Након такмичења у Новом Саду, на Појединачном првенству Војводине, три куглашице кикиндске Кике 0230: Марија Чорба (као шестопласирана), Љиљана Френц (15) и Снежана Шибул (18) избориле су пласман на Појединачно првенство Србије.
Наступила је и Маријана Чисар, али није се пласирала на државно првенство, била је 26. у поретку, оставши пет места испод црте. И без наступа на војвођанском надметању, пласман на државни шампионат има Нада Команов, као освајачица медаље с прошлогодишњег појединачног првенства.
Д. П.
Најновије
Због санације хаварије данас, 12. јануара, од 15 часова ће без грејања остати корисници на адресама Вука Караџића 1-3 и Трг српских добровољаца 2-4
Како саопштавају из ЈП „Топлане“, завршетак радова и нормализација грејање се очекује у вечерњим сатима.
У току је чишћење Градског трга. Поред механизације, у овај посао укључено је и људство са лопатама, а поред уклањања леда баца се и со. Како сазнајемо од Ђорђа Кленанца, руководиоца Зимске службе из ЈП „Кикинда“ ледена киша која је пала у петак на суботу и ниске температуре створиле су ледени слој.

-Градски трг биће очишћен од леда онолико колико је овог момента могуће како би био што проходнији. Максимално се трудимо да саобраћајнице и најпроходнији путеви буду очишћени и проходни. Општински и путеви првог приоритета су суви и на њима нема леда ни снега. Чистили смо и саобраћајнице које припадају другом приоритету, али на њима није бацана со. Према прогнози Републичког хидрометеоролошког завода већ сутра (уторак) температуре ће бити у плусу што ће знатно олакшати запосленима у Зимској служби да интервенишу уколико се укаже потреба – навео је Кленанц.

Подсетимо и да је посао одржавања саобраћајница у зимским условима припао „Еко – градња“ који одржавају око 200 километара путева на територији града.
Уочи Српске нове године, у кикиндском Народном позоришту, Удружење Српских ратних ветерана уприличило је доделу пакетића деци, уз позоришну представу „Тајна чуперкових вилењака” коју су приредили васпитачи вртића “Плави чуперак” ПУ „Драгољуб Удицки.

Дванаесту годину за редом удружење српских ратних ветерана Кикинде дели деци и унуцима члановима овог удружења пред пакетиће.

– Ове године смо поделили 175 пакетића деци и унуцима ратних ветерана Кикинде као и породицама погинулих Кикинђана у ратовима деведесетих година. Желео бих у име органиузатора да се захвалим Градској управи као највећем донатору ове манифестације, затим Народном позоришту Кикинде на уступљеном простору, хуманитарном удужењу Банка Хране, Туристичкој организацији Кикинде као и свима који су помогли и омогућили да се ова лепа традиција настави и ове године. Посебно се захваљујемо и ПУ „Драгољуб Удицки” и васпитачима вртића „Плави Чуперак” на дивној позоришној представи коју су подарили нашим најмлађим суграђанима- наводи Владимир Радојчић, председник извршног одбора СРВ Кикинде.

Кикинђанка И. М. (52) која је ухапшена због сумње да је полила бензином и запалила бочна дрвена врата Жупне цркве Имена Маријиног у Новог Сада биће упућена на психијатријско-психолошког вештачење.
– Решењем судије за претходни поступак Основног суда у Новом Саду од 10. јануара 2026. године усвојен је предлог јавног тужиоца Основног јавног тужилаштва у Новом Саду за смештање осумњичене И. М. (53) из Кикинде, а због основане сумње да је извршила кривично дело изазивање опште опасности из члана 278 став 1 Кривичног законика, у Здравствену установу у сврху психијатријско-психолошког вештачења – изјавила портпарол Основног суда у Новом Саду Милена Радисављевић.
Инспектори криминалистичке полиције идентификовали су и ухапсили И. М., а у њеном стану пронађен је и канистер са бензином
Подсетимо, ефикасним оперативним радом припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Саду расветлили су кривично дело изазивање опште опасности и ухапсили И. М. која се сумњичи да је 8. јануара рано ујутру, око четири часа, изазвала пожар на вратима жупне цркве Имена Маријиног у центру града.
Кикинда је јутрос била међу најхладнијим градовима у земљи, са температуром од око −10 степени, показују подаци Републичког хидрометеоролошког завода. За подручје Баната на снази је наранџасти метеоаларм због опасних временских услова.
Према извештају РХМЗ-а, у Кикинди је забележен јак јутарњи мраз, што град сврстава међу најхладније урбане средине у Србији током данашњег јутра. Овако ниске температуре могу утицати на свакодневно функционисање, посебно у саобраћају и приликом боравка на отвореном.

Због изразито хладног времена, Банат се налази у зони наранџастог метеоаларма, који означава опасне временске појаве и повећан ризик од формирања леда, као и отежане услове за саобраћај и рад на отвореном.
Према прогнози, током дана се не очекује значајније отопљење, а ниске температуре ће се задржати и у наредним сатима, уз углавном стабилно време и слаб до умерен ветар.
Надлежне службе прате ситуацију, а грађанима се саветује додатан опрез, посебно у јутарњим и вечерњим сатима када су услови за поледицу најизраженији.
Еколошка иницијатива „Баци нешто лепо“, у оквиру удружења грађана „Зелена генерација Србије“, позива грађане да једноставним гестом допринесу озелењавању запуштених површина. Акција се спроводи уз помоћ бомбица са семеном које се бацају директно на тло, без копања и алата.
Иницијатива је настала као одговор на све мање зелених површина и све слабију повезаност деце и одраслих са природом. Циљ је да се заједничким, доступним корацима врати живот у просторе који су запуштени и без зеленила као и да се помогне пчелама и другим опрашивачима.

Акција се заснива на коришћењу бомбица направљених од природних материјала — земље, глине и семена цвећа и зачинског биља. Бомбица се једноставно баци на тло, а киша и влага временом разграде материјал, након чега семе клија и природа наставља свој циклус.
Организатори истичу да је овај начин садње еколошки и безбедан за децу и одрасле, али и симболичан.
-Једна мала бомбица представља бригу, пажњу и одговорност према простору у којем живимо – наводи се у оквиру иницијативе.

„Зелена генерација Србије“ овом акцијом започиње ширу „Зелену акцију Србије“, са намером да се у наредном периоду укључи што већи број грађана и успостави сарадња са институцијама, локалним самоуправама, Покрајином, Министарством заштите животне средине, друштвено одговорним компанијама и међународним институцијама.
Иницијатива упућује отворен позив свима да се прикључе, уз поруку:
-Заједно можемо учинити да природа у градовима поново процвета.

Више информација доступно је на Инстаграм профилу акције „Баци нешто лепо“.
Током викенда од 9. до 11. јануара, на подручју Полицијске управе у Кикинди догодиле су се три саобраћајне незгоде, од којих је једна имала повређено лице. Полиција је из саобраћаја искључила 11 возача због алкохола и психоактивних супстанци.
Према подацима Полицијске управе у Кикинди, у две незгоде причињена је материјална штета, док је у једној једно лице задобило лаке телесне повреде. Укупна материјална штета процењена је на 260.000 динара. Узроци незгода били су неприлагођена брзина у два случаја и неправилна радња возилом у једном случају.

Због различитих саобраћајних прекршаја санкционисано је укупно 87 учесника у саобраћају. Истовремено, из саобраћаја је искључено 11 возача због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци, наводи се у саопштењу ПУ Кикинда. Од тог броја, три возача су задржана до 12 часова јер је код њих измерена количина алкохола изнад 1,20 мг/мл, односно утврђено присуство недозвољених супстанци.
Полиција је током контроле евидентирала и 35 прекршаја прекорачења брзине, 10 случајева некоришћења сигурносног појаса и још 31 други саобраћајни прекршај. Из ПУ Кикинда поручују да ће саобраћајне контроле бити настављене са циљем повећања безбедности свих учесника у саобраћају.
У организацији Културно-уметничког друштва „Мокрин“, јуче је одржан традиционални Божићни концерт, који је још једном потврдио значај овог друштва у очувању народне традиције, игре и песме.
Велика сала била је испуњена до последњег места, а публика је имала прилику да ужива у богатом и разноврсном програму који су припремили чланови свих узрасних група – од предшколаца до извођачког ансамбла.

Током вечери изведене су кореографије из различитих крајева Србије – Груже, Трстеника, Студенице, Шумадије, Поморавља, околине Лесковца, Црноречја, Ужичког краја и Владичиног Хана. На сцени су се смењивали извођачки ансамбл, изворна група, школа фолклора, млађи и припремни ансамбли, предшколска група, као и певачке групе, пружајући публици прави фолклорни мозаик. Посебан утисак оставили су најмлађи учесници, који су показали да се традиција у Мокрину са пажњом и љубављу преноси на нове генерације.

Програм је додатно обогаћен наступима певачких група које су извеле традиционалне божићне песме „Божић, Божић, благи дан“ и „Ој ружице румена“, док је рецитатор Јован Степанчев казивао пригодну божићну песму, чиме је употпуњена свечана и празнична атмосфера.

КУД „Мокрин“ већ дуги низ година систематски и одговорно ради на очувању и неговању културне баштине, народних обичаја и идентитета овог краја. Кроз континуиран рад, редовне пробе и бројне јавне наступе, као и кроз активно укључивање деце и младих у рад друштва. КУД „Мокрин“ даје значајан допринос преношењу традиционалних вредности на нове генерације, чувајући и развијајући културно наслеђе као трајну вредност савременог културног живота.
Фото: Сретеновић
Данас је у кикиндској болници у 70. години, преминуо Мирослав Кукучка, доктор хемијских наука, широј јавности препознатљив као творац технологије за пречишћавање пијаће воде на јавним чесмама.
Рођен 1956. године у Ердевику код Шида, Мирослав Кукучка је школовање завршио у Сремској Митровици и Новом Саду, где је на ПМФ-у дипломирао и докторирао.
Током каријере радио је у више институција, међу којима су Покрајински хидрометеоролошки завод, Техничка школа у Кикинди и Покрајинске управе за заштиту животне средине, био је научни сарадник Института за нуклеарне и друге минералне сировине у Београду.
Кукучка је био активан у јавном животу града и једно време председник Ватерполо клуба „Жак“.