Aleksandra Djuran

durdevdan-rts

Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Georgija, jednog od devet velikomučenika i prvih stradalnika za hrišćansku veru, a Đurđevdan je jedna od najčešćih slava kod Srba.

Prema predanju ovaj svetitelj zaštitnik profesija, organizacija i bolesnika, rođen je između 275 i 280. godine u maloazijskoj oblasti Kapadokiji, u bogatoj i uglednoj hrišćanskoj porodici.

Prikaz Svetog Georgija koji ubija aždaju, simbol paganstva, zasnovan je na popularnoj legendi hrišćanske mitologije – Georgije i Aždaja.

Đurđevdan je u srpskom narodu praznik sa najviše običaja. Običaj je da se pletu venčići od lekovitih trava koji se bacaju u tekuću vodu. Veruje se da venčić ukućanima donosi zdravlje, a polju berićet.

Ako je na Đurđevdan vedro vreme, biće plodna godina, kaže staro verovanje, a ako pada kiša, predstoji sušno leto.

Prema narodnim pesmama, na Đurđevdan su se sastajali i hajduci, pa je tako Đurđevdan hajdučki sastanak.

Srpska pravoslavna crkva ga slavi dva puta godišnje. Glavni praznik je Đurđevdan i praznuje se 6. maja po gregorijanskom kalendaru (23. aprila po crkvenom kalendaru), a drugi je prenos moštiju i obnavljanje Hrama Svetog Georgija – Đurđic, koji se slavi 16. novembra (3. novembra po crkvenom kalendaru).

streliste-kanalizacija-(2)

Izgradnja fekalne kanalizacije u naselju Strelište počela je danas i trajaće narednih 560 dana, koliko je planirani rok za završetak radova. Investicija u ovom naselju je vredna 308 miliona dinara i obuhvata kanalizacionu mrežu i crpnu stanicu.

Meštani ovog dela grada ističu da su jedva dočekali da vide bagere i radnike.
-Ovde sam 53 godine i nisam verovala da ću dočekati da imamo kanalizaciju. Puno će nam značiti s obzirom na to da kada padne kiša, mi plivamo u vodi. Prezadovoljna sam – istakla je Ilona Mužung.

I Sandra Karadžin, koja je 21 godinu stanovnica Strelišta, je istog mišljenja.

 

-Pisali smo peticije, insistirali, dobijali smo puno obećanja, ali sve do sada, nije bilo razumevanja za višedecenijski problem. Shvatamo da izgradnja fekalne kanalizacije zahteva ogromna finansijska sredstva, ali i to je rešeno – napomenula je Sandra Karadžin.

Početku radova prisustvovali su gradonačelnik Mladen Bogdan, njegov pomoćnik Svetislav Vukmirica, predsednik Skupštine grada Dušan Popeskov. Čelnike lokalne samouprave dočekali su meštani Strelišta.

-Godinama smo radili na rešavanju ovog problema – istakao je Svetislav Vukmirica. – Zahvaljujući ozbiljnoj podršci Ministarstva za zaštitu životne sredine izgradnja je mogla da počne. Radovi obuhvataju izgradnju kanalizacione mreže i crpnu stanicu u ulici Vinogradi koja će biti zajednička za Strelište i Železnički Novi Red. Radi se o 4.800 metara mreže za 193 priključka, od kojih je 500 metara potisni vod koji ide ispod pruge. Lokalna samouprava izradila je i projektnu dokumentaciju za priključke jer smo želeli da pomognemo sugrađanima i smanjimo im troškove.

Naselje Strelište građeno je stihijski, a ima i puno podzemnih voda te nije bilo lako da se izradi projektna dokumentacija.

-Ovo je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u ovom delu grada i stanovnici Strelišta čekaju ga više decenija – precizirao je Mladen Bogdan, gradonačelnik. – Ovi ljudi pružili su nam veliku podršku jer su nam verovali i mi dato obećanje ispunjavamo. Hvala im puno što su nas razumeli i što su nam verovali. Svi meštani znaju koliko sredstava je neophodno za ovakav projekat i verujem da su mnogi već izgubili nadu da će biti realizovan. Za sve nas ovo je veliki dan.

Izvođač radova je firma „Imperijal Rezidens“ iz Beograda.

A.Đ.

saobracajna-policija-mup-2

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane praznika i vikenda dogodile su se četiri saobraćajne nezgode. U dvema nezgodama pet osoba zadobilo je povrede i to jedna teške, a četiri lakše telesne povrede, dok je u dvema nezgodama pričinjena materijalna šteta. Ukupno nastala materijalna šteta nastala u četiri saobraćajke je 270.000 dinara.

Saobraćajna nezgoda se dogodile zbog radnje vozilom i neustupanja prava prvenstva.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 62 učesnika u saobraćaju i izdata su 374 prekršajna naloga.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno je 27 vozača, od kojih je sedam zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila alkohola u organizmu odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 65 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 252 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 148 ostala prekršaja.

vatrogasci-150-god-(2)

Povodom obeležavanje 150 godina postojanja Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kikinda na Gradskom trgu organizovana pokazna vežba profesionalnih vatrogasnih jedinica Dobrovoljnog vatrogasnog društva i vatrogasne jedinice NIS-a.

-Sugrađanima smo prikazali kako izgleda spašavanje povređene osobe iz vozila. U saobraćajnoj nezgodi vozilo je oštećeno i zapalilo se. U ovakvim situacijama najpre spašavamo ljudski život, a potom gasimo požar – istakao je Dragiša Rakić, zamenik komandira Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kikinde.

Dobrovoljno vatrogasno društvo u našem gradu osnovano je 1875. godine.

-Osnivači su kikindski advokati, a društvo je nastalo u privatnoj kući. Nakon nekoliko godina dobrovoljci du dobili zgradu koja se nalazila na mestu današnje pijace, a na kraju nam je opredeljen objekat u kom se i danas nalazimo. Ovog momenta imamo 45 aktivnih članova sa pravom glasa, koji mogu da budu u operativnoj jedinici, a osim muškaraca tu su i žene. Imamo i trideset članova starijih od 65 godina – naveo je Rakić.

Pokaznoj vežbi prisustvovao je Miroslav Dučić, član Gradskog veća, zadužen za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije.

-Vek i po značajan je jubilej, posebno ako se zna da su članovi dobrovoljci. Svake godine pomažemo im u organizaciji svih akcija jer je naš cilj da budu vidljivi. Članovi puno rade sa mladima, na edukaciji i obukama, a u lokalnoj samoupravi imaju pouzdanog partnera – precizirao je Dučić.

A.Đ.

 

Tractor agricultural machine cultivating field.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obavestilo je sve nosioce poljoprivrednih gazdinstava da iskoriste pravo na podsticaje za osiguranje useva, plodova, višegodišnjih zasada, rasadnika i životinja i time umanje rizike od sve učestalijih vremenskih nepogoda.

Pravo na podsticaje imaju sva poljoprivredna gazdinstva upisana u Registar i u aktivnom statusu, koja u periodu od 16. novembra prethodne do 15. novembra tekuće godine zaključe polisu osiguranja sa nekom od osiguravajućih kuća.

Ministarstvo pokriva između 40 i 70 odsto vrednosti premije osiguranja, u zavisnosti od teritorije i vrste proizvodnje – poljoprivredni proizvođači iz Moravičkog, Zlatiborskog, Podunavskog, Šumadijskog, Kolubarskog, Mačvanskog, Rasinskog okruga i Beograda imaju pravo na subvenciju u iznosu od 70 odsto vrednosti premije osiguranja.

Kako je navedeno, zahtevi se podnose isključivo putem platforme eAgrar, a za tehničku podršku poljoprivrednicima su na raspolaganju savetodavci, lokalne samouprave i ovlašćena lica Uprave za agrarna plaćanja – javni poziv sa detaljima biće objavljen u drugoj polovini godine, a sve informacije biće dostupne na zvaničnom sajtu Ministarstva i Uprave za agrarna plaćanja.

uzmi-racun

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je da od 1. maja građani ponovo mogu da učestvuju u nagradnoj igri „Uzmi račun i pobedi“, kao i da je za samo 16 sati u tu aplikaciju uneto čak 800.000 računa.

-Građani mogu da unose fiskalne račune u aplikaciju Uzmi račun i pobedi, a za samo 16 sati u aplikaciju je uneto čak 800.000 računa. Takođe, otvoreno je 146.000 naloga na ovoj aplikaciji, objavio je Siniša Mali na svom Instragram nalogu.

U igri mogu da učestvuju svi fiskalni računi koji su izdati počev od 1. januara 2025. godine, bez obzira na vrednost.

Nagradni fond obuhvata pet stanova u Beogradu, u naselju Zemunske kapije, ukupne vrednosti 1,2 miliona evra i u pitanju su trosobni – dupleks stanovi od kojih svaki ima po 91 kvadrat.

U nagradnom fondu je i 10 Fijatovih automobila “grande panda”, od kojih je pet električnih i pet hibridnih.

acev-rodjendan-(5)

U blizini omiljenog izletišta Mokrinčana kod „Devet grla“ već četiri decenije okupljaju se isti meštani. Glavni „krivac“ je Jevtim Acev, koji je u Mokrin došao sa 15 godina iz Dimitrovgrada. Praznik rada je njegov rođendan.

 

 

– Proslava počinje 30. aprila. Već tokom večeri dolazim da pripremim mesto na kom ćemo boraviti. Tačno u ponoć dođu prijatelji i cele noći slavimo. Tu su i moja deca, sin i ćerka, kao i unuci koji sada imaju već trideset godina, ali i prijatelji. Bude nas više od stotinu. Pečemo roštilj i veselimo se do ranih jutarnjih sati – priča Jevtim Acev koji je ovog 1. maja proslavio 76. rođendan.

Kako kaže, pošto se svi raziđu, on priprema hranu koja će se jesti tokom praznika.

-Svake godine spremam nešto drugo. Ove godine odlučio sam se za jaretinu u saču. Danas su sa mnom moji najmiliji i ovo je tradicija koju svi volimo – dodaje naš sagovornik.

Jefim je u Mokrin došao sa 15 godina:

-Davno je bila ta 1955. godina. Iz okoline sam Dimitrovgrada i kada sam stigao u ovu ravnicu nisam mogao da se načudim. Ja, Bugarin, našao sam i svoju bolju polovinu, Mađaricu. Zajedno smo čitav jedan život imamo unuke i praunuke.

Najpre je Acev radio u molerskoj zadruzi s obzirom na to da je završio za molera.

-Puno smo išli po terenima i puno se radilo u ono vreme. Posle toga sam radio kao traktorista, a nakon toga i kao instruktor za vožnju . Puno mladih sam obučio da voze automobile – napominje Acev.

Kako ističe za naš portal rođendan na ovaj način planira da slavi dok ne uda praunuke.

A.Đ.

luna-park-(3)

Rolerkoster, automobili na sudaranje, ringišpil, balerina, hali-gali, buster i još mnogo zabavnog sadržaja privuklo je veliki broj sugrađana, prvenstveno onih najmlađih u luna park „Starlight Scorpions 3“.

Šestogodišnja Emilija, sa mlađim bratom, tatom i mamom jedva je čekala 1. maj.

-Čim smo stigli najpre sam isplela pletenice. Najviše mi se sviđa brzi voz, rolerkoster. Sa tatom sam bila na automobilima koji se sudaraju, a moj mlađi brat sa mamom je bio u kamiončiću -saznali smo od Emilije.

I Angelina nam je otkrila da su joj sve zabavne sprave interesantne.

-Najviše puta bila sam na ringišpilu. Volim i hali – gali za decu. Volela bih da sam svakog dana u luna parku – dodala je Angelina.

Ove godine znatno je više zabavnih sadržaja u odnosu na ranije. Osim dece i tinejdžera u vožnjama uživaju i stariji.

Luna park u našem gradu je još sutra, 2. maja.

Na prostoru nekadašnje Kvantaške pijace organizovana je i prodaja polovne i mešovite robe, roštilja i pića. Tu su tezge, prepune igračaka, slatkih bombona, odeće, suvenira i raznih drugih stvari.

A.Đ.

 

1-maj-simicev-salas-(7)

Kao i svake godine najviše izletnika zatekli smo na Simićevom salašu. Neki su stigli u ranim jutarnjim satima, a pojedini poput mladih iz Subotice kampuju od srede do petka uveče.

-Bili smo i prošle godine i jako nam se svidelo pa nije bilo dileme kuda ćemo ovog 1. maja – istakla je Nikoleta Heveši iz Subotice. – Pekli smo roštilj, danas spremamo gulaš, a sutra je na meniju pasulj. Izviđač sam i volim boravak u prirodi. U Subotici nemamo ovakav prostor, tu je Palić koji je prepun ljudi.

Njihov domaćin je Danijel Molnar iz Ruskog Sela koji im je i preporučio ovaj prostor, a njegovih 14 prijatelja napominju da retko gde ima ovakvo izletište.

Među kamperima su i mladi sugrađani koji takođe ostaju tri dana.

-Došli smo sinoć i planiramo i večeras da prespavamo na Simićevom salašu. Spremamo roštilj, tu ne postoji dilema da li će biti pripremljen kako treba. Danas je gužva i drago mi je što nas ima ovoliko. Ranijih godina sakupljali smo po kućama, ovo je ipak puno lepše – rekao nam je Dejan Babić.

Porodice sa malom decom, ali i oni u najboljim godinama iskoristili su lep dan da ga provedu u prirodi i druže se.

A.Đ.

 

radionica-zeleznica

Nakon sedam godina pauze, radionica za održavanje železničkih vozila OJ ZOVS Kikinda, u okviru Sekcije ZOVS Novi Sad, ponovo je otvorena, objavilo je preduzeće „Srbija Kargo“. Radionica je nedavno uspešno prošla kroz proces sertifikacije koji je sprovela Direkcija za železnice, što je omogućilo njen ponovni rad i obavljanje redovnog i vanrednog održavanja železničkih vozila.

– Prema zahtevu kompanije „Srbija Kargo“, radionica je ispunila sve propisane uslove i dobila sertifikat sa oznakom R26, koji potvrđuje njenu sposobnost za održavanje železničkih vozila. U okviru radionice već funkcioniše specijalizovana jedinica za održavanje sanduka, postolja sanduka i ramova obrtnih postolja, a u budućnosti je planirana i sertifikacija za održavanje osovinskih sklopova – navodi se u saopštenju.

Jedan od važnih noviteta je i modernizacija struga tipa UBC-150, koji se koristi za obradu profila točkova, čime će biti značajno unapređen kvalitet i efikasnost održavanja. Radionica trenutno zapošljava 11 radnika, koji se bave održavanjem teretnih vagona, čime se nastavlja tradicija koja datira još od 15. aprila 1954. godine, kada su prvi vagoni pristigli na popravku u Kikindu.

Radionica u Kikindi je  sedma radionica za održavanje teretnih kola u sastavu kompanije Srbija Kargo. Njeno ponovno otvaranje ima veliki značaj za brže, efikasnije i bezbednije osposobljavanje teretnih vagona, što će omogućiti da kompanija još bolje odgovori na potrebe svojih komitenata i partnera.

error: Content is protected !!