Роман „Аутосекција” кикиндског писца Срђана Срдића, нашао се у финалу избора за доделу
НИН-ове награде. У финалу се налази се укупно пет, од првобитних 188 романа, а поред романа
Срђана Срдића у издању „Партизанске књиге” из Кикинде, за најзначајније српско књижевно
признање номиноване су и књиге „Песма о три света” Владимира Пиштала (Агора), „Пакрац” Владана Маријевића (Лагуна), „У земљи Фрање Јосифа” Љубомира Кораћевића (КОВ) и „Послије забаве” Стева Грабовца (Имприматур).
Роман „Сребрна магла пада” Срђана Срдића је у јануару 2018. већ био део финалног избора као један од пет најбољих романа објављених у току 2017. Име овогодишњег добитника НИН-ове награде биће познато у понедељак, 29. јануара.
Пешаци годинама уназад представљају једну од најугроженијих категорија учесника у саобраћају, а само током прошле године у саобраћајним незгодама у Републици Србији погинула су 134 пешака.
Чак четвртина пешака погинула је на површинама на којима би њихова безбедност требало да буде неприкосновена, као што су пешачки прелази, аутобуска стајалишта, зоне школа и тротоари.
Како би се унапредила безбедност пешака, Министарство унутрашњих послова апелује на возаче моторних возила да повећају опрезност и смање брзину кретања возила, пре свега у зонама пешачких прелаза и зонама школа.
У протеклој години на територији Полицијске управе укупан број кривичних дела смањен је за 13 одсто и то високотехнолошки за 73,17, привредни 35,8 и општи 8,5 процената. Са друге стране забележено је повећање еколошког криминалитета за 70,59 одсто јер су запослени полицајци који се баве овом облашћу, истакао је Павле Рајков, начелник ПУ Кикинда.
-Стање безбедности на територији Полицијске управе је повољно. Имамо смањење дела у области јавног реда и мира, саобраћајних незгода и погинулих на путевима, а у наредном периоду приоритет ће нам бити усмеравање саобраћаја. Установљно је да су брзина и манипулисање са возилом најчешћи узроци саобраћајних незгода – казао је Павле Рајков.
Расветљавање кривичних дела са непознатим извршиоцима је 54 одсто. Од најтежих кривичних дела прошле године било је једно убиство, три убиства у покушају и једно тешко убиство.
-Регистровано је једно силовање, 23 тешке телесне повреде и једно разбојништво и изнуда. Сва тешка кривична дела су расветљена, осим убиства међу мигрантима које се догодило 27. октобра у атару Хоргоша. Радимо на овом случају и очекујем најкасније до априла да га решимо – навео је наш саговорник.
Тренд је смањења кривичних дела насиља у породици са 120 претпрошле на 118 прошле. Изречене су 602 хитне мере и то: 413 привремених забрана учиниоцу да контактира жртву и прилази јој и 189 мера привременог удаљења учионица из стана. У 78 процената жртва насиља је жена. Смањен је број кривичних дела и осталих догађаја у школама и у свих 49 образованих установа дежура 69 полицијских службеника.
Фото: службена ФБ страница МУП-а
-Прекршаји јавног реда и мира смањени су осим у Кањижи, Ади и Новом Кнежевцу. То ће у наредном периоду бити приоритети. Мање је и саобраћајних незгода и имали смо их 352, за 68 мање него претпрошле године, а мање је и погинулих и прошле године било их је пет, за седам мање у односу на 2022 – додао је Павле Рајков.
Реализована 101 дислокација миграната
Током прошле године дислоцирали смо 2.552 мигранта који су били смештени у дивљим камповима и насељеним местима уз државну границу. Формирана је радна група, а на терену коју покрива Полицијска управа Кикинда, жандармерија, Јединица за обезбеђење и САЈ.
-Немамо пуно миграната на терену и све које затекнемо дуж границе санкционишемо према важећима законима – закључио је Рајков.
Предато и одузето 1.162 комада оружја
Прошле године обављена је ревизија свих издатих дозвола за ношење оружја, а у оквиру добровољне предаје предато је 640 комада разног оружја, 48.741 комад метака, 101 минско – експлозивно средство и 3,81 килограм барута. У оквиру 6.224 ревизије држања оружја одузето је и предато још 522 комада разног оружја.
Smederevo, 14. maja 2023.- U pratnji ministra unutranjih poslova Bratislava Gaiæa i pripadnika MUP Srbije predsednik Aleksandar Vuèiæ prisustvuje danas u Duvanitu, nedaleko od Smedereva prikazu neregistrovanog oruja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava, koje su od 8. maja graðani predali policijskim stanicama. FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIÆ / nr
-Апелујем на грађане да обрате пажњу јер 6. марта истиче рок да са старих пређу на нови оружани лист. Поред контроле полиције неопходно је и лекарско уверење. Око 2.000 комада оружја је на старом регистрационом листу – рекао је Рајков.
Пливање за Часни крст на Богојављење, 19. јануара, дан када се Исус Христ крстио у реци Јордан, организује се и ове године на Старом језеру у Кикинди и у Новим Козарцима на језеру „Стрелиште“. У организацији МЗ Нови Козарци, Православне црквене општине и удружења грађанa, Козарчани ће 11. пут организовати пливање за Часни крст.
У Новим Козарцима пливање ће традиционално бити организовано у 11 часова. Пријављивање, на број телефона 064/44-63-731, траје до четвртка, 18. јануара. Лекарски преглед за све учеснике је обавезан.
У Кикинди се плива јубиларни, 10. пут, а организатори су Ронилачки клуб „Орка“ и Српска православна црква. Стојан Богосављев из “Орке” напомиње да се очекује доста заинтересованих, а број телефона за пријављивање је 063/384-792. Догај је на Старом језеру и почиње у подне. Иако је званично завршено 15. јануара, увек има оних који се одлуче у последњим данима да пливају тако да ће њима бити омогућено да пливају, уколико прођу лекарски преглед.
На Богојављење се освећује вода за коју се верује да је лековита и чудотворна. Чува се као чудотворна света драгоценост јер штити од нечистих сила. Никада се не квари. Пије се током целе године ради исцељења и заштите од свих болести, очишћења од злих страсти и ради опроштаја грехова, очишћења душе и тела.
Виши суд у Београду одбацио је још једну жалбу Коалиције Србија против насиља, саопштено је из Градске изборне комисије (ГИК).
Након што је Градска изборна комисија одбацила приговор Добрице Веселиновића и Владимира Обрадовића као изјављен од стране неовлашћеног лица, ова изборна листа је поднела жалбу суду.
Овог пута као подносиоца овог правног средства навели су исправно Коалицију Србија против насиља, подносиоца изборне листе број три, а не Веселиновића и Обрадовића.
Како је навео председник ГИК-а Зоран Лукић, тиме је Коалиција Србија против насиља признала да је решење ГИК-а о неовлашћеном лицу као подносиоцу приговора било исправно и у потпуности засновано на закону.
Лукић је додао да су овог пута направили још већу процесну грешку, у погледу рока за подношење жалбе, па им је Виши суд жалбу одбацио као неблаговремену.
У галерији „Тера” сутра, 17. јануара, у 19 сати биће отворена изложба ,,Балканске приче” ауторке Катарине Поповић.
Катарина Поповић је дипломирала на Факултету примењених уметности у Београду, на смеру конзервација и рестаурација слика и уметничких дела на папиру. Део студија проводи на Академији ликовних уметности “Јан Матејко” у Кракову. Њен мастер рад је фокусиран на технике преноса зидних слика на примерима из Пољске. Тренутно завршава докторске студије из области Мултимедијалне уметности на Факултету савремених уметности у Београду, истовремено се бавећи уметничком керамиком у свом атељеу у старој згради Југошпеда, као део фирме Полyхедра.
Активно учествује у различитим омладинским разменама у оквиру Еразмус програма у Холандији, Италији, Словенији, Данској и Пољској. Такође присуствује на уметничким резиденцијама, стручним конференцијама и изложбама како у земљи тако и широм Европе.
На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодила се једна саобраћајна незгоде у којој је причињена материјална штета у износу од 30.000 динара. Саобраћајна незгода догодила се због радње возилом .
Због учињених саобраћајних прекршаја, поднети су захтеви за покретање прекршајног поступка против 20 учесника у саобраћају и издато је 105 прекршајних налога.
Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 11 возача, од којих су четири особе задржане у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце. Такође, откривено је 18 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 52 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 45 осталих прекршаја.
Кикинда је прошле године постала богатија за 422 бебe. То је 72 новорођенчета мање у односу на 2022. годину, сазнајемо у Матичарској служби у Кикинди.
-Од укупног броја рођених било је 199 девојчица и 223 дечака. Највише беба рођено је у августу, 45. Највећи број жена које се породе у кикиндској Болници имају пребивалиште на територији града Кикинде, али има их и из Новог Милошева, Српске Црње, Тобе – каже Марина Исаковић, заменик матичара.
У 2022. години најпопуларнија мушка имена била су Михајло и Лука, а ту су и Урош и Јован. Од женских имена најчешће је било Анђела и Мила, а прате их Софија и Теодора. Поједини родитељи одлучили су се за ретка имена.
– Од ретких, несвакидашњих имена издвојила бих Арија, Алексија, Јаков, Деспот, Леон и Теса. Када нам стигне пријава рођења из Болнице уколико су родитељи у браку, извод шаљемо на кућну адресу мајке, а уколико нису у брачној заједници потребно је да отац у Матичарској служби призна дете и извод добија у року од пола сата – додаје наша саговорница.
Према статистици, највише венчања било је у септембру 16, а најмање у јануару.
-Било је 179 склопљених бракова. То је за 28 венчања мање него претпрошле године. Највише венчања било је у Кикинди, потом следе Руско Село и Мокрин – истакла је Марина Исаковић.
У 2023. години преминуле су 822 особе што је у односу на 2022. мање за 120 особа Највише их је умрло у Кикинди, Мокрину и Руском Селу. Највише суграђана изгубили смо у јануару 174.
Пројекат ,,Подстицајно родитељство кроз игру”, односно ,,Разиграно родитељство”, почео је да се реализацију 2022.године у 29 локалних самоуправа ,међу којима је била и ПУ ,,Драгољуб Удицки”, Центар за социјални рад и Дом здравља,односно Саветовалиште за бебе и децу. Као пример добре праксе Кикинда је била домаћин стручног скупа, акредитованог од стране Министарства просвете, под називом „Разиграно родитељство – оквир за планирање сарадње са породицом“.
-Циљ скупа је да заједно видимо шта смо у протеклих четири године урадили, а тиче се програма. Разговарали смо о водичу „Разиграно родитељство“ професорке Иване Михић који је за нас практичаре био водиља. Новим знањима и вештинама на нама је да учинимо све да још од јаслица помогнемо родитељима и да ојачамо њихове компетенције да би се што квалитетније, у слободно времену, играли са својом децом. Чули смо примере добре праксе у раду и потрудићемо се да их што више васпитача имплементира у свом раду – истакла је Јадранка Спасић, председница Савеза удружења медицинских сестара предшколских установа Србије.
У кикиндској Предшколској установи 20 васпитача, два стручна сарадника, на челу са директорицом Кристином Дрљић, од новембра 2022. године учествују у пројектима и обукама на менторским сусретима и радионицама које су реализоване од стране координатора пројекта. Први су у Банату који су увели нове основе програма.
-Драго нам је што смо угостили стотину васпитача са заједничким циљем да практичари размене искуства и шире знања. Први дан је почетка другог полугодишта и ми смо га започели на најбољи могући начин. Заједничка игра родитеља и детета, као темељ учења и развоја деце на раном узрасту, учешће деце у рутинама породичног окружења, препознавање, праћење невербалних сигнала сасвим малих беба, пружање подршке деци у овладавању вештинама током развојних периода сваког детета, одговарање на иницијативу деце од стране родитеља, су оно што обухвата пројекат ,,Разиграно родитељство”. Континуиран, вишемесечни рад кроз обуке, резултирао пружању подршке родитељима у својој најодговорнијој улози, родитељству, личним и професионалним усавршавању сада већ едукованим практичарима у нашој установи, јачању сарадње вртића и породице – напоменула је Кристина Дрљић.
Скупу су присуствовали васпитачи из Војводине, Земуна, Крагујевца, Петровца на Млави и Македоније, тако да је који су представили своја добра искуства.
Највиша признања за остварене резултате
Протеклих година пуно се улагало у пројекат „Разиграно родитељство“. Пилот програм је у вртићу „Колибри“, а предшколска установа у Кикинди препозната је као неко ко може на прави начин да га усвоји. За свој рад награђена је и златни медаљама и признањима од стране стручне јавности на Међународном сајму образовања.
Фабрику воде посетили су градоначелник Никола Лукач, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и члан Градског већа Небојша Јованов. Са стручњацима из ЈП „Кикинда“ обишли су изграђен објекат и упознали се са будућом технологијом прераде пијаће воде. Објект је изграђен, технологија је имплементирана и постројење за прераду пијаће воде стигло је до фазе пробног рада.
Како је овом приликом истакнуто завршено је предиспитивање током ког је извођач радова прегледао све мерно регулационе линије које су постављене. Стручњаци фирме „Сетек Инжењеринга“ из Београда која је надзор испред КФВ банке и стручни надзор АГ Институт из Новог Сада долазиће сваког уторка и проверавати део по део читавог постројења. Крајем фебруара почиње фактичко испитивање које подразумева пуњење резервоара сировом водом што ће такође пратити оба надзорна органа.
Технологија којом ће се пречишћавати вода почеће да се доказује у наредном, пробном, периоду и тада ће се установити тачан проток и притисак. Пречистачи ће регулисати боју у води која је жута због природних органских материја, као и количине арсена, угљен диоксида, бора, натријума и метана. Највећи изазов биће природне органске материје јер Кикинда нема реку и вода долази из басена испод града. Постојаће четири тачке узорковања воде и то на улазу у постројење, након што прође кроз филтер, након излаза и додатног хлорисања. Вода ће се након пречишћавања испитивати лабораторијски и то ће радити кикиндски Завод за јавно здравље, лабораторија у оквиру Јавног предузећа и екстерне лабораторије. Када вода буде имала квалитет, односно параметре прописане Правилником о хигијенској исправности пијаће воде, пушта се у мрежу. Тада је испоштовати и квантитет односно количину неопходне за потребе грађана, а процене су да један грађанин у просеку троши пет кубика воде месечно.
Градоначелник Лукач рекао је да је задовољан динамиком радова и додао да је сигуран да ће суграђани квалитетну пијаћу воду имати у року када је то и планирано.
Локална самоуправа финансира замену водоводне мреже и у највећем делу она је завршена, а у марту ће се урадити и преостали део. Пошто ови радови буду готови потребна је санитарна сагласност и када надлежни у Покрајини кажу да вода има све параметре тада може да се пусти у мрежу и да је грађани користе. Очекивања су да ће то бити почетком априла. У том случају током маја фабрика воде биће предата ЈП „Кикинда“ на управљање.
У фабрику воде уложено је 11,5 милиона евра, а средства су обезбедили КФВ банка, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Капацитет довољан
Максимални капацитет фабрике је 150 литара у секунди што је више него довољно за број становника. Постоји десет водозахвата и избушена су још два која треба да се опреме у овој години. У згради су изграђена два резервоара укупног капацитета 3.500 метара кубних који су резерва у случају да град остане без струје, грађани неће остати без воде.