Učenici i profesori iz Berata u Albaniji boravili su početkom meseca u Kikindi, u okviru međunarodnog projekta razmene „Superschools“, koji realizuje Regionalna kancelarija za saradnju mladih uz podršku Evropske unije i Vlade Nemačke. Gosti su u Kikindu stigli 30. marta uveče, a nakon pet dana ispunjenih aktivnostima, vratili su se kući.

Kako ističe Vanja Tomašev, profesor stručnih predmeta u SSŠ „Miloš Crnjanski“, ovo je treći put da škola učestvuje u „Superschools“ projektu, a saradnja sa školama iz Albanije nastavlja se iz godine u godinu.
– U ovom ciklusu bili smo partneri sa gimnazijom iz Berata. U decembru je 15 naših učenika sa dvoje profesora boravilo kod njih, a sada su oni uzvratili posetu. Tokom boravka u Kikindi imali su radionice na temu multikulturalnosti, mira i upoznavanja različitih kultura, kao i obilazak grada – Narodnog muzeja, „Tera“, „Mokrin hausa“ – uz vreme za druženje i zabavu – navodi Tomašev.

Poseban utisak na goste ostavila je radionica u „Tera“ ateljeu, gde su imali priliku da izrađuju figure od gline, dok su u Narodnom muzeju sa pažnjom slušali priču o mamutici Kiki.
Iako vremenske prilike nisu bile naklonjene, razmena je, kako ističu organizatori, protekla veoma uspešno.

– Učenici su bili oduševljeni. Kikinda je prilično drugačija od Berata, koji je primorski grad, ali su se veoma brzo uklopili. Rastanak je bio emotivan, bilo im je žao što odlaze – dodaje Tomašev.
Posebna vrednost ovog projekta je što je u potpunosti besplatan za učenike, što omogućava da i oni koji inače ne bi imali priliku da putuju steknu ovakvo iskustvo.

Da su razlike manje nego što se čini, potvrđuju i sami učenici. Minja Balint, učenica druge godine smera arhitektonski tehničar, koja je u decembru boravila u Albaniji, sada je bila u ulozi domaćina.
– Primetili smo da drugačije gledamo na školu i život od naših drugara iz Albanije, da nam se razlikuju navike i hrana, ali smo se uprkos tome lepo uklopili i zaista uživali – kaže ona.

Učenici su, dodaje, već tokom prethodne posete ostali u kontaktu preko društvenih mreža, pa je ovaj susret bio nastavak započetih prijateljstava.
– I tamo i ovde smo imali oproštajne žurke koje su bile i vesele i emotivne. Sigurno ću ostati u kontaktu sa novim prijateljima – ističe Minja, uz poruku da bi svima preporučila da se prijave za ovakvu razmenu.

Projekat je ovim ciklusom završen, a završna konferencija biće održana u maju na Zlatiboru, gde će predstavnici škole izneti utiske. U SSŠ „Miloš Crnjanski“ već planiraju prijavu za novi krug, sa nadom da će učenici ponovo dobiti priliku da kroz putovanja, druženje i zajednički rad grade mostove među mladima regiona.
T. D.











Vojvođanski ligaš iz Novih Kozaraca zasluženo se plasirao u finale u kojem će se, 22. aprila sastati s Begejom iz Žitišta, a domaći tim srpskoligaša, iako sastavljen od rezervista i omladinaca, osramotio se. Nije toliko loše OFK Kikinda odigrala u prvom delu, imao je gostujući golman Živkov dve odlične intervencije, a Otoran mu je i uzdrmao prečku.
Kada se u nastavku očekivalo da gosti, koji jedanput sedmično treniraju, padnu, a došli su i bez rezervi, dogodilo se suprotno. Istina, možda je mogla utakmica otići i u drugom smeru da je umesto na prečki, lopta koju je glavom uputio Pašić, završila u mreži gostiju, ali mlađani igrač Kikinđana nije imao sreće, da bi na suprotnoj strani, nedugo potom, iz prve prave prilike Sloboda povela preko Terzina. Poentirao je glavom, posle nabačene lopte. Niti ulazak četvorice prvotimaca domaćina, nije promenio odnos snaga, naprotiv, bliže kraju ostavši sam i neometan u kaznenom prostoru, Galić je iz druge šanse Slobode. duplirao prednost i overio trijumf.


D. P.