Baletska škola u Novom Sadu ima jedno izdvojeno odeljenje i to baš u Kikindi- u Kulturnom centru. Zahvaljujući saradnji koja je počela pre više od dve decenije i uspešno se odvija u kontinuitetu, brojne generacije dece u našem gradu upoznalo se sa čarobnim svetom baletskog plesa.
-Do saradnje je došlo, pre više od 20 godina, zahvaljujući tome što je u Kikindi postojao nastavni kadar koji bi mogao da vodi ovo izdvojeno odeljenje. To su dve koleginice koje su završile rusku baletsku školu: Ingrida Vojvodić, koja i danas vodi odeljenje u Kikindi i Larisa Gajić koja je sada kod nas u Novom Sadu- ukazuje direktorica Baletske škole u Novom Sadu Sanja Vučurević koja je zajedno sa desetak polaznika niže baletske škole i nastavnicama iz Novog Sada posetila odeljenje u našem gradu.
– Kada je reč o umetničkoj igri, prvi smo otvorili školu u Kikindi i pružili deci šansu. Mnoge generacije su ovde završile nižu baletsku školu, a neka deca su nastavila školovanje u srednjoj baletskoj školi. Ima Kikinđana u Srpskom narodnom pozorištu: Boris Ladičorbić je repetitor, a Sonja Gavrilov igra u ansamblu. Jelena Vujičić je jedno vreme predavala u školi- navodi Sanja Vučurević.
Poseta je lepa prilika za upoznavanje i razmenu iskustava, dodaje Jovana Lalić, nastavnica klasičnog baleta iz Novog Sada.
-Nama je drago da su deca imala priliku da se upoznaju i da pokažu jedni drugima šta rade. Ovde su došli učenici četvrtog razreda Baletske škole. Prvo smo imali redovan čas, a potom su naši učenici izveli deonice iz određenih baleta.
Balet traži posvećenost i ljubav
-Predispozicije za baletskog igrača su mekoća tela, raspon nogu, položaj bokova, savitljivo stopalo, muzikalnost, snalaženje u prostoru- to je na prvu loptu. Baletska škola u Novom Sadu je osnovana 1947. godine po planu i programu ruskih baletskih škola. Planovi i programi su dosta zahtevni. Niža baletska škola obuhvata godinu dana pripremnog razreda i četiri godine škole- ukazuje direktorica novosadske baletske škole Sanja Vučurević.
-U Srednju baletsku se upisuje samo šest učenika u generaciji. Mnogi od njih uporedo vanredno upisuju i gimnaziju. Inače, deca su po ceo dan u školi. Imaju dosta opšteobrazovnih i igračkih predmeta, a i subota je radni dan. Sa 18 godina kad završe srednju baletsku školu, moraju biti spremni da uđu u neku pozorišnu kuću i da grade igračku karijeru. Najbolje godine za početak karijere su od 18 do 25 godina. Kasnije neki upisuju fakultete, ako žele da se doškoluju. Deca koja se opredele za balet su zaista posvećena, bez ljubavi teško da sve to može- poručuje naša sagovornica.
Osnovnu i srednju baletsku školu u Novom Sadu pohađa oko 350 učenika.