Aleksandra Djuran

accident-1316860-1280

Сајанац Б.Ј. стар 41 годину, возач „опел вектре“ зрењанинских регистарских таблица погинуо је у понедељак увече у саобраћајној несрећи која се догодила на путу Иђош – Сајан. Са њим је, на месту сувозача, био и његов 17- годишњи син који је лакше повређен.

Несрећа је Полицијској управи пријављена нешто пре поноћи, а како сазнајемо Б.Ј. је ишао из правца Сајана ка Иђошу и током скретања у десно, а највероватније услед неприлагођене брзине, преврнуо се у канал.

На лице места врло брзо стигле су дежурне екипе саобраћајне полиције и Хитне помоћи, а лекар је могао само да констатује смрт возача.

Повређени тинејџер пребачен је у Општу болнице где су прегледали дежурни лекар, хирург и педијатар. Урађена је потребна лабораторијска и радиолошка дијагностика. Након указане помоћи, пацијент је послат на кућно лечење.

На месту несреће обављен је увиђај, а главни тужилац кикиндског Основног јавног тужилаштва издао је налог да се обави обдукција тела погинулог возача.

zito-deembar-2

Оптимални агротехнички рок за сетву пшенице је истекао 25. октобра, а с обзиром на  лоше временске услове, жито се сејало до 15. новембра. У нашем атару сетва озимих стрнина завршенa је почетком недеље.

-Око 40 одсто пшенице посејано је у сушним условима, а део је, у трећој декади септембра, заснован након падавина – сазнајемо од саветодавца ПСС Зорана Симића. – Ницање овог усева очекује се до краја недеље с обзиром на то да су временски услови повољни. Ове године имаћемо уједначено ницање јер је крајем септембра пало 25 литара кише по квадратном метру, а недавно је забележено још 15 литара воденог талога.

И ове сезоне настављен је тренд повећања површина под житом. По проценама „Жита Србије”, хлебног зрна би требало да буде од 15 до 20 одсто више.

-Три године уназад род кукуруза био је веома лош. То је разлог што ће пољопривредници и ове године сејати више пшенице, на уштрб кукуруза. Киша је добродошла с обзиром на то да је евидентан дефицит влаге у земљишту – напомиње наш саговорник.

Сетву уљане репице пратила је суша те су услови за клијање и ницање били неповољни.

-Карактеристично за ову културу је да је и она никла после падавина у септембру и то између 40 и 60 процената. Уколико временске прилике буду повољне могуће је да ће уљана репица опстати пошто већи део овог усева тренутно није у оптималној фази за презимљавање. Са друге стране уколико температуре буду ниске доћи ће до измрзавања – додаје Симић.

На територији Суботице и Кикинде више хиљада хектара под уљаном репицом је преорано због суве и топле климе током септембра и октобра. Зато су пољопривредници усев морали да замене другим, пшеницом и јечмом. Колико ће уљарице остати знаће се када прође новембар.

А.Ђ.

struja-brojilo

Због радова на електричној мрежи у четвртак, 20. новембра од 10.45 до 11.45 струје неће бити у Башаиду у улицама Јована Јовановића Змаја од Светосавске до Раде Будурина, Александра Грујића од Јована Јовановића Змаја до Раде Микалачког и Светосавска од Јована Јовановића Змаја до 4.октобра.

Истог дана од 12.15 до 12.45 часова електричне енергије неће бити  у улицама Раде Микалачког од Аалександра Грујића до Светосавске и у Светосавској од Светозара Милетића до Јована Јовановича Змаја.

Такође у четвртак од 13.30 до 14 сати струје неће бити у Банатској Тополи у улици Петефи Шандора од Кикиндске до половине улице према Николе Тесле.

 

ambulanta-svetosavska-(3)

Министарство здравља донело је одлуку да домови здравља у Србији од понедељка, 17. новембра, раде у непрекидном, 24-часовном режиму.  Како је истакнуто циљ је већа доступност здравствене заштите грађанима и ефикасније функционисање система. Продужењем радног времена омогућава се да до основне медицинске помоћи грађани дођу у свако доба дана и ноћи, без потребе да се обраћају ургентним центрима за стања која нису хитна.

-Од наредног петка, 21. новембра,  ноћно дежурство биће доступно сваког викенда, петком, суботом и недељом и празником у амбуланти у Светосавској 53 – сазнајемо од др Биљане Марковић, директорице Дома здравља. – Тих дана смањен је амбуланти рад у селима и у граду односно ради се само у преподневној смени. Како за дане викенда већ постоји дневно дежурство у другој здравственој станици, сматрали смо да је најбоље да се у њој одвија и ноћни рад. Више информација о томе ко ће долазити имаћемо када оно заживи. Мислим да је ноћни рад делом и уведен да суграђани обаве све што је неопходно код лекара опште праксе, а што не стижу током дана.

Дом здравља има и Хитну службу која има две дневне и две ноћне екипе, тако да се сви који имају потребу могу обратити за помоћ. И у Општој болници постоји пријемно-тријажни центар са лабораторијом и рендген службом и пацијенти се сами опредељују где ће да потраже лекарску помоћ у ситуацијама које су хитне.

Већ деценију недостатак лекара опште праксе је проблем који се свакодневно испољава у раду Дома здравља.

-И када примимо некога на место лекара, никада не знамо колико ће се та особа задржати код нас. Ових дана покушавам да организујем рад у амбуланти у Башаиду и Банатској Тополи, пошто је докторка коју смо примили пре два месеца дала отказ и ради до 1. децембра. У Мокрину где има 5.000 становника имамо једног лекара. По један доктор распоређен је на Наково и Банатско Велико Село, потом у Новим Козарцима и Руском Селу, као и у Иђошу и Сајану. Јако тешко се организујемо и уколико само један од лекара оде на годишњи одмор или боловање нема ко да га замени. У просеку од 60 до 80 пацијената дневно има један доктор у општој пракси што је превише – појаснила је наша саговорница.

Овог момента у Дому здравља недостаје 17 лекара. У општој пракси запослено је 20 доктора од којих је троје на специјализацији и троје је на дужем боловању, тако да реално ради њих 14 . Потребна су и два педијатра, два доктора у Хитној служби и један гинеколог у Диспанзеру за жену.

А.Ђ.

 

 

zimska-sluzba-2025-(6)

У оквиру смотре Зимске службе, градоначелнику Младену Богдану и Мирославу Дучићу, члану Градског већа представљени су механизација и људство фирме „Еко – градња“ која је добила посао одржавања путева у зимским условима. Рад Зимске службе траје од 15. новембра ове до 31. марта наредне године.

-У оквиру смотре представљена је механизација која је тражена јавним позивом који је расписан за посао Зимске службе – истакао је Ђорђе Кленанц из ЈП „Кикинда“, руководилац Зимске службе – Иако на лагеру има соли за посипање саобраћајница, дат је налог извођачу да прибави још 150 тона, колико се утроши за три до четири интервенције.

Осим две утоварне машине и три камиона са посипачима на располагању ће бити и мања машина за потребе чишћења Хитне службе, круга Опште болнице и мањим улицама у које не може да уђе већа механизација. Саобраћајнице су подељене на први и други приоритет с тим што се улице првог приоритета чисте чим се створе услови.

-Поред путева, као приоритетно биће и чишћење приступа најважнијим здравственим и образовним установама и вртићима – навео је градоначелник Младен Богдан. – За рад Зимске службе у буџету је опредељено 20 милиона динара. Овим путем желим да апелујем на суграђане, посебно на бициклисте, да воде рачуна у каквом су стању саобраћајнице пре него што се укључе у саобраћај. На овај начин избећи ће се незгоде, па и повреде. Надамо се благој зими.

„Еко – градња“ задужена је за одржавање око 200 километара путева на територији града.

-Ми смо потпуно спремни за посао за који смо ангажовани – напоменуо је Зоран Бјелан, технички директор „Еко – градње“ – У Зимској служби биће дежурно двадесетак радника.

Државне путеве чисти фирма „Војпут“, а Градски трг и паркинг места ЈП „Кикинда“.

Програм рада Зимске службе обухвата чишћење и извожење снега са јавних површина у граду као и посипање соли ради обезбеђења проходности у саобраћају, а у зависности од температуре и количине атмосферских падавина. Проходност саобраћајница не подразумева да исте морају у сваком тренутку бити очишћене до асфалта, већ да на њима не буде већа количина снега како би возила могла лагано да се крећу.

А.Ђ.

KUD-MOKRIN-(1)

Мокрин је протеклог викенда био домаћин 16. Међународни сусрети фолклорног стваралаштва протекла је у знаку традиције и уметничког стваралаштва. Извођачки ансамбли из Србије и Румуније представили су традицију из крајева из којих долазе, а публика је имала прилику да ужива у наступима културно-уметничких друштава „Мокрин“, „Јана“ из Београда, „Ђидо“ из Бечеја, Дома културе Сивац и „Круна“ из Српског Семартона из Румуније.

-Програм је обухватио српске игре из Бачке, Влашке игре, игре из Баната, игре из Ниша, околине Београда, Шумадије, Шопског краја, Босилеградског крајишта и Лесковц – истакао је председник КУД-а „Мокрин“ Живко Угреновић. – Ансамбли су својим наступима допринели очувању и промоцији културног наслеђа, а свака изведба била је доказ техничке вештине и дубоког поштовања према традицији.

КУД „Мокрин“, једно од највећих сеоских друштава са више од 200 активних чланова, недавно је добио нове чланове управе, што је донело нову енергију и подстрек за даљи развој програма и активности.

Сусрети фолклораша су одржани под покровитељством Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, као и Месне заједнице Мокрин, потврђујући значај манифестације за очување културног идентитета региона.

А.Ђ.

saobracajna-policija-mup-2

На подручју Полицијске управе у Кикинди током викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима је једна особа задобила тешке телесне повреде.  У незгодама је настала материјална штета у износу од 40.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због неуступања првенства пролаза  и радње возилом.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 18 учесника у саобраћају и издата су 144 прекршајнa налогa.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 15 возача, од чега је пет возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 13 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 72 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 62 остала прекршаја.

kikindjanka-narvik-(5)
kozma-i-damjan-slava-(1)

Светом Литургијом коју је служило свештенство наше епархије, уз резање и освећење славског колача у  Храму Светих Козме и Дамјана обележена је слава Свети Врачи. По благослову епископа банатског кикиндски храм славу слави два пута годишње 14. јула и 14. новембра.

Овогодишњи кумови биле су породице Ступар и Завишин. Супружници Владимир и Силвија први пут су кумовали.

-Сваке недеље и црквеним празницима присуствујемо Светој Литургији и овај храм доживљавамо као своју кућу – казао је Владимир Ступар. – Кумство је главна одлика хришћанства и нама је част што смо и на овај начин помогли обележавању славе. Радујемо се свему што се дешава у храму, а посебно смо срећни што је започета изградња звоника.

Бранислав Завишин напоменуо је да је његова породица неколико пута била у улози кума славе.

-Сматрам да је важно да одржавамо веру, али и традицију и Храм Светих Козме и Дамјана нас учи томе. Кумство је привилегија и доноси здравље дома и укућана. Помажемо изградњу колико и када можемо – додао је Бранислав Завишин.

Светој Литургији присуствовали су верници, као и помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски.

-Треба сви да се угледамо на Свете Враче, на њихову веру која им је дала моћ да исцељују болеснике, на њихов начин живота који је Бог обдаримо снагом благодати рекао је старешина Храма светих Козме и Дамјана, протојереј Бобан Петровић. – Захваљујем се свима на прилозима за изградњу звоника. Већ 22 године градимо и радимо захваљујући, пре свега, добрим људима који су помагали на много начина. Благо вама и нама што можемо у нашој Кикинди да имамо овакву светињу јер најважније је имати здраву породицу и заједницу.

Овом приликом протојереј Петровић подсетио је да је у току изградња звоника на ком ће се налазити три звона тежине 800, 400 и 200 килограма, изливена у Ливници „Кременовић“ из Белосаваца код Тополе.

Свети Козма и Дамјан били су врачеви (лекари) и чудотворци који су, захваљујући даром од Бога за исцељење разних болести, бесплатно лечили, због чега их је народ прозвао бесребреницима.

А.Ђ.

javna-prezentacija-(4)

У Градској кући организована је седмодневна јавна презентација урбанистичког пројекта брзе саобраћајнице Сомбор- Кикинда за део који се односи на територију нашег града. Пут на нашој територији почиње на граници града са општином Нови Бечеј и иде до државног пута према граничном прелазу Наково-Лунга, а постоји и крак према Руском Селу који излази на гранични прелаз у Српској Црњи. Сви грађани кроз чије парцеле ће пролазити пут, као и они у непосредном окружењу добили су позиве да присуствују презентацији.

 

Суграђанин Слободан Симић има њиву од седам јутара на Великоселском путу. Како истиче дошао је да види колико ће она бити обухваћена саобраћајницом.

-Укупно три парцеле које поседујем налазе се једна до друге. Очекујем да исплата за земљу буде коректна. Верујем да ће најпре бити обављена процена пољопривредног земљишта која је важна како нама, тако и инвеститору и претпостављам да ће бити потребна два вештачења. Осим класе којој земља припада процена ће обухватити и положај и инфраструктуру. Хектар моје њиве тренутно вреди 17.000 евра, а колико ће бити након што се заврше све неопходне процедуре у вези пута, видећемо – сазнајемо од Слободана Симића.

Јавни увид је део законске процедуре и грађанима је омогућено да урбанистички пројекат могу да виде и током викенда.

-Сви који имају примедбе могу да је напишу и пошаљу на наш Секретаријат – навела је Јелена Бајић Иветић, секретарка Секретаријата за урбанизам, обједињену процедуру и изградњу града.Ми ћемо их проследити покрајинском Комисији за планове која ће сваку примедбу понаособ разматрати. Пошто се донесе закључак, они који су упутили примедбу биће обавештени о одлуци Комисије. Када се прогласи да је саобраћајница од јавног интереса и када започне експропријација грађани чије њиве се налазе на траси добијаће позиве са понудама о обештећењу.

 

Грађани су највише питања поставили  у вези исплате земље, а многе је интересовало да ли ће  постојати могућност да добију исту површину обрадиве земље на другој локацији.

 

На нашој територији саобраћајница  позната као „осмех Војводине“ обухватиће 16,2 километара пута. Планирана су три укрштања у нивоу површинске кружне раскрснице, Кикинда југ, Кикинда исток и Кикинда север. Траса прелази преко више мелиоративних канала, преко канала ДТД, Кикиндски канал на граници деонице са деоницом Нови Бечеј, регионалних пруга, државних и општинских путева и укрштањима са инфраструктурним системима.

Брза саобраћајница је пројектована за брзину од 100 километара на сат и обухватаће 46 мостова, 34 надвожњака, пет подвожњака и 35 пропуста. Поред тога, пројектом је планирана и изградња 12 петљи, те 13 површинских кружних раскрсница.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!