Најновије

траг

У оквиру манифестације “Дани Српске у Србији”, у суботу 27. септембра у 19.30, у Народном позоришту биће уприличен концерт Етно групе „Траг“ из Републике Српске.

Етно група “Траг” је вокално-инструментални састав из Републике Српске, који негује традиционалну музику Балкана. На репертоару групе налазе се песме из Републике Српске, Србије, Црне Горе, Македоније и Бугарске, те циганска музика.

С обзиром на то да „Траг” често и радо наступа у Русији, на репертоар су уврстили и неколико руских песама. Група наступа на многим значајним манифестацијама у БиХ и иностранству.

НУРДОР-2025-(2)

Удружење НУРДОР и ове године обележава Златни септембар, месец подршке деци и младима оболелим од рака. Овогодишња кампања посвећена је теми психосоцијалне подршке – јер свако дете и породица, поред медицинског лечења, имају потребу за разговором, ослонцем, подршком у остваривању права и осећајем да нису сами.

Психосоцијална подршка подразумева континуиран рад психолога и социјалних радника, саветовања, радионице за децу и родитеље, али и помоћ породицама у туговању. Она оснажује родитеље и помаже породици да заједно издржи најтежу борбу.

НУРДОР је до сада у оквиру психосоцијалне подршке организовао 15 циклуса са 540 радионица “Време је за шољицу разговора” у које је укључено 5000 родитеља током процеса лечења. Организовано је и 68 рехабилитационих кампова за преко 1500 деце. За 75 породица у туговању организовано је 6 кампова. Тим за психосоцијалну подршку на дневном нивоу брине о потребама деце и родитеља и помаже им како у оснаживању, тако и у  остваривању права из социјалне заштите.

Дана 27. септембра на трговима широм Србије грађани ће имати прилику не само да дају свој допринос, већ и да разговарају са волонтерима о значају психосоцијалне подршке и свему што она обухвата. Тог дана биће промовисано и редовно донаторство јер једино континуираном подршком можемо обезбедити да ниједна породица не остане без помоћи која јој је неопходна.

У Кикинди ће акција бити одржана на Тргу код фонтане , од 12 до 14 сати.

банатсковеликосело
Поводом Дана колонизације и обележавања осам деценија “осме офанзиве”, у Банатском Великом Селу ће у петак 26. септембра бити уприличен низ догађаја посвећених колонизацији овог места.
Програм ће почети изложбом у организацији Културног центра Нови Сад, посвећеном крајишком писцу Бранку Ћопићу.
Како наводе организатори, ова поставка ће бити својеврсни колаж састављем од фотографија, рукописа, новинских исечака и анегдота посвећених омиљеном књижевнику. Изложба је у потпуности прилагођена школском узрасту и с обзиром на Бранков духовити начин писања и богат живот, млади, али и старији Великоселци моћи ће да се још једном подсете писца који је многима улепшавао детињство.
Програм ће даље пратити и презентација на тему колонизације Војводине 1945-1948. а централни догађај те вечери биће историјско предавање посвећано насељавању Великог Села колонистима из Босанске крајине.
Предавачи на овој трибини биће др Јелена Веселинов, историчар права и управница послова Матице српске, овдашњи историчар Душан Дејанац, потом Богдан Шекарић, етнолог из Музеја војводине и др Милан Мицић, генерални секретар Матице српске, којем је и иначе тема колонизације ужа специјалност.
Милан Мицић, је, подсетимо, доктор историјских наука, аутор великог броја књига из области колонизације, а у вези са предстојећим предавањем наводи низ егзактних детаља везаних за насељавање Великог Села.
-Највећи број колониста деселио се из Петровца, Дрвара и Бихаћа. Бавим се у свом научном раду темама везаним за колонизацију а један део се односи и на насељавање Војводине након Другог светског рата-наводи Мицић.
Ова, друга колонизација је можда мање изазовна за историчаре, јер је, како каже овај историчар, колонизација од 1945. убедљиво је најбоље огранизована колонизација нашег народа од свих које су спровођене.
Програм посвећен колонизацији у Великом Селу одржаће се у сали за венчања Месне заједнице у петак 26. септембра са почетком у 19 часова.
У ВОЈВОДИНИ КОЛОНИЗОВАНО 114 НАСЕЉА
Укупно је, наводи наш саговорник, колонизација спроведена у 114 насеља и њоме је обухваћено око 250.000 људи и мало је примера који се могу назвати сензационалним и који би било занимљиви хроничарима, историчарима или онима који би желели да пронађу неки преседан.
У питању је врло педантно вођена документација о тој најбоље организованој колонизацији а таква је и архивска грађа.
– Свети Хуберт, Шарлевил и Солтур су, као што је познато, била три насеља насељена немачким живљем. У скоро опустела села, почевши од 1945. доселило се у Шарлевил 179 домаћинстава, 294 у Хуберт, а у Солтур 184. Иначе, додаје Мицић, та три такозвана “немачка сестринска насеља” формирали су како Немци, тако и Французи из околине Меца. Како је село припадало Царевини и многи Французи  из ова три села, а нарочито из Шарлевила носили су понемчена презимена.
Колонизација из Крајине почела је новембра 1945. и трајала је све до 1948. (не укључујући потоње аутоколонисте) и највећи део насељеника је остао да у Банату почне нови живот.  Мањи део се ипак вратио у Крајину, не могавши да се привикне на овдашњу климу и друге услове живота.
Н. Савић
противблокада

Сви грађани који се противе физичким блокадама факултета и саобраћајница, терору и хаосу у нашем друштву, позвани су да се придруже до сада највећој мирној и породичној шетњи, која ће бити одржана у недељу, 28. септембра, у око 200 места широм Србије.

У Кикинди је скуп грађана планиран испред Градске куће, на тргу, са почетком у 16.30 часова.

Окупљања грађана који се противе блокадама одржана су до сада пет пута почев од 20. августа, а сваки пут је број окупљених и број места у којима су скупови одржани био већи.

Сви скупови били су пријављени и протекли су мирно, без инцидената са јасним порукама против насиља и блокада.

Окупљени грађани су поручили да желе да се врати нормалан живот какав су имали пре блокада, да се слободно крећу, раде и уче и да блокаде ометају свакодневно функционисање.

У Кикинди је на протеклим скуповима забележен велики одзив грађана.

 

насиље-скуп-(1)

У организацији Покрајинског заштитника грађана – Омбудсмана и  града у Градској кући одржан је састанак посвећен унапређењу борбе против насиља у породици и системској подршци жртвама. Снежана Кнежевић, заменица покрајинске заштитнице грађана, омбудсманке, задужена за равноправност полова истакла је да је покрајински омбудсман  координатор мреже „Живот без насиља“ која ове године обележава 20 година постојања.

-У недостатку, тада, правног оквира мрежа „Живот без насиља“ настала је 2005. године. Она окупља све институције на територији Војводине које се баве насиљем у породици и насиљем према женама. Године 2017. донет је Закон о спречавању насиља у породици који је обавезао институције на сарадњу. Једна од активности обележавања јубилеја мреже је и обилазак свих округа где разговарамо са представницима центара за социјални рад, полицијских управа, тужилаштава, домова здравља, болница. Желимо да чујемо са каквим се проблемима сусрећу професионалци у раду са предметима насиља, шта може да се промени како би се поступало ефикасније и боље и институција покрајинског омбудсмана може да учини да би заштита жртава насиља била боља – навела је Снежана Кнежевић.

Кнежевић додаје да породичног насиља има доста, али да има и помака од када је донет Закон.

-Сарадња институција и размена информација је кључна и на томе инсистирамо. Насиље је круг који се не зауставља сам од себе, те је од суштинске важности да се жене охрабрују да пријаве насиље – закључила је Снежана Кнежевић.

Александра Јованов, социјални радник у Општој болници додала је да постоји добра сарадњу са Полицијском управом и Центром за социјални рад.

-Упркос мерама и изменама Закона о спречавању насиља, бележи се пораст броја насиља у породици. Општа болница поступа по свим протоколима и правилима када је у питању жртва насиља. Наша законска обавеза је да насиље пријавимо, а дуже од 10 година у нашој установи функционише и Центар за заштиту жена жртава сексуалног насиља. Било би добро да имамо и повратне информације о томе како се на крају поступак завршио и да ли је жена жртва насиља добила свеукупну заштиту  – напоменула је Александра Јованов.

Градоначелник Младен Богдан, поздрављајући учеснике скупа, истакао је насиље у породици појава која је јако дуго присутна у друштву и да је локална самоуправу ту да помогне жртвама.

-Локална самоуправа, у сарадњи са надлежним републичким и покрајинским институцијама, учествује у свим програмима, препорукама и стратегијама за смањење, спречавање и сузбијање насиља у породици. Сваке године све више је пријава насиља у породици и важно је причати о насиљу и оснаживати жртве. Нови Закон умногоме је допринео да се убрза функционисање читавог система, а овакви скупови прилика су да се он још више унапреди – закључио је градоначелник Богдан.

Скупу су присуствовали представници релевантних институција из свих места Севернобанатског управног округа.

А.Ђ.

 

светски-дан-здравља-(7)

Под слоганом „Не пропусти ни један откуцај“, Светски дан срца биће обележен у понедељак, 29. септембра, акцијом бесплатне контроле здравља у просторијама Црвеног крста.

Од 9 до 11 часова, грађани ће моћи да измере ниво шећера у крви и крвни притисак, без здравствене књижице, упута и заказивања. Осим основних мерења, сви заинтересовани добиће и корисне превентивне савете о очувању здравља.

Акцију заједнички организују Црвени крст, Дом здравља и Завод за јавно здравље са циљем да повећа свест о здрављу срца, подсећајући људе да не занемарују упозорења о здрављу  и да дају приоритет редовним прегледима, здравим навикама и правовременој медицинској интервенцији како би се спречили превремени смртни случајеви због болести срца и крвних судова.

Стр-107-Поледјина-спомен-плоце-(2)-(2)

Поводом осам деценија од колонизације у суботу, 27. септембра у Новим Козарцима биће одржана манифестација „Сусрети на козарачким стазама – 80 година заједништва“.

Код споменика колонизацији у центру села у 14 сати биће организован програм. Споменик посвећен колонистима постоји једино у Новим Козарцима и ове године он ће бити реконструисан односно урадиће се заштита и чишћење. Аутор споменика је академски сликар Здравко Мандић који га је назвао „Своме роду и потомству“.

У 15 сати почеће „Питијада“, такмичење у прављењу пите кромпируше. Она се организује 15. пут, а ово надметање настало је на иницијативу покојног професора Милорада Мајкића. Козарчанке су надалеко познате по својим питама. Рецепти се преносе са колена на колено, а у Крајини, одакле су Нови Козарци насељени, кромпируша је традиционално јело. И ове године правиће се пита за Гиниса.

У оквиру обележавања важне годишњице биће организован турнир у малом фудбалу на који се пријавило 14 екипа сачињених од мештана. Из сваке улице у селу пријављене су екипе, право учешћа имају становници Нових Козараца и  и у турниру ће учествовати око 150 људи.

Годишњица колонизације биће обележена и садњом дрвећа. Током јесење садње на пет локација посадиће се већином платани који су симбол дуговечности, заједништва и снаге. Нова стабла наћи ће своје место у центру села, у два парка и ободу села.

А.Ђ.

 

 

 

пореска-управа

Пореска управа Републике Србије расписала је данас конкурс за 248 извршилаца на 195 радних места, а пријављивање кандидата траје од данас, 25. септембра до 2. октобра.

За Кикинду су расписани конкурси за три радника и то на пословима наплате за правна лица, у звању порески саветник, пословима сервиса и пружања правне помоћи, у звању порески саветник и за пореског рачуновођу 1, у звању порески саветник.

Конкурс под слоганом „Пореска управа запошљава. Одговорни људи за одговорно друштво“ наставак је активности Пореске управе у 2025. години, у току које су спроведени конкурси за пријем 1.000 нових колега.

Комплетне информације у вези са условима конкурса биће доступне на интернет страници Пореске управе, у делу „Конкурси“.

наградајованпоповиц-1

Жири за доделу регионалне књижевне награде „Јован Поповић“ објавио је шири избор од 26
рукописа збирки поезије и кратке прозе. Конкурс је расписала издавачка кућа Партизанска књига у знак сећања на великог кикиндског, југословенског и српског писца.

На конкурсу су учествовали ауторке и аутори из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Хрватске. Ужи избор биће проглашен до 1. новембра.

Аутору награђеног рукописа 18. новембра у Кикинди биће уручена плакета и објављена уређена књига у издању Партизанске књиге, уз потписивање стандардног издавачког уговора. Конкурс за регионалну књижевну награду Јован Поповић подржало је Министарство културе.

Јован Поповић био је песник, прозни писац, уредник, преводилац, књижевни и позоришни критичар, учесник у НОБ-у од почетка оружаног устанка у Србији. Објавио је три књиге
поезије и три књиге кратке прозе. Сахрањен је у Алеји великана на Новом гробљу у Београду.
Партизанска књига је први и ексклузивни издавач Поповићевих сабраних дела.

ИМГ-5125

На данашњој седници на којој је усвојен ребаланс градског буџета, градоначелник Младен Богдан је нагласио значај предстојећег улагања од 400 милиона динара за реконструкцију Основне школе “Фејеш Клара”. Подсетимо, средства ће бити опредељена из покрајинске касе, од тога 100 милиона у овој години.

-Закључком Покрајинске владе Граду се обезбеђују средства од 400 милиона за школу „Фејеш Клара“ што је показатељ да локална самоуправа ради добро. Подсетићу да ће се радити и фасада школе „Вук Караџић“, да ће бити радова и у Музичкој школи „Слободан Малбашки“ и ССШ „Милош Црњански“. Више од милијарду динара улази у образовање. Желим суграђанима и да поручим да настављамо са свим започетим инвестицијама- рекао је Богдан.

Одборник Нандор Шили истакао је да Савез војвођанских Мађара подржава ребаланс.

– Ове године кренуће реконструкција једине двојезичне школе на територији Града Кикинде и једине у којој се одвија настава на мађарском језику. Пројекат за реконструкцију је финансирао Национални савет мађарске националне мањине, а без подршке наших коалиционих партнера Српске напредне странке не бисмо могли да реализујемо овај важан и капиталан пројекат. Надамо се скорој реализацији пројекта. Очекујемо да ће ђаци и наставно особље имати боље и квалитетније услове за рад- казао је Шили.

Подсетимо, реконструкција зграде Гимназије и Економско-трговинске школе је у току и реализује се захваљајући средствима Министарства за јавна улагања.

error: Content is protected !!