Најновије

Tera-Vladimir-Ilic-(3)

U muzeju TERA u subotu, sa početkom u 14 časova, biće otvorena izložba antinomijskih asamblaža „Geometrija svetlosti“ autora Dušana Todorovića, čime će ujedno biti obeležen i početak nove izlagačke sezone u ovoj ustanovi.

Dušan Todorović rođen je 1945. godine u Kragujevcu. Diplomirao je 1972. godine na Akademiji za likovne umetnosti u Beogradu, na odseku za slikarstvo u klasi profesora Đorđa Bošana, a magistrirao 1974. godine na istoj akademiji. Tokom dugogodišnje karijere bio je asistent, docent, vanredni i redovni profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a od 2004. do 2009. godine obavljao je i funkciju dekana.

Imao je više od 40 samostalnih izložbi u gradovima širom nekadašnje Jugoslavije, a izlagao je i u brojnim evropskim i svetskim centrima, uključujući Pariz, London, Budimpeštu i Berlin. Osnivač je prve međunarodne umetničke kolonije reciklažne i ekološke umetnosti „Svetionik“ u Begeču, kao i član više umetničkih udruženja.

Prema tekstu istoričarke umetnosti Verice Nemet, Todorovićev rad „pulsira između svetlosti i tame, između materijalnog i virtuelnog, između racionalnog i intuitivnog“, a kroz lumino i video-instalacije, kolaže i ambijentalno slikarstvo „svetlost se javlja kao znak života, svedočanstvo postojanja i poziv na buđenje unutrašnje svesti“.

Izložba „Geometrija svetlosti“ u salonu muzeja TERA predstavlja priliku da publika sagleda višedecenijsko istraživanje prostora proširenih medija i odnos svetlosti, materije i duha u savremenoj umetnosti.
T. D.

mala-matura-2025-(1)

Probni završni ispit za učenike osmog razreda biće održan 27. i 28. marta. Prvog dana đaci će polagati test iz matematike, a dan kasnije  će rešavati testove iz srpskog, odnosno maternjeg jezika i iz predmeta po izboru, najavio je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković.

Nakon održanog probnog ispita, učenici će imati mogućnost da, ukoliko žele, promene predmet koji su izabrali za treći test. Najviše učenika, 42 odsto, kao treći test izabralo je da polaže geografiju, 35 odsto bilogiju, 8,5 odsto istoriju, 7,5 odsto fiziku i sedam odsto hemiju.

Učenici osmog razreda moći i 1. i 2. aprila da promene predmet koji su prijavili za treći test, ali ne i posle tih datuma.

Završni ispit za osmake će biti održan 15, 16. i 17. juna.

sram-karadjordjevo-(1)

Glumci pozorišta „Jovica Jelić“ iz Banatskog Karađorđeva zatvorili su ovogodišnju manifestaciju „Nedelja žena“. Kikindskoj publici prvi put su se predstavili komadom „Stid“. Predstava je urađena po tekstu Petra Petrovića Pecija u režiji Milana Martinovića.

-Premijera je bila 2020. godine i ovo je šesta godina da je komad na repertoaru našeg pozorišta – saznajemo od Anastazije Glumac, članice ansambla. – Predstava nam je posebno draga s obzirom na to da je i najnagrađivanija. Osvojili smo prvo mesto na Festivalu  dramskih amatera sela Srbije  i druge nagrade. Dve godine je nismo igrali jer su glumice postale majke, a od ove godine ponovo je na sceni.

Naša sagovornica istakla je da je kompletnoj glumačkoj ekipi bilo zadovoljstvo što su se predstavili i Kikinđanima.

-Glavna tema jeste priča o ljubavi na selu u staroj Liki u vreme kada je stid još postojao, kao i podsećanje na iskonsko ljudsko dostojanstvo. Drama govori i o porodičnoj ljubavi, o najtananijim osećanjima koja zaboravljamo, a ne bi trebalo – dodala je Glumac.

U komadu, pored Anastazije Glumac, igraju i Simo Bikić, Goran Budisavljević, Gorana Galović i Nikola Knežević.

Pozorište u Banatskom Karađorđevu ima tridesetak članova i okosnica je kulturnih događanja u selu.

-Svi mi volimo ono što radimo i tako i opstajemo. Naš repertoar izvodimo na maloj sceni pozorišta i svake nedelje se družimo sa publikom. Često gostujemo  i rado se odazivamo pozivu da naš entuzijazam i ljubav prema daskama koje život znače prenosimo i na druge – navela je naša sagovornica.

U prethodnoj godini u pozorištu je odigrano čak pet premijera, a i ove godine u planu su novi komadi.

A.Đ.

azaric-izlozba

Retrospektivna izložba slika Brace Azarića otvorena je juče u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Postavka obuhvata 26 radova nastalih tokom pet decenija stvaralaštva i predstavlja presek njegovog umetničkog puta — od realizma do apstrakcije.

Azarić kaže da mu je izlaganje u zdanju parlamenta posebno značajno zbog samog ambijenta.

-Ranije sam već izlagao u Beogradu — u Skadarliji, Domu vojske, galerijama, „Božidarcu”— ali ovo mi je možda i najdraže izlaganje zbog samog prostora Skupštine. To je jako lep prostor, sve je u mermeru – navodi umetnik.

Postavka čini 26 slika iz različitih faza njegovog rada, uključujući i tri apstraktna dela. Radovi su birani tako da predstave kontinuitet stvaralaštva. Centralnu ideju izložbe opisuje kao „borbu za dušu“.

-Slikar daje deo svoje duše delu, a ona se prenosi na onoga ko sliku posmatra. Pravu umetnost i laik može da razume i oseti – ističe Azarić.

Umetnik je podelio sa publikom u Beogradu i svoju zabrinutost po pitanju stanja u društvu.

-Vlada jedno ništavilo. Možda je to i cilj – da čovek izgubi dušu. Veštačka inteligencija ulazi u sve pore društva pa i u umetnost. Ona može da bude pametnija od čoveka, ali nema dušu. Veštačka inteligencija napravi prelepu sliku ali ona je mrtva, nema duše: kada pogledaš u sliku napravljenu na taj način, nema osećaja prisnosti. Prava umetnost ima moć da čoveku sačuva dušu – kaže Azarić

Izložbu je otvorio istoričar umetnosti Zdravko Vučević, dugogodišnji kustos Muzeja savremene umetnosti. Akademska slikarka i pesnikinja Nataša Radosavljević Nara govorila je svoju poeziju, dok se autor obratio publici i recitovao stihove Jovana Dučića.

Nakon Beograda, izložba će početkom aprila biti predstavljena u Centru za kulturu u Smederevu. Planirana su i gostovanja na SPENS-u u Novom Sadu i u muzeju u Rumi.

Azarić sebe svrstava u apstraktni ekspresionizam i smatra da umetnost ima suštinsku ulogu u društvu.

Zajedno sa kolegama slikarima, Braca Azarić će sutra u Galeriji “Zdravko Mandić” u Novim Kozarcima upriličiti izložbu posvećenu damama sa početkom u 19 časova.

T. D.

647202915-919094747167171-757307227264343110-n

U nedelju, 8. marta, u Bašaidu će biti  organizovan prvi ovogodišnji robni vašar. Pored odeće, obuće, voća,povrća, sitne i krupne stoke, pribora za kuću posetioci mogu da kupe alate, nameštaj, ogrev, ali i mašine za poljoprivrednu proizvodnju. Osim prodavaca iz Kikinde i okolnih sela tu su i komšije iz obližnjih gradova, ali i ostalih delova Vojvodine, pa i šire.

Posle Sente ovo je najveći vašar u ovom delu naše zemlje i organizuje svake se druge nedelje u mesecu do oktobra.

geografija-takmicenje

Kikinda je i ove godine imala zapažene rezultate na Nacionalnoj geografskoj olimpijadi, a šestoro učenika izborilo se za plasman na republički nivo takmičenja. Uspeh donosi i priliku za plasman na Evropsku geografsku olimpijadu. Takmičenje je održano u nedelju na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u Zemunu.

Grad su predstavljali učenici tri osnovne škole — „Sveti Sava“, „Žarko Zrenjanin“ i „Vuk Karadžić“. Na regionalnom nivou takmičili su se Filip Rodić, učenik sedmog razreda OŠ „Žarko Zrenjanin“, Jana Injac, učenica osmog razreda OŠ „Vuk Karadžić“, kao i jedanaestoro učenika OŠ „Sveti Sava“.

Među takmičarima iz OŠ „Sveti Sava“ bili su sedmaci Nikola Rodić, Stefan Stupar, Vukašin Ilić i Uroš Vujadinov, kao i osmaci Vanja Derbakova, Una Ugrešić, Nikolina Pilipović, Vukašin Ćirić, Luka Baba, Vuk Matijević i Nikola Tomić.

Plasman na republički nivo izborili su Jana Injac, Filip Rodić, Nikola Tomić, Vukašin Ćirić, Vukašin Ilić i Stefan Stupar.

Takmičenje obuhvata proveru teorijskog znanja i praktičnu primenu geografije, uključujući snalaženje u prostoru i rešavanje zadataka van okvira školskog gradiva.

Mentori učenicima su Aleksandra Ostojić, Nataša Šuljan i Miroslav Grujić.

T. D.

nasa-kuca-bazar

Korisnici Centra za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“ danas prodaju svoje rukotvorine na trgu ispred Kulturnog centra, u periodu od 10 do 13 časova. Sugrađani mogu da kupe proizvode po simboličnim cenama i tako podrže njihov rad.

-Prikupljena sredstva biće uložena u aktivnosti korisnika kako bi ponovo učestvovali u javnim programima, kao i u odlascima u bioskop, na ekskurzije i druženja. Akcija predstavlja jedan od načina njihove integracije u društvo, sa ciljem jačanja samopouzdanja i osećaja korisnosti – izjavila je Milica Ristić, radni terapeut i stručni saradnik u Centru „Naša kuća“.

Inače, Centar je osnovao Grad Kikinda radi unapređenja kvaliteta života osoba sa različitim senzornim, mentalnim i drugim smetnjama i invaliditetima, kao i njihovog što većeg osamostaljivanja kroz praktičan život.

T. D.

struja-2

Usled radova na električnoj mreži u utorak, 10. marta, od 9 do 12 sati bez struje će ostati domaćinstva u ulici  Kralja Petra Prvog neparna strana od kućnog broja 25 do broja 63.

Istog dana od 12 do 13 časova, struje neće biti na Trgu srpskih dobrovoljaca, parna strana kućni broj 28 i parana strana od kućnog broja 42 do broja 60, kao i ulica Kralja Petra Prvog parna strana od kućnog broja 34 do broja 46.

 

AKCIJA-SAOBRACAJ-(5)

Tokom prethodnog dana na području Policijske uprave Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda, u kojoj je povređena jedna osoba. Kako  predstoje dani vikenda, kada se češće konzumiraju alkoholna pića, a mnogi će ga iskoristiti za proslave povodom 8. marta, iz Policijske uprave apeluju na sve građane da se ponašaju odgovorno i savesno, imajući u vidu ličnu i bezbednost drugih.

Posebno skreću pažnju na odgovorno konzumiranje alkohola. Alkohol i neodgovorno ponašanje naročito u saobraćaju, mogu imati ozbiljne i tragične posledice. Alkohol i vožnja i dalje su među najčešćim uzrocima saobraćajnih nezgoda sa teškim posledicama, naročito tokom noćnih sati i vikendom. Skreće se pažnja vozačima ukoliko piju alkohol da ne sedaju za volan. Odgovornom vožnjom čuvamo svoj život i živote drugih.

Iz Policijske uprave Kikinda žele svima bezbedno učešće u saobraćaju, a svim ženama čestitaju predstojeći praznik sa najlepšim željama.

vece-poezije-1

Veče ljubavi, poezije i muzike, koje je Kikinđankama poklonio Kulturni centar, proteklo je u snažnoj emociji, ispunjeno pesmom, lepim stihovima i muzikom koja je disala zajedno sa publikom. Posetioci su uživali i bez daha slušali stihove iznete sa mnogo osećanja i veštine, u atmosferi topline i bliskosti. Posebno iznenađenje večeri bio je nastup kikindske pesnikinje Snežane Tomin, koja je govorila dve svoje pesme.

-Naš osnovni zadatak je da za ljude učinimo nešto lepo, da posetioci odnesu lepo osećanje kući, da im izmamimo osmeh na lice – poručili su umetnici.

Zdenka Trifunagić istakla je da je najvažnije ono što publika ponese u sebi.

-Želimo da prenesemo emociju koju mi sami proživljavamo. To je jedino što ostaje. Mi ćemo nestati, ljudi će zaboraviti reči koje smo izgovorili, ali emocija će ostati. Neće zaboraviti kako su se osećali slušajući poeziju koju smo pripremili.“

Govoreći o snazi ljubavne poezije, dodala je:

-Mi pravimo programe tako da svakog bar neka pesma dotakne. Za nekog je to ljubav ostvarena, za nekog neostvarena, ili koja je bila pa je iz nekog razloga prekinuta. Nekad je to ljubav prema deci, životu ili prirodi. Emocija koja se preživi, nju je najlepše i najteže izvesti.

Na pitanje šta je za nju ljubav, Zdenka je odgovorila kratko.

-Život. To je ono što živimo: dobrota i ljubav. Da zaboravimo ovaj surovi svet, težak život. Ako ga proživimo kroz ljubav, onda sve postaje lakše.

Ervin Gazdag podsetio je kako je počela njihova umetnička priča.

-Nema slučajnog u životu. Sticajem okolnosti i Zdenka i ja smo bili pozvani na jednu modnu reviju. Ja sam išao da govorim poeziju, ona je bila u balskoj haljini. Čuo sam ženu kako govori poeziju, njen osmeh bio je nešto najlepše što sam ikada video. Sa prijateljima sam tada organizovao večeri poezije i pozvali smo je da bude deo naše grupe. Posle nekog vremena, ostali smo samo dvoje i već četiri godine nastupamo na ovakvim večerima, kabareima. Obilazimo Vojvodinu, nastupali smo i u Beogradu.

Ervin je objasnio da je svako njihovo izvođenje različito, kao i da su za kikindsku publiku pripremili izbor savremene srpske poezije.

-Govorili smo savremenu ljubavnu poeziju. Osmi mart je blizu, tako da je prirodno da je tema bila ljubav prema ženi, uz pratnju Ivana na akustičnoj gitari i usnoj harmonici.

Muzičar Ivan Leščešen istakao je snagu spoja reči i tona.

-Ljudima ne možeš podvaljivati emociju: ili je osetiš ili ne. Zato mora biti iskreno. Lep je sklad: topli i nežni stihovi izgovoreni na lep način i muzika. Tako nastaje harmonija.

A tu harmoniju, publika je mogla i da vidi i da oseti tokom programa koji je trajao nešto više od sat vremena. Sklad i ljubav između Zdenke Trifunagić i Ervina Gazdaga bili su očigledni u svakom izgovorenom stihu. Na samom kraju, publika je zajedno sa izvođačima pevala — uz autorske, ali i poznate pesme domaćih autora, koje je muzički obojio Ivan Leščešen.

T. D.

error: Content is protected !!