стрпљењем и посвећеношћу. Данас у  понуди имамо више од 40 модела опанака, као и балетанке и ципеле за фолклорне пробе, затим чизме и обућу за игре из Војводине. Хвала свима на подршци коју пружају женама предузетницама и свима који се труде да сачувају производњу, занат и традицију. За нас који радимо ручно и стварамо својим рукама, ова подршка значи охрабрење да нисмо сами и да наш рад има вредност – навела је Мирна Рацков.

Велики број предузетника који се баве и женским предузетништвом, али и старим и уметничким занатима, добило је подршку за развој и наставак онога чиме се баве, навео је др Ђуро Мацут и додао:

-Држава на овај начин препознаје напоре људи који чувају културни идентитет, културно благо и наслеђе наше земље, али и да подржи жене у напору да буду равноправни чиниоци у економском развоју наше земље.

Адријана Месаровић истакла је да је одобрено  84 захтева предузетницама које долазе из 18 различитих округа у Србији.

– Укупна вредност инвестиција премашује 208 милиона динара, од чега бесповратна средства износе скоро 100 милиона динара. Највише подржаних пројеката долази из услужних и прерађивачких делатности, што показује да жене предузетнице у Србији развијају и традиционалне и савремене привредне гране – прецизирала је министарка Месаровић.

A.Ђ.

rak-dojke-2

Организовани скрининг на рак дојке у Кикинди спроводи се од краја септембра 2025. године, а до краја децембра урађене су 153 мамографије. Прегледи се реализују у оквиру програма превенције у Севернобанатском округу, са циљем раног откривања малигних промена. Од 29. септембра до 31. децембра на преглед је позвано 510 жена. Део њих је одбио преглед, поједине жене се нису јавиле на телефон, а део је у претходне две године обавио мамографију или је у међувремену преминуо.

Према речима др Татјане Пецарски, начелнице Одељења за контролу и превенцију болести, досадашњи одзив може се сматрати солидним за почетну фазу програма.

–Укупно је урађено 153 мамографије, што је у просеку око 50 прегледа месечно. То је добар резултат за старт организованог скрининга, иако увек има простора за већи одзив – истиче др Пецарски.

Од прегледаних жена, шест је упућено на допунску дијагностику због сумњивих налаза, код једне је утврђена је бенигна промена, код две  је потврђен малигни тумор, док се за преостале још очекују резултати.

–Очекујемо већи одзив током 2026. године и постепено превазилажење уочених организационих изазова – додаје др Пецарски која и овим путем апелује на суграђанке које буду позване да се одазову на преглед, наглашавајући значај превенције и раног откривања болести:

–Скрининг може да спасе живот. Према проценама, око пет одсто жена које ће се прегледати у 2026. години имаће сумњиве налазе који захтевају даљу дијагностику – наводи саговорница.

Скрининг на рак дојке у Севернобанатском округу најпре је покренут у општини Сента 2013. године, док су остале општине округа, међу којима је и Кикинда, у програм укључене од септембра прошле године. Програм је намењен женама које добијају позив на преглед, са циљем да се болест открије у раној фази, када су могућности лечења значајно веће.

Т. Д.

error: Content is protected !!