Aleksandra Djuran

400834301_349483330961121_8184660873634513963_n

Muški odbojkaški klub sa 3:0 (25:13, 25:9 i 25:19) savladao je ekipu „Bavanište“ u Kovinu. Nakon dva poraza u protekla dva kola od „Partizana“ iz Bača i „Kulpina“, Kikinđani su u 7. kolu Druge lige „Sever“, upisali pobedu.

-Protiv  „Bavaništa“ priliku da se oprobaju na terenu dobili su svi igrači u klubu. Oni su poslednji na tabeli, tako da sam svakom igraču mogao da pružim priliku da zaigra na terenu. U narednom, 8. kolu, domaćini smo „Slovanu“ iz Rume. Oni su odlična ekipa i očekujem neizvesnu utakmicu do samog kraja – rekao je Milan Radosavčev, trener MOK.

Naredna utakmica igra se u 18 časova u Sportskom centru „Jezero“. Kikindski odbojkaši zauzimaju treće mesto na tabeli sa 15 bodova i imaju svega dva boda manje od prvoplasiranog „Partizana“.

 

370279725_380321034339564_3008122328792800032_n

Vinarija „Kepul“ iz Iđoša na najvećem sajam vina u jugoistočnoj Evropi  „Wine Vision by Open Balkan” održanom na Beogradskom sajmu osvojila je jednu zlatnu i dve srebrne medalje u konkurenciji oko 800 vina iz tri zemlje. Najsjajnije odličje pripalo je belom burgundcu, dok su srebrom nagrađena i vina probus i morava. Prema rečima Jelene Stepanov, koja zajedno sa suprugom Bogdanom vodi vinariju, ovo je najveći sajam vina na kom su učestvovali i još jedna je potvrda kvaliteta.

-Osim vinara iz Srbije, na najvećoj smotri vina u jugoistočnoj Evropi, bili su i izlagači iz Makedonije i Albanije. Na čelu žirija bila je Kerolajn Gilbi, vodeći svetski poznavalac vina iz našeg regiona, tako da je ovo bila prilika da i mi, kao proizvođači, saznamo gde smo sa proizvodnjom vina. Vina su ocenjivana samo onima koji su bili  izlagači, a ovaj sajam doneo je priznanja koja su nam pokazala gde se naša vina nalaze ne samo u Srbiji, nego i u regionu –  istakla je Jelena Stepanov.

Vina su ocenjivana prema Dekanterovom sistemu i u svim kategorijama bilo je mnoštvo uzoraka. Ovaj sistem ocenjivanja najviše se koristi i najprecizniji je jer se koristi bodovanje.

-Manifestacija je organizovana na Beogradskom sajmu, trajala je četiri dana i za to vreme oko 600 štandova, među kojima je bio i naš, posetilo je više hiljada posetilaca. Naše impresije su više nego dobre. Sajam je odlično organizovan i imali smo punu podršku kao izlagači, a vinariji „Kepul“ i nama kao, njenim vlasnicima ovo puno znači jer smo izašli iz regionalnog, banatskog, miljea – napominje naša sagovornica.

Važno je i upoznavanje sa ostalim vinarijama, razmena iskustava, sticanje novih kontakata, kao i da se uporede vina.

-Iako su na takmičarskom delu  otvorenog Balkana učestvovali vinari iz Srbije, Makedonije i Albanije, na manifestaciji su se predstavili i proizvođači vina iz Hrvatske, Bugarske, Mađarske i Crne Gore. Bio to festival vina čitavog Balkana, tako da priznanja koja smo dobili imaju još veći značaj i mi ćemo se potruditi da ih iskoristimo u budućoj distribuciji vina. Ovom prilikom želim da se zahvalim lokalnoj samoupravi na podršci koja nam je pomogla da budemo učesnici „Wine Vision by Open Balkan”  – napominje Jelena Stepanov.

Stepanova dodaje i da je beli burgundac iz 2022. godine, koje je i sada dobilo najsjajnije odličje,  do sada već bilo nagrađeno više puta. Podsetimo i to da pod vinogradom Jelena i Bogdan imaju dva hektara i planiraju proširenje. I bez toga najveći su vinogradari na teritoriji Grada, a njihova vina mogu da se probaju u vinariji, ali i u degustacionoj sali u koju pozivaju sve koji vole dobra vina. Ova godina, napominje Jelena Stepanov, bila je teška za vinogradare, ali su oni zadovoljni berbom. U toku je prerada grožđa u vina i očekuje da njihov kvalitet bude još bolji.

NAJBOLJA ITALIJANSKA VINA

Tokom festivala „Wine Vision by Open Balkan” pila i najbolja italijanska vina iz svih krajeva ove zemlje. Italijanska agencija za spoljnu trgovinu u Srbiji u saradnji sa predstavnicima najvećeg svetske smotre vina Vinitaly i sajmom Veronafiere, a uz podršku Ministarstva spoljnih poslova i međunarodne saradnje Italije, u Beograd su doveli više od 50 najpoznatijih italijanskih firmi iz sektora vinske industrije.

muški rukomet 1

Rukometaši „Kikinde Grindeks“ večeras su u Sportskom centru „Jezero“ rezultatom 33: 27 (16:15) slavili protiv „Lavova BP“ iz Bačke Palanke. Tako su u 10. kolu Super B lige Kikinđani izbili na prvo mesto na tabeli i beže bod  „Kolubari“ sa kojom su bili izjednačeni.

-Utakmica je bila rutinska i nije bilo potrebe za agresivnom igrom. Imamo još jedno kolo do kraja jesenjeg dela prvenstva i potrudićemo se da ga okončamo na najbolji mogući način, kao lideri na tabeli – rekao je  Vladimir Cvijan, trener „Kikinde Grindeks“.

Naredno, 11. kolo, kikindski rukometaši odlaze na mejdan ekipi  „Sinđelić“ iz Beograda. I u ovoj utakmici očekuju pobedu, ali i da zimski period iskoriste za pripreme i ostnak na liderskoj poziciji. Po završetku regularnog dela prvenstva „grindeksovce“ očekuje i finale Kupa Vojvodine.

 

370252681_1427458701170359_3783940891755581925_n

Prvog dana KUP-a Srbije karatisti „Feniksa“ okitili su se sa pet medalja u katama. U kategoriji nade zlato je osvojio Stefan Sili, a srebro je osvojila Mia Vašalić. U kategoriji pionira bronzu je klubu donela Dunja Nađalin, ali i kata tim u sastavu Mia Vašalić, Stefan Sili i Adrijana Ćurčin.

KUP Srbije organizuje se u Čačku i učestvuje oko pedesetak klubova sa više od hiljadu takmičara. Sutra (nedelja) nastavlja se ovo nadmetanje nastupom borbaša. Kikindski „Feniks“ predstavljaće pet takmičara.

498423_olak-dilas_f

Najveći kriminalac i sinonim za korupciju je najbolji drugar šiptarskog lobiste Boba Menendeza, tajkunčina Dragan Đilas koji je opljačkao sve čega se dotakao, poručio je Terzić.

Potpredsednica SNS, Nevena Đurić, i član Predsedništva SNS Miloš Terzić reagovali su na obraćanje Dragana Đilasa u Vranju i poručili je njegov cilj da se ponovo dočepa državne kase.

Miloš Terzić je napisao na društvenj mreži Iks:

Najveći kriminalac i sinonim za korupciju  je najbolji drugar šiptarskog lobiste Boba Menendeza, tajkunčina Dragan Đilas koji je opljačkao sve čega se dotakao. A ideja mu je da ga stranci dovedu na vlast kako bi opet krao narodne pare i tako punio svoje i Šolakove tajne račune.

Izvor: 24 Sedam

 

Slika-priznanja-PKS

U prostorijama Regionalne privredne komore Severnobanatskog upravnog okruga dodeljene su nagrade kikindske komore, nagrade za uspeh i jubilarna priznanja Privredne komore Srbije.

Nagrada Privredne komore Srbije za poslovnog lidera pripala je Krsti Ćoriću, vlasniku i direktora „Ćorić agrara“ iz Bašaida prevashodno  zato što iz godine u godinu beleže rast broja zaposlenih, povećanje vrednosti kapitala i povećanje prihoda. Ulaže i u obnovljive izvore energije  i  uz svoje četiri  farme sa preko 3.500 grla izgradio je i tri biogasna postrojenja.

Privredna komora Srbije za poslovni uspeh nagradila  je i „Autofleks-Livnicu“ iz Čoke prevashodno zbog povećanja investicija i ulaganja koja su imali u proširenje proizvodnje  i unapređenje zaštite životne sredine, tokom 2022. i 2023. godine.  Njima će nagrade biti dodeljene na Skupštini Privredne komore Srbije u Beogradu,

Za regionalnog poslovnog lidera nagrađen je Nebojša Nedeljković, direktor „Mekafora“. U ovoj fabrici poslovni prihodi su u odnosu na 2018. godinu učetvorostručeni, a neto rezultat je u 2022. godini pet puta veći nego u 2021. godini. Povećava se i broj zaposlenih, a prošlu godinu su završili sa 149 zaposlenih, a već od 2023. povećali  su njihov broj za par desetina zaposlenih. Poslovni prihodi svake godine rastu za više miliona evra, po godini. „Mekafor“ je društveno odgovorna firma i aktivno učestvuje u razvoju Kikinde.

Firma „EMS-PELET“ iz Čoke koja  je jedna od najvećih investicija na području ove opštine u prethodnih nekoliko godina dobila je nagradu za poseban doprinos razvoju industrije u regionu.  Isto priznanje, ali za doprinos u sektoru usluga dobilo je preduzeće „Markov“  iz Kikinde.

 

Dodeljene su i plakete Privredne komore Srbije za jubilarnih 20 odnosno 30 godina rada firmama: „Le Belier“, „Grindeks“, JP „Toplana“, Televiziji Kikinda, „Tehnobor“, „Autofleks Livnica“ iz Čoke i „Ko-na“ iz Kikinde.

371085337_314621591383902_8011755976518150837_n

Milan Ružić, predsednik Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije predstavio je u Kulturnom centru knjigu „Ptice Srbije i Evrope“. Kako je ovom prilikom obrazložio okupljenoj publici autorska prava za knjigu su otkupljena i prilagođena potrebama Srbije. Na naslovnoj strani je kikindska sova ušara.

-Mogli smo da biramo jednu od svih vrsta divljih ptica koje žive u Evropi i da je stavimo na naslovnu stranu. Sebe sam prozvao glavnim urednikom knjige i odabrao sam da to bude fotografija utine nastale u Kikindi. Za mene su one posebno važno i sada, kada spomenemo ptice u međunarodnim krugovima, prvo se pomisli na sove koje zimuju u Kikindi. U proteklih više od decenije puno toga smo uradili u Kikindi i sentimentalno sam vezan za vaš grad – saznajemo od Ružića.

Ovo je prvi put da se u Srbiji štampa ovakva knjigu na srpskom jeziku i ona je osnovni vodič svakom ko želi bolje da upozna ptice.

-U njoj je predstavljeno 928 vrsta divljih ptica, koliko je zabeleženo u Evropi od čega je 328 koje povremene ili stalno žive u Srbiji. Bogata je fotografijama koje prikazuju ptice u najtipičnijom pozama, mužjake, ženke, razvojne stadijume mladunaca i služi svakom čoveku koji u prirodi vidi pticu da može brzo da je prepozna – rekao je Milan Ružić.

Upoznavanje ptica važno je zbog njihovog očuvanja jer su ptice i priroda pod velikim pritiskom čoveka. Na ovaj način priroda i ptice mogu da se zavole i da se očuvaju. Knjiga je za svakoga i nadanja su da će doći do velikog broja čitalaca u našoj zemlji. Autori knjige su Rob Hjum, Robert Stil, Hju Harold i Endi Svaš, a podjednako su važni i fotografi, njih oko stotinu koji su namenski fotografisali ptice za ovu knjigu, kao i svi oni koji su je prilagodili potrebama Srbije.

368644833_1094979765001261_8601439242165617610_n

Pobednici kviza „Svet sova ušara“ su osnovci škole „Vuk Karadžić“. ekipa u sastavu Zoja Despotović, David  Mohači i Mihajlo Milanov, pokazala je najbolje znanje koje se tiče utina u odnosu na ostale tri koje su se takmičile u finalu.

-Spremali smo se tri nedelje za kviz i puno toga smo naučili o sovama koje su brend našeg grada. Očekivali smo pobedu jer smo bili sigurni u svoje znanje. Pitanja nisu bila teška i puno nam znači to što smo doneli  pobedu svojoj školi – rekla  je Zoja.

Kviz su pomno pratili gradonačelnik Nikola Lukač i njegovi saradnici predsednik gradske Skupštine Mladen Bogdan, kao i članovi Gradskog veća Nebojša Jovanov, Valentina Mickovski i Melinda Gombar.

-Čestitam svim učesnicima kviza na pokazanom znanju, a škole i nastavnike želim da pohvalim što se svake godine priključuju ovoj manifestaciji i uče decu o našim sovama. Svi mi, koji volimo Kikindu, volimo da se dobar glas o našem gradu daleko čuje, a sove su naš zaštitni znak – istakao je gradonačelnik Lukač prilikom dodele nagrada učesnicima kviza.

Drugo mesto zauzeli đaci OŠ „Ivo Lola Ribar“ iz Novih Kozaraca, treći su bili učenici škole „Sveti Sava“, a četvrti „Jovan Popović“.

Prilikom centralne proslave Sovembra organizovan je i mini bazar, a sove su bile odlična inspiracija učenicima osnovnih i srednjih škola koji su izradili veliki broj predmeta sa likom najpopularnije kikindske ptice.

-Naša škola isekla je maske sova od papira i svi koji su došli na bazar imali su priliku da ih oboje onako kako žele i da je zadrže za uspomenu. Osim toga napravili smo obeleživače knjiga, figurice i sve kao motiv imaju sove – saznali smo od Ivane Francuski iz škole „Feješ Klara“.

Štand koji je privukao veliku pažnju pripremili su učenici OŠ „Petar Kočić“.

-Naša sova pravljena je od šišarki i na podlozi od stridora od kartona. stigla je ove godine i na sajam obrazovanja u Beogradu i gde god da se pojavi izaziva interesovanje – dodala je nastavnica Jelena Grbić i napomenula da su sovu više od nedelju dana izrađivali učenici koji su članovi ekološke sekcije.

 

1266515_10200774866398449_1756570176_o

Opančarka Mirna Rackov i ikonopisac Sandra Stanković uskoro će poneti znak „Najbolje iz Vojvodine”. Oznaka kvaliteta je zapravo  priznanje svima onima koji, u oblastima kojima se bave, dostižu i prestižu ne samo domaće već i evropske standarde. Dodeljuje je Pokrajinski sekretarijata za privredu i turizam, a našim sugrađanka biće uručeno u sredu, 29. novembra u Vladi Vojvodine.

Podsetimo Mirna Rackov jedina je žena opančarka u Srbiji, vlasnica je zanatske radnje „Maca papučarica”. Bavi se izradom opanaka i obuće za folklor, a osim sa domaćim kulturno-umetničkim društvima sarađuje i sa inostranstvom tako da odnedavno njene opanke nosi i članovi srpskog društva u Beču. Poznata je i njena saradnja sa filmskom industrijom te je tako izrađivala opanke za serije i filmove među kojima su najpoznatiji „Koreni”, „Kralj Petar Prvi”, „Djeca s Kozare” i „Konstantinovo raskršće”. Između ostalih priznanja, dobitnica je i nagrade „Junaci mikrobiznisa 2023″.

Ikonopisac Sandra Stanković radi kanonske ikone uz blagoslov Srpske pravoslavne crkve i nosilac je sertifikata starih zanata. Njene ikone deo su mnogih domova i crkava, a gotovo 3.000 do sada urađenih ikona krase brojne hramove u zemlji i inostranstvu, Srpsku crkvu u Sarajevu trajno ulepšava stalna postavka njenih radova – Srpske kraljice i princeze. Posebno je ponosna na ikonostas koji je uradila u Hramu svetih Kozme i Damjana, ali i na oslikavanje crkvice na Vodicama. Trenutno izrađuje i ikone za manastir Preobraženje  Gospodnje u Crnoj Gori.

Znak se dodeljuje u oblasti proizvoda, usluga, programa odnosno manifestacija, i u kategoriji stari zanati. Da se u Kikindi stari zanati neguju potvrđuju i naše dve sugrađanke jer su od ukupno tri dodeljena priznanja dva stigla u naš grad.

 

450362_narodna-stanka-02072022-0015_f

Građani Srbije često imaju slabo pamćenje i zato nije loše da se s vremena na vreme podsetimo šta su izgovarali politički akteri pred milionskim auditorijumom.
Drugi kandidat na republičkoj listi okupljenoj oko Đilasove koalicije Srbija protiv nasilja, Miroslav Miki Aleksić imao je zanimljiv politički put. Karijeru je započeo u Ujedinjenim regionima Srbije Mlađana Dinkića i nakon lokalnih izbora 2012. godine došao je na mesto predsednika opštine Trstenik.

Sve bi bilo u redu, ali ako uzimemo u obzir Mikijeve poglede na svet danas, postoji jedna začkoljica.

Miroslav Miki Aleskić je postao predsednik opštine Trstenik zahvaljujući podršci koju je dobio od strane SNS, SPS, Nove Srbije i PUPS. U periodu od 2012. do 2016. godine za Mikija Aleksića je Aleksandar Vučić bio čovek koji uzdiže Srbiju i privlači investicije.

Za Mikija, gradovi i opštine u Srbiji dobijaju stabilne izvore finansiranja tek nakon 2012. godine i dolaska SNS i Aleksandra Vučića na vlast. Do 2012. godine, kako je Miki govorio, Srbiju je Demokratska stranka na čelu sa Tadićem i Đilasom dovela do prosjačkog štapa.

Postavlja se pitanje, šta se desilo sa Miroslavom Mikijem Aleksićem iz Trstenika?

Da li su ga zanela svetla velikog grada?

Da li je novac Dragana Đilasa odigrao presudnu ulogu pa je Miki odlučio da stane u kolonu sa onima koji su po njegovim rečima doveli Srbiju do prosjačkog štapa?

U videu koji sledi pogledajte kako je Miroslav Miki Aleksić pričao o onima koji su Srbiju uništili, a koji su danas njegovi saborci i sa kojima planira da privlači investicije kada dođe na vlast.

Izvor: NSuživo

error: Content is protected !!