Aleksandra Djuran

NSZ-UGOVORI-(2)

У Филијали Националне службе за запошљавање  додељени су уговори незапосленима којима су одобрене субвенције за самозапошљавање. За 30 предузетника, који су регистровали своје радње, уговоре је уручио в.д. директор Националне службе за запошљавање Милан Боснић.

Милица Станковић  из Параћина је дошла да живи у Кикинду и решила да отвори салон за улепшавање.

-Отворила сам студио лепоте. Бавим се шминкањем, сређивањем обрва, трепавица и свим услугама везаним за лепоту. Ова средства пуно ће ми помоћи на самом почетку пословања и много ми значе – рекла је Милица Станковић.

 

Сличним послом бавиће се и Исидор Раду из Кикинде:

-Мушки сам фризер и отворио сам салон захваљујући бесповратни средствима која сам добио на конкурсу. За 380.000 динара, колико сам добио, купио сам опрему и уплатио неколико кирија за локал. Треба времена да се посао разради, али већ сада могу да кажем да сам задовољан.

Игор Нађ из Сенте отворио је фирму за керамичарске послове.

-Бавим се облагањем подова и зидова, а новац који сам добио био је пресудан да започнем сопствени бизнис. Планирам да купим неопходне алате, а добио сам 380.000 динара. За моју струку посла има. Све мање је мајстора и мислим да моје време тек долази – појаснио је Нађ.

Самозапошљавање даје добре резултате и интересовање је велико.

-За нашу привреду је важно да је све већа заинтересованих људи за оснивање сопствених предузећа. Међу њима је све више младих који покретаћу сопствени бизнис. Национална служба за запошљавање за све њих је ту и након што добију средства. Трудимо се да имамо континуирано партнерство са новим послодавцима јер желимо да испратимо њихов раст и развој. Пружамо им помоћ од проналажења радника, до давања нових субвенција  – закључио је Милан Боснић.

Директорица Филијалне НСЗ Јелена Митровић додала је да је 113 особа без посла, а који су били на евиденцији, поднело захтев за програм самозапошљавања.

-Како је наша квота била 61 уговор, ми смо је испунили. До сада смо склопили више од 50 уговора, са онима којима су одобрена бесповратна средства. До 26. јуна склопићемо и преостале уговоре. За незапослене особе и Роме субвенција је 380.000 динара, а за теже запошљиве и особе са инвалидитетом је 420.000 динара. Они са којима је закључен уговор у обавези су да се, делатношћу коју су навели у бизнис плану, баве годину дана и да уплаћују порезе и доприносе. – закључила је Јелена Митровић и прецизирала да преовлађују услужне делатности.

Према евиденцији Филијале НСЗ 70 одсто предузетника који су пре три године потписали уговоре по програму самозапошљавања и даље постоје и раде. Претпрошле године исти проценат је 87, а прошле, 2024. године 97 процената је постојаност задржавања у делатностима за која су одобрена средства.

А.Ђ.

venci-mokrinsko-(1)

Комеморативним скупом код спомен костурнице палим борцима на Старом мокринском гробљу обележен „Дан сећања и туге“ поводом годишњице напада нацистичке Немачке на Совјетски Савез 1941. године.

Венце су овом приликом положили представници града и СУБНОР-а, а догађају је присуствовали представници Амбасаде Русије у нашој земљи. Без објаве рата, 22. јуна пре 84 године, Немачка је напала Совјетски Савез.

-У завршним операцијама ослобађања Југославије, на месту где се налази спомен костурница палим борцима, страдало је и 18 црвеноармејаца. Са погинулим борцима кикиндских одреда, сахрањени су у заједничку гробницу, да би 1962. године њихови остаци пренети у заједничку гробницу у Зрењанин – навео је ово приликом Саво Орељ, председник кикиндског СУБНОР-а.

Олга Литвина, која је присуствовала комеморацији, подсетила је да су се војници из Русије борили у читавој Европи против фашиста.

-Херојство је вечно и то су нам доказали наше деде и прадеде који су дали своје животе да ми, њихови преци, живимо у слободи – закључила је Олга Литвина.

Процена је да је више од 25 милиона грађана Совјетског савеза изгубило живот Другом светском  рату.

А.Ђ.

 

struja-brojilo

Због радова на електричној мрежи у среду, 25. јуна, од 8.30 до 9.30 сати струје неће бити у Новим Козарцима у улици Славка Родића од Шошине до Здравка Челара.

Истог дана, од 10:30 до 11:30 часова, без струје ће бити улице Вељка Петровића од Албертове до Кумановске и Кумановска од Вељка Петровића до Жарка Зрењанина у Кикинди.

Такође у четвртак, од 12 до 14 сати електричне енергије неће бити у улици Генерала Драпшина парна страна од кућног броја 36 до броја 54.

 

 

saobracajna-policija-mup-2

На подручју Полицијске управе у Кикинди током викенда догодилa се једна саобраћајна незгода и то са материјалном штетом. Настала материјална штета процењена је на 50.000 динара.

Саобраћајна незгода се догодила због неприлагођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 42 учесника у саобраћају и издато је 98 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 47 возача, од којих је 10 задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривен је 31 прекршај некоришћења сигурносног појаса, 39 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 40 осталих прекршаја.

dance-n-soul-bgd-(3)

Чланице удружења спортског плеса „Dance N Soul“ учествовале су на такмичењу „Art of dance“ одржаном за викенд у Београду. Поменути Међународни плесни фестивал један је од најпосећенијих културно, забавних, туристичких и уметничких догађаја. Окупља велики број плесача, кореографа, педагога и играча из целе Европе.

Кикиндске плесачице учествовале са седам соло и три групне тачке и у Кикинду се вратиле са наградама.

У соло наступима прва места освојиле су Мија Марин, Теодора Цвитановић, Мила Марић и Рената Жолдош. Маша Марић и Невена Вукелић биле су треће, док је Марија Тедин освојила четврто место.

 

У групном наступу „Плаве шљокице“ освојиле су прво место, „Тиркизне шљокице“ и „Црвене шљокице“ биле су друге.

А.Ђ.

 

sarandzije-(2)

Риболовци, окупљени у екипи „Шаран 1 Кикинда“, у саставу Атила Терек, Стефан Терек, Душко Поповић и Никола Томашевић, чији је тренер Зоран Попов, остварили су велики успех и постали државни прваци у шаранском риболову. Као најбољи у земљи обезбедили су учешће на Светском првенству. Током сва три кола надметања кикиндске шаранџије биле су доминантне тако да су са максималним учинком заслужено освојили титулу првака у генералном пласману.

Такмичење је организовано протеклог викенда на језеру Јошава у Хрватској, и то је било и треће коло државне лиге Србије у шаранском риболову. С обзиром на то да ће на овом месту бити одржано и Светско првенству, одлучено је да се и завршно коло лиге наше земље организује на овом језеру.

Кикиндски „Шаран“ на државном првенству су представљале две екипе. Екипа „Шаран 2 Кикинда“ такмичила се у саставу Душан Савић, Стефан Савић и Саша Марков, а и њихов тренер био је Зоран Попов. Ова екипа заузела 13. место у укупном пласману. Имајући у виду да је капитен екипе Душан Савић отпутовао на ово такмичење са сломљеним и недовољно зараслим скочним зглобом овај резултат је и више него добар.

Светско првенство биће одржано од 17. до 20. Септембра на језерима Боровик и Јошава у Хрватској. У удружењу „Шаран“ очекују висок пласман кикиндске екипе и подсећају да је ово трећи пут да су наши риболовци учесници највишег ранга такмичења.

А.Ђ.

tehnicka-matura-(13)

Сигурним кораком матуранти Техничке школе „Михајло Пупин“, њих 173, обучени у свечана одела и хаљине, уз шалу и смех  прославили су матурско вече. Како је трећи део  матурском испита заказан за уторак, тада ће и званично бити проглашен ђак и спортиста генерације јер и матурски испит треба да положе са најбољом оценом. Успеси у математици, програмирању и електротехници за титулу најбољег ђака у генерацији кандидовали су Павла Гојковића електротехничар информационих технологија.

-У првој и другој години из основа електротехнике стигао сам до државног такмичења, с тим што сам у другом разреду средње школе освојио друго место на републичком нивоу. У трећем средње фокусирао сам се на математику и програмирање. Из програмирања сам стигао до државног такмичења, а из математике сам освојио треће место на окружном надметању. Планирам да наставим школовање на Електротехнички факултет у Београду или софтверско инжењерство на ФТН-у у Новом Саду – открио нам је Павле.

 

Кандидат за спортисту генерације је пливач Вељко Карановић, који је завршио смер електротехничар информационих технологија. Исту титулу понео је и на крају основне школе. На матуру су га испратили и пливачи.

-Пливање тренирам од малих ногу и члан сам клуба „Велика Кикинда“. Била је част пливати за школу и представљати је на такмичењима. Освојио сам  две сребрне медаље на државним првенствима, једну на покрајинском такмичењу, док сам све четири године школовања био први на окружном такмичењу. Пуно ми значи ова титула и мотивација ми је да још боље и више тренирам. И даље ћу наставити да се бавим спортом, а у плану ми је да упишем софтверско инжењерство на Техничком факултету „Михајло Пупин“ – сазнали смо од Вељка.

Ове године матурирало су ученици из седам одељења, каже директорица Миланка Халиловић.

-Ова генерација специфична је по проблемима које су имали у завршној години. Без обзира на то, памтићемо их као успешне младе људе. У одељењу информационе технологије имамо чак 23 одлична ученика. Сви су били активни на такмичењима, а учествовали су и у хуманитарним акцијама и осмишљавали их. Наши матуранти који су завршили трогодишњи смер, у највећој мери, већ имају загарантован посао, тако да су и они успешно завршили средњошколско образовање – навела је Миланка Халиловић.

Огњен Јовандић, дан пре матуре, донео је школи ново признање, освојио је први место на државном такмичењу из предузетништва – пословни изазов.

-Такмичили смо се у тимовима који имају максимално пет учесника. Чланови тима упознају се на самом надметању и са мном су били такмичари из Баточине, Пазове и Панчева. Имали смо најбољу идеју да модернизујемо и прикажемо пчелиње производе. Осмисли смо лепак на бази пчелињег воска и прополиса који је биоразградив. Петочлана комисија наш производ оценила је највишим оценама – додао је Огњен.

Највећа атракција били су Никола Челекетић, Владимир Индриковић, Војин Утржан и Милан Симић, сви са смера електротехничар рачунара. На матуру су дошли у каруцама које су вукли липицанери. Сматрали су да је то најлепши начин да се поздраве од безбрижног, школског, доба.

А.Ђ.

 

 

 

crveni-krst-medalje

На свечаној седници Скупштине Црвеног крста Кикинде додељена су највиша признања Црвеног крста Србије које је уручио генерални секретар Љубомир Миладиновић.

Највише признање, медаља Црвеног крста Србије припала Хилди Бански, истакнутој волонтерки, дугогодишњој председници организационог одбора „Трке за срећније детињство“, дугогодишњој члану Управног одбора Црвеног крста Кикинда и сарадници у ликовној радионици. Медаљу је у Хилдино име примила кћерка Ерика, за вишегодишњу подршку, као и за изузетан стваралачки рад, унапређење рада кроз посебна улагања знања и стручних способности, личног рада у извршавању циљева и задатака Црвеног крста.

Признања сребрни знак Црвеног крста Србије, уручена су просветним радницима, за вишегодишњу подршку  кикиндској хуманитарној организацији и вишегодишњи добровољни рад у повереништвима у школама. Добили су их: Драгица Средојев , из ОШ „Свети Сава“, Биљана Пилиповић из ОШ „1.октобар“ у Башаиду, Емила Кленанц из  Економско-трговинске школе, Соња Фелбаб Вукашиновић из ОШ „Јован Поповић“, Драган Чобић из ОШ „Жарко Зрењанин“, Бојана Пењин из ОШ „Миливој Оморац“ у Иђошу. Исто признање уручено је и Јованки Шебул за вишегодишњу подршку у реализацији здравствено-превентивних и социјално-хуманитарних активности у Иђош и за вишегодишњи добровољни рад у Основној организацији Црвеног крста Иђош, као и председницима и координаторима првог „Клуба 25“ који је формиран у Србији.

Захвалнице Црвеног крста Србије су припале су сарадницима који су се истакли својим деловањем, Мирку Буцало, за вишегодишњу подршку у промоцији програма „Спасилаштва на води“, учешћу у обезбеђењу манифестација и промоцији хуманитарних вредности и солидарности и Игору Лазић, руководиоцу ватрогасне јединице компаније „НИС“, за подршку у оквиру делатности „Припреме и деловање у несрећама“, у промоцији програма „Смањење ризика од елементарних непогода и других опасности“ и оснаживања капацитета организације Црвеног крста Кикинда кроз заједничко деловање и сарадњу.

На свечаној седници Скупштине Црвеног крста Кикинде усвојен је и нови Статут организације.

A.Ђ.

 

psenica-(2)

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“  делиће 17.400 килограма мамака за сузбијање глодара пољопривредницима са територије града и Новог Кнежевца. Делиће се пољопривредницима у односу на то колико имају пријављене земље на своје газдинство, сазнајемо од директора Младена Ђурана.

-Пољопривредници који имају пријављено да обрађују површине до пет хектара максимално добијају 10 килограма мамака, од пет до 10 хектара, 20 килограма, док они који имају до 100 хектара добијају 110 килограма мамака. Већ сада заинтересовани произвођачи могу да се пријаве у Пољопривредној стручној служби како би узели њихове податке и позвали их да дођу када мамци стигну. Мамци ће се добијати уз извод из пољопривредног регистра, на ком пише колико је хектара одређени пољопривредник пријавио. Они ће добро доћи током зиме за сузбијање глодара – навео је Ђуран.

Мамке је обезбедио Покрајински секретаријат за пољопривреду, шумарство и водопривреду. Реч је о организованој акцији у читавој Војводини.

A.Ђ.

f15a6fc5-33c4-436b-bf91-85cafd306ed5

Министар за јавна улагања Дарко Глишић приликом посете нашем граду обишао је зграду Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско-трговинске школе. Његови домаћини били су представници града на челу са градоначелником Младеном Богданом и директори школа, а на лицу места министар Глишић могао је да се увери како тече сам почетак реконструкција најстарије средње школе у граду.

Радови у Гимназији „Душан Васиљев“ и Економско – трговинској школи званично су почели 2. јуна, када је у посао уведен извођач радова конзорцијум „Сомборелектро“.

-Објекат похађа око 700 ученика у две школе и на нама је да га доведемо у најбоље могуће стање – истакао је министар Глишић. – Зграда је стара 125 година, али због небриге, изгледа старије. Био је последњи тренутак да се започне са свеобухватним радовима. Школа је постала неусловна и било је упитно да ли би настава могла да се одвија у њој наредне школске године. Гимназија „Душан Васиљев“ има дугу традицију, носи име познатог песника и налази се у центру града, све ово определило нас је да издвојимо неопходна средства. Прва фаза вредна је 456 милиона динара и чим она буде завршена, практично истог дана, започеће друга фаза радова у коју ће бити уложено 266 милиона динара. То су знатна средства, али она ће помоћи да ученици и наставници имају најбоље могуће услове за рад у северном Банату и шире. Извињавам се деци, родитељима и наставницима што су радили у оваквим условима, али није било лако затворити финансијску конструкцију, с обзиром на износ, а и техничка решења захтевала су додатно време.

Министар Дарко Глишић, крајем прошле године када је био у нашем граду, обећао је да ће радови на школи брзо почети. За пола године, од тада, обећање је испуњено.

Рок за завршетак прве фазе је 300 календарских дана, односно 28. март 2026. године и да се истог дана настави друга фаза.

-Очекујем да ћемо објекат предати, пре свега, ђацима, наставницима, али и свим Кикинђанима у школској 2026/2027. години. Настава ће се одвијати по најсавременијим стандардима чему се радујем. Од изградње, нико се није претргао да уложи новац у реконструкцију и ово је прво озбиљно улагање. То је доказ како се некада бринуло о образовним објектима – прецизирао је министар Дарко Глишић.

Градоначелник Младен Богдан, који је и сам био ученик Гимназије, захвалио је министру Глишићу што је већ приликом прве посете схватио значај улагања у овај школски објекат.

 

– Зграда је један од заштитних симбола Кикинде и под заштитом је Међуопштинског завода за заштиту споменика културе из Суботице. Реконструкција је била преко потребна још док сам и сам био ђак ове школе. Све до сада није било слуха за то, него је, као и мноштво других ствари, сачекало Српску напредну странку која решава један по један горући проблем. Када радови буду готови зграда ће задржати свој сјај, а истовремено биће савремена образовна установа – навео је градоначелник Богдан.

Некадашња гимназијалка Светлана Иличин, мајка ђака првог разреда, као и детета које је завршило ову школу напоменула је да је веома значајно за ученике и родитеље што се школа реконструише:

-Сви ми, родитељи, задовољни смо што су радови у току и што ће наша деца имати много боље услове за учење. Иако ђаци једва чекају да се врате у матичну школу, свесни су важности овог посла.

Зграда има 4.600 метара квадратних. Првом фазом биће обухваћени радови на главној школској згради, делу приземног објекта и фискултурној сали. Планираним радовима је, између осталог, обухваћена и реконструција електро и енергетских, машинских, телекомуникационих и инсталација водовода и канализације, замена радијатора, те изградња бетонског окна за лифт, приступне рампе за особе с инвалидитетом и санација крова. Осим тога, предвиђена је замена санитарија и санитарне опреме, те малтерисање и кречење свих зидова. Друга фаза радова обухватиће уређење фасаде, дворишта, повезивање са канализационом мрежом у улици Војводе Путника и модеран систем противпожарне заштите.

НАСТАВЉА СЕ РЕКОНСТРУКЦИЈА БОЛНИЦЕ

Завршена је и прва фаза реконструкције Опште болнице.

-Очекујемо да се заврши опремање, за шта је надлежна Покрајинска влада и чим то буде готово, почиње нова фаза реконструкције. У део који је завршен биће пребачени пацијенти и особље из простора у ком ће се радити. Кикиндска Болница је објекат од великог значаја за Севернобанатски управни округ и важно је да се реконструкцијом обухвате сви објекти – закључио је министар Дарко Глишић.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!