Aleksandra Djuran

studenti-(2)

Produžen je rok za prijavu studenata za stipendije i kredite koji se koji se dodeljuju u cilju podsticanja najboljih da nastave školovanje sa visokom postignućima. Prijave, kako je najavljeno iz Ministarstva prosvete, traju do 8. novembra, a mesečni iznos studentske stipendije ili kredita je 13.000 dinara.

Ove godine, kao i prethodnih godina dodeljujemo stipendije za redovne studente visokoškolskih ustanova čiji je osnovač Republika Srbija. Ove godine uvedena je novina u načinu prijavljivanja i to se vrši preko Portala eUprava. U proseku se na godišnjem nivou za dodelu studentskih kredita ili stipendija prijavi oko 20.000 studenata visokoškolskih ustanova.

Ministarstvo prosvete dodeljuje stipendije redovnim studentima državnih visokoškolskih ustanova koji nisu u radnom odnosu, a koji su položili sve ispite iz prethodnih godina studija i postigli prosečnu ocenu najmanje 9,00. Stipendije se dodeljuju i nadarenim studentima na osnovnim, master i doktorskim studijama i stipendije za nedostajuća zanimanja u prosveti, a to su pre svega u oblastima matematike, informatike, fizike i jezika.

Po konkursu Ministarstva prosvete  oko osam hiljada studenata godišnje ostvari pravo na stipendiju.

candles-1851176-1280

Srpska pravoslavna crkva i vernici obeležavaju Mitrovske zadušnice, u narodu poznate i kao jesenje. Na zadušnice se izlazi na groblja, gde se pale sveće na grobovima najbližih.

Mitrovske zadušnice padaju uvek u prvu subotu pre Mitrovdana, praznik posvećen Svetom velikomučeniku Dimitriju, koji se obeležava 8. novembra. Zadušnice se obeležavaju četiri puta godišnje i uvek u subotu.

Na zadušnice se u crkvama SPC u Srbiji i širom sveta služi Sveta liturgija i parastos na kojem sveštenik vinom preliva žito. Posle službe, ide se na groblje gde se pale sveće, a sveštenik obavi obred i okadi grobove.

Zadušnice su i dan kada se posebno obraća pažnja na deljenje milostinje zbog čega bi svakom prosjaku trebalo udeliti milostinju i deo hrane koju nosimo sa sobom.

dan-zalosti

Vlada Srbije donela je odluku da subota, 2. novembar,  bude proglašen za Dan žalosti u celoj Srbiji, zbog tragedije u kojoj su stradali građani nakon urušavanja konstrukcije železničke stanice u Novom Sadu.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je iz ruševina na železničkoj stanici izvučeno 14 tela.

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je zbog nesreće koja se dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu danas jedan od najtežih dana u posleratnoj istoriji tog grada i tragedija za celu Srbiju, kao i da će insistirati da se pronađu odgovorni za urušavanje nadstrešnice na ulazu u stanicu.

Predsednik Aleksandar Vučić je u obraćanju javnosti iz Predsedništva na Andrićevom vencu rekao da je, prema poslednjim informacijama, 14 ljudi stradalo, a pet lica još nije identifikovano.

Osam su državljani Srbije, a jedna Severne Makedonije.

“Porodicama i svim bližnjima želim da u ime svih građana izrazim saučešće“, rekao je Vučić.

“Svi zajedno moramo da smognemo snage da se ujedinimo, pomognemo porodicama i učinimo sve što je u našoj moći da šteta bude što manja”, rekao je Vučić.

admin-ajax-(2)

Biranim rečima, od sugrađanke Aleksandre Dukatarov koja je prethodne noći izgubila bitku sa bolešću, opraštaju se porodica, prijatelji, Kikinđani…

Aleksandra je bolovala od  zloćudnog karcinom materice i za lečenje je u prethodnim mesecima prikupljen novac u iznosu od 2,7 miliona dinara. Još jednom su sugrađani pokazali koliko su humani i u okviru raznih akcija i manifestacija organizovali prikupljanje sredstava.

Iako se borila od 2021. godine, na žalost, od četrdestdvogodišnje Kikinđanke bolest je bila jača.

radio-kikinda-(2)

Na Gradskom trgu organizovana je promocija nove medijske kuće u našem gradu, Radio Kikinde koja je na nekadašnjoj frekvenciji istoimenog radija 98,3 megaherca. Stanica je počela sa radom 1. oktobra, a želja urednice i voditeljke Aleksandre Mikalački bila je da što više sugrađana upozna sa ovim radijom.

-Smatram da nam je nedostajao radio sa nazivom grada. Vlasnik je firma„Medija grup“ iz Subotice koja je na konkursu dobila frekvenciju. Frekvencija 98,3 je davno ostala slobodna i sada je ponovo aktivna – saznajemo od Aleksandre Mikalački.

Radio Kikinda je radio Kikinđana.

-Programska šema je takva da puštamo stariju muziku, a kada to kažem mislim na vreme kada je bila kvalitetna. Tokom dana slušaoci mogu da uživaju u pop, rok numerama, ali i u domaćem densu. U večernjim satima i vikendom puštamo staru narodnu muziku. Govorni segmenti osmišljeni su tako da svim našim sugrađanima damo priliku da ponešto kažu. Već smo započeli rubriku „Vaš glas na radiju“ koja je vrlo slušana i u okviru koje smo imali izjave ljubavi i mlađih i starijih slušalaca. Gosti u studiju biće nam mladi koji će nam pričati o njihovom životu, sugrađani srednjih godina imaće priliku da se izjasne o tome gde su zaposleni i šta planiraju, a najstariji o tome kako je to biti u penziji, kako provode vreme u penziji – dodala je naša sagovornica.

A.Đ.

 

 

policija-dec-nedelja

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova podsećaju da je raspisan konkurs za upis 1.500 polaznika u Centar za osnovnu policijsku obuku (COPO), za stručno osposobljavanje za obavljanje poslova uniformisanog policijskog službenika i to za potrebe svih 27 policijskih uprava u Srbiji.
Svi zainteresovani, koji ispunjavaju uslove za upis, starosti od 18 do 30 godina života, mogu se prijaviti do 6. novembra, u policijskim stanicama po mestu prebivališta.

Za područje Policijske uprave u Kikindi predviđen je upis 53 polaznika i to 15 polaznika za radno mesto policajac, 10 polaznika za radno mesto saobraćajni policajac za poslove
saobraćajnih nezgoda i  28 polaznika za radno mesto granični policajac. Kandidati za polaznike se prilikom prijave na konkurs izjašnjavaju za koje od ponuđenih radnih mesta žele da prođu stručno osposobljavanje.

Uslovi konkursa mogu se naći na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova www.mup.gov.rs i sajtu Centra za osnovnu policijsku obuku www.copo.edu.rs

bebe-1-(1)

Izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici s decom koje predviđaju veći iznos roditeljskog dodatka za decu rođenu od 1. januara 2024,  od danas, 1. novembra stupilo je na snagu, a i mladi parovi moći će od sutra da konkurišu za subvencije za kupovinu prve nekretnine.

Prema novom Zakonu o povećanju roditeljskog dodatka, roditeljski dodatak za prvo dete je 500.000 dinara, za drugo dete 600.000 dinara i isplaćuje se u 24 jednake mesečne rate po 25.000 dinara plus 135.000 dinara jednokratno. Za treće dete roditeljski dodatak je 2.280.000 dinara i isplaćuje se u 120 jednakih mesečnih rata po 19.000 dinara plus 135.000 dinara jednokratno, a za četvrto dete je 3.180.000 dinara sa isplatom u 120 jednakih mesečnih rata po 26.500 dinara.

Povećan je i iznos paušala za nabavku opreme za decu i on od 1. novembra iznosi 7.500 dinara i isplaćuje se zajedno sa jednokratnim iznosom roditeljskog dodatka za prvo dete, odnosno prvom ratom roditeljskog dodatka za drugo, treće i četvrto dete.

Pravo na povećani iznos roditeljskog dodatka ostvaruju sve majke čija su deca rođena od 1. januara 2024. godine. One majke koje su već primile taj dodatak ili im je počela isplata mesečnih rata dobiće iznivelisanu razliku. Do sada su se roditeljski dodatak i paušal za nabavku opreme za dete usklađivali dva puta godišnje – 1. januara i 1. jula, na osnovu kretanja indeksa potrošačkih cena u Srbiji u prethodnih šest meseci.

Zahtev za ostvarivanje prava na roditeljski dodatak podnosi se odmah nakon rođenja u zdravstvenoj ustanovi u kojoj je dete rođeno ili direktno nadležnom organu, najkasnije do navršenih godinu dana života deteta. Taj zahtev onda ovlašćeni radnik zdravstvene ustanove šalje nadležnom organu elektronskim putem.

Od 1. novembra počinje sa radom i Komisija za subvencionisanje prve nekretnine za bračne parove i ona će biti u sastavu Ministarstva za brigu o porodici i demografiju. Za ove subvencije mogu da konkurišu svi bračni parovi čija deca nisu starija od godinu dana.

 

nagradajovanpopovic-1

Žiri za dodelu regionalne književne nagrade „Jovan Popović“ objavio je uži izbor od 10 rukopisa zbirki poezije i kratke proze. Konkurs je raspisala izdavačka kuća „Partizanska knjiga“ u znak sećanja na velikog kikindskog, jugoslovenskog i srpskog pisca. Na konkursu su učestvovali autorke i autori iz Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. U užem izboru našli su sledeći autori i rukopisi: Branislav Sarić iz Beograda sa knjigom poezije „Kad sam već tu“, Danilo Stojić iz Beograda sa prozom „Najbolje je već prošlo“, Dino Burdžović iz Ofenbaha, Nemačka sa knjigom poezije „ El fatiha za legitimni vojni cilj“,  Dragana Stojanović iz Novog Sada, takođe sa knjigom poezije „Sve lutke putuju same“, Jelena Šarković iz Sremske Mitrovica sa knjigom poezije „Obećanje ekstaze“, Miljan Mikić iz Beograda sa prozom „Ne znam gde ste, gospodine, ali na pravom mestu niste“, Milan Živanović iz Beograda sa prozom „Meso“, Slavko Mali iz Prokuplja sa knjigom poezije „Muzička kutija“, Snježana Vračar iz Ljubljane sa knjigom poezije „Srce na baterije“, poezija i Zoran Penevski iz Beograda sa knjigom poezije „Gospodin Monada“.

Autorki odnosno autoru nagrađenog rukopisa 18. novembra biće uručena plaketa i objavljena uređena knjiga u izdanju „Partizanske knjige“, uz potpisivanje standardnog izdavačkog ugovora.

Konkurs za regionalnu književnu nagradu Jovan Popović podržao je Grad Kikinda.

 

učionica 1

Prosvetari su za sutra, 1. novembar, najavili štrajk, a obustava rada ili delimična nastava neće zaobići ni škole na teritoriji grada. U SSŠ „Miloš Crnjanski“, Ekonomsko-trgovinskoj školi, Gimnaziji „Dušan Vasiljev“,  Tehničkoj školi, kao i osnovnim školama „Đura Jakšić“, „1. oktobar“ iz Bašaida“, „Vuk Karadžić“, „Žarko Zrenjanin“, „Ivo Lola Ribar“ u Novim Kozarcima i „Sveti Sava“ nastava će biti delimično organizovana. Časovi u trajanju od 30 minuta biće organizovani u školama „Bratstvo-jedinstvo“ u Banatskoj Topoli, „Mora Karolj“ u Sajanu, „Milivoje Omorac“ u Iđošu, „Vasa Stajić“ u Mokrinu, „Petar Kočić“ u Nakovu, „Jovan Popović“, „Gligorije Popov“ u Ruskom Selu i „Slavko Rodić“ u Banatskom Velikom Selu. Potpuna obustava nastave biće u školi „6. oktobar“, dok će redovno raditi jedino OŠ „Feješ Klara“

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović pozvala je  članove četiri prosvetna sindikata koji su nezadovoljni predlogom Vlade za rešavanje njihovog materijalnog položaja, da ga još jednom razmotre i da se do sutra, 1. novembra izjasne.

– Ako prosvetari misle da je stupanje u štrajk, izlazak na ulice i obustava rada način da se stvari bolje reše, mislim da jako greše. Koristim priliku da ih pozovem da još jednom razmotre predlog koji im je premijer dao, a to je da nastavljamo u januaru sa pregovorima, da će 2025. biti godina dijaloga između sindikata i vlade i da će se tražiti što bolja rešenja. Prosvetni radnici su dobili više od svih drugih od 2025. godine, odnosno povećanje plate od 11 odsto, dok će učitelji i razredne starešine imati povećanje od 12 odsto  – rekla je ministarka.

Ona je naglasila da ovaj problem ne bi trebalo da se rešava “preko leđa” učenika i da nastava trpi. Dodala je da će se težiti da najniža plata u obrazovanju bude izjadnačena sa prosečnom platom u Srbiji.

vezba-crveni-krst-(3)

U okviru programa Crvenog krsta Srbije „Smanjenje rizika od elementarnih nepogoda i drugih opasnosti u lokalnoj zajednici“ u Tehničkoj školi u Kikindi organizovana je vežba plan evakuacije prema scenariju „Zemljotres“. Cilj je ojačanje kapacitete lokalne zajednice podizanjem svesti o sistemu ranog upozoravanja i spremnosti za sprovođenje mera samozaštite i međusobne zaštite.

-Ovo je druga vežba Crvenog krsta Kikinde organizovana kako bismo proverili pripremljenost naših timova u sprovođenju evakuacije učenika i zaposlenih u školi. Cilj je da đaci i zaposleni uvežbaju bezbedan izlazak iz zgrade u slučaju zemljotresa, kao i drugih eventualnih elementarnih nepogoda i nesreća. Važno je da se lokalna zajednica pripremi i da zna da primeni planove evakuacije kako bi bili spremni u slučaju bilo kakvih nedaća – istakla je Danijela Bjelac, sekretarka Crvenog krsta Kikinda.

Saradnici kikindskog Crvenog krsta koji su članovi Nacionalnog i Pokrajinskog tima za delovanje u nesrećama u prethodnom periodu organizovali su informativna predavanja  o  evakuaciji za 675 učenika i 100 prosvetnih radnika.

-Naš cilj je da se svaki učenik, ali i zaposleni upozna sa načinom bezbedne i sigurne evakuacije. Svi zajedno ozbiljno smo shvatili pokaznu vežbu koja je uspešno i sprovedena. Ideja je potekla od Tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, a u našoj školi ovakve vežbe praktikovaće se i u narednom periodu – navela je Radojka Francuski, psiholog u Tehničkoj školi.

U vežbi su učestvovale službe koje predstavljaju snage sistema smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama Vatrogasno-spasilačka jedinica MUP-a i vatrogasna jedinica „NIS- a“.

A.Đ.

 

 

 

 

error: Content is protected !!