Најновије

ivabalk-easter-707700

U organizaciji Društva za negovanje tradicije i običaja „Delibab“ u subotu, 11. aprila, biće organizovane 31. Uskršnje narodne igre. Cilj je da se deca upoznaju sa narodnim običajima koji se vezuju za uskršnje praznike, ali i da se ugoste mališani iz drugih sredina. I ovoga puta biće organizovana izložba farbanih uskršnjih jaja i takmičenje u uskršnjim igrama.

 

Posetioci će imati priliku da učestvuju i vide izložbu uskršnjih farbanih jaja koje pripremaju članice udruženja žena. Za mlađe osnovce pripremljene su interesantne igre u kojima će se nadmetati trčanje sa plastičnim jajetom u kašiki, bacanje jaja u korpu, a poslednja igra je traženje jaja oko Doma kulture, gde će se i sve dešavati. Za najuspešnije predviđene su i nagrade.

Tog dana za sve posetioce biće otvorena i Zavičajna kuća u Sajanu koja čuva način na koji se nekada živelo.

A.Đ.

prodavnica-1

Sleduje nam četiri dana praznika, te će i radno vreme prodavnica i javnih službi biti prilagođeno Uskrsu.

Maloprodajni objekti „Univereksporta“, „Ideje“, „Maksija“, „Lidla“, sutra, na Veliki petak biće otvorene do 18 sati. Subota i ponedeljak su redovni radni dani, dok se neće raditi u nedelju na Uskrs.

Tokom četiri dana praznika dežura ambulanta u Drugoj zdravstvenoj ambulanti koja će raditi od 7 do 19 časova, dok će lekari u Hitnoj službi dežurati 24 sata. Od petka, zaključno sa ponedeljkom u Dečijem i Školskom dispanzeru radno vreme biće od 9 do 17 sati.

U Javnom prevozu „Autoprevoz“ u petak, nedelju i ponedeljak autobusi će prevoziti putnike po rasporedu od nedelje. Polasci i dolasci autobusa u subotu su po redovnom voznom redu.

I u JP “Kikinda” za vreme uskršnjih praznika radiće se po izmenjenom rasporedu. Neradni dani su počev od petka 10, zaključno sa ponedeljkom 13. aprilom. U tom periodu Pparkiranje u zoniranim delovima grada neće se naplaćivati.

Službe vodovoda i kanalizacije dežuraće tokom praznika 24 sata, a za sve informacije ili eventualne kvarove na usluzi je broj Pozivnog centra 062/88-44-888.

Gradska pijaca u Kikindi će u petak, subotu i ponedeljak raditi uobičajeno, dok će u nedelju, za dan Uskrsa biti zatvorena. Na Centralnom (Mokrinskom) groblju sahranjivanja se neće obavljati u petak, 10. aprila i u nedelju, 12. aprila.

Radne jedinice „Pošte“ na teritoriji grada neće raditi na Veliki petak, dok će u subotu i ponedeljak glavna Pošta u ulici Generala Drapšina biti otvorena od 8 do 14 sati Od utorka sve radne jedinice rade uobičajeno radno vreme.

 

struja-radovi

Zbog planiranih radova na elektromreži, u četvrtak, 16. aprila, bez struje će biti više delova Kikinde u dva termina.

U periodu od 8.30 do 10.30 časova, isključenje će obuhvatiti:

– ul. Jovana Popovića (od ul. Kralja Petra I do ul. Dositejeve, kao i od ul. Jugovićeva do ul. Dositejeve)

– ul. Dositejeva (od ul. Jovana Popovića do ul. Nikole Tesle)

– ul. Ivana Milutinovića (od ul. Kralja Petra I do ul. Svetozara Miletića)

– ul. Kralja Petra I (od ul. Nikole Tesle do kućnog broja)

– ul. Generala Drapšina (od ul. Ivana Milutinovića do ul. Karađorđeve)

– ul. Svetozara Miletića (od ul. Ivana Milutinovića prema Silosima)

– ul. Oslobođenja (od ul. Kralja Petra I do ul. Generala Drapšina)

– ul. Vojvode Putnika (od ul. Nikole Tesle do ul. Nikole Pašića)

– ul. Nikole Tesle (od ul. Vojvode Putnika do ul. Dositejeve i od ul. Jugovićeva do ul. Vojvode Putnika)

– ul. Braće Lakovića (od ul. Nikole Tesle do ul. Jovana Popovića)

 

U periodu od 11.00 do 13.00 časova, bez struje će biti:

– ul. Stara Klanica

– deo ul. Strelište (od ul. Vinogradi do razgraničenja i od razgraničenja prema Nakovu)

– ul. Jorgovana

Iz Elektrodistribucija Srbije napominju da će, ukoliko radovi budu završeni ranije, napajanje biti uspostavljeno pre planiranog vremena, dok u slučaju loših vremenskih uslova radovi mogu biti odloženi.

kolacijada-(2)

Miris domaćih kolača, dečji smeh i veliko srce meštana obeležili su ovogodišnju „Kolačijadu“ u Banatskom Velikom selu. U parku pored novog igrališta, u nedelju, okupio se veliki broj meštana, a rezultat je više nego impresivan – prikupljeno je čak 97.430 dinara.

Manifestaciju su, u ime roditelja sela, organizovale Slavica Vujović i Ana Borovnica Bulajić, koje ovu lepu tradiciju neguju već godinama. Ovoga puta, promena lokacije pokazala se kao pun pogodak – više izlagača, više kolača i, što je najvažnije, više osmeha.

Sva sredstva imaju jasnu namenu: 40.000 dinara već je uloženo u drvenu kućicu za igralište, 20.000 dinara biće iskorišćeno za pesak, dok će ostatak novca biti usmeren u humanitarne svrhe – za pomoć Jasni Stokić iz Novog Miloševa.

Posebnu čar događaju dali su animatori iz Zrenjanina, koji su oduševili najmlađe – maskota zeca, igra i osmesi učinili su da ova „Kolačijada“ bude nezaboravna, kako za decu, tako i za roditelje.

Organizacija ovakvog događaja ne bi bila moguća bez podrške zajednice. Pomoć su pružili Udruženje žena „Orhideja“, Udruženje žena „Velikoselke“, Udruženje penzionera i Udruženje pčelara, dok su značajan doprinos dali i brojni donatori.

T. D.

Mokrin-trg

U Mokrinu će u nedelju, u periodu od 7 do 15 časova, biti zatvoren saobraćaj na delu državnog puta II A reda broj 104, odnosno u Ulici Svetog Save, na deonici od Ulice Braće Tomića do Ulice Đure Jakšića.

Saobraćaj će u tom periodu biti preusmeren na ulice Braće Tomića, Vase Stajića i Đure Jakšića.

Nadležni apeluju na građane da koriste alternativne pravce i prilagode kretanje u skladu sa izmenama režima saobraćaja.

 

crkva

Povodom Uskrsa u crkvi Svetog Nikola i bogosluženja su u duhu najradosnijeg hrišćanskog praznika. Danas (Veliki četvrtak) u 9 sati je Sveta liturgija, a u 17 Veliko bdenije i čitanje 12 jevanđelja.

Na Veliki petak služba počinje u 8 časova Carskim darovima, u 16 je Večernje sa iznošenjem plaštanice, a u 18.30 sati je Statije. U subotu je Sveta liturgija u 9 časova. Tačno u ponoć između subote i nedelje je Vaskršnje jutrenje. U nedelju na sam Uskrs Sveta liturgija je u 9 sati, a pashalno večernje je u 17 časova.

I ove godine u porti Hrama Svetih Kozme i Damjana na Veliki petak u 11 časova biće organizovane radionice farbanja i ukrašavanja vaskršnjih jaja. Nekoliko godina unazad veliki broj dece zajedno sa veroučiteljima, učestvuju u ovom događaju. Kroz druženje i igru deca uče o uskršnjim  običajima koji su duboko ukorenjeni u našem narodu

A.Đ.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(1)

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 106 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginula jedna, a povređeno 42 lica. Na području Policijske uprave Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj nije bilo povređenih osoba.

Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve učesnike u saobraćaju da tokom predstojećih vaskršnjih praznika poštuju propise i ponašaju se odgovorno. U prethodne tri godine, u svega tri dana praznika, od Velikog petka do Vaskrsa, u proseku se događalo više od 200 saobraćajnih nezgoda, a tokom vaskršnjih praznika prosečno tri osobe smrtno stradaju u saobraćajnim nezgodama, dok oko 30 osoba zadobije teške telesne povrede.

U MUP-u napominju da tokom praznika raste broj saobraćajnih nezgoda koje izazivaju vozači pod dejstvom alkohola, zbog čega apeluju da se ne upravlja vozilom ukoliko je konzumiran alkohol, kao i da zbog pojačanog intenziteta saobraćaja vozači pokažu strpljenje, izbegavaju prebrzu vožnju i nepropisna preticanja.

Pripadnici saobraćajne policije  tokom praznika organizovaće mere pojačane kontrole u cilju očuvanja bezbednosti saobraćaja, a fokus će biti na otkrivanju i sankcionisanju prekršaja koji najviše utiču na težinu posledica saobraćajnih nezgoda.

bosnjak-1

U Kikindi je prvi put obeležena Noć geografije. U centri za stručno usavršavanje  organizovano je zanimljivi veče pod nazivom  „Geografija iz drugog ugla“ u okviru kog je planinar Nebojša Bošnjak govorio o svojim iskustvima u pohodu na najvišu vrh sveta Mont Everest.

-Do sada sam šest puta bio na Himalajima i planiram da odem i sedmi put – rekao je Nebojša Bošnjak. – Već 30 godina putujem u ovaj deo sveta gde imam mnogobrojne prijatelje, pre svega stanovnike koji su najpoznatiji po nazivu Šerpasi. Pre 3.500 godina u dolini reke Dud Kosi doselili su iz Kine i izgradili zajednicu koja ne postoji nigde na svetu. Budisti, po verskom opredeljenju, imaju načela ne ubij ništa što je živo, ne kradi, ne laži. U njihovoj zajednici već četiri veka nije se dogodilo nijedno ubistvo, niti krađa, a nema ni laži. Žive u skladu sa prirodom koja je neopisiva. Među njima imam prijatelje koje rado posećujem, bio sam u njihovim kućama gost na ručkovima i večerama, bio sam na venčanjima i drugim radosnim događajima i uvek kada odem doživim novo iskustvo.

Bošnjak je tri puta „osvojio“ Everest, dva puta Grand Paradizo, Gros Glogner, Kilimandžaro, Damavand. Zajedno sa Vesnom Miladinov, takođe našom sugrađankom, pre šest godina, osvojio je vrh Ajland Pik visok 6.189 metara. Vesna je tamo proslavila svoj 52. rođendan.

-Tokom poslednjeg pohoda na Himalaje snimio sam i film koji sam prikazao onima koji su došli da čuju moja iskustva. Kada odem u mesto Namče Bazar nosim odavde mokrinski sir, ajvar, keks i sve ono što nemaju, a znam da će biti srećni i radosni, samo zato što se vidimo – dodao je Nebojša Bošnjak koji je prisutne upoznao i sa iskustvima iz Nepala, ali i Katmandua.

 

Predsednik Aktiva geografa Miroslav Grujić istakao je je manifestacija prvi put organizovana u Srbiji.

 

-Noć geografije inicirao francuski Nacionalni geografski komitet 2017. godine. Naredne godine manifestacija se proširila na čitavu Francusku, pa na čitav svet. Nama je čast što smo, u saradnji sa Srpskim geografskim društvom, uspeli da i Kikinda bude na mapi sveta i od ove godine pa nadalje obeležavaćemo Noć geografije. Cilj je da se ova nauka promoviše. Za prvi put odabrali smo da predstavimo Himalaje. Malo je ljudi na čitavoj planeti koji su uspeli da osvoje Mont Everest, koji su nedostižni za mnoge od nas, a mi u Kikindi imamo njih dvoje i oni su pričali o svojim iskustvima, te je zato i ovo veče imalo naziv „Od Panonije do krova sveta“ – naveo je Grujić.

 

Aktiv geografa ima 12 članova i njihova želja je da je istaknu kao nauku koja je protkana u sve sfere života.

A.Đ.

 

ofk-kikinda-sloboda-nk-1

Kikinda – Gledalaca: 85. Sudija: Kristijan Kovač (Mokrin). Strelci: Terzin 63. i Galić 79.
OFK KIKINDA: Adamović, Zečević, Kecman, Brkljač, Perašević (Vujović), Otoran (Molnar), Pašić, Stepančev (Vincan), Ćirović (Vučetić), Čudan (Trifunović), Stojanović.
SLOBODA: Živkov, Blagojević, Marković, Bogojević, Galić, Popović, Vrbački, Misić, Terzin, Čubrilo, Pekija.
Vojvođanski ligaš iz Novih Kozaraca zasluženo se plasirao u finale u kojem će se, 22. aprila sastati s Begejom iz Žitišta, a domaći tim srpskoligaša, iako sastavljen od rezervista i omladinaca, osramotio se. Nije toliko loše OFK Kikinda odigrala u prvom delu, imao je gostujući golman Živkov dve odlične intervencije, a Otoran mu je i uzdrmao prečku.
Kada se u nastavku očekivalo da gosti, koji jedanput sedmično treniraju, padnu, a došli su i bez rezervi, dogodilo se suprotno. Istina, možda je mogla utakmica otići i u drugom smeru da je umesto na prečki, lopta koju je glavom uputio Pašić, završila u mreži gostiju, ali mlađani igrač Kikinđana nije imao sreće, da bi na suprotnoj strani, nedugo potom, iz prve prave prilike Sloboda povela preko Terzina. Poentirao je glavom, posle nabačene lopte. Niti ulazak četvorice prvotimaca domaćina, nije promenio odnos snaga, naprotiv, bliže kraju ostavši sam i neometan u kaznenom prostoru, Galić je iz druge šanse Slobode. duplirao prednost i overio trijumf.

D. P.

izlozba-romi-basaid-(3)

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana Roma u Galeriji Kulturnog centra otvorena je izložba slika Milorad Knežević iz Bašaida. Autor kroz svoj umetnički izraz neguje motive svakodnevnog života, tradicije i okruženja iz kojeg potiče, dajući lični pečat temama koje prikazuje.

-Ovo je moja prva samostalna izložba. Bio sam zaposlen u NIS-u i fabrici „Toza Marković“ kao dizajner. Slikam portrete na kojima su moji prijatelji, među kojima su i Romi. Moja pomajka je bila Romkinja i otuda ljubav prema njihovoj kulturi i narodu – kazao je Knežević.

Još odmalena, kako ističe, želeo je da studira, ali porodična situacija je bila takva da je završio zanat za metalostrugara.

-Kada sam se zaposlio u Naftagasu završio sam tadašnju Višu pedagošku školu u Beogradu. Jedno vreme bio sam zaposlen i u „Livnici“ i gde god da sam radio na zidovima sam ostavio trag oslikavajući ih. Srećan sam što su moje slike, kroz ovu izložbu, dostupne većem broju sugrađana. Volim da slikam portrete jer na taj način predstavim osobu, kroz svaku crtu lica. Moji Romi vole konje tako da ima slika sa njima, a tu si i portreti Đorđa Balaševića i Nikole Tesle –  istakao je Knežević.

Otvaranju izložbe prisustvovali su predstavnici grada na čelu sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, članovi Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine i Željko Radu, v.d. direktor Kancelarije za inkluziju Roma sa sedištem u Novom Sadu.

-Uvek ističem da je Kikinda primer dobre prakse, kada je unapređenje položaja Roma u pitanju. Međunarodni dan Roma prilika je da se skrene pažnja na moje sunarodnike i dan kada se naš glas čuje malo više. Problema je mnogo, ali ono što uvek napominjem jeste da smo siromašni zato što neobrazovani, a neobrazovani zato što smo siromašni. Jedini izlaz iz tog začaranog kruga jeste da što više promovišemo i ističemo obrazovanje Roma – naveo je Radu.

Portreti su nastajali godinama, a Knežević je nekoliko godina bio zaposlen i u školi gde je predavao likovno. Kako je već 13 godina u penziji ima puno vremena da stvara slike.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!