Најновије

1708339424660-(1)

Министарство унутрашњих послова у сарадњи са Европском мрежом саобраћајне полиције од данас, 19. до 25. фебруара организује акцију појачане контроле саобраћаја усмерену на контролу поштовања прописа возача комерцијалних возила аутобуса и теретних возилима. Осим наведеног контролисаће се и возачи који обављају транспорт опасне робе, истакао је начелник Одељења саобраћајне полиције Полицијске управе у Кикинди, потпуковник Владан Томић.

-Проверавамо, пре свега, техничку исправност возила, време управљања и одмора возача. Контролишемо и да ли је возач конзумирао алкохол, да ли се придржава прописане дозвољене брзине и да ли користи сигурносни појас.  Управо ово су и најчешћи прекршаји који праве возачи транспортних возила и аутобуса. Апелујем на возаче да се придржавају свих прописа Закона о безбедности саобраћаја и Закона о раду чланова посаде моторних возила – рекао је Томић.

 

Анализе саобраћајних незгода у 2023. години показују да су теретна возила учествовала у 5.535 саобраћајних незгода од којих су готово две трећине изазвали управо возачи ових возила. С друге стране, аутобуси су учествовали у 1.553 саобраћајне незгоде од којих су око трећину изазвали возачи аутобуса.

Наш саговорник додао је и да возачи моторних возила треба да обрате пажњу на угрожену категорију учесника у саобраћају пешаке бициклисте и старије. Са друге стране и бициклисти треба да поштују прописе и да користе бициклистичке стазе и траке, да се не крећу по тротоарима.

А.Ђ.

 

 

позористе

Због болести глумца отказано је играње представе “Лажа и паралажа” која је на репертоару требало да буде сутра (уторак, 20. фебруар), саопштено је из Народног позоришта.

За петак је најављена комедија “Љубавно писмо”.

саобрацајна+полиција+(2)

У пет саобраћајних незгода које су се, у току викенда, догодиле на подручју Полицијске управе у Кикинди повређено је осам особа. Четворо је задобило тешке и четворо лакше телесне повреде.

Саобраћајне незгоде догодиле су се због: радње возилом (2), непоступања по саобраћајном знаку (1), алкохола (1) и психофизичког стања возача (1).

Укупна материјална штета процењена је на 740 хиљада динара.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 22 учесника у саобраћају и издата су 84 прекршајна налога.

Истовремено, из саобраћаја је, због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, искључено 15 возача, од којих су четири особе задржане до 12 сати јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила, односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривен је 31 прекршај некоришћења сигурносног појаса, 11 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 65 осталих прекршаја.

419253722-833633102140420-1765488318384090740-н

Црвени крст Кикинде и Завод за трансфузију крви Војводине данас, 19. фебруара организују још једну акцију добровољног давалаштва крви. Драгоцену течност суграђани могу дати од 8.30 до 13 часова.

Давалац крви може да буде свака здрава одрасла особа, старости од 18 до 65 година код које се лекарским прегледом и провером крвне слике, односно нивоа хемоглобина, утврди да давање крви неће угрозити њу нити особу за коју би се та крв употребила. У нашој земљи мушкарци могу да дају крв на три месеца, а жене на четири месеца.

саобрацајна-полиција

Припадници саобраћајне полиције Министарства унутрашњих послова, од понедељка, 19. до 25. фебруара, спроводиће међународну акцију појачане контроле саобраћаја која ће бити усмерена на откривање прекршаја које чине возачи аутобуса и теретних возила.

Током акције која се истовремено спроводи у 30 европских земаља чланица организације РОАДПОЛ (мрежа саобраћајних полиција Европе), саобраћајна полиција ће патроле првенствено усмеравати на путеве са најинтензивнијим саобраћајем аутобуса и теретних возила.

Посебан акценат ће бити на контроли поштовања одредби Закона о радном времену посаде возила у друмском превозу и тахографима, као и превозу терета и испуњености општих услова за учешће у саобраћају возача теретних возила и аутобуса.

Анализе саобраћајних незгода у 2023. години показују да су теретна возила учествовала у 5.535 саобраћајних незгода од којих су готово две трећине изазвали управо возачи ових возила. С друге стране, аутобуси су учествовали у 1.553 саобраћајне незгоде од којих су око трећину изазвали возачи аутобуса.

Саобраћајна полиција је у истом периоду, у контроли саобраћаја, открила око 132.000 прекршаја које су извршили возачи теретних возила и 5.200 прекршаја које су учинили возачи аутобуса.

(Извор: МУП)

киндја-5

Овчарско-кабларска клисура својим природним лепотама и споменичким вредностима привлачи пажњу вековима!

У феноменалном погледу са Овчара и Каблара овог викенда уживају планинари „Кинђе”. 

Наиме, они су овог викенда испењали планинске врхове Овчар и Каблар, а боравећи на терену Овчарско- кабларске клисуре, посетили су неколико манастира, као и Испосницу Савине воде.

Испосница Савине Воде налази се високо у брду изнад Овчар Бање. Капела је новијег датума из средине XX века, а према легенди у пећини је неко време боравио и Свети Сава.

Овчарско – кабларска клисура позната је и као Српска Света гора, на којој се налази још 10 манастира и једна црква.

1708242530572

Испред просторија компаније ФЦЦ, у суботу, у време када је за грађане отворен шалтер за жалбе, затекли смо велики број суграђана који су желели да разреше проблеме и недоумице које имају због рачуна за одношење отпада. Неки од проблема, како смо сазнали, од окупљених датирају  више година. Такав проблем изложио нам је Ђуро Грубишић.

-Дошао сам још једном  да пријавим промену броја чланова домаћинства. Раније сам се обраћао писменим путем и нисам добио никакав одговор. Сада сам решио да лично изнесем проблем како би ми неко дао одговор када ће он бити решен. Већ пет година покушавам да  урадим промену броја чланова у домаћинству и нико не реагује – додао је Грубишић.

 

Ирена Барна донела је рачуне од читаве 2023. године.

-Желим да ми неко покаже који месец није плаћен. Добила сам велик рачун и испало је да ниједан рачун ФЦЦ-а нисам платила пола године уназад.  Ту су рачуни од јануара до децембра који су доказ да сам редован платиша, па сада нека ми пронађу који месец није плаћен – огорчена је суграђанка.

Свештеник Јожеф Мела жалбу је упутио у име Римокатоличке жупе.

-Цркви у Банатској Тополи стигао је допис да им се јави квадратура. То сам и урадио и никакав одговор ми није стигао на мејл. Послао сам и препоручено писмо и на адресу у Кикинди и на адресу централе компаније у Београду и никакав одговор немам. Иако редовно плаћамо одношење отпада на рачуну нема трага да сам и један динар уплатио. Нико не зна колики је износ који треба да плаћамо. На рачуну пише да је износ 2.066 динара, па испод тога да је за уплату 1.300 динара. Шаљу и рачун на 717 динара већ три пута. Он је плаћен, а нема трага о томе. Желим да коначно решимо шта и колико плаћамо и зашто се уплате не виде – додаје Јожеф Мела.

Подсетимо да корисници комуналних услуга са територије Града од 1. фебруара 2024. године на адреси Генерала Драпшина број 20, имају право да подносе рекламације одговорној особи испред компаније ФЦЦ Кикинда. Радно време рада са странкама је сваке суботе од 9 до 13 часова.

А.Ђ.

новац

Банка “Поштанска штедионица” најавила је да ће, од уторка, 20. фебруара, започети исплату буџетских давања за јануар и то:  дечијег додатка, родитељског додатка, неге и помоћи и новчане социјалне помоћи, за Србију и Косово и Метохију, као и борачко-инвалидске заштите.

Из Групе за унапређење квалитета живота породица особа са ретким болестима саопштено је да су почеле исплате финансијске подршке пацијентима са ретким болестима и породицама оболелих. Једнократна финансијска помоћ износи 25 хиљада динара, ваучери за куповину лекова и медицинских средстава су у износу од 35 хиљада, а ваучери за рехабилитацију и рекреацију су у вредности од 50 хиљада динара. Помоћ се додељује на основу пријава на сајту Министарства за бригу о породици и демографију.

хакер

Министарство унутрашњих послова објавило је јуче на својој Инстаграм страници “мупсрбије”да је током 2023. године уочен пораст случајева крађе идентитета путем интернета и случајева неовлашћеног приступа рачунарским системима због чега је апеловао на грађане да заштите рачунаре како не би дошло до крађе идентитета.

У објави на поменутој друштвеној мрежи се наводи да до овога често долази непажњом корисника Интернет услуга, који због своје неопрезности и отварањем различитих линкова дозволе инсталацију злонамерног програма на свом рачунарском систему, или пак остављају своје податке на различитим Интернет страницама без претходне провере.

Између осталог, МУП је у објави апеловао на грађане да заштитни програм на рачунару увек држе укљученим јер та врста рачунарског програма штити рачунар од злонамерних покушаја приступа рачунару, оштећења или брисања података, отуђивања корисничких имена и лозинки или других осетљивих информација.

Такође, указују грађанима на то да треба да инсталирају и врше ажурирање антивирус програма на њиховом рачунару, затим да ажурирају и оперативни систем на рачунару али и да обрате посебну пажњу када врше “доwнлоад”, односно преузимање различитих садржаја са интернета на свој рачунар.

Наводе и да је важно да грађани оскључе свој рачунар када нису поред њега јер се тиме неовлашћеним лицима онемогућава да преузму контролу над његовим радом уколико је заражен рачунарским вирусом чиме такође избегавају да постану жртве злоупотребе.

Додају да је крађа идентитета злоупотребом информационих технологија постала једна од најчешћих активности извршилаца кривичних дела.

Истичу да је важно да грађани знају да су садржаји типа “кеyгене”, “црацк”и многи други који се могу бесплатно скинути са интернета врло често заражени неким типом злонамерног програма и да на тај начин корисник несвесно компромитује свој рачунар.

Упозоравају и да грађани не деле своју шифру за “wи-фи” јер, како објашњавају, лица која неовлашћено дођу у посед њихове шифре за “wи-фи”, користећи њихову ИП адресу могу да учине низ кривичних дела за чије извршење се недужни грађани могу сматрати одговорним.

(Извор: РТВ)

Дани-вина-(1)

Завршни програм 24. Дана вина у Иђошу одржан је данас у Дому културе у овом месту. Претходно је, симболично, у присуству свештенства, орезана лоза у винограду Породичног подрума „Кепул“ које је, са својим белим бургундцем, победило прошле године.

Излагаче и госте послужило је време, што није био случај са приликама у току године које нису погодовале узгоју грожђа. Ове сезоне било је потребно уложити велики труд да би се дошло до доброг грожђа и квалитетног вина, потврђује и Ненад Миладински, овогодишњи градски и апсолутни победник са својим црвеним вином. Месни победници су домаћини, Удружење „Шасла“.

– Имао сам град (лед) у винограду, трудио сам се да га сачувам од болести и на крају нисам имао ни једну покварену бобицу. У „златном вину“ су „каберне совињон“, „каберне фран“, „мерло“, „франковка“ и „шираз“ – пет златних сорти. Вино праве љубав, велики труд, упорност, педантност и добар укус – каже Миладински.

Ненад је, иначе, и рекордер манифестације јер је три пута био градски победник. Виноградарство и винарство су, каже, породична традиција. Његова вина пију се и у земљи и у иностранству, и већ су, каже, стигла и до Африке и Финске.

У Удружењу виноградара и винара „Шасла“, оснивачу и организатору манифестације задовољни су посетом и квалитетом победничких вина.

– Била је изазовна година, за мале виноградаре изузетно тешка због лоших временских услова. Једино су виноградари са модерном технологијом успели то да надоместе. Ми смо, ипак, задовољни, вина су генерално просечна по квалитету и укусу, али смо изненађени колико су нека, која су и победила, изузетна – рекао је Марко Миркоњ, председник „Шасле“.

На такмичење је стигло 195 узорака из читаве Војводине. Додељена су 64 бронзана, 63 сребрна и 40 златних одличја. Вина су се оцењивала у пет категорија: црно, бело, розе, „шилер“ и воћно дезертно вино.

Посетиоци су данас имали прилику и да пробају оцењена и награђена вина. Додели награда присуствовали су и челници Града.

– Манифестација напредује и сваке године је на све вишем нивоу. Честитам организаторима и надам се да ће наставити да се праве добра вина и да се организују овако лепа дружења – рекао је градоначелник, Никола Лукач.

Поред парка испред Дома културе, на штандовима су се представила удружења и клубови из овог места, продавале су се рукотворине, а жене из Удружења „Вретено“ испекле су око 400 крофни.

С. В. О.

error: Content is protected !!