Најновије

нурдор-2025-(5)

Удружење НУРДОР обележава Златни септембар, месец подршке деци оболелој од малигних болести. Тим поводом на Градском тргу организован је програм у ком су учествовали солисти, плесне групе и фолклораши.

У Србији сваког дана једно дете оболи од рака, а овогодишња кампања посвећена је теми психосоцијалне подршке, јер свако дете и породица, поред медицинског лечења, имају потребу за разговором, ослонцем, подршком у остваривању права и осећајем да нису сами. Такву подршку пружа и Љубица Такић, волонтерка из Кикинде која је преживела и личну трагедију. Њена ћерка преминула је од рака.

-Већ 13 година сам уз НУРДОР и иако моје Јелене више нема, трудим се да помажем деци оболелој од рака и њиховим родитељима. Важно је причати о болести и пружити подршку, посебно родитељима, како не би посустали у току лечења које зна да буде дуго и исцрпљујуће. Била сам јака у том периоду, али само захваљујући Јелени која је била храбра и јака. Психолошка подршка је најважнија и ја сам је имала од лекара, волонтера, од психолога на Онколошком одељењу. И даље сам у контакту са њим и када ми је тешко помогне ми – навела је Љубица Такић.

И суграђанка Сузана Мучалов је такође волонтерка НУРДОР-а. По занимању је васпитачица и њена жеља је да помогне колико може.

-Моје кумче је имало рак и лада сам видела са каквим се све проблемима суочава заједно са родитељима, решила сам да и ја помажем. Најмлађи онколошки пацијенти свакодневно се боре за живот и поред тога што учествујем у разним активностима прикупљања помоћи – додала је Сузана Мучалов.

Подршку скупу дао је градоначелник Младен Богдан који је прецизирао да је обавеза сваког појединца, али и друштва да укажу поштовање и пруже подршку и оболелима и њиховим родитељима.

-Локална самоуправа ту је да помогне сваком болесном детету и породици. Помажемо породицама и деци која имају тешка обољења, за шта се издвајају значајна средства у буџету. Драго ми је што се тај новац никада до краја не утроши што је показатељ да у нашем граду, на срећу, немамо пуно деце којима је таква помоћ потребна. Имамо и Комисију за лечење социјално угрожених и сви одрасли могу да аплицирају за помоћ при куповини лекова и медицинских помагала – навео је Богдан.

Из НУРОДОР-а позивају све грађане и друштвено одговорне компаније да подрже акцију слањем броја 2 на број 1150.

А.Ђ.

 

 

 

 

 

пореска-управа

Пореска управа обавестила је данас пореске обвезнике да уколико добију имејл поруку са прилогом коју је наводно послала Пореска управа Републике Србије, у вези са ажурирањем банковних података за повраћај пореза, да у циљу безбедности својих података, не отварају прилог, нити да поступају према инструкцијама, а да имејл одмах обришу.

У саопштењу се наводи да су се у последње време појавили покушаји преваре путем електронске поште, тзв. фишинг поруке, и да се званична комуникација Пореске управе обавља искључиво са званичне адресе са домена @пурс.гов.рс.

111535-339767-јесењи-крстовдан-фф-ф

Српска православна црква и верници прослављају јесењи Крстовдан. Верници се током данашњег дана придржавају поста, а бере се и посвећује босиљак.

По народном веровању, ако је на Крстовдан облачно, зима ће бити богата снегом, а ако нема падавина наредна година биће сушна.

Док за многе друге празнике који су обележени црвеним словом важи да не треба сређивати кућу, усисавати и радити друге сличне послове, на Крстовдан је обрнуто. На данашњи дан је добро средити кућу и тако је припремити за зиму. У супротном, верује се да ће вам целе године све “ићи наопако”.

За људе рођене на овај дан верује се да на својим нејаким плећима носе сенку Часног крста и да су зато пред Богом посебно одговорни за своје поступке.

У свим селима исплаћују се људи који чувају поља од Ђурђевдана до Крстовдана и који терају птице и наплаћују се глобе од оних чија стока прави штете на туђим њивама. Исплаћује се онолико колико је договорено ο Ђурђевдану.

 

лигхт-булбс-1875384-1280

Лица са статусом борца, ратни и цивилни инвалиди рата, као и други корисници права у складу са прописима о борачко-инвалидској заштити, имаће право на попуст од 1.000 динара на рачунима за електричну енергију у периоду од октобра 2025. до марта 2026. године као додатну подршку током зимских месеци, саопштило је данас Министарство за рад, борачка и социјална питања.

Оваква мера подршке је омогућена одлуком Владе Србије, која је усвојила измене и допуне Уредбе о енергетски угроженом купцу.

Министарство истиче да ова мера представља израз поштовања и захвалности борцима, као и подршку онима који су највише дали за земљу.

Поред њих, право на ову олакшицу оствариваће и пензионери са минималним пензијама, а процењује се да ће лица са борачким статусом уз попуст моћи да умање своје месечне трошкове за око 1.500 динара.

Грађани који имају статус енергетски угроженог купца имају и додатни попуст од пет одсто за редовно плаћање рачуна до 28. у месецу, а у овом периоду неће важити снижавање границе између плаве и црвене зоне. За све информације о начину стицања статуса енергетски угроженог купца, грађани се могу обратити Министарству рударства и енергетике, наводи се у саопштењу.

ИМГ-5142

Кикиндско Удружење потрошача бележе све више пријава грађана који постају жртве агресивне продаје на кућном прагу. Најчешће страдају пензионери, јер их трговци сматрају најподложнијим манипулацијама. Сценарио је готово увек исти: телефонски позив са „специјалном понудом“ или „ексклузивном шансом“, и убрзо продавац куца на врата са робом коју „треба одмах пробати“, објашњава Дарко Цвијан из Удружења потрошача Кикинде.

– Забрињава што трговци често имају детаљне податке о потенцијалним купцима, сумња се да до тих информација долазе преко различитих канала, можда чак и кроз злоупотребу података из ПИО фонда, мада за то немамо доказе. На мети су управо старији, који лакше поверују у „повољну прилику“. Роба која се нуди обично има нереално високе цене. Пример је наддушек по цени од чак 360.000 динара – износ за који се може купити читав кревет. Продавци често нуде плаћање преко административне забране на пензију, стварајући утисак да је производ приступачнији него што јесте- наводи Цвијан.

Иако Закон о заштити потрошача даје право на повраћај робе у року од 14 дана без образложења, трговци налазе начин да то онемогуће. Производ одмах отварају пред купцем и представљају га као „медицински“ или „козметички“, тврдећи да се из „хигијенских разлога“ не може вратити.

Понекад се за повраћај тражи и додатна накнада, попут 12.000 динара за наводну „стерилизацију“, што додатно одвраћа грађане од раскида уговора. Чак и када купац инсистира, трговци одуговлаче разговорима и обећањима док не истекне рок од 14 дана.

Удружење зато апелују на породицу, посебно децу и унуке, да помогну пензионерима и одмах реагују ако се куповина догоди – писменим путем, мејлом или препорученим писмом, јер телефонски позив није доказ. Када рок истекне, могућност за раскид уговора нестаје, указује Цвијан.

-Проблеми се јављају и код онлајн куповине: пакет треба отворити одмах по пријему и евентуалну штету пријавити у року од 24 сата, што многи занемарују- додаје.

Суштина је да се нуди роба која углавном није неопходна, куповина је импулсивна, под притиском који трговац намерно ствара. Иако је реч о непоштеном пословању, законске рупе остављају простора да оваква пракса опстаје. Зато је најбоља заштита – информисање. Свако треба да зна своја права и да их искористи на време.

колонизација-бвс-(2)

Поводом Дана колонизације, у организацији Месне заједнице Банатско Велико Село уприличена је изложба и презентација на тему „Колонизација Војводине 1945-1948“.  О теми су говорили др Јелена Веселинов, историчар права и управница послова „Матице српске“, др Милан Мицић, историчар и генерални секретар „Матице српске“ и Богдан Шекарић, етнолог из Музеја Војводине.

-Пре 80 година нова социјалистичка власт  после Другог светског рата колонизовала је партизанске породице ради насељавања Војводине – истакао је овом приликом др Милан Мицић. – Током 10 месеци у Војводину је стигло 250.000 људи у 114 места и то је највећи колонизациони подухват у историји Војводине, а истовремено и најорганизованији и најхуманији по условима. Колонизоване су партизанске породице из целе ондашње Југославије и тачно су добијене квоте колико која Република где насељава. Становници Босне и Херцеговине населили су део око Бачке Паланке и 29 троугла између Кикинде, Зрењанина и Јаше Томића. Банатско Велико Село састављено је од три Солтура, Светог Хуберта и Шарловила. Поменута насеља формирана су 1770. и 1771. године и у њима су живели Французи из околине Меца. На овај простор стигли су колонисти из Босанске Крајине, из околине Дрвара, Босанског Петровца и највише из Бихаћа.

Пре доласка породице су писале молбе за насељавање и дошле су организовано. Тада су им додељене куће и земљиште с тим  да један део породица није могао да издржи у новој средини, није им одговарао начин живота, пејзаж, клима тако да су се те породице враћале у Босанску Крајину.

-Они који су остали прошли су кроз прилагођавање, учили су да живе новим начином живота у рада. Комунистичке власти извршиле су колективизацију земље и имовине и формиране су сељачке радне задруге. Оне су биле начин да се колонисти брже прилагоде животу у равници, али и да се на идеолошки политички обликују у складу са интересима комунистичких власти – закључио је Мицић.

На трагу жеље да следи мисију коју „Матица српска“ већ два века спроводи на овим просторима, а која се огледа у очувању богатог српског историјског наслеђа,  град Кикинда је пре неколико година потписао споразум са овом важном установом, подсетила је помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски која је присуствовала догађају.

-Овакви сусрети и догађаји су доказ плодоносне сарадње. Задатак „Матице српске“ је био да нам, из угла стручњака, приближи све значајне историјске догађаје и процесе у који спадају и миграције које су карактеристичне за ове крајеве. Ове године обележава се осам деценија од како су Срби из Босне и Херцеговине, Крајине, Лике, дошли и населили ове просторе. Са собом су донели културу, обичаје, менталитет и особености свог краја. У новој средини суочили су се са свим изазовима који су их сачекали. Било је потребно да се адаптирају на околину и на староседеоце. Вечерас је била прилика да чујемо колико је значајна била колонизација те 1945. године и на који начин су утицали на очувању српског народа и националног идентитета и бића – рекла је Дијана Јакшић Киурски.

Овом приликом отворена је и изложба посвећена крајишком писцу Бранку Ћопићу у организацији Културног центра Нови Сад. Поставка је колаж фотографија, рукописа, новинских исечака и анегдота посвећених поменутом књижевнику.

Догађају су присуствовали мештани, као и чланица Градског већа Маријана Мирков.

А.Ђ.

Слика-Визуал

Град Кикинда и компанија ФЦЦ Кикинда, уз подршку Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине АП Војводине, од 1. октобра 2025. године започињу значајан еколошки пројекат.

Свако домаћинство у Кикинди добиће нову канту за мешани амбалажни отпад, поред већ постојеће канте за комунални отпад. Током наредних шест месеци очекује се да буде подељено 19.000 црних канти са плавим поклопцем намењених за отпад који може да се рециклира: пластику, папир, лименке, фолију… Канте ће се делити по етапама и улицама.

Грађани ће на време бити обавештавани о терминима поделе путем локалних медија и званичних канала информисања града и компаније ФЦЦ Кикинда. Увођењем примарне селекције отпада, Кикинда прави важан искорак у унапређењу система управљања отпадом и приближава се европским стандардима.

На овај начин Кикинда постаје један од ретких градова у Србији који отпад одлаже на санитарну депонију, уз активно укључивање грађана у процес рециклаже и очувања животне средине. …јер чистија Кикинда почиње од твоје канте!

Распоред улица за поделу посуда за мешани амбалажни отпад- октобар 2025.

ПРВА ЕТАПА ЗА ПОДЕЛУ КАНТИ

базени-сезона-(2)

Након успешне летње сезоне отворених базена  Културно- спортског центра „Језеро“, у недељу, 28. септембра, затварају се базени на отвореном.

Из КСЦ „Језеро“ захваљују  свим посетиоцима отворених базена, којих је у овој сезони било у рекордном броју.

Културно-спортски центар „Језеро“ Кикинда ће и наредне године свим посетиоцима обезбедити најбоље услове како би сви грађани у најтоплијим летњним данима могли да уживају на отвореним базенима, стоји у саопштењу ове установе.

слепи-и-слабовиди-(3)

Организација слепих „Северни Банат“ обележила је Дан оснивања. Овим поводом чланове је посетио Милан Стошић, председник Савеза слепих Србије, која је и кровна организација.

-Кикиндска је једна од најактивнијих организација када је реч о анимирању, окупљању чланова и доприносу Савезу слепих Србије. Наш савез залаже се за бољи начин образовања слепе и слабовиде деце које је и начин превазилажења хендикепа. Образовање омогућава бољи процес социјализације у друштво и иако постоје прописи за инклузивно образовање нема услова за њих. И запошљавање је веома важно с обзиром на то да постоје огромне предрасуде код послодаваца, без обзира на ниво образовања слепих и слабовидих особа. Радимо и на томе да се донесе посебан Закон о организацијама особа са инвалидитетом који ће боље уредити све области рада – истакао је Стошић.

 

Јагода Накрајкућин, председница организација слепих „Северни Банат“ додала је да организација постоји дуже од две деценије. Напоменула је и да је посета председника кровне организације прилика да разговарају о свему што је потребно како би још боље и квалитетније пружали услуге члановима.

-Окупљамо слепе и слабовиде из Кикинде, Чоке и Новог Кнежевца. Имамо око 150 чланова и половина је веома активна и доприносе раду. Организујемо едукативне радионице које су значајне, корисне и важне за наше чланове како би се што боље интегрисали у друштво. У току је и радионица психолошке подршке која траје до децембра и значајна је за све који имају потребу да разговарају са стручним особама, а немају прилику за то – навела је Јагода Накрајкућин.

Представници Савеза слепих састали су се и са градоначелником Младеном Богданом са којим су разговарали о унапређењу сарадње.

А.Ђ.

туризам-светски-дан-2025-(7)

Уочи Светскг дан туризма, 27. септембара, запослени у Туристичкој организацији обележили су са малишанима из вртића „Плави чуперак“. Њих су упознали са историјатом Градског трга, али и са најважнијим туристичким знаменитостима: „Данима лудаје“, мамутицом Киком, совама, најлепшом улицом у Србији.

-Већ пет година, заједно са нашим најмлађим суграђанима, Туристичка организација обележава важан датум. Предшколци ће постати најмлађи туристички водичи. Ово је прави начин да код деце развијамо љубав према свом граду, а уједно ће имати прилику и да сазнају више о историјату и знаменитостима Кикинде – истакла је Татјана Вуковић из Туристичке организације.

Васпитачица Ромина Карановић додала је да деца показују интересовање да упознају свој град.

-Малишани су поносни на своје беџеве туристичких водича и желе да покажу колико знају о Кикинди. Сваком шетњу кроз града заинтересују се за одређену зграду или део града што је нама сигнал да и у вртићу радимо са њима и обогатимо њихова знања – додала је Ромина Карановић.

Светска туристичка организација је одредила 27. септембар као Светски дан туризма, јер је на тај дан 1970. године у Мексику усвојен статут ове организације. Од 1979. овај датум обележава се широм света.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!