Aleksandra Djuran

studenti-(2)

Продужен је рок за пријаву студената за стипендије и кредите који се који се додељују у циљу подстицања најбољих да наставе школовање са високом постигнућима. Пријаве, како је најављено из Министарства просвете, трају до 8. новембра, а месечни износ студентске стипендије или кредита је 13.000 динара.

Ове године, као и претходних година додељујемо стипендије за редовне студенте високошколских установа чији је основач Република Србија. Ове године уведена је новина у начину пријављивања и то се врши преко Портала еУправа. У просеку се на годишњем нивоу за доделу студентских кредита или стипендија пријави око 20.000 студената високошколских установа.

Министарство просвете додељује стипендије редовним студентима државних високошколских установа који нису у радном односу, а који су положили све испите из претходних година студија и постигли просечну оцену најмање 9,00. Стипендије се додељују и надареним студентима на основним, мастер и докторским студијама и стипендије за недостајућа занимања у просвети, а то су пре свега у областима математике, информатике, физике и језика.

По конкурсу Министарства просвете  око осам хиљада студената годишње оствари право на стипендију.

candles-1851176-1280

Српска православна црква и верници обележавају Митровске задушнице, у народу познате и као јесење. На задушнице се излази на гробља, где се пале свеће на гробовима најближих.

Митровске задушнице падају увек у прву суботу пре Митровдана, празник посвећен Светом великомученику Димитрију, који се обележава 8. новембра. Задушнице се обележавају четири пута годишње и увек у суботу.

На задушнице се у црквама СПЦ у Србији и широм света служи Света литургија и парастос на којем свештеник вином прелива жито. После службе, иде се на гробље где се пале свеће, а свештеник обави обред и окади гробове.

Задушнице су и дан када се посебно обраћа пажња на дељење милостиње због чега би сваком просјаку требало уделити милостињу и део хране коју носимо са собом.

dan-zalosti

Влада Србије донела је одлуку да субота, 2. новембар,  буде проглашен за Дан жалости у целој Србији, због трагедије у којој су страдали грађани након урушавања конструкције железничке станице у Новом Саду.

Више јавно тужилаштво у Новом Саду саопштило је да је из рушевина на железничкој станици извучено 14 тела.

Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је данас да је због несреће која се догодила на Железничкој станици у Новом Саду данас један од најтежих дана у послератној историји тог града и трагедија за целу Србију, као и да ће инсистирати да се пронађу одговорни за урушавање надстрешнице на улазу у станицу.

Председник Александар Вучић је у обраћању јавности из Председништва на Андрићевом венцу рекао да је, према последњим информацијама, 14 људи страдало, а пет лица још није идентификовано.

Осам су држављани Србије, а једна Северне Македоније.

“Породицама и свим ближњима желим да у име свих грађана изразим саучешће“, рекао је Вучић.

“Сви заједно морамо да смогнемо снаге да се ујединимо, помогнемо породицама и учинимо све што је у нашој моћи да штета буде што мања”, рекао је Вучић.

admin-ajax-(2)

Бираним речима, од суграђанке Александре Дукатаров која је претходне ноћи изгубила битку са болешћу, опраштају се породица, пријатељи, Кикинђани…

Александра је боловала од  злоћудног карцином материце и за лечење је у претходним месецима прикупљен новац у износу од 2,7 милиона динара. Још једном су суграђани показали колико су хумани и у оквиру разних акција и манифестација организовали прикупљање средстава.

Иако се борила од 2021. године, на жалост, од четрдестдвогодишње Кикинђанке болест је била јача.

radio-kikinda-(2)

На Градском тргу организована је промоција нове медијске куће у нашем граду, Радио Кикинде која је на некадашњој фреквенцији истоименог радија 98,3 мегахерца. Станица је почела са радом 1. октобра, а жеља уреднице и водитељке Александре Микалачки била је да што више суграђана упозна са овим радијом.

-Сматрам да нам је недостајао радио са називом града. Власник је фирма„Медија груп“ из Суботице која је на конкурсу добила фреквенцију. Фреквенција 98,3 је давно остала слободна и сада је поново активна – сазнајемо од Александре Микалачки.

Радио Кикинда је радио Кикинђана.

-Програмска шема је таква да пуштамо старију музику, а када то кажем мислим на време када је била квалитетна. Током дана слушаоци могу да уживају у поп, рок нумерама, али и у домаћем денсу. У вечерњим сатима и викендом пуштамо стару народну музику. Говорни сегменти осмишљени су тако да свим нашим суграђанима дамо прилику да понешто кажу. Већ смо започели рубрику „Ваш глас на радију“ која је врло слушана и у оквиру које смо имали изјаве љубави и млађих и старијих слушалаца. Гости у студију биће нам млади који ће нам причати о њиховом животу, суграђани средњих година имаће прилику да се изјасне о томе где су запослени и шта планирају, а најстарији о томе како је то бити у пензији, како проводе време у пензији – додала је наша саговорница.

А.Ђ.

 

 

policija-dec-nedelja

Из Министарства унутрашњих послова подсећају да је расписан конкурс за упис 1.500 полазника у Центар за основну полицијску обуку (ЦОПО), за стручно оспособљавање за обављање послова униформисаног полицијског службеника и то за потребе свих 27 полицијских управа у Србији.
Сви заинтересовани, који испуњавају услове за упис, старости од 18 до 30 година живота, могу се пријавити до 6. новембра, у полицијским станицама по месту пребивалишта.

За подручје Полицијске управе у Кикинди предвиђен је упис 53 полазника и то 15 полазника за радно место полицајац, 10 полазника за радно местo саобраћајни полицајац за послове
саобраћајних незгода и  28 полазника за радно место гранични полицајац. Кандидати за полазнике се приликом пријаве на конкурс изјашњавају за које од понуђених радних места желе да прођу стручно оспособљавање.

Услови конкурса могу се наћи на сајту Министарства унутрашњих послова www.mup.gov.rs и сајту Центра за основну полицијску обуку www.copo.edu.rs

bebe-1-(1)

Измене Закона о финансијској подршци породици с децом које предвиђају већи износ родитељског додатка за децу рођену од 1. јануара 2024,  од данас, 1. новембра ступило је на снагу, а и млади парови моћи ће од сутра да конкуришу за субвенције за куповину прве некретнине.

Према новом Закону о повећању родитељског додатка, родитељски додатак за прво дете је 500.000 динара, за друго дете 600.000 динара и исплаћује се у 24 једнаке месечне рате по 25.000 динара плус 135.000 динара једнократно. За треће дете родитељски додатак је 2.280.000 динара и исплаћује се у 120 једнаких месечних рата по 19.000 динара плус 135.000 динара једнократно, а за четврто дете је 3.180.000 динара са исплатом у 120 једнаких месечних рата по 26.500 динара.

Повећан је и износ паушала за набавку опреме за децу и он од 1. новембра износи 7.500 динара и исплаћује се заједно са једнократним износом родитељског додатка за прво дете, односно првом ратом родитељског додатка за друго, треће и четврто дете.

Право на повећани износ родитељског додатка остварују све мајке чија су деца рођена од 1. јануара 2024. године. Оне мајке које су већ примиле тај додатак или им је почела исплата месечних рата добиће изнивелисану разлику. До сада су се родитељски додатак и паушал за набавку опреме за дете усклађивали два пута годишње – 1. јануара и 1. јула, на основу кретања индекса потрошачких цена у Србији у претходних шест месеци.

Захтев за остваривање права на родитељски додатак подноси се одмах након рођења у здравственој установи у којој је дете рођено или директно надлежном органу, најкасније до навршених годину дана живота детета. Тај захтев онда овлашћени радник здравствене установе шаље надлежном органу електронским путем.

Од 1. новембра почиње са радом и Комисија за субвенционисање прве некретнине за брачне парове и она ће бити у саставу Министарства за бригу о породици и демографију. За ове субвенције могу да конкуришу сви брачни парови чија деца нису старија од годину дана.

 

nagradajovanpopovic-1

Жири за доделу регионалне књижевне награде „Јован Поповић“ објавио је ужи избор од 10 рукописа збирки поезије и кратке прозе. Конкурс је расписала издавачка кућа „Партизанска књига“ у знак сећања на великог кикиндског, југословенског и српског писца. На конкурсу су учествовали ауторке и аутори из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине и Хрватске. У ужем избору нашли су следећи аутори и рукописи: Бранислав Сарић из Београда са књигом поезије „Кад сам већ ту“, Данило Стојић из Београда са прозом „Најбоље је већ прошло“, Дино Бурџовић из Офенбаха, Немачка са књигом поезије „ Ел фатиха за легитимни војни циљ“,  Драгана Стојановић из Новог Сада, такође са књигом поезије „Све лутке путују саме“, Јелена Шарковић из Сремске Митровица са књигом поезије „Обећање екстазе“, Миљан Микић из Београда са прозом „Не знам где сте, господине, али на правом месту нисте“, Милан Живановић из Београда са прозом „Месо“, Славко Мали из Прокупља са књигом поезије „Музичка кутија“, Сњежана Врачар из Љубљане са књигом поезије „Срце на батерије“, поезија и Зоран Пеневски из Београда са књигом поезије „Господин Монада“.

Ауторки односно аутору награђеног рукописа 18. новембра биће уручена плакета и објављена уређена књига у издању „Партизанске књиге“, уз потписивање стандардног издавачког уговора.

Конкурс за регионалну књижевну награду Јован Поповић подржао је Град Кикинда.

 

učionica 1

Просветари су за сутра, 1. новембар, најавили штрајк, а обустава рада или делимична настава неће заобићи ни школе на територији града. У ССШ „Милош Црњански“, Економско-трговинској школи, Гимназији „Душан Васиљев“,  Техничкој школи, као и основним школама „Ђура Јакшић“, „1. октобар“ из Башаида“, „Вук Караџић“, „Жарко Зрењанин“, „Иво Лола Рибар“ у Новим Козарцима и „Свети Сава“ настава ће бити делимично организована. Часови у трајању од 30 минута биће организовани у школама „Братство-јединство“ у Банатској Тополи, „Мора Карољ“ у Сајану, „Миливоје Оморац“ у Иђошу, „Васа Стајић“ у Мокрину, „Петар Кочић“ у Накову, „Јован Поповић“, „Глигорије Попов“ у Руском Селу и „Славко Родић“ у Банатском Великом Селу. Потпуна обустава наставе биће у школи „6. октобар“, док ће редовно радити једино ОШ „Фејеш Клара“

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић позвала је  чланове четири просветна синдиката који су незадовољни предлогом Владе за решавање њиховог материјалног положаја, да га још једном размотре и да се до сутра, 1. новембра изјасне.

– Ако просветари мисле да је ступање у штрајк, излазак на улице и обустава рада начин да се ствари боље реше, мислим да јако греше. Користим прилику да их позовем да још једном размотре предлог који им је премијер дао, а то је да настављамо у јануару са преговорима, да ће 2025. бити година дијалога између синдиката и владе и да ће се тражити што боља решења. Просветни радници су добили више од свих других од 2025. године, односно повећање плате од 11 одсто, док ће учитељи и разредне старешине имати повећање од 12 одсто  – рекла је министарка.

Она је нагласила да овај проблем не би требало да се решава “преко леђа” ученика и да настава трпи. Додала је да ће се тежити да најнижа плата у образовању буде изјадначена са просечном платом у Србији.

vezba-crveni-krst-(3)

У оквиру програма Црвеног крста Србије „Смањење ризика од елементарних непогода и других опасности у локалној заједници“ у Техничкој школи у Кикинди организована је вежба план евакуације према сценарију „Земљотрес“. Циљ је ојачање капацитете локалне заједнице подизањем свести о систему раног упозоравања и спремности за спровођење мера самозаштите и међусобне заштите.

-Ово је друга вежба Црвеног крста Кикинде организована како бисмо проверили припремљеност наших тимова у спровођењу евакуације ученика и запослених у школи. Циљ је да ђаци и запослени увежбају безбедан излазак из зграде у случају земљотреса, као и других евентуалних елементарних непогода и несрећа. Важно је да се локална заједница припреми и да зна да примени планове евакуације како би били спремни у случају било каквих недаћа – истакла је Данијела Бјелац, секретарка Црвеног крста Кикинда.

Сарадници кикиндског Црвеног крста који су чланови Националног и Покрајинског тима за деловање у несрећама у претходном периоду организовали су информативна предавања  о  евакуацији за 675 ученика и 100 просветних радника.

-Наш циљ је да се сваки ученик, али и запослени упозна са начином безбедне и сигурне евакуације. Сви заједно озбиљно смо схватили показну вежбу која је успешно и спроведена. Идеја је потекла од Тима за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања, а у нашој школи овакве вежбе практиковаће се и у наредном периоду – навела је Радојка Француски, психолог у Техничкој школи.

У вежби су учествовале службе које представљају снаге система смањења ризика од катастрофа и управљања ванредним ситуацијама Ватрогасно-спасилачка јединица МУП-а и ватрогасна јединица „НИС- а“.

А.Ђ.

 

 

 

 

error: Content is protected !!