На Богојављење, један од најважнијих православних празника, традиционално пливање за Часни крст одржано је на два локалитета у граду и привукло је бројне учеснике и посетиоце.
Први догађај одржан је на Језеру Стрелиште у Новим Козарцима, где је након Свете литургије у Храму Светог Пророка Илије и освећења Богојављенске водице, литија, коју је предводио јереј Никола Момиров, са шесторицом учесника стигла до језера.
До Часног крста први је стигао Бранко Угринић (37) из Банатског Великог Села, дипломирани економиста и бивши репрезентативац Србије у шаранском риболову.
– Први пут учествујем, била ми је то велика жеља. Ово посвећујем својој преминулој сестри – рекао је Бранко.
Богојављенско пливање први пут је одржано у овом месту и поново је привукло велики број верника који су бодрили и с радошћу пратили храбре учеснике.
Сат времена касније, тачно у подне, обележавање Богојављења одиграло се, једанаести пут, у Кикинди, на Старом језеру, где је забележен рекордни број учесника, њих 47. Надметале су се и три девојке, једна цела породица, као и браћа која су пливала заједно. Учеснике су благосиљали свештеници кикиндске Српске православне општине.
Најбржи је био осамнаестогодишњи Кикинђанин Вељко Карановић, ученик Техничке школе „Михајло Пупин“, који је, уз овације публике, освојио Часни крст.
– Тренирам пливање и први пут сам учествовао. Било ми је хладно само на почетку. Осећај је невероватан, мислим да сви који то могу, треба да ово да искусе – рекао је Вељко.
Несвакидашњи одзив потврдио је значај ове традиције у очувању духовних вредности, навео је градоначелник Младен Богдан.
– Овај обичај показује колико су људи привржени вери и да јој се све више враћају. Велика храброст учесника показује њихову приврженост Богу и вери, и ми их подржавамо у томе. Људи се окрећу правим вредностима које треба да негујемо и то је све што нам је потребно – да чувамо традицију и веру и да подстичемо младе људе да поштују хришћанске, православне вредности јер ко је на страни вере и српства, тај је на правом путу. Важно нам је да покажемо јединство и заједништво које нам је неопходно у овим изазовним временима јер ћемо на тај начин из свих тешкоћа које су пред нама изаћи као победници – рекао је градоначелник Богдан који је најбољима, у име Града, уручио златнике.
Пливање за Часни крст на Богојављење носи дубоку симболику и подсећа на крштење Исуса Христа у реци Јордан, када су се отворила небеса и чуо глас Бога Оца. Овај чин окупља заједницу, инспирише учеснике и преноси поруку вере, храбрости и заједништва.
Организатори, црквене општине, локална самоуправа и Ронилачки клуб „Орка“ и Културни центар истакли су значај оваквих догађаја у очувању духовног идентитета, изражавајући захвалност свима који су учествовали и подржали манифестацију. Како се обичај из године у годину развија и окупља све већи број људи, јасно је да пливање за Часни крст остаје једна од најсветлијих и најважнијих манифестација које спајају веру, традицију и заједништво.
С. В. О.