Најновије

рибокрадице

Током претходна два месеца, рибочувари ЈВП „Воде Војводине“ су приликом редовних и ванредних контрола делова рибарских подручја Срем, Банат и Бачка, који су под ингеренцијом тог предузећа, пронашли и запленили више од 15.000 метара мрежа коришћених у незаконитом риболову, десетак самоловних алата и шест гумених чамаца.

Поднето је 10 прекршајних пријава против лица затечених у нелегалном риболову, док је против два лица, која су приликом рибокрађе користила електроапарат, поднета кривична пријава од стране МУП-а.

Пријаве су поднете и против лица која су у једној од скорашњих акција Рибочуварске службе, на Кикиндском каналу између Кикинде и Новог Милошева, бежећи са лица места за собом оставили комплетан риболовни алат и аутомобил препун украдене рибе.

Ефикасном акцијом припадника Полицијске управе Зрењанин, станице Нови Бечеј, а на основу достављених података од стране рибочувара, починиоци су пронађени и приведени надлежним органима. Против њих ће бити поднета кривична пријава за незаконит риболов, као и пријава за фалсификовање исправа пред надлежним тужилаштвом.

ЈВП „Воде Војводине“ саопштило је да се придружује поднесеној кривичној пријави, а биће поднет и одштетни захтев за накнаду штете нанету рибљем фонду.

(фото: ЈВП Воде Војводине)

харис

Град Кикинда и Туристичка организација града настављају традицију поклон концерата суграђанкама поводом Међународног дана жена 8. марта.

У Хали Спортског центра „Језеро”, овога пута, наступиће Харис Џиновић.

Концерт чији је слоган „Женама с љубављу” почеће у 20 часова, а улазак за све посетиоце биће бесплатан.

Организован је аутобуски превоз из села са поласцима: Наково – 18,45, Банатско Велико Село – 19,00, Нови Козарци – 18,45, Руско Село – 19,00, Башаид – 18,30, Банатска Топола 18,45, Сајан 18,30, Иђош 18,40, Мокрин 19,00 сати.

Концерт-музицка-(5)

У Народном музеју вечерас су ученици Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ одржали посебно музичко вече –  Осмомартовски концерт. За своје родитеље и осталу публику извели су више од 20 соло тачака и неколико заједничких композиција. Концерт су започели најмлађи полазници и хорић.

– У припремном разреду учимо ноте, певамо и играмо игре кад нам остане времена. Свираћу виолину, то ми се свиђа и лепо се чује. Вечерас сам наступила у хору – каже Аника Мајкић из Нових Козараца.

Уследиле су соло тачке инструменталиста са свих одсека.

Никола Чобанов из Руског Села има 11 година.

– Већ сам у петом разреду на одсеку хармонике дугметаре. Вечерас сам свирао „Етиду“ – каже Никола.

Његов друг, Страхиња Пајић, има 14 година и четврта је година на одсеку клавирске хармонике.

– И пре мене су сви у породици свирали хармонику и чим се указала прилика, уписао сам се у Музичку школу. Волео бих да упишем и средњу музичку – каже Страхиња.

Десетогодишња Марија Тедин је друга година на класи гитаре и свирала је „Андантино“, а Катарина Косић је извела две композиције: „Сонатину“ и „Хеј, Џуд“. Има 12 година и четврта је година клавира.

Са Катарином је у „Сонатини“ за четири руке наступио и Давид Тот који има 13 година и пета је година.

– Планирам да упишем средњу музичку, а затим и академију, одсек за клавир – сигуран је Давид.

Тринаестогодишња Андреа Беренг је пета година на одсеку гитаре.

– Наступила сам у нумери „Битлса“. Такође планирам да наставим музичко школовање. Препоручила бих свима  да упишу Музичку школу, да науче да свирају неки инструмент, да се друже, да науче нешто ново – рекла је Андреа, иначе и чланица групе „Феникс“.

Ове године школовање у кикиндској Музичкој школи завршава шеснаестогодишња Анђелина Попов

– Последња сам година соло певања, а пре тога сам завршила шест година клавира – каже Анђелина. – Надам се да ћу у скорој будућности наставити школовање као соло певач јер сам у томе пронашла себе. Веома сам срећна што сам похађала ову музичку школу, жао ми је што ми се школовање овде завршава и захвална сам на прилици коју су ми пружили.

Укупно 60 полазника наступило је на концерту, срећни што имају прилику да стану пред публику и мимо интерних и јавних часова у Школи.

– Осми март је само још један од повода за концерт – каже директорица Школе, Маргита Детари. – Ученици су срећни јер имају могућност да одсвирају  композиције које увежбају месецима и подршка публике је награда за њих, зато у току године имамо и до 10 концерата. Јако је важно да деца изађу из учионица и да своје знање и умеће покажу и другима и отуд толико осмеха вечерас на њиховим лицима.

Директорица следећи концерт најављује за Дан школе. Занимљив је податак да је Школа основана 14. септембра пре 70 година, али су ученици први наступ имали 10. маја, што је одређено као Дан школе. Матурантски концерт биће одржан у јуну, каже  директорица и најављује априлско изненађење за верну публику и подршку најмлађим музичарима у граду.

С. В. О.

фестивал балона

Број ноћења туриста у Кикинди је у прва два месеца ове године повећан за тачно 3.708 у односу на исти период 2023, показују подаци на сајту еТуриста, речено је на конференцији за новинаре у Туристичкој организацији (ТО) Града, што показује да напори и посвећеност побољшању туристичке понуде дају резултате.

– Уз помоћ локалне самоуправе озбиљно радимо на повећању и квалитету туристичке понуде. Ове године било је много више туриста који су долазили због сова. Туристички градови са летњим садржајима зими су празни, а нама наше сове помажу да су културни живот града и рад угоститељских објеката на истом нивоу читаве године. Важно је да сви будемо добри домаћини јер туристи град виде и кроз људе које сретну. Трудимо се да се они који једном дођу у Кикинду, обавезно и врате – рекла је в. д. директорица ТО, Јасмина Миланков.

Британски љубитељи птица долазе већ годинама, додала је, а сада је и све више и Руса који нас посећују – и организовано и у сопственим аранжманима.

Најављујући програме, Миланкова је напоменула да ће Хуманитарни базар и Улица отвореног срца, први пут организовани у јануару ове године, остати као стална манифестација. Истакла је и да ће, на Старом језеру, од 23. до 26. маја, бити одржан други Фестивал топловаздушних балона,.

– Имали смо позитивне реакције суграђана од прошле године, а у могућности смо да примимо 15 балона. Биће и промена у организацији како би што више суграђана добило прилику да лети, мада број полетања зависи од временских услова – рекла је Миланкова.

Такође због добрих реакција Кикинђана, поновиће се још једна нова активност.

– Наставићемо са израдом мурала, уметничким осликавањем зидова. Договор је да следећи мурал буде на зиду Техничке школе, у улазу између две школе, а наредни зависе од времена и финансија – објаснила је Миланкова.

У Туристичкој организацији већ раде и на програмима Кикиндског лета али и Дана лудаје који ће се одржати од 19. до 22. септембра.

1709714927679

У протекле три године значајна средства уложена су у боље услове рада у Основну школу „Миливој Оморац“ у Иђошу. Радови су финансирани из градског буџета и покрајинских секретаријата, а нова опрема добијена је на конкурсима републичких министарстава, истакнуто је приликом посете покрајинске посланице Станиславе Хрњак, градоначелника Николе Лукача и чланице Градског већа Валентине Мицковски овој образовној установи.

-Обишли смо школу и уверили се шта је то урађено, не само у претходне три, него у протеклих десетак година. Адаптиране су учионице, санитарни чворови, кабинети и све што је било потребно. Не постоји разлика у томе да ли је школа на селу или у граду, подједнако се улаже. Ово је била прилика да видимо шта у перспективи треба решавати. Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине ранијих година подржавао је, а потрудићемо се да и даље издваја средства за пројекте који значе нашим школама, те их позивам да аплицирају на конкурсима који ће бити расписани – истакла је Станислава Хрњак.

Градоначелник Никола Лукач навео је да је за три године у иђошку школу уложено 12 милиона динара.

-Када се средства обезбеде заједничким снагама може пуно тога да се уради. Доказ за то је управо школа „Миливој Оморац“. Не постоји ништа лепше од тога него да ђацима обезбедимо боље услове за учење и ненаставне активности. Покрајина, Република и Град улажу у најважније, нашу децу. Сви започети пројекти, али и они који су приоритетни биће подржани – прецизирао је Никола Лукач.

Замена осветљења у фискултурној сали и у згради школе, нови намештај у учионицама, опремање канцеларија за шта је Град издвојио милион, а покрајина 600.000 динара, у 2021. и 2022. години, део су онога што је урађено, рекао је Александар Аћимов, директор школе.

-Захваљујући локалној самоуправи, али и надлежном покрајинском секретаријату у школи имамо боље услове. Прошле године санирани су тоалети за шта је Покрајински секретаријат за образовање определио три милиона динара. Постављени су нови подови у учионицама и ходницима, као и прилазима школи, учионице су, као и ходници, окречени, опремљена је школска библиотека и формиран је кабинет за технику и технологију . За ове намене из градског буџета добили смо 6,8 милиона. У школи је новим рачунарима опремљен информатички што је поклон Министарства образовања – додао је Аћимов.

Фасада на згради је приоритет у наредном периоду и школа ће са овим пројектом конкурисати за средства. Ову образовну установу похађа 122 ђака и сваке школске године има више ученика захваљујући конкурсу који омогућава куповину кућа на селу. Осим из Иђоша у школским клупама је и 12 ученика из Сајана.

А.Ђ.

 

428711817-794408599386896-4065608154276903511-н-(1)

Јелена Бачић Алимпић у четвртак, 7. марта, у 19 сати у Културном центру представиће своју књигу „Последњи сати”. Гостовање се организује у оквиру Недеље жена.

У роману Бачић Алимпић открива дирљиву, на тренутке болну истину да су можда најзначајнији тренуци у нашем животу они који нас приморавају да се суочимо са сопственим демонима, жељама и изазовима. Ова прича о храбрости и потрази за истинским смислом живота остаће урезана у памћење као инспирација да никада нема одустајања од потраге за суштином у времену које вам је дато.

Роман-Срдиц-1

У Народној библиотеци „Јован Поповић“  у четвртак, 7. марта, у 19 часова биће организован  разговор о књизи „Аутосекција“ Срђана Срдића. Ова књига ушла је у најужи избор за НИН-ове награде за најбољи роман године.

Уредник издања, Иван Радосављевић, описује књигу као „забавну мимо сваког очекивања, исповедну мегатираду у чији аутофикцијски вртлог, бујицу, писац увлачи сопствене лекаре, колеге писце, домаће и стране, тупаве критичаре, самураје и локалне псе (па чак и једног, несретног, уредника са високим војним чином), не би ли раскринкао и јасно изложио погледу и разумевању (сопственом, колико и читаочевом) суморни тоталитет своје ситуације”.
Осим аутора, о овој нескривеној посвети Давиду Албахарију, са којим је Срдић друговао више деценија, говориће Иван Радосављевић, уредник ове књиге и Владимир Арсенић, књижевни критичар.

48ф7феца-ф7а7-404а-а56ф-088баа384524

Тим за борбу против вршњачког насиља у Основној школи „Петар Кочић” из Накова  организовао је одбојкашки турнир  у фискултурној сали. Поред ученика, родитеља и запослених, турнир су подржали и чланови  КУД-а “Извор”, ФК “Полета”, одбојкаша-рекреативаца и бивших ученика.

Спортски догађај био је хуманитарног карактера. Продајом  улазница сакупљено 29.690 динара, а поменути  тим за заштиту од насиља одлучиће коме ће новац бити уплаћен у оквиру фондације “Буди хуман”.

Ритам-Европе-(2)

Потписивањем споразума о сарадњи са продукцијом „Ритма Европе“ данас у Градској кући, начињен је први корак у припремама за, како је најављено, највећи спектакл овог такмичења до сада, који ће се одиграти управо у нашем граду.

– Данас откључавамо такмичење „Србија у ритму Европе“ у Кикинди која ће бити домаћин телевизијског програма на Првој српској телевизији у 2024. години. Управо смо се договорили да ово буде најспектакуларнији ТВ пренос за децу и омладину који је Србија икада видела. Програм ће пратити и гледаоци у Црној Гори и БиХ, укупно око 10 милиона људи, а за Град ће то бити 180 минута директне рекламе. Обишли смо Спортски центар и друге капацитете и нема сумње да ћемо направити сјајан програм – изјавио је директор програма, Игор Карадаревић.

Он је додао да се ове године очекује и рекордан број учесника, њих 25. Иначе, домаћинство су свом граду обезбедиле Ена Гогић, Ена Шошић, Милана Рајков и Ива Племић прошлогодишњим наступом у зрењанинској Кристалној дворани са кипарском песмом „Ла Ла Лове“.

– Спајамо децу, све оно што је лепо у нашој Србији и сигуран сам да ћемо бити изузетни домаћини – рекао је градоначелник Никола Лукач. – Надамо се новим пријатељствима и промоцији града. Овај фестивал довешће децу из свих крајева државе којима ћемо показати све лепоте нашег града. Потрудићемо се да Фестивал организујемо на највишем могућем нивоу.

Ово је највећи музички фестивал у форми телевизије који за циљ има подстицање и развијање младих талената – нагласио је директор „Ритма Европе“, Давид Макивић.

– Кикинда је, због искуства које има у сарадњи са „Ритмом Европе“, сада у прилици да покаже све своје капацитете, што су препознали и гласачи – рекао је Макивић и најавио наступ кикиндских представника на Фестивалу у Струмици у Северној Македонији већ половином месеца.

Културни центар Кикинда ће и ове године преузети логистику такмичења.

– Потрудићемо се да сви који дођу у Кикинду овим поводом, пожеле и да се врате. Желимо добродошлицу Србији у Кикинди – изјавио је в. д. директор КЦ, Марко Марковљев.

После потписивања Споразума о сарадњи, Макивић је градоначелнику уручио плакету, чиме је озваничен почетак сарадње на пројекту у нашем граду.

Такмичење „Србија у ритму Европе“ у Кикинди ће се одржати у октобру, али већ крајем априла на припремне кампове ће почети да долазе деца из свих крајева државе. Сама манифестација ће у град довести и 15 амбасадора, што је, како је оцењено, прилика за сарадњу и у другим областима.

С. В. О.

ИМГ-е0а43д31007ебф2714д9ц5бе9ц63ед76-В

Турска Агенција за међународну сарадњу и координацију „Тика“ у сарадњи са Министарством државне управе и локалне самоуправе и амбасадом Турске обезбедила је вредну донацију за Општу болницу у Кикинди, али и за здравствене установе у Босилеграду и Бујановцу. Министар др Александар Мартиновић, који је био домаћин скупа, рекао је да је ово још један доказ да је сарадња две земље партнерска и у сталном успону.

-Министарство државне управе и локалне самоуправа први пут је успоставило стратешку сарадњу са Републиком Турском, на шта смо поносни. Током сусрета са амбасадором, крајем године, закључили смо да су билатерални односи наших земаља на највишем нивоу, што је резултат узајамног поштовања, разумевања и личних пријатељских односа председника Србије Александра Вучића и председника Турске Реџепа Тајпа Ердогана. Србија је у протеклој деценији доживела процват, најбрже се развија у региону и у њу се највише инвестира. Ово је прилика да се захвалимо влади Републике Турске што доприноси нашем развоју и додатно помаже унапређењу квалитета живота наших грађана – истакао је др Мартиновић и напоменуо да је сигуран да ће се још сличних пројеката реализовати у наредном периоду.

Донација представља суштинску подршку за унапређење квалитета здравства у локалним заједницама, а донаторски сертификат  градоначелнику Николи Лукачу уручио је амбасадор Турске у Србији Хами Аксој.

-Пре три месеца имали смо састанак са министром Александром Мартиновићем. Захтеве који су нам упућени успели смо да реализујемо у кратком року тако да је обезбеђена опрема и возила за унапређење система здравствене заштите у Босилеграду, Бујановцу и Кикинди – навео је Хами Аксој.

Свима који су помогли да Кикинда добије три нова инкубатора који ће пуно значити тек рођеним суграђанима, нарочито онима који су на свет дошли пре времена, захвалио је градоначелник Никола Лукач.

-Нова опрема побољшаће здравствену негу, а у циљу спровођења политике председника Александра Вучића и свих нас, да је породица најважнија, да нам се деца рађају и да нас буде још више – рекао је Никола Лукач.

Др Биљана Племић, педијатар неонатолог, начелница Одељења неонатологије додала је да је од укупног броја новорођенчади на годишњем нивоу, четрдесетак превремено рођено односно од четири до десет одсто.

-Инкубатори ће служити и за збрињавање беба које су критично оболеле, али и новорођенчад са малом телесном тежином. Тако ћемо им омогућити стабилизацију и иницијално збрињавање. Постојећа три инкубатора, које имамо су из деведесетих година. Сада смо добили три нова и недавно два тако да ће их бити укупно осам – навела је др Племић.

Донација је вредна око два милиона динара и од посебног је значаја.

-Бескрајно смо захвални Министарству за државну управу и локалну самоуправу што су нас препознали као Болницу у коју вреди улагати. Од посебног значаја је део који се односи на превремено рођене бебе јер то повећава шансу да се она развијају у правом смеру – рекла је в.д. директорица Опште болнице др Весна Томин.

Догађају, уприличеном у Палати Србија, присуствовао је и начелник Севернобанатског округа Мирослав Дучић.

error: Content is protected !!