Ambiciozni planovi za temeljnu rekonstrukciju „Blandaša“- slike sve govore

Gradski park „Blandaš“ nastao je 1896. godine. Pod zaštitom je države, u trećoj kategoriji zaštićenih prirodnih dobara. Adaptaciju i revitalizaciju Velikog parka, kako ga Kikinđani još nazivaju, nije moguće raditi osim u skladu sa strogo propisanim uslovima Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode. To podrazumeva zahtevane biljne vrste, kao i određeni mobilijar što poskupljuje potrebna ulaganja u obnovu ove parkovske celine.

Budući izgled parka

-Vrednost radova je izuzetno velika i zato je najlogičnije da pokušamo da ta sredstva obezbedimo izvan budžeta grada- ukazuje Saša Tanackov, član Gradskog veća.

-Reč je o prvom pozivu programa prekogranične saradnje sa Rumunijom za ciklus do 2027. godine. Razgovarali smo sa partnerom u Žombolju u kontekstu nastavka saradnje na projektima „Zeleni Banat“ odnosno „Ekolejks“ kako bismo zajednički konkurisali. Oni nameravaju da rekonstruišu park u Žombolju- objašnjava Tanackov.

Zbog specifičnost „Blandaša“ i čitavog projekta, uključene su i druge relevantne institucije kao partneri: Fond „Evropski poslovi“ AP Vojvodine i Poljoprivredni univerzitet u Temišvaru sa svojim Šumarskim fakultetom.

-Struka nam je potrebna radi jasnih smernica. Ukoliko nam budu odobrena sredstva radićemo rekonstrukciju u saradnji sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode i Institutom za nizijsko šumarstvo iz Novog Sada sa kojim imamo ugovore na godišnjem nivou u oblasti ozelenjavanja. Rekonstrukcija „Blandaša“ je veoma skupa za naše prilike, predračunska vrednost radova iznosi 90 miliona dinara odnosno 760.000 evra. Finansiranje iz fonda EU bi podrazumevalo da bismo od njih dobili 85 odsto potrebnog iznosa, dok bi 15 posto obezbedio grad- precizira Tanackov.

Slike najbolje dočaravaju novi, obnovljeni izgled „Blandaša“. Deo vegetacije sada je uništen, šimšir je pre nekoliko godina zahvatila biljna bolest zbog čega se osušio.

-Projekat podrazumeva zanavljanje svih biljnih vrsta, nove klupe, rasvetu, uređenje pločnika. Radovi adaptacije i rekonstrukcije parka planirani su u dve faze. Prvom fazom su obuhvaćeni radovi rekonstrukcije glavne ulične ograde parka, pešačkih staza i platoa, fontane, rasvete i parkovskog mobilijara. Druga faza obuhvata rušenje i izgradnju nove jugozapadne ograde, zatim ulazne kapije u park pored stadiona, kao i kapije rasadnika.

Da li će ovaj zajednički projekat sa partnerom iz Žombolja proći u uži krug za podršku Evropske unije, biće poznato na jesen. Konkurencija je velika. Prijavljeno je čak 128 projekata ukupne vrednosti 127 miliona evra. Budžet koji će biti opredeljen je višestruko manji, iznosi 30 miliona evra.

-Projekat je rađen ozbiljno i studiozno, sa respektabilnim i stručnim partnerima. Nadamo se da će to biti prepoznato od ocenjivača- ističe Tanackov.

Budući izgled parka

Zelena pluća grada

Veliki park je tokom istorije menjao nazive, zvao se još i „Varoški vrt“ i „Narodna bašta“. U njemu se nalazi oko 700 stabala, 40 vrsta, forma i varijeteta drveća. Aleja kestena prostire se celom dužinom glavne staze. U dnu parka je vetrozaštitni pojas stabala javora i crne topole. Posebno se ističu primerci hrasta lužnjaka, platana, sofore, bele i crne topole impresivnih dimenzija.

„Blandaš“ se prostire se na površini od 2,5 hektara i jedan je od najstarijih javnih parkova u Vojvodini. Manji deo parka oblikovan je u francuskom stilu- sa geometrijski formiranim šimširima unutar kojih je cveće. Veći deo je u engleskom stilu, sa grupama stabala između kojih su travnjaci. U okviru parka, nekada se nalazio ugostiteljski objekat.

 

 

Don`t copy text!