Најновије

Еффецтиве-Типс-то-Редуце-тхе-Риск-оф-Скин-Цанцер

Општа болница и ове године прикључила се превентивној кампањи Еуромеланома дан, која се одржава 20. маја, а део је европске кампање за рано откривање малигних тумора коже. Поред прегледа који дерматолози раде, кроз ову кампању се промовише значај  превенције, ране дијагнозе и раног лечења рака коже, превенствено меланома. Заинтересовани грађани могу до  до 20. маја да се пријаве за преглед   путем  веб- www.еуромеланома.орг/сербиа.  Све потребне информације су упаво на овом сајту и сваки грађанин ће добити термин прегледа и име лекара.

Кампања Еуромеланом је званична медијска кампања Европског удружења за дерматолошку онкологију и Европске академије за дерматологију и венерологију, а организуј се се под покровитељством Министарства здравља Републике Србије. Усмерена је на подизање свести о заштити коже од УВ зрачења и раном откривању меланома и других облика рака коже, а мото овогодишње кампање је “Борба са раком коже почињен у твојој глави”.

Стопа обољевања од меланома је у сталном порасту, пре свега због неконтролисаног излагања УВ зрачењу у претходним деценијама, а поред тога ризик је и излагање вештачким изворима УВ зрачења, односно, употреба соларијума.

 

 

тијана

Књига младе кикиндске песникиње Тијане Нашпалић, „Путовање душе“, биће представљена у петак, 17. маја, од 18 сати, у Културном центру. Говориће рецензент књиге, Душица Бодловић, приређивач, др Милутин Ђуричковић, песници Тома Недић и Драгана Љуна и професор Наташа Игаз. У музичком делу наступиће Вид Вашалић.

резервисти

Резервне војне старешине Милан Вејин, Драган Дивјачки и Радивој Сарић представљале су кикиндску организацију на првом Спортском сусрету резервних војних старешина Војводине у Новој Пазови и постигли су сјајан успех. Екипно су, у конкуренцији екипа из 26 општина и градова, освојили друго место у шутирању пенала на мале голове, док је, у истој дисциплини, Дивјачки појединачно освојио бронзу.

– Наша екипа учествовала је и у осталим дисциплинама: у шуту тројки, пикаду, бацању плочица на циљ, једино, због времена, нисмо дочекали такмичење у брзом ходању. Ово је велики успех јер је било око 120 такмичара – каже Милан Вејин, председник кикиндске Организације резервних војних старешина и напомиње да учешће на овој манифестацији не би било могуће без подршке локалне самоуправе.

– У нашој градској организацији имамо 30 активних чланова, али на територији града има око хиљаду резервних војних старешина – каже Вејин. – То је значајан капацитет, велики број наших чланова је на одговорним дужностима у Полицији и у Војсци. Многи угледни Кикинђани били су резервне старешине.

Вејин додаје да у кикиндској организацији планирају тематску изложбу.

– Град није добио новог резервног старешину већ годинама, али смо овде и желимо грађане да подсетимо на то. Наши чланови су школовани и обучени и наше постојање је фактор сигурности – подсетио је Вејин.

дан-сестринства-(1)

Доделом плакете, повеља и похвалница најзаслужнијим појединцима запосленим у кикиндским здравственим установама обележен је 12. мај, Међународни дан сестринства. Плакета,као највише признање за пожртвован рад, ове године припала је Јасмини Јоцин, медицинској сестри запосленој у трећој здравственој амбуланти Дома здравља. У јануару пуни 40 година стажа и веома је захвална колегама који су препознали њен посвећен рад.

-Ову награду делим са свим колегама јер сам мали део онога што чини наш систем. Почела сам да радим у Општој болници на Одељењу хирургије, након чега сам била у операционој сали, у кућном лечењу и сада сам у амбуланти опште праксе. Наш позив је веома захтеван и мора да се ради са пуно љубави. Важно је бити члан тима и дати све од себе да помогнеш пацијентима које лечиш. Теоретска знања стичемо у школи, а практична када почнемо да радимо – рекла је Јасмина Јоцин.

Међународни дан медицинских сестара обележава се у знак сећања на Флоренс Најтингејл која се сматра оснивачем савременог сестринства, подсетила је Недељка Бутулија, председница Удружења здравствених радника у Кикинди.

-Значај овог датума важан је за нашу струку. Свака служба препознаје најбоље међу најбољима који су пожртвовани и посвећени у раду и нези пацијената и пружању помоћи њиховим породицама. Ово је прилика да се укаже на то да здравствени радници свој посао обављају професионално и без задршке. Дан сестринства је ту  и да причамо о томе како да унпредимо квалитет рада и да пратимо стандард – казала је Недељка Бутулија.

Осим медицинских сестара, техничара и лабораната обележавању Дана медицинских сестара присуствовали су лекари и др Весна Томин, директорица Опште болнице, која је истакла да је рад лекара и медицинских сестара нераскидив.

-Рад лекара не може да се замисли без медицинских сестара и техничара и ми смо симбиоза. У Болници имамо  304 медицинских сестара, техничара и лабораната и заједно са њима лечимо грађане,  заједно се боримо за њихове животе и здравље. Посао свих нас није лак и веома је одговоран. У свако доба дана и ноћи ту смо да пружимо помоћ ономе коме је најпотребнија  – навела је др Томин.

Повеље су припале Јовани Салми, Наталији Ковачевић, Љубици Станаревић, Маји Катони, Загорки Чоков и Радмили Родић. Додељено је и 25 захвалница.

А.Ђ.

ноц-музеја

Народни музеј у суботу, 18. маја биће домаћин „Ноћи музеја“. Како је најавила директорица Лидија Милашиновић ове године тема је „Више од слике“ и од 18 сати па до поноћи сви који посете ову манифестацију имаће прилику да уживају у различитим садржајима.

-Публика ће имати прилику да види изложбу која је већ отворена у Галерији „Нова“.  У оквиру изложбе „Седам деценија посвећености – Галерија Дома војске Србије 1953-2023“ могу се видети најрепрезентативнија уметничка дела стваралаца који су обележили 20. век у нашој земљи. Позивам публику да је посети с обзиром на то да су изложена капитална дела ликовне и примењене уметности наше земље и ово је јединствена прилика да их Кикинђани виде – истакла је Лидија Милашиновић.

Изложба „Више од слике – избор дела ликовне збирке музеја“ у Галерији Народног музеја посебно је припремљена за ову прилику.

-Биће изложена дела из наше ликовне збирке која нису често доступна јавности. Циљ нам је да представимо различите теме и начине изражавања, као и да усмеримо публику да при посматрању  користе своја чула и различиту имагинацију. Поменуте изложбе и сталну поставку пратиће  забавни водич „Потрага за сликама“ који ће бити доступан свим посетиоцима – додала је наша саговорница.

Публика ће бити у прилици да ужива у променадном концерту Владимира Ковачевића и Љиљане Сивчев који су позвали ђаке из Основне музичке школе, али и своје пријатеље и колеге како би програм од 19 до 22 сата био што богатији. У исто време у Свечаној сали  биће организована ликовна радионица Смиљане Шалго намењена свим узрастима и свако ће моћи да се опроба у различитим техникама сликања.

Двориште музеја биће претворено у кафе „Галерију“ где ће седам сарадника Музеја и ликовњака сликати. Ово ће бити прилика да се посетиоци упознају и попричају са кикиндском сликарима, али и да сажму утиске свега што су видели током „Ноћи музеја“.

А.Ђ.

поста-мокрин-(2)

У Мокрину је отворена нова пословница ЈП „Пошта Србије“ на углу улица Светог Саве и Доситеја Обрадовића. После 50 година, стара пошта измештена у савремени простор са одговарајућом техничком подршком и лепшим изгледом. Отварању нових просторија присуствовао је градоначелник Никола Лукач.

-Разговарамо са грађанима и трудимо се да испунимо њихове потребе. Управо на захтев мештана отворена је нова пошта која ће бити функционалнија и испунити све потребе. У договору са менаџментом „Поште Србије“ успели смо да обезбедимо нови, функционалнији, простор којим ће бити задовољни Мокринчани, али и запосленима у овој пословници – рекао је Лукач.

У новом простору запослено је шесторо радника, а подршку иницијативи мештана пружили су локална самоуправа, Месна заједница и СЦ „Језеро“.

-Досадашња пословница налазила се у згради која је приватизована, а просторије су захтевале доста улагања. Било нам је важно да нађемо адекватно решење и хвала свима који су помогли да Мокрин добије модерну пошту – додао је председник Савета МЗ Горан Ристић.

Осим поштанских услуга, житељи Мокрина могу да користе и услуге мењачнице, која која се налази засебно.

А.Ђ.

 

з-јовина

После реконструкције улица – коловоза, тротоара и пешачких стаза у другом рејону, увелико се ради на обнављању путне инфраструктуре на улазу у град, у улици Јована Јовановића Змаја. Радове су обишли градоначелник Никола Лукач, начелник Севернобанатског управног округа Мирослав Дучић, члан Градског већа  Небојша Јованов и в.д. директор ЈП „Кикинда“ Чедо Гверо.

– Као што смо и обећали, путна инфраструктура се обнавља и у граду и у селима – рекао је градоначелник. – Овде је урађена канализација у улици Шумице и радови су настављени у Змај Јовиној, тако да ће овај улаз у Кикинду бити много уређенији, са пуно паркинг места, што ће допринети функционалнијем саобраћају. Биће урађен квалитетан пут и решен проблем атмосферске канализације. Настављамо да уређујемо сваки део града, по приоритетима, равномерно и у складу с буџетским могућностима. Радимо један по један сегмент, све ће бити уређено јер Кикинда сутра мора да изгледа много функционалније и боље.

У првој фази која је при крају, обновљена је деоница Змај Јовине од Башаидског друма до раскрснице са Партизанском улицом.

– Рехабилитацију коловоза и паркинг површина урадили смо на првих 189 метара.  Завршено је четрдесетак паркинг места, јуче је асфалтирана саобраћајница и данас радимо спој паркинг површине и коловоза. Очекујемо да, пошто урадимо обележавање сигнализације, овај део отворимо за саобраћај до краја недеље – изјавио је Зоран Бјелан, технички директор „Еко-градње“ из Зрењанина.

У другом делу уговора вредног 27,5 милиона динара је наставак радова у овој улици у дужини од 600 метара и реконструкција паркинг површина све до улице Михајла Пупина и новог тржног центра. Такође, радиће се обнова раскрснице Јована Јовановића Змаја и Партизанске улице са решавањем атмосферске канализације с десне стране, од улаза са Башаидског друма.

Кикинда

Народна библиотека „Јован Поповић“ угостиће у четвртак, 16. маја, од 19 сати, Младена Стевановића, аутора књиге „Три слободе за Симону”. О књизи ће говорити и др Василије Милновић, књижевни критичар и историчар.

саобрацајци

На подручју Полицијске управе током викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима су страдале две особе, једна са тежим и једна са лакшим телесним повредама. У незгодама је је настала материјална штета процењена на 23.000 динара. Саобраћајне незгоде догодиле су се услед радње возилом и неуступања првенства пролаза.

Против 30 учесника у саобраћају поднети су прекршајни захтев због учињених саобраћајних прекршаја и идато је 168 прекршајних налога. Због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци из аобраћаја је искључено 17 возача од којих је седам задржано до 12 сати јер им је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила.

Откривена су и 23 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 122 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 56 осталих прекршаја.

ее56ц2ц7-189ф-4427-бд3д-7дбед94фдаеа

Изложба под називом „Ми смо та нит“ отворена је у Галерији Културног центра. Радове, таписерије, израдили су корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите. В.д. директора Центра  Николета Павлов напоменула је да је значај велик јер корисници путем изложбе показују да су равноправни чланови друштва.

-Ткање је саставни део радионица које свакодневно реализујемо и један је од начина на који се наши корисници опуштају током радних терапија. На овај начин вежбамо концентрацију и пажњу, а служи и да се постанемо што ближи. Ова година је у знаку јубилеја, 10 година од почетка рада Центра и ово је прва од планираних изложби на којима ћемо показати шта све радимо у нашој установи. Приказане су различите технике ткања на малим и великим таписеријама, а у њиховој изради учествовали су сви корисници. Поред самих радова у оквиру изложбе суграђани могу да пронађу QР кодове који воде до наших  друштвених мрежа које приказују наше активности – истакла је Николета Павлов.

Отварању изложбе присуствовала  је чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Ова изложба подстиче инклузију и учи нас да поштујемо различитост. Прилика је и да корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите покажу свој таленат и стваралаштво ширем аудиторијуму чиме доказују колико могу да дају овом друштву – напоменула је Валентина Мицковски.

Суграђани ће, таписерије, урађене током ткачких радионица корисника услуге Дневни боравак, моћи да виде до петка 17. маја.

А.Ђ.

error: Content is protected !!