Најновије

kikinda-trg-crkva

Прелиминарни резултати истраживања перцепције грађана показали су да су Сомбор, Шабац и Пирот градови у којима су најквалитетнији услови за живот у Србији, a на високом деветом месту нашла се Кикинда- пише магазин Форбес Србија.

На листи првих 10 нашло се укупно шест војвођанских градова- Сомбор, Вршац, Суботица, Сремска Митровица, Кикинда и Нови Сад. На зачељу листе су Врање, Нови Пазар и Зајечар.

Примера ради, Београд се нашао на 14. месту, Зрењанин на 16, а Ужице на 19. месту.

Грађани су градове оцењивали кроз 10 димензија/категорија односно 54 индикатора. Сомбор је био првопласирани у осам категорија: безбедност и здравство, образовање и људски капитал, мобилност и приступачност, становање, социјална инклузија и једнакост, економија и тржиште рада, животна средина и клима, те јавне услуге и управа.

Занимљиво је да је у категорији диготална спремност Кикинда прва, а Сомбор други, док је у категорији култура и разонода, Сомбор на другом месту после првопласираног Пирота.

– Како су грађани обухваћени испитивањем оцењивали само своје пребивалиште, може се закључити да су Сомборци најпоноснији на своју заједницу и у њој виде боље шансе за напредак него Зајечарци – наводи Форбес Србија.

Да су резултати истраживања врло занимљиви, оцењује и градоначелник Младен Богдан.

-Бити на 9. месту од 28 градова показује да ипак ови овде људи раде нешто. Посебно када видите да је истраживање радио „Форбс Србија”, у сарадњи са медијима, који благо речено, нису наклоњени власти. Апропо свих критика, мање основаних, више оних неутемељених, изношења неистина, обмањивања јавности и негирања резултата, оно што не можете да сакријете је оно се голим оком види. Много тога је урађено у последњих 10 година, посебно у привреди и комуналној инфраструктури. Да ли је довољно? Није. Важно је да знате потребе и проблеме народа у сваком крају града и села. Људи виде да се једно по једно решава. Покренули смо доста важних и крупних ствари ове године и очекује нас још пуно тога да урадимо- оцењује Богдан.

У овом истраживању грађани су бирали између унапред дефинисаних изјава о свом граду, број испитаника је одабран пропорционално величини сваког града, а испитаници су били унапред упознати с којим циљем се спроводи истраживање.

Резултати истраживања перцепције грађана биће употребљени за израду Индекса најбољих градова Србије (Бест City Index). На изради овог рангирања ради Економски факултет у Нишу, уз подршку пројекта УР Wise који финансира Европска унија.

fudbal.-vfl-+-pfl

Недељним утакмицама комплетирана су кола на војвођанском „Истоку” и подручју „Зрењанин”.
Резултати 17. кола Војвођанске лиге „Исток”: Јединство (В) – Граднулица 2:0, Козара – Црвена звезда 0:4 /Мастило, Стојанов двапут, Фејеш/, Бегеј – Долово 1:2, Војводина – Борац 1:0, Напредак – Јединство (БК) 0:1, Полет – Слобода 2:0, Задругар – Будућност 5:1. Нису играли: Раднички – Глогоњ 0:3 /службено/.
ПОРЕДАК: Граднулица 45, Глогоњ 38, Долово 34, Јединство (БК) 33, Војводина 31, Јединство (В) 31, Борац 29, Слобода 29, Црвена звезда 26, Бегеј 26, Полет 20, Задругар 19, Козара 13, Раднички 12, Напредак 9, Будућност.
У 18. колу, у суботу и недељу (15.00), састаће се: Граднулица – Задругар, Будућност – Бегеј, Слобода – Напредак, Јединство (БК) – Козара, Глогоњ – Јединство (В), Долово – Полет, Црвена звезда – Војводина. Неће играти: Борац – Раднички 3:0 /службено/.
Резултати 18. кола Подручне лиге „Зрењанин”: Делија – Лехел 4:1 /Ивановић четири пута/, Русанда – Банат 4:0, Нафтагас – Напредак 2:1 /Ранков/, Омладинац – 2.октобар 3:1, Полет – МСК 5:2 /Драганов, Ђукић по двапут, Радловић/, Младост – ЖФК Банат 1:0, Јединство – Билећанин 3:1, Војводина – Борац 1:0 /Киурски/.
ПОРЕДАК: Омладинац 48, 2.октобар 41, МСК 39, Полет 37, ЖФК Банат 36, Билећанин 36, Младост 28, Војводина 26, Нафтагас 24, Јединство 20, Борац 20, Напредак 17, Русанда 16, Лехел 16, Делија 6, Банат 4.
У 19. колу, у недељу (15.00), играће: Војводина – Нафтагас, Борац – Јединство, Билећанин – Младост, ЖФК Банат – Русанда, Банат – Делија, Лехел – Полет, МСК – Омладинац, 2.октобар – Напредак. 

stoni-tenis

На јуниорском Првенству Србије, у Оџацима, међу седморо чланова кикиндске Галадске, највише успеха имао је Борислав Рајић, у појединачној конкуренцији био је други. У такмичењу парова, Вања Гергинов, заједно с играчем из другог клуба, узео је злато, а поменути Рајић завршио је, у сличној комбинацији, као део другопласираног пара. Гергинов је у мушко-женском дублу узео и бронзу, а наступили су још: Лена Терзић, Золтан Фекете, Никша Весовић, Андреј Бањаш и Вук Стевановић.

Д. П. 

 

karate

Троје чланова Карате клуба Феникс наступило је на Школском првенству Србије у Младеновцу, а највише успеха имала је Нина Стојнић, у одговарајућој тежинској категорији, у борбама, припала јој је бронзана медаља. Наступио је још и средњошколац Стефан Славевски и основац Данило Анучин.
Д. П. 

streljastvo

У Београду, у дворани СД Црвена звезда, одржано је јуниорско Првенство Србије у стрељаштву, а у женској конкуренцији, дисциплини пиштољ, стрелкиња Кикинде Ема Цвејин, која по годинама има право наступа и у млађем узрасту, заузела је треће место.
Резултати: 1.Микец (Полицајац Београд) 239,8, 2.Мартиновић (Партизан Београд) 238,8, 3.Цвејин (Кикинда) 208,7… У екипној конкуренцији најбољи је био Нови Београд, следе Земун-Центар, Полицајац…

Д. П.

brojanje-zeceva

Ловачко удружење „Кикинда“, у сарадњи са Секретаријатом за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града Кикинде, организовало је јутрос традиционално сезонско бројање зечева на потесу Фазанерије „Млака“. Акцији су се придружили и ученици Основне школе „Јован Поповић“, који су имали прилику да део дана проведу у природи и из непосредне близине сазнају више о дивљачи и очувању ловишта.

Окупљање је било у 8 часова код ресторана „Ловац“, одакле су учесници кренули на терен. У акцији је, према расположивим информацијама, учествовало око 60 људи, међу којима су, поред чланова Ловачког удружења и ђака шестог и седмог разреда, били и извиђачи.

-Ово је била прилика да се најмлађи упознају са начином на који се прати бројно стање дивљачи, али и да разумеју због чега су овакве активности важне. Бројање зечева део је редовних сезонских активности на основу којих се касније израђује документација и планирају даљи кораци у управљању ловиштем – сазнајемо од представника Секретаријата.

Посебан значај акције огледа се и у едукативном карактеру. Боравећи у природи и упознајући ловна подручја Кикинде, деца су имала прилику да град и његову околину виде из другачије перспективе, али и да сазнају да дивљач представља природно богатство које треба чувати.

Сарадња локалних институција, ловачких организација и школа на овај начин доприноси развијању свести код младих о значају заштите животне средине, одговорног односа према природи и очувања живог света у окружењу.

KUD-Marija-Bursac

У Банатском Великом Селу фолклор није само сценски наступ – он је начин да се сачува сећање, припадност и дух заједнице. Културно-уметничко друштво „Марија Бурсаћ“ већ три деценије непрекидно окупља генерације мештана око игре, песме и традиције, а овај значајан јубилеј биће обележен свечаним концертом 25. јула на главном стадиону ФК „Козара“.

Друштво је настало из потребе становника села, досељених након колонизације из Босне, да кроз фолклор сачувају културно наслеђе завичаја и дух заједништва. Почеци су били скромни, са пробама у сеоским просторијама и скромним средствима, али са снажном жељом да се традиција преноси са колена на колено.

Данас КУД окупља око 120 чланова, распоређених у више узрасних група – од најмлађих, узраста од три до шест година, преко припремних и извођачких ансамбала, до рекреативаца и мушке и женске певачке групе. Посебну радост представља чињеница да се сваке године придружују нови, најмлађи чланови, што потврђује да интересовање за традицију и даље живи међу децом.

КУД „Марија Бурсаћ“ препознатљив је по неговању традиционалних игара и песама, богатом фонду народних ношњи и, пре свега, енергији и заједништву које се осећа на сваком наступу. Како истиче председник друштва Предраг Сантрач, ансамбл не чува само кореографије – већ идентитет, обичаје и дух краја.

— Ово није само прослава. То је захвалност свима пре нас и обећање да ћемо традицију чувати срцем и душом за генерације које долазе — поручио је Сантрач.

Пробе КУД-а „Марија Бурсаћ“ су од самог почетка биле место дружења младих, где су се рађала велика пријатељства али и прве љубави. Многи брачни парови из Банатског Великог села упознали се управо на фолклору. Таква је била и прича Бранка и Саве (дев. Шкрбић) Тизић који су се почетком 60-тих година прошлог века упознали и заволели на пробама. У браку су остали пуних пет деценија.

-Јубилеј 30 година континуираног рада представља понос целог села и прилику да се ода признање свима који су били део ове приче. За многе мештане то ће бити емотиван сусрет са прошлошћу, јер ће на сцени поново видети некадашње играче, данас зреле људе, и присетити се њихових првих корака у фолклору – додао је наш саговорник.

Свечано обележавање биће уприличено кроз богат културно-уметнички програм посвећен традицији, успоменама и заједништву. На видео-биму биће приказане фотографије из архиве друштва, а након концерта планирано је заједничко дружење како би се створиле нове успомене. У програму ће наступити старије групе КУД-а, као и бројни бивши чланови који ће поново заиграти поводом јубилеја.

— Фолклор није само игра, то је припадност. КУД је место где се стичу пријатељства за цео живот, учи поштовање традиције и развија заједништво. Сви који желе да буду део те приче су добродошли — истакао је председник друштва.

Т. Д.

 

kuglanje-1

У претпоследњем колу Суперлиге куглашица, Кика 0230, у Новом Бечеју, савладала је 6:2 (3.360:3.161) састав зрењанинског Баната, а у последњој рунди шампионта Кикинђанке ће се у Новом Саду састати с Војводином и биће им потребна победа за оверу другог места које доноси излазак у Европу и то у друго по значају клупско континетално надметање куглашица.
КИКА 0230: Бунгхарт 514, Чорба 570, Кресоја 548, Команов 571, Френц 583, Шибул 574.
Д. П. 

kozara-bvs-cz-rs

Банатско Велико Село – Гледалаца: 100. Судија: Бојан Џафић (Панчево). Стрелци: Мастило 28, Стојанов 55. и 87. и Фејеш 70. Црвени картон: Кочиш 59. минут (Козара).
КОЗАРА: Шево, Шкеро, Лисица (Плавшић), Лукић, Бунић (Овука), Рофа (Смани), Протић, Лабус (Кондић), Кочиш, Томић, Зељковић.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Ћирић, Лаништанин (Даилов), Фејеш, Цвијановић, Попесков, Војводић (Узелац), Кнежевић (Коцкар), Мастило, Бербаков, Цуцић, Стојанов.
Мастило је у ситуацији „један на један” донео водство Рускоселцима, а у наставку, после набачене лопте Коцкара, Стојанов је, у паду ударцем главом, удвостручио предност. Након корнера и Фејеш се уписао међу стрелце, главом је с петерца лопту спорево у мрежу, а тачку је у финишу, својим другим голом, ставио Стојанов, после контре и асистенције Попескова.
Д. П.

ofk-kikinda-jedinstvo-sp-1

Кикинда – Гледалаца: 200. Судија: Алекса Граховац (Нови Сад). Стрелац: Чечарић 9. минут. Жути картони: Видаковић, Вујовић, Стојановић (ОФК Кикинда), Иветић, Мандић, Илић (Јединство).
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Молнар, Трифуновић, Лекај, Миленковић (Оторан), Белош (Стојановић), Степанчев, Милисављевић, Ћировић, Вучетић, Вујовић.
ЈЕДИНСТВО: Маринковић, Иветић, Мандић, Кукољ (Јовановић), Делибашић, Илић, Ристовић (Максимовић), Матијевић, Живковић, Жакула, Чечарић (Павлица, Тошић).
Живковић је убацио са стране из прекида, голман домаћина Видаковић закаснио је, а Чечарић скочио и главом донео предност Старопазовчанима. Том приликом је и повређен па је замењен, a Видаковић се касније у једној ситуацији делимично искупио за кикс и то је било практично све од гостију, који су у минулом колу срушили јесењег првака. Није ни домаћин блистао, нарочито је све безвољно и с лошом енергијом деловало у првом делу.
У наставку агилнија игра ОФК Кикинде, иако ће се испоставити да тренер Ћулум до самог финиша неће ништа мењати. Одмах у уводу другог дела Вујовић је имао велику прилику, али је оклевао и премишљао се, а логика је налагала да покуша врхом копачке и мале би шансе биле да голман Маринковић спречи изједначење. До 78. минута није било опасности за чуваре мрежа, а онда је Трифуновић добро тукао с полудистанце, али је Маринковић одличном интервенцијом спречио погодак. У самом финишу велики притисак домаћина и серија корнера која, ипак, није донела макар бод, који је домаћин сигурно заслужио. У 86. минуту замало аутогол Пазовчана, из следећег ударца из угла Трифуновић је главом покушао, али је Маринковић укротио и тај ударац када су сви већ видели лопту у мрежи. И онда на крају, у последњим тренутцима пред надокнаду, Стојановић је, опет након корнера, могао донети реми.
Лошу арбитражу комплетне судијске гарнитуре, главни арбитар Граховац зачинио је продужетком од свега четири минута, иако су се гости само по терену ваљали и одуговлачили приликом извођења прекида бар десетак минута.
Д. П.

error: Content is protected !!