Инфо сервис

Komarci 1

U subotu, 29.jula biće obavljen tretman odraslih formi komaraca sa zemlje na teritoriji grada, obaveštavaju iz Sekretarijata za zaštitu životne sredin, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Prskanje komaraca u vremenu od 20 do 23 sata obuhvatiće Kikindu i sva naseljena mestima. Preparat koji će se koristiti je Aqua K-Othrine EW 20  gde je aktivna materija Deltametrin. Narednog dana planiran je i tretman odraslih formi komaraca u centru grada od 6 sati ujutro. Upozoravaju se pčelari da je preparat Aqua K-Othrine EW 20 toksičan za pčele i da njegovo dejstvo traje tri dana.

I  tretman larvi komaraca na kanalima i barama, takođe će se obaviti 29. i 30. jula preparatima koji nisu opasni za pčele.

U slučaju nepovoljnih vremenskih prilika  biće određen novi termin tretmana, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštena.

igor (1)

Promocija prve knjige Igora Popova, umetničkog rukovodioca u Akademskom društvu za negovanje muzike „Gusle“ i specijaliste vaspitač za tradicionalnu „Običaji i igre Srba u Pomorišju“ biće održana danas, 26. jula, u 17 sati u Visokoj školi strukovnih studija za obrazovanje vaspitača.Izdavač ove jedinstvene monografije je Savez Srba u Rumuniji i Vlada Rumunije, a o knjizi će govoriti etnolog dr Vesna Marjanović, Borko Jorgovan, potpredsednik Saveza Srba u Rumuniji i dr Kristina Plaljanin Simić.

 

Knjiga ima dva dela i u prvom su obrađeni običaji i obredi Srba u Pomorišju, dok je drugi deo posvećen igri i plesovima ovog kraja i sadrži notne zapise i kinetograme. Knjiga može da posluži i kao naučna literatura, ali može da bude interesantna svim čitaocima koji žele više da saznaju o običajima Srba u Rumuniji. Podaci koji se nalaze u delu odnose se na period od polovine 19. veka do danas. Knjiga je nedavno promovisana  i u Temišvaru.

 

novac

Prema kalendaru isplata u avgustu koji je objavio Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, penzije za jul, koje se isplaćuju u ovom mesecu, prvi će dobiti korisnici iz kategorije samostalne delatnosti. Bez obzira na to za koji način isplate su se opredelili, čekovi će početi da im pristižu u sredu, 2. avgusta.

Tri dana kasnije, počeće isplata vojnim i poljoprivrednim penzionerima koji primanja dobijaju preko tekućih računa. Za one kojima poštari penzije donose na kućne adrese ili ih podižu na poštanskim šalterima, isplata će početi 7. avgusta.

Penzioneri iz kategorije zaposlenih poslednji će dobiti primanja – 10. avgusta  preko tekućih računa, a na kućnim adresama i šalterima Pošte 11. avgusta.

Iznosi na čekovima biće isti kao i prilikom prethodne isplate.

nevreme struja

Elektrodistribucija Srbije apeluje na građane da obrate pažnju na pokvarene i pokidane provodnike nadzemne elektroenergetske mreže koji se, usled jakog nevremena, nalaze na zemlji, rastinju ili objektima, jer još uvek mogu da budu pod naponom i opasni po život.

Apeluje se na građane da, ukoliko primete takve ili druge slične situacije, odmah o tome obaveste lokalnu Elektrodistribuciju, navedeno je u saopštenju iz ovog preduzeća.

Takođe, imajući u vidu najavu novog nevremena, kao i obim i stepen oštećenja nadzemne ektroenergetske mreže u pojedinim opštinama, građani se mole i za strpljenje jer su svi kapaciteti Elektrodistribucije angažovani 24 sata na otklanjanju kvarova.

Ekipe Elektrodistribucije su od srede uveče neprekidno na terenu i intenzivno rade na sanaciji štete i kvarova koje su, na teritoriji Srbije pričinila dva  velika nevremena, rečeno je u saopštenju.

oluja 1

Republički hidrometeorološki zavod upozorio je na naglu promenu vremena u utorak krajem dana na severu zemlje, a u sredu i u ostalim krajevima, uz kišu, pljuskove, grmljavinu i pad temperature za oko 15 stepeni.

U zoni grmljavinskih razvoja očekuju se grad, kao i olujni vetar koji kratkotrajno može dostizati i udare orkanske jačine, preko 28 m/s.

U toku dana, biće veoma toplo, u Kikindi sa temperaturom oko 35 stepeni. Posle nepogoda i naglog zahlađenja u sredu, kada će biti oko 23 stepena, od četvrtka sledi osetno prijatniji period sa temperaturom od 25 do 30 stepeni.

fenokkk

Međunarodni festival orkestara FENOK u organizaciji ADZNM „Gusle“ održava se  22. put. Sugrađani će od sutra, utorka, 25. jula do nedelje, 30. jula od  20.30 sati u dvorištu Kurije moći da uživaju u tradicionalnoj muzici orkestara iz Bugarske, Turske, Rumunije, Poljske, Bosne i Hercegovine i više domaćih ansambala.

Prvo veče rezervisano je za koncert folklora. Nastupiće domaćini „Gusle“ i folklorni ansambl „Vila“ iz Novog Sada. U 21.45 sati biće održan koncert Petra Paneva, a publici će se predstaviti orekstar „Đerđevdan“ iz Bugarske pod vođstvom Vasila Deneva i Narodni orkestar „Gusala“. U četvrtak   nastupaju Narodni orkestar iz Istanbula pod upravom Ahmeda Tekina Kumaša, Akademski orkestar iz Temišvara koji predvodi profesor Emil Lučano Roške, Etnoakademski orkestar Stefana Mančića i domaćini „Gusle“.

Petak, 28. jul rezervisan je za tamburaški orkestar „Batine bećare“ iz Velikog Senmikluša, vokalni ansambl „Ojpapu“ iz Lođa iz Poljske i Akademski orkestar iz Temišvara.

Pretposlednjeg dana, u subotu, pored gostiju iz Turske i Poljske, koncertnu minijaturu izvešće Saša Petrović, tenor-prvak novosadske opere, dok će se održati i koncert „Balkansko mediteransko veče“ na kom nastupa Zorica Belić sopran i ansambl profesora Ljubinka Lazića.

Poslednjeg dana, u nedelju, bend „Vord ap“ održaće odličan pop-rok koncert.

Pokrovitelj je grad Kikinda , a finansijsku podršku pružio je i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

 

oluja

Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova apelovao je na građane da se, tokom nevremena, pridržavaju mera, bilo da se nalaze na otvorenom ili zatvorenom prostoru.

“Ako se građani nalaze u zatvorenom prostoru za vreme oluje, potrebno je da obezbede sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane. Takođe, potrebno je obezbediti i prozore i spoljna vrata i zatvoriti sva unutrašnja vrata, kao i izbegavati kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici”, ističe se u saopštenju.

Ukoliko se građani tokom nevremena nađu na otvorenom, potrebno je da se sklone od bilo kakvih visokih struktura (jarbola, stubova, tornjeva) i da imaju u vidu da je sigurno rastojanje od tih struktura jednako njihovoj visini, navodi se u saopštenju.

Takođe, važno je izbegavati visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove. Potrebno je pronaći zaklon u zgradi ili u automobilu, a ako to nije moguće, sesti na zemlu i izbegavati stajanje u blizini zgrada ili automobila u koje se ne može ući kao u zaklon.

 

Građani, ukoliko se nađu u šumi, zaštitu treba da potraže ispod grana niskog drveća, a nikako ispod visokog drveća na otvorenom prostoru. Potrebno je ući u šumu i izbegavati granicu između šume i otvorenog prostora, otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove ili druga vlažna mesta. Ne treba prelaziti preko vode, niti plivati.

“Ne preporučuje se držanje kišobrana niti drugih metalnih provodnih predmeta u rukama (štapova za golf, štapova za pecanje i slično) i treba izbegavati blizinu metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično. Ne treba stajati uspravno, već čučati ili se makar sagnuti, ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi, držati rastojanje od pet metara između sebe”, piše u upozorenju.

Ukoliko se nađu u automobilu za vreme jake oluje, potrebno je da zaustave automobil pored puta, dalje od elektrovodova i drveća koje može pasti na automobil. Treba ostati u automobilu i upaliti poziciona svetla dok ne prođe oluja, zatvoriti prozore i ne dodirivati metalne predmete u unutrašnjosti automobila, kao i izbegavati poplavljene puteve.

“Posebno napominjemo da, po završetku olujnog nevremena, građani, ukoliko primete kvarove na elektrosnabdevanju, kao što su prekinuti kablovi i slično, odmah kontaktiraju nadležne službe radi otklanjanja posledica olujnog nevremena. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova pružaju svu potrebnu pomoć građanima u otklanjanju posledica nevremena”, ističe se u saopštenju.

water-g49774f5aa_1280

Prema najavama izvođača radova na rekonstrukciji vodovodne mreže, u ponedeljak, 24. jula, od 8 do 17 sati, bez vode će ostati potrošači na Trgu srpskih dobrovoljaca u Kikindi i to:

– od “Jetela“ do kružnog toka,

– od „Jetela“ do zgrade Gradske uprave Kikinda.

Iz JP „Kikinda“ podsećaju potrošače da obezbede dovoljnu količinu vode za svoje potrebe.

Za sve dodatne informacije na raspolaganju je Pozivni centar: 422-760.

nikola-tesla-g104149190_1920

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali pozvao je roditelje da se od  20. avugusta do 20. septembra  prijave za 10.000 dinara.  Pravo na na novačnu pomoć imaju imaju sva deca starosti do 16 godina.

 

 

-Do kraja septembra isplatićemo svim majkama 10.000 dinara za svako dete do 16 godina. Na taj način pomažemo najmlažima. Očekujemo da će milion i skoro 200 hiljada dece dobiti ovu pomoć. Želimo da pokažemo brigu o najmlađima – rekao je Mali.

Predlogom zakona je definisano da pravo na uplatu novčane pomoći u iznosu od 10.000 dinara ima majka deteta, ali i otac, staratelj ili hranitelj. Hraniteljima deteta za koje se isplaćuje novčana pomoć i primaocima novčane socijalne pomoći, 10.000 dinara za svako dete će biti uplaćeno bez podnošenja prijave.

Kao i u slučaju ranijih prijava građana za pomoći države, prijava na portalu Uprave za trezor će biti veoma jednostavna i trajaće svega nekoliko minuta. Kako je predviđeno, podnosilac prijave, odnosno majka, će unositi broj lične karte, svoj matični broj, matični broj za svako dete i naziv banke u kojoj želi da joj bude uplaćen novac. Isplata ove  pomoći počeće od 25. septembra.

stablo

Pljusak sa grmljavinom i jak vetar večeras nisu mimoišli ni Kikindu. Delovi grada ostali su bez struje na oko sat vremena.

Vatrogasne ekipe su na terenu i intervenišu na više lokacija. U pojedinim ulicama bio je zaustavljen saobraćaj zbog oborenih stabala. Tako je bilo u u Ulici Kralja Petra gde je pao deo velikog stabla i oštetio parkirani automobil. Vatrogasci su intervenisali i u ulici Toze Markovića, kao i na trgu gde su se, kako saznajemo, dva psa uplela u soške za bicikle.

I državni putevi iz Zrenjanina ka Novom Sadu i Beogradu bili su blokirani zbog stabala na putu

error: Content is protected !!