Најновије

iii

Protiv Č. D. (39) iz Bašaida, kao i protiv M. D. (36) i I.F. (45) iz Negotina biće podnete krivične prijave zbog ilegalne trgovine belom tehnikom i mobilnim telefonima, saopštio je MUP Srbije.

Oni se sumnjiče da su, nemajući ovlašćenje za trgovinu, u svrhu dalje prodaje, nabavili 56 komada proizvoda bele tehnike različitih robnih marki i 15 komada mobilnih telefona sa pratećom opremom, ukupne vrednosti oko 920.000 dinara.

Krivične prijave protiv njih će podneti pripadnici MUP-a, UKP, Službe za suzbijanje kriminala, Odeljenja za suzbijanje privrednog kriminala i policijski službenici policijskih uprava u Kikindi i Boru, u saradnji sa Odeljenjem tržišne inspekcije u Negotinu, a u nastavku akcije suzbijanja sive ekonomije.

ofk-kikinda-1

Nakon dobijanja tri boda „za zelenim stolom”, umesto jednog osvojenog na terenu u Inđiji, a pošto je domaćin kažnjen zbog medicinske dokumentacije, nadali su se u severnobanatskom srpskoligašu pobedi na prolećnoj premijeri na svom Gradskom stadionu protiv Staropazovčana, ali slavili su minimalcem gosti. Šef struke OFK Kikinde Milan Ćulum smatra da je njegova ekipa imala dovoljan broj prilika ne samo za remi, već i za trijumf.
– Nažalost, presudio je jedan jedini prekid i to u uvodu, koji smo loše branili, a inače moja ekipa dala je sve od sebe i zaslužila je rezultatski mnogo više. Ipak, treba priznati i da je previše ako se u ovakvoj utakmici propusti ovoliki broj prilika, koliko smo ih imali mi. Definitivno, imamo problem s realizacijom, jasno je to, jer i u drugoj utakmici nismo postigli gol – kaže Ćulum.
Predstojećeg vikenda, na rasporedu je nedeljni matine u Novim Banovcima, Kikinđane će dočekati Omladinac.
– Pod hitno moramo početi da uzimamo bodove. Neke stvari moramo popraviti, pre svega mislim tu na efikasnost. Očekujem da iz meča u meč budemo sve bolji, ali nismo u situaciji da kalkulišemo s kim god da se sastanemo i na čijem god terenu da igramo – jasan je Ćulum.
D. P.

Rezultati 17. kola: Sloven – Sloga 1:1, Mladost (BJ) – Vrbas 0:0, Veternik – Inđija 2:1, OFK Kikinda – Jedinstvo 0:1, Železničar – Omladinac 2:0, Bačka – Sloboda 1:1, Dinamo – Naftagas 1:3, Hajduk – Mladost (O) 2:0.
POREDAK: Hajduk 37, Naftagas 36, Železničar 35, Jedinstvo 32, Mladost (BJ) 31, Dinamo 26, Vrbas 25, Sloven 23, Veternik 21, Sloboda 18, Omladinac 18, Sloga 17, Bačka 16, Inđija 15, Mladost (O) 12, OFK Kikinda 10.
U 18. kolu, u subotu i nedelju, igraće: Sloga – Dinamo, Naftagas – Bačka, Sloboda – Železničar, Jedinstvo – Veternik, Inđija – Mladost (BJ), Vrbas – Hajduk, Omladinac – OFK Kikinda, Mladost (O) – Sloven.

ekologija

Povodom obeležavanja Svetskog dana reciklaže, u organizaciji Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, danas su dodeljene nagrade učenicima koji su učestvovali na video-konkursu posvećenom temi reciklaže.

Na konkurs je pristiglo oko dvadeset radova, a najuspešniji su bili učenici Tehničke škole „Mihajlo Pupin“ – Ilija Krstekanić, Viola Čemere i Adrian Molnar, koji su za svoje video-radove nagrađeni od strane Sekretarijata i kompanije FCC.

Kako ističu iz Sekretarijata, cilj konkursa bio je da se kod mladih podstakne razmišljanje o značaju zaštite životne sredine i pravilnog upravljanja otpadom.

– Kada otpad posmatramo kao resurs, možemo da se zapitamo kakav je naš uticaj na životnu sredinu i koliko svako od nas može da učini. Radimo na buđenju ekološke svesti kod mladih, koji sve više pokazuju interesovanje za ove teme – istakla je Miroslava Narančić.

 

U prethodnom periodu realizovan je i niz edukativnih aktivnosti. Od novembra prošle godine organizovane su brojne obuke i radionice u školama, vrtićima i mesnim zajednicama, sa ciljem da se građani upoznaju sa pravilnom upotrebom novih kanti za selekciju otpada.

Prema rečima Nevene Nikolić iz kompanije FCC, odziv građana i dece uliva optimizam.

– Organizovali smo oko sedamdeset edukacija i reakcije dece svih uzrasta daju nam nadu da će se u budućnosti još više raditi na podizanju svesti o značaju reciklaže. Primarna selekcija otpada na mestu nastanka je početak, ali veoma važan korak – naglasila je Nikolić.

Ona je podsetila da je do sada podeljeno oko 13.000 kanti za reciklažu i uputila apel građanima da se pridržavaju pravila razdvajanja otpada. U reciklažne kante treba odlagati isključivo čist materijal koji može ponovo da se iskoristi, bez ostataka i kontaminacije, kako bi proces dalje obrade bio što efikasniji.

Posebnu vrednost ovog konkursa dali su sami učenici, koji su kroz svoje radove ukazali na stanje u okruženju, ali i na značaj lične odgovornosti.

– Dugo smo snimali video, šetali po gradu i razmišljali o tome odakle da počnemo, jer ima mnogo smeća. Ovo je i jedna vrsta kritike, ali i poruka da moramo više da vodimo računa o sredini – kaže učenik Adrijan Molnar.

On dodaje da je kroz ovaj projekat naučio da je briga o životnoj sredini važna ne samo za ljude, već i za životinje i ptice.

Događaju su prisustvovali i učenici Osnovne škole „Vuk Karadžić“, koji su imali priliku da se upoznaju sa značajem reciklaže i ulogom koju svaki pojedinac ima u očuvanju prirode.

Obeležavanje Svetskog dana reciklaže u Kikindi još jednom je pokazalo da promena počinje od malih koraka – od jedne kante, jedne navike i jedne odluke da se otpad ne baca, već pravilno razdvaja.

T. D.

 

osmeh-vojvodine-

Komercijalni ugovor o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji brze saobraćajnice granični prelaz Bački Breg-Sombor-Kula-Vrbas-Srbobran potpisan je danas u Beogradu sa azerbejdžanskom kompanijom „Azvirt“, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Ugovor su potpisali ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, direktor Koridora Srbije Aleksandar Antić i direktor kompanije „Azvirt“ Srbija Ahmet Murat Turkoglu.

-Pre nekoliko dana predstavili smo plan za Srbiju 2030. i 2035 u kom je izgradnja saobraćajnice jedna od ključnih tačaka našeg programa, izuzetnog značaja za Zapadnu Bačku, Južnobački, Srednjobanatski i Severnobanatski okrug, kao i za mesta kroz koja prolazi novi put   – izjavio je ovom prilikom predsednik Vučić.

Finansijski deo ugovora za ovu prvu deonicu, od graničnog prelaza Bački Breg do Sombora i uključuje sve projektne usluge i izgradnju, iznosi 240 miliona evra. Republika Srbija obezbedila  je finansiranje za ovu deonicu, a obezbediće i za sve preostale faze. Predviđeni rok za završetak prve deonice je dve godine, što je znatno brže od standardnog roka od tri godine, zahvaljujući kompaniji „Azvirt“.

Saobraćajnica od Bačkog Brega do Srpske Crnje, poznate i kao „Osmeh Vojvodine“ duga je oko 186 kilometara i biće projektovana za brzinu od 100 kilometara na sat. Od Bačkog Brega do Vrbasa stizaće se za oko 50 minuta, a od Vrbasa do Srpske Crnje za sat i deset minuta. Na delu trase od Sombora do Kikinde, planirana je izgradnja 46 mostova (preko kanala i prolaza za put), 34 nadvožnjaka, pet podvožnjaka i 35 propusta.  Saobraćajnica će imati i 12 petlji: Sombor, Kljajićevo, Sivac, Crvenka, Kula, Vrbas Zapad, Vrbas Sever, Vrbas Istok, Vrbas E75, Srbobran Sever, Turija i Kikinda Istok. Planirana je izgradnja i 13 površinskih kružnih raskrsnica.

 

 

nakovo-bogdan-staze-(7)

U Mesnoj zajednici Nakovo započeta je izgradnja pešačkih staza oko jezera na obodu sela. Sredstva za ovu investiciju, 12, 4 miliona dinara, opredeljena su na konkursu za unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture i usluga Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu. Kako posao napreduje uverili su se gradonačelnik Mladen Bogdan, član Gradskog veća Bojan Mikalački i Branislav Čubrilo iz Saveta Mesne zajednice.

-Najpre se trasira staza i na gradilištu su mašine i radnici. U toku je uklanjanje viška zemljišta, a paralelno se postavlja i pesak na koji dolazi tucanik. Tek kada sve bude odrađeno počeće postavljanje same staze – saznajemo od Branislava Čubrila.

Ulaganja u mesne zajednice su jedan od prioriteta, što se i vidi u svakom selu, precizirao je gradonačelnik Bogdan i dodao:

-Osim staze koja će se izgraditi oko celog jezera u planu je i plato kod vidikovca koji će doprineti proširenju same terase koja okuplja meštane i goste. Siguran sam da će ovaj prostor biti mesto za predah i odmor u prirodi, ne samo Nakovčanima, nego i Kikinđanima, ali i stanovnicima ostalih mesnih zajednica. I u prošloj i u ovoj godini znatna sredstva biće izdvojena su za svih devet sela i to u radove koje su nam sami stanovnici mesnih zajednica apostrofirali kao neophodne. Da je tako vidi se na terenu svakodnevno.

Izgradiće se 1.600  kvadrata staza od behaton ploča. Kako je na pomenutoj lokaciji tlo vodopropusno pre nego što se ugrade ploče neophodno je da se postojeće zemljište pripremi, kao kada se asfaltiraju putevi.

-Nakovčani pozitivno reaguju, iako je u početku, kada je počela izgradnja Sportsko rekreativnog centra bilo kritika. Sada na ovom prostoru imamo jezero, dečije igralište, teren za balote i mesto za predah. Svi meštani rado provode slobodno vreme u zelenoj oazi i ne samo oni, nego dovode i svoje goste – dodaje naš sagovornik.

Izgradnja i uređenje pomenutog prostora započela je pre desetak godina.

-Oazu u Nakovu maksimalno koriste i mladi i stari. Svakodnevno se majke sa decom u kolicima šetaju oko jezera, i sada kada nema staze, nego je zemljani put. Ovaj deo sela postao je mesto okupljanja. Tu je šuma podignuta pre više od deset godina i temperatura je niža za nekoliko stepeni u odnosu na druge delove Nakova – otkriva Čubrilo.

Pre samo deceniju jezero je zapravo bilo stara bara oko koje je stvorena ogromna divlja deponija.

-Zajedničkim snagama lokalne samouprave i Mesne zajednice, a na zahtev meštana, deponija je uklonjena i rekultivisana, a bara je produbljena kako bi bila pretvorena u jezero. Ono ne služi samo za ribolov, nego i za mir i odmor. To su prepoznali i naše prve komšije iz Rumunije, iz Lunge, koji su nam postali redovni posetioci, kao i Kikinđani koji biciklističkom stazom dolaze do Nakova – napominje Čubrilo.

Pošto se završi izgradnja staza, preostaje osvetljenje. Struja je dovedena i polovina prostora ima rasvetu i isto treba uraditi u drugom delu.

A.Đ.

ZGRADA-JP-KIKINDA-RADOVI

U okviru Nacionalnog programa energetske sanacije objekata od javnog značaja u jedinicama lokalne samouprave odobrena sredstva za finansiranje projekta unapređenja energetske efikasnosti i energetske sanacije zgrade komunalnih delatnosti – JP „Kikinda“. Za ovaj projekat izdvojeno 27,7 miliona dinara, a radovi koji su u toku uključuju obnovu fasade, unapređenje sistema grejanja i primenu savremenih rešenja za uštedu energenata.

-Energetska sanacija upravne zgrade JP „Kikinda“ predstavlja važan korak ka unapređenju uslova rada i modernizaciji objekta u kome se svakodnevno obavljaju poslovi od značaja za funkcionisanje komunalnih delatnosti u gradu. Planiranim radovima poboljšaće se uslovi za rad zaposlenih, kao i efikasnost u obavljanju usluga, dok će istovremeno biti unapređena i energetska efikasnost samog objekta – istakla je Jelena Pantelić, stručni saradnik JP „Kikinda“.

Uštede koje će se ostvariti omogućiće da se dodatna sredstva usmere na dalje unapređenje komunalnih i podizanje kvaliteta usluga koje preduzeće pruža građanima.

-U toku su radovi na zameni spoljne stolarije i postavljanju termoizolacije fasade, dok je u narednoj fazi planirana sanacija dela sistema grejanja, koja podrazumeva zamenu pumpe u podstanici i ugradnju termo ventila na radijatorima – pojasnila je Pantelić.

Završetak radova, ukoliko vremenski uslovi dozvole, planiran je tokom maja.

A.Đ.

 

 

saobracajci-droga

Tokom prethodnog dana u Republici Srbiji dogodile su se 74 saobraćajne nezgode u kojima nije bilo poginulih, a povređena su 33 osobe. Na području Policijske uprave Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj nije bilo povređenih.

Iako su za danas tokom dana najavljeni povoljni uslovi za odvijanje saobraćaja, u jutarnjim i večernjim časovima moguća je pojava poledice na kolovozu, zbog čega je neophodno da vozači povećaju opreznost, smanje brzinu kretanja vozila i drže bezbedno odstojanje u odnosu na druga vozila.

Takođe, potreban je dodatni oprez prilikom vožnje u naselju, pre svega u blizini pešačkih prelaza i noću, na mestima gde nije osvetljen kolovoz, jer su pešaci u tamnoj odeći jedva uočljivi, ukoliko na sebi nemaju reflektujuće materijale.

U MUP-u apeluju i na pešake da kolovoz prelaze isključivo nakon što se uvere da to mogu uraditi na bezbedan način. Podsećaju i da pešaci noću i u uslovima smanjene vidljivosti na putevima van naselja moraju nositi svetloodbojni prsluk ili drugi reflektujući materijal, kako bi vozači mogli blagovremeno da ih uoče.

raspisan-konkurs-za-nagradu-dusan-vasiljev-za-2022-godinu

Žiri u sastavu Đorđe Pisarev, Selimir Radulović i Radovan Vlahović konstatovao je da su na konkursu za nagradu „Dušan Vasiljev“, koju raspisuje grad, pristigla 62 naslova. Nakon pažljivog pregledanja i iščitavanja, žiri je doneo odluku da u najuži izbor uđu sledeće tri knjige „Sve su smrti (samo) deo našeg sata: 77 pesama o smrti“ autora Zorana Bognara, „Anđeli u kapi mastila“ Gordane Đilas i  „Krtice“  Vladimira Kopicla.

Konačna odluka biće doneta 22. marta.

humanitarni-koncert-ets

Ideja koja je nastala među učenicima Ekonomsko-trgovinske škole prerasla je u veliku akciju solidarnosti. Pod nazivom „Svi za jednu mamu“, u Narodnom pozorištu 23. marta u 18 časova biće održan humanitarni koncert, sa ciljem da se pomogne lečenje Jasne Stokić, majke učenice ove škole.

Inicijativa je potekla od samih đaka, a ubrzo je dobila podršku čitave škole, ali i brojnih drugih obrazovnih i kulturnih institucija u gradu.

Iva Kiš iz II1 je na sastanku učeničkog parlamenta predložila akciju i svi su odmah pristali. Potom je predloženo da se pokrene i onlajn humanitarna kampanja, da se plakati dele na društvenim mrežama. Sva odeljenja su se odmah odazvala i razmišljala kako mogu da pomognu. Tako je nastala ideja i o koncertu – objašnjava profesorka Mirjana Sekulin, koordinator tima za podršku učeničkom parlamentu.

Učenici su odlučili da naprave program koji će okupiti različite izvođače i privući publiku svih generacija. Poziv je upućen školama, horovima i kulturno-umetničkim društvima, a odziv je bio veći nego što su organizatori očekivali.

– Toliko imamo prijavljenih da smo nastupe ograničili na deset minuta, a neke čak morali da pomerimo za narednu akciju prikupljanja novca. Program će biti šarenolik, tako da može da zadovolji svačiji ukus – kaže Ognjen Gucul, predsednik učeničkog parlamenta ETŠ.

Na koncertu će nastupiti ženska pevačka grupa „Melizmi, hor Kulturnog centra „Attendite“, horovi OŠ „Vuk Karadžić“ i ETŠ, učenici i recitatori više škola, ADZNM „Gusle“, kao i Milan i Vid Vašalić, a u organizaciji učestvuju i učenici različitih obrazovnih profila. Dok jedni pevaju ili recituju, drugi će dočekivati goste, posluživati piće, pomagati oko organizacije i stajati pored kutija za dobrovoljne priloge.

Humanitarni koncert organizuje se kako bi se prikupio novac za transplantaciju bubrega, koja je neophodna majci Jelene Stokić, učenice II1 ETŠ.

– Moja mama je dijalizni bolesnik. Jedan bubreg nema, a drugi ne funkcioniše kako treba i potrebna je transplantacija koja bi trebalo da se obavi u Belorusiji. Potrebno je prikupiti veliku sumu novca, skoro 12 miliona dinara, kako bi u oktobru mogla da počne sa pripremama za operaciju – deli sa nama Jelena.

Podrška koja stiže iz škole, ali i iz čitavog grada, za nju ima nemerljivu vrednost.

– Zaista nisam očekivala da će se ovoliko ljudi uključiti. Mnogo mi znači što su se škole, udruženja i ljudi iz različitih mesta odazvali i što žele da pomognu, posebno Narodno pozorište koje nam je ustupilo veliku scenu za ovaj događaj – dodaje ona.

Publika će moći da pomogne dobrovoljnim prilogom. Na ulazima u pozorište biće postavljene kutije za donacije, a svaki prilog, kako ističu organizatori, znači korak bliže cilju.

– Želimo da pokažemo da Jelena nije sama i da niko, zapravo, nije sam. Pozivamo sve ljude koji mogu i žele da dođu 23. marta u 18 časova u Narodno pozorište i da nam pruže podršku. Nijedna pomoć nije mala – poručuje Ognjen.

Ova akcija, kako kažu učenici, nosi i snažnu poruku zajedništva.

– Ponosni smo na sve koji su velikodušno prihvatili ideju i pokazali da je svaka osoba važna. Taj osećaj da zajednica želi da pomogne je neverovatan – kaže Iva Kiš, koja je pokrenula inicijativu.

Profesorica Mirjana Sekulin izjavila je da je ovo samo jedna od nekoliko planiranih aktivnosti.

-Zbog količine novca koju Jasna mora da prikupi, organizovaćemo više humanitarnih aktivnosti u narednim mesecima, od kojih je koncert prva.

„Svi za jednu mamu“ tako će biti mnogo više od muzičkog programa – biće veče solidarnosti, u kome se, kako veruju organizatori, pokazuje da kada se ljudi ujedine oko dobrog cilja, ni najteži put ne mora da se pređe sam.

T. D.

error: Content is protected !!