Најновије

Тера-Владимир-Илиц-(3)

У музеју ТЕРА у суботу, са почетком у 14 часова, биће отворена изложба антиномијских асамблажа „Геометрија светлости“ аутора Душана Тодоровића, чиме ће уједно бити обележен и почетак нове излагачке сезоне у овој установи.

Душан Тодоровић рођен је 1945. године у Крагујевцу. Дипломирао је 1972. године на Академији за ликовне уметности у Београду, на одсеку за сликарство у класи професора Ђорђа Бошана, а магистрирао 1974. године на истој академији. Током дугогодишње каријере био је асистент, доцент, ванредни и редовни професор на Академији уметности у Новом Саду, а од 2004. до 2009. године обављао је и функцију декана.

Имао је више од 40 самосталних изложби у градовима широм некадашње Југославије, а излагао је и у бројним европским и светским центрима, укључујући Париз, Лондон, Будимпешту и Берлин. Оснивач је прве међународне уметничке колоније рециклажне и еколошке уметности „Светионик“ у Бегечу, као и члан више уметничких удружења.

Према тексту историчарке уметности Верице Немет, Тодоровићев рад „пулсира између светлости и таме, између материјалног и виртуелног, између рационалног и интуитивног“, а кроз лумино и видео-инсталације, колаже и амбијентално сликарство „светлост се јавља као знак живота, сведочанство постојања и позив на буђење унутрашње свести“.

Изложба „Геометрија светлости“ у салону музеја ТЕРА представља прилику да публика сагледа вишедеценијско истраживање простора проширених медија и однос светлости, материје и духа у савременој уметности.
Т. Д.

мала-матура-2025-(1)

Пробни завршни испит за ученике осмог разреда биће одржан 27. и 28. марта. Првог дана ђаци ће полагати тест из математике, а дан касније  ће решавати тестове из српског, односно матерњег језика и из предмета по избору, најавио је министар просвете Дејан Вук Станковић.

Након одржаног пробног испита, ученици ће имати могућност да, уколико желе, промене предмет који су изабрали за трећи тест. Највише ученика, 42 одсто, као трећи тест изабрало је да полаже географију, 35 одсто билогију, 8,5 одсто историју, 7,5 одсто физику и седам одсто хемију.

Ученици осмог разреда моћи и 1. и 2. априла да промене предмет који су пријавили за трећи тест, али не и после тих датума.

Завршни испит за осмаке ће бити одржан 15, 16. и 17. јуна.

срам-карадјордјево-(1)

Глумци позоришта „Јовица Јелић“ из Банатског Карађорђева затворили су овогодишњу манифестацију „Недеља жена“. Кикиндској публици први пут су се представили комадом „Стид“. Представа је урађена по тексту Петра Петровића Пеција у режији Милана Мартиновића.

-Премијера је била 2020. године и ово је шеста година да је комад на репертоару нашег позоришта – сазнајемо од Анастазије Глумац, чланице ансамбла. – Представа нам је посебно драга с обзиром на то да је и најнаграђиванија. Освојили смо прво место на Фестивалу  драмских аматера села Србије  и друге награде. Две године је нисмо играли јер су глумице постале мајке, а од ове године поново је на сцени.

Наша саговорница истакла је да је комплетној глумачкој екипи било задовољство што су се представили и Кикинђанима.

-Главна тема јесте прича о љубави на селу у старој Лики у време када је стид још постојао, као и подсећање на исконско људско достојанство. Драма говори и о породичној љубави, о најтананијим осећањима која заборављамо, а не би требало – додала је Глумац.

У комаду, поред Анастазије Глумац, играју и Симо Бикић, Горан Будисављевић, Горана Галовић и Никола Кнежевић.

Позориште у Банатском Карађорђеву има тридесетак чланова и окосница је културних догађања у селу.

-Сви ми волимо оно што радимо и тако и опстајемо. Наш репертоар изводимо на малој сцени позоришта и сваке недеље се дружимо са публиком. Често гостујемо  и радо се одазивамо позиву да наш ентузијазам и љубав према даскама које живот значе преносимо и на друге – навела је наша саговорница.

У претходној години у позоришту је одиграно чак пет премијера, а и ове године у плану су нови комади.

А.Ђ.

азариц-излозба

Ретроспективна изложба слика Браце Азарића отворена је јуче у Народној скупштини Републике Србије. Поставка обухвата 26 радова насталих током пет деценија стваралаштва и представља пресек његовог уметничког пута — од реализма до апстракције.

Азарић каже да му је излагање у здању парламента посебно значајно због самог амбијента.

-Раније сам већ излагао у Београду — у Скадарлији, Дому војске, галеријама, „Божидарцу”— али ово ми је можда и најдраже излагање због самог простора Скупштине. То је јако леп простор, све је у мермеру – наводи уметник.

Поставка чини 26 слика из различитих фаза његовог рада, укључујући и три апстрактна дела. Радови су бирани тако да представе континуитет стваралаштва. Централну идеју изложбе описује као „борбу за душу“.

-Сликар даје део своје душе делу, а она се преноси на онога ко слику посматра. Праву уметност и лаик може да разуме и осети – истиче Азарић.

Уметник је поделио са публиком у Београду и своју забринутост по питању стања у друштву.

-Влада једно ништавило. Можда је то и циљ – да човек изгуби душу. Вештачка интелигенција улази у све поре друштва па и у уметност. Она може да буде паметнија од човека, али нема душу. Вештачка интелигенција направи прелепу слику али она је мртва, нема душе: када погледаш у слику направљену на тај начин, нема осећаја присности. Права уметност има моћ да човеку сачува душу – каже Азарић

Изложбу је отворио историчар уметности Здравко Вучевић, дугогодишњи кустос Музеја савремене уметности. Академска сликарка и песникиња Наташа Радосављевић Нара говорила је своју поезију, док се аутор обратио публици и рецитовао стихове Јована Дучића.

Након Београда, изложба ће почетком априла бити представљена у Центру за културу у Смедереву. Планирана су и гостовања на СПЕНС-у у Новом Саду и у музеју у Руми.

Азарић себе сврстава у апстрактни експресионизам и сматра да уметност има суштинску улогу у друштву.

Заједно са колегама сликарима, Браца Азарић ће сутра у Галерији “Здравко Мандић” у Новим Козарцима уприличити изложбу посвећену дамама са почетком у 19 часова.

Т. Д.

647202915-919094747167171-757307227264343110-н

У недељу, 8. марта, у Башаиду ће бити  организован први овогодишњи робни вашар. Поред одеће, обуће, воћа,поврћа, ситне и крупне стоке, прибора за кућу посетиоци могу да купе алате, намештај, огрев, али и машине за пољопривредну производњу. Осим продаваца из Кикинде и околних села ту су и комшије из оближњих градова, али и осталих делова Војводине, па и шире.

После Сенте ово је највећи вашар у овом делу наше земље и организује сваке се друге недеље у месецу до октобра.

географија-такмицење

Кикинда је и ове године имала запажене резултате на Националној географској олимпијади, а шесторо ученика изборило се за пласман на републички ниво такмичења. Успех доноси и прилику за пласман на Европску географску олимпијаду. Такмичење је одржано у недељу на Географском факултету Универзитета у Београду у Земуну.

Град су представљали ученици три основне школе — „Свети Сава“, „Жарко Зрењанин“ и „Вук Караџић“. На регионалном нивоу такмичили су се Филип Родић, ученик седмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“, Јана Ињац, ученица осмог разреда ОШ „Вук Караџић“, као и једанаесторо ученика ОШ „Свети Сава“.

Међу такмичарима из ОШ „Свети Сава“ били су седмаци Никола Родић, Стефан Ступар, Вукашин Илић и Урош Вујадинов, као и осмаци Вања Дербакова, Уна Угрешић, Николина Пилиповић, Вукашин Ћирић, Лука Баба, Вук Матијевић и Никола Томић.

Пласман на републички ниво изборили су Јана Ињац, Филип Родић, Никола Томић, Вукашин Ћирић, Вукашин Илић и Стефан Ступар.

Такмичење обухвата проверу теоријског знања и практичну примену географије, укључујући сналажење у простору и решавање задатака ван оквира школског градива.

Ментори ученицима су Александра Остојић, Наташа Шуљан и Мирослав Грујић.

Т. Д.

наса-куца-базар

Корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“ данас продају своје рукотворине на тргу испред Културног центра, у периоду од 10 до 13 часова. Суграђани могу да купе производе по симболичним ценама и тако подрже њихов рад.

-Прикупљена средства биће уложена у активности корисника како би поново учествовали у јавним програмима, као и у одласцима у биоскоп, на екскурзије и дружења. Акција представља један од начина њихове интеграције у друштво, са циљем јачања самопоуздања и осећаја корисности – изјавила је Милица Ристић, радни терапеут и стручни сарадник у Центру „Наша кућа“.

Иначе, Центар је основао Град Кикинда ради унапређења квалитета живота особа са различитим сензорним, менталним и другим сметњама и инвалидитетима, као и њиховог што већег осамостаљивања кроз практичан живот.

Т. Д.

струја-2

Услед радова на електричној мрежи у уторак, 10. марта, од 9 до 12 сати без струје ће остати домаћинства у улици  Краља Петра Првог непарна страна од кућног броја 25 до броја 63.

Истог дана од 12 до 13 часова, струје неће бити на Тргу српских добровољаца, парна страна кућни број 28 и парана страна од кућног броја 42 до броја 60, као и улица Краља Петра Првог парна страна од кућног броја 34 до броја 46.

 

АКЦИЈА-САОБРАЦАЈ-(5)

Током претходног дана на подручју Полицијске управе Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода, у којој је повређена једна особа. Како  предстоје дани викенда, када се чешће конзумирају алкохолна пића, а многи ће га искористити за прославе поводом 8. марта, из Полицијске управе апелују на све грађане да се понашају одговорно и савесно, имајући у виду личну и безбедност других.

Посебно скрећу пажњу на одговорно конзумирање алкохола. Алкохол и неодговорно понашање нарочито у саобраћају, могу имати озбиљне и трагичне последице. Алкохол и вожња и даље су међу најчешћим узроцима саобраћајних незгода са тешким последицама, нарочито током ноћних сати и викендом. Скреће се пажња возачима уколико пију алкохол да не седају за волан. Одговорном вожњом чувамо свој живот и животе других.

Из Полицијске управе Кикинда желе свима безбедно учешће у саобраћају, а свим женама честитају предстојећи празник са најлепшим жељама.

веце-поезије-1

Вече љубави, поезије и музике, које је Кикинђанкама поклонио Културни центар, протекло је у снажној емоцији, испуњено песмом, лепим стиховима и музиком која је дисала заједно са публиком. Посетиоци су уживали и без даха слушали стихове изнете са много осећања и вештине, у атмосфери топлине и блискости. Посебно изненађење вечери био је наступ кикиндске песникиње Снежане Томин, која је говорила две своје песме.

-Наш основни задатак је да за људе учинимо нешто лепо, да посетиоци однесу лепо осећање кући, да им измамимо осмех на лице – поручили су уметници.

Зденка Трифунагић истакла је да је најважније оно што публика понесе у себи.

-Желимо да пренесемо емоцију коју ми сами проживљавамо. То је једино што остаје. Ми ћемо нестати, људи ће заборавити речи које смо изговорили, али емоција ће остати. Неће заборавити како су се осећали слушајући поезију коју смо припремили.“

Говорећи о снази љубавне поезије, додала је:

-Ми правимо програме тако да сваког бар нека песма дотакне. За неког је то љубав остварена, за неког неостварена, или која је била па је из неког разлога прекинута. Некад је то љубав према деци, животу или природи. Емоција која се преживи, њу је најлепше и најтеже извести.

На питање шта је за њу љубав, Зденка је одговорила кратко.

-Живот. То је оно што живимо: доброта и љубав. Да заборавимо овај сурови свет, тежак живот. Ако га проживимо кроз љубав, онда све постаје лакше.

Ервин Газдаг подсетио је како је почела њихова уметничка прича.

-Нема случајног у животу. Стицајем околности и Зденка и ја смо били позвани на једну модну ревију. Ја сам ишао да говорим поезију, она је била у балској хаљини. Чуо сам жену како говори поезију, њен осмех био је нешто најлепше што сам икада видео. Са пријатељима сам тада организовао вечери поезије и позвали смо је да буде део наше групе. После неког времена, остали смо само двоје и већ четири године наступамо на оваквим вечерима, кабареима. Обилазимо Војводину, наступали смо и у Београду.

Ервин је објаснио да је свако њихово извођење различито, као и да су за кикиндску публику припремили избор савремене српске поезије.

-Говорили смо савремену љубавну поезију. Осми март је близу, тако да је природно да је тема била љубав према жени, уз пратњу Ивана на акустичној гитари и усној хармоници.

Музичар Иван Лешчешен истакао је снагу споја речи и тона.

-Људима не можеш подваљивати емоцију: или је осетиш или не. Зато мора бити искрено. Леп је склад: топли и нежни стихови изговорени на леп начин и музика. Тако настаје хармонија.

А ту хармонију, публика је могла и да види и да осети током програма који је трајао нешто више од сат времена. Склад и љубав између Зденке Трифунагић и Ервина Газдага били су очигледни у сваком изговореном стиху. На самом крају, публика је заједно са извођачима певала — уз ауторске, али и познате песме домаћих аутора, које је музички обојио Иван Лешчешен.

Т. Д.

error: Content is protected !!