Aleksandra Djuran

slepi-kozarcanke-(2)

Чланице удружења жена „Нови Козарци“ организацији слепих „Северни Банат” донирале су средства прикупљена на овогодишњој Питијади. Како је истакла председница удружења жена Боја Ољача сваке године новац од продаје пите кромпируше за Гиниса поклања се онима којима је најпотребнији. Ове године одржана је 15. Питијада.

-Наше удружење основано је 1976. године са мисијом да помогне старим и немоћним особама у Новим Козарцима, а како године пролазе ми се трудимо да помоћ пружимо свима. Поред хуманитарног рада желимо да очувамо и промовишемо обичаје, умеће  и стваралаштво жена са села, али и да сачувамо традицију које су донеле наше баке 1945. године када су се доселиле у ове крајеве – навела је Боја Ољача.

Јагода Накрајкућин, председница организације „Северни Банат“  захвалила је Козарчанкама и истакла да свака помоћ добро дође.

-Чланице удружења жена показале су хуманост и доброчинство. Обрадовале су нас и традиционалним јелима питом кромпирушом и колачима које често представљају на свим манифестацијама на којима учествују – напоменула је Јагода Француски.

Удружење слепих „Северни Банат“ има 150 чланова.

А.Ђ.

smart

На јесењој седници Парламента привредника Регионалне привредне коморе Севернобанатског управног округа у Кикинди додељене су награде појединцима и привредним друштвима који су својим пословним резултатима обележили прошлу и ову годину.

Награду за регионалног лидера добио је Жива Бајшански, директор и власник „Бајша Аграра“ из Кикинде.

За посебан допринос развоју привреде региона у сектору пољопривреде награђена је фирма „Нинков“ доо из Башаида, док је исто признање у сектору услуга припало предузећу за информатички инжењеринг „BUS Computers“ из Кикинде.

Као и сваке године додељене су и јубиларне награде Привредне коморе, а овогодишњи лауерати су кикиндско приватно трговинско предузеће „Royal Trade“ за три деценије рада, док су поводом 20 година постојања награде припале „Лабинпрогресу“ из Новог Кнежевца, кикиндском „Роломонту“, привредном друштву „Војвођанин“ из Мокрина и башаидском „Ћорић аграру“.

vodovod-baranda-1

Због планираних радова на водоводној мрежи данас, 20. новембра, до 13 сати без воде ће бити корисници у улици Војводе Путника у Кикинди од угла Димитрија Туцовића до Бранка Радичевића.

У ЈП „Кикинда“ наводе да су екипе  на терену током трајања интервенције, а нормализација испоруке воде очекује се одмах по завршетку радова.

 

police-2122394-1920

П. Ј. (1961) из Старе Пазове, осумњичен да је извршио кривично дело убиство, ухаписили су припадници Министарства унутрашњих послова у Кикинди.

Он се сумњичи да је, 9. новембра, на салашу између Башаида и Торде, усмртио осамдесетшестогодишњег мушкарца из Башаида у чијој кући је боравио од почетка новембра.

П. Ј. је одређено задржавање до 48 сати и он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен Вишем јавном тужилаштву у Зрењанину.

bolnica-donacije-(23)

Покрајинска влада ће са укупно 30 милиона динара финансирати набавку медицинске опреме за потребе Института за онкологију Војводине у Сремској Каменици и Опште болнице у Кикинди, одлучено је на данашњој седници Покрајинске владе којој је председавала председница Маја Гојковић.

Кикиндска Болница добиће ендоскопски стуб са гастроскопом и колоноскопом, чија је вредност 14 милиона динара. Та установа тренутно поседује ендоскопски стуб стар око 20 година. Набавка новог апарата неопходна је ради повећања квалитета услуга које се пружају пацијентима, прецизнијих и поузданијих резултата рада, као и веће сигурности лекара и особља.

mokrin-krst-3PG

Црквена и Варошка слава Свети Архангел Михаило биће обележена сутра, 21. новембра, у Мокрину.  У 9 сати у цркви је света Литургија, након које ће у Галерији Дома културе бити резање славског колача у присуству кума славе Марка Ракина, представника села, града и мештана.

Ове године, како истиче председник Савета МЗ Мокрин Горан Ристић, захвалнице ће добити представници ДВД-а и КУД-а „Мокрин“. Слава ће бити прилика и да се резимира шта је током године урађено у Мокрину, као и да се најаве планови за наредну.

Подсетимо и да је црква Светог Архангела Михаила је споменик културе у непокретно је културно добро од изузетног значаја. У њој  се налази висока барокна олтарска преграда, са дрворезбарским радом рокајних мотива, и то  је први  сликарски подухват Теодора Илића Чешљара по доласку са школовања на бечкој Академији. То је уједно и једини у потпуности сачуван Чешљаров иконостас.

Свети Архангел Михаило сматра се чуварем православне вере и борцем против јереси.

saobracaj-teretna-vozila-(4)

До 23. новембра, у 34 европске државе чланице организације РОАДПОЛ (мрежа саобраћајних полиција Европе), биће спроведена међународна акција појачане контроле саобраћаја усмерена на откривање и санкционисање прекршаја које чине возачи аутобуса и теретних возила.

Саобраћајна полиција ће патроле првенствено усмеравати на путеве са најинтензивнијим саобраћајем аутобуса и теретних возила и контролисаће поштовање одредби Закона о радном времену посаде возила у друмском превозу и тахографима, начин превоза терета, као и испуњеност општих услова за учешће возача теретних возила и аутобуса у саобраћају, наводи се у саопштењу МУП-а.

У циљу унапређења безбедности деце у саобраћају, током трајања акције посебан акценат биће на контроли аутобуса којима се врши превоз деце на екскурзије и рекреативне наставе, као и аутобуса којима се обављају други видови организованог превоза деце.

Министарство унутрашњих послова још једном апелује на одговорна лица у школама, спортским клубовима и културно-уметничким удружењима да обавезно пријаве сваки организовани превоз деце.

Припадници саобраћајне полиције доследно ће контролисати да ли аутобуси и возачи аутобуса испуњавају услове и неће дозволити отпочињање превоза док не буду испуњени сви услови прописани Правилником о начину обављања организованог превоза деце.

biblioteka-jubilej-(9)

Народна библиотека „Јован Поповић” у уторак, 18. новембра, низом догађаја обележила је  180 година постојања и рада. Једна од најстаријих установа културе као Српска читаоница отворена је 1. маја 1845. године и од тада до данас није мењала своју намену. Током готово два века постојања, библиотека је чувар писане речи, центар културних дешавања и место сусретања свих генерација читалаца.

 

Свечану академију поводом значајног јубилеја уприличеној у Библиотеци увеличали су гости и представници културног и друштвеног живота града. Све присутне поздравила је Наташа Баштовановић, помоћница покрајинске секретарке за културу, јавно информисање и верске заједнице која је истакла важност ове установе културе. И градоначелник Младен Богдан, обраћајући се присутнима, рекао је да Народна библиотека као установа културе  дубоко уткана у идентитет нашег града.

-Народна библиотека „Јован Поповић“ је један од најсветлијих стубова културе Кикинде. Хвала свима који су 180 година чували књигу и дух знања у нашем граду. У годинама пред нама наш задатак је да очувамо и унапредимо рад најстарије установе културе на овим просторима. Уз тек 250 књига, руком писане новине „Кикиндско звоно“ и снажну жељу за просвећивањем, положени су темељи који су одолели ратовима, селидбама и времену. Из те читаонице настала је јавна библиотека, а од 1952. године носи име Јована Поповића, писца и нашег суграђанина. Од 2.500 књига 1945. до више од 195.000 данас, од једне просторије до девет огранака и статуса матичне библиотеке Севернобанатског округа , ово је прича трајања, раста и преданости – навео је градоначелник Богдан.

Осим неговања писане речи Библиотека је ту да знање чини доступним, прецизирала је в.д. директорица Дуња Бркин Трифуновић.

-За ових 180 година наша установа прошла је кроз ратове и разарања, али када постоји племенит циљ којем тежите, ништа није тешко. Сигурна сам да је то био мотив и наших оснивача који су се одрекли своје имовине у корист других људи. Трудимо се да чувамо пламен знања, да га учинимо доступним свима и да негујемо свест о целоживотном учењу. Сви ми који радимо у овој установи посвећени смо свом послу. Наша зграда је предивна, али она захтева константна улагања у чему имамо помоћ града, покрајине и републике – прецизирала је Дуња Бркин Трифуновић.

Академији је присуствовала и Маријана Мирков, чланица Градског већа.

-Од оснивања до данас Народна библиотека мењала је свој назив и простор, али од првих дана до данас остала је мисија да се негује култура читања и образовања. Ово је јубилеј свих Кикинђана јер је ова установа храм знања подједнако важан за најмлађе и најстарије суграђане. Хвала свима  који су деценијама чували и сачували наше благо – додала је Маријана Мирков.

Први пут уручене су захвалнице библиотекарима без којих ниједна Библиотека не би постојала, тако да су награђене Марица Миљановић, Љиљана Марковљев и Марија Танацков. Нису заборављени ни највернији читаоци, као ни пријатељи установе.

На сајту Народне библиотеке објављена је дигитална збирка Јована Поповића, а у наредном периоду она ће бити обогаћена новим садржајима. У плану је и раздвајање дечијег и омладинског одељења јер је тинејџерима потребан сопствени кутак.

A.Ђ.

CDA-9536-w1024

Деда Мраз ће, заједно са Снежном краљицом, и својим помоћницима, у суботу, 22. новембра у 17 сати, испред Градске куће донети „Кутију жеља“. Драги малишани, напишите писма са новогодишњим жељама како бисте их предали најпознатијем деки на свету. Потребно је читко да се напише име и презиме детета, колико има година, жељу, тачну адресу и број телефона родитеља или старатеља. Писмо треба да се убаци у кутију и уколико сте, драга децо,  били добри, Деда Мраз ће вам сигурно испунити жељу.

Значај и лепота даривања циљ је традиционалне акције коју на овакав начин организује само наш град. Жеља је да се за Нову годину обрадују сви малишани. Град и донатори заједнички ће обезбедити поклоне који ће обрадовати малишане како у граду, тако и на селима и улепшати им празнике. Ово је 13 година да се организује ова активност и како је и ранијих година истакнуто ово је једна од најлепших акција локалне самоуправе.

Milos-Zivanovic

Жири за доделу књижевне награде „Јован Поповић“ Милана Грбић, Валентина Кнежевић и Звонко Карановић (председник) једногласно је донео одлуку да  признање за 2025. годину припадне Милошу Живановићу из Београда за рукопис поеме „Обале добре воде“. У конкуренцији се нашло 217 наслова, а Милош Живановић је награђен плакетом, као и објављивањем рукописа у издању „Партизанске књиге“.

Поема „Обале добре воде“, писана као септет, истиче се по поетској и поетичкој сложености, семантичкој вишеслојности, те стилском и језичком мајсторству. Развијајући средишње мотиве губљења домовине и расељеништва услед историјских ломова, дело не пропитује узроке тих ломова већ наглашава разорну снагу и последице које они неминовно остављају на појединце и заједнице, битно одређујући њихове егзистенције али и поимање сопственог идентитета. Иако полази из јасно назначеног контекста распада Југославије почетком 90-их година прошлог века, универзалност централне теме постигнута је, уверљиво, на неколико нивоа – литерарно, идејно и значењски. Низањем слика по принципу асоцијација и аналогија исткана је сложена мрежа личних и колективних сећања и доживљаја, а бројним референцама суптилно се упућује на понављања историјских процеса кроз епохе на Балкану, у Европи, али и било којој територији од постанка цивилизације, стоји у образложењу жирија.

Милош Живановић (1976) је аутор шест књига песама, прозних текстова  и романа.

Регионалну књижевну награду „Јован Поповић“ на годишњем нивоу додељује издавачка кућа „Партизанска књига“ у знак промоције савремене регионалне књижевности, као и симбол сећања на великог кикиндског, српског и југословенског писца. Доделу признања подржало је Министарство културе.

 

error: Content is protected !!