Year: 2026

fcc-(2)

Компанија ФЦЦ Кикинда обавештава грађане да је од 1. до 3. јуна организована додатна подела посуда за комунални отпад и посуда за мешани амбалажни отпад.

Грађани своје посуде могу преузети у улици Генерала Драпшина број 20 у Кикинда, у периоду од 8 до 16 часова.

Из компаније позивају суграђане да искористе предвиђени термин за преузимање канти и тако допринесу чистијем, уређенијем и одговорнијем окружењу.

karate-1

Балканско првенство за децу каратисте у турском Истанбулу окупило је 13 држава Балкана, а у узрасту девојчица  до 13 година, у категорији до 44кг у којој је било укупно 42 борбашице, наступиле су и сестре Кикинђанке, чланице Феникса, Селена Кличић, која је на крају завршила на 11. месту док је Јелена била две позиције испод.
– Дале су све од себе и својим наступом за репрезентацију Србије, све нас у клубу учиниле су поносним – каже Тања Сили Лукић, клупска тренерица поменутих девојчица.

Д. П. 

zreb-mfl-za-ulazak-u-pfl

Жребом у Зрењанину данас је одређено да ће ЖАК у првој утакмици доигравања за улазак у Подручну фудбалску лигу бити домаћин ОФК Клеку. Сусрет је заказан за недељу у 18 сати на кикиндском Вашаришту, а узвратни сусрет двају другопласираних тимова из Међуопштинске лиге „Кикинда-Житиште” односно „А” лиге „Зрењанин” на распореду је седам дана касније у Клеку.
Д. П.

odbojka.-ps.-pretpioniri

Претпионири кикиндског Северног Баната, на Првенству Србије у Краљеву, заузели су шесто место у коначном поретку. Дечаци рођени 2013. године и млађи, ученици тренера Милана Радосавчева, играли су у саставу: Инђић, Стојков, Родић, Радаковић, Орашанин, Србљин, Олајић, Станковић.
Д. П.

dan-policije-2026-(13)

Дан Министарства унутрашњих послова, Дан полиције и слава обележени су 1. јуна, у знак сећања на догађаје из јуна 1862. године, када је српска жандармерија одиграла кључну улогу у сукобу с Турцима после убиства српског дечака код Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда.

Свечану заклетву, испред Градске куће положило је и 11 нових полицијских службеника, који су у протеклих годину дана постали део система безбедности. Нови припадници Полицијске управе заклели су се да ће у свом раду поступати по Уставу и служити часно отаџбини и народу.

На Свечаној академији организованој поводом обележавања окупљеним представницима полицијских станица из нашег града и округа и Мађарске, локалне самоуправе на челу са градоначелником Младеном Богданом, и гостима обратио се начелник ПУ Кикинда пуковник Павле Рајков:

-Ово је дан када се присећамо свих припадника полиције који су кроз историју часно служили свом народну, као и свих који данас обављају један од најтежих и најодговорнијих послова – очување безбедности и заштите. Наша мисија је очување мира, стабилности и безбедности свих грађана. У претходном периоду остварили смо одличне резултате рада. Проценат расветљавања кривичних дела је на високом нивоу, успешно чувамо јавни ред и мир, а кроз превентивне активности значајно је боља безбедност у саобраћају и школама.  Резултати су плод системског рада свих наших службеника и њиховој посвећености. Хвала и нашим суграђанима са којима имамо отворену комуникацију и који имају поверења у полицију, што је стуб безбедности нашег друштва. Највећа захвалност је породицама полицајца на разумевању, подршци и жртви коју подносе. Они су највећи ослонац сваком запосленом.

Бити полицајац је позив, а овај посао захтева храброст, част, одговорност, спремност, али и љубав.

-Свим припадницима Министарства унутрашњих послова хвала  на несебичној пожртвованости и на свему што чине да би наш град био сигуран, а грађани заштићени – казао је градоначелник Богдан. – Заједно градимо Србију као земљу мира, правде и снажних институција. Локална самоуправа, кроз Савет за безбедност саобраћаја, значајно помаже рад свих јединица полиције како би остали један од најбезбеднијих градова наше земље.

Захвалнице су уручене главном јавном тужиоцу у Кикинди Марку Миљановићу, главном јавном тужиоцу у Сенти магистру Мирку Гашовићу и начелнику СБО Небојши Јованову.

На Градском тргу и  све јединице Полицијске управе учествовале су у тактичко техничком збоду. Суграђани, али и деца имали су прилику да се упознају са људством и опремом коју поседују.

Овим поводом положени су  и венци на спомен плочу у холу зграде Полицијске управе у Кикинди која је посвећена храбрим полицајцима који су животе положили на Косову и Метохији 1998. и 1999. године.

Дан полиције је установљен у знак сећања на 1862. годину, када је српска Жандармерија одиграла пресудну улогу у сукобима код београдске Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда наредног дана, и ове године је на Духове.

 

 

1.6.-sportski-savez-kikinde-1

Мајска награда највише друштвено-спортско признање у Републици Србији у организаци Спортског савеза Србије додељује се од 1961. године, а у петак, у Дому Народне скупштине, у категорији територијалних спортских савеза добитник је Спортски савез Кикинде.

У присуству министра спорта Зорана Гајића, министра Ненада Вујића и Јелене Жарић Ковачевић, државних секретара, председника Олимпијског комитета Србије Дејана Томашевића, Покрајинског секретара за спорт Дане Басте и великог броја чланова гранских и територијалних спортскох савеза и лауреата, председник Спортског савеза Србије и некадашњи олимпијски шампион у рвању Давор Штефанек уручио је лауреатима награде на церемонији након редовне седнице Скупштине ССС и истакао да Мајске награде деценијама представљају најважније спортско признање и знак поштовања према онима који су свој живот посветили спорту, раду и љубави према Србији.

– Данас не славимо само медаље и победе. Данас славимо карактер, људе који су својим примером показали како се воли спорт, како се воле људи и како се воли своја земља. Србија је земља спорта и земља победника – рекао је Штефанек.

Министар спорта Зоран Гајић додао је да је посебна вредност Мајске награде у томе што она подједнако поштује врхунски резултат, али и године преданог рада иза сцене свих тренера, професора, лекара, спортских новинара и спортских функционера, без чега не било великих успеха.

dan-policije

Полицијска управа Кикинда обележавање Дана полиције започела је полагањем венаца у холу Полицијске управе Кикинда, чиме је одата почаст страдалим припадницима МУП-а.

У наставку свечаности, биће одржана свечана церемонија полагања заклетве нових припадника Министарство унутрашњих послова Србије. Заклетву ће положити 11 полицијских службеника који су у радни однос примљени у последњих годину дана.

Након церемоније, у Свечаној сали Градске куће биће одржана Свечана академија, на којој ће бити обележен овај значајан датум за припаднике полиције и безбедносног система.

Дан полиције установљен је у знак сећања на 1862. годину, један од кључних тренутака у историји српске полиције и њеног развоја.

manastir-sv-trojice-slava-2026-(4)

Манастир Светe Тројице прославио је славу, други Дан духова. У присуству великог броја верника, свештеника и монахиња из околних места, свету архијерејску Литургију служио је митрополит банатски Никанор.

-Честитам славу манастира и придружујем се свим молитвама Богу. Господ на данашњи дан испуњава све оно што је Бог, отац Син и Дух свети на сабору Свете Тројице одлучио да се догоди са светом и свему што је у свету– рекао је митрополит банатски Никанор.

Слави је присуствовао и градоначелник Младен Богдан. Ове године кумови славе била је породица Фијатов из Зрењанина.

– Манастир Свете Тројице пружа  утеху и благодет нашој породици. Поштујемо манастир и мајку Василију – сазнајемо од породице Љубише Фијатова.

Протојереј Бобан Петровић, старешина храма Светих Козме и Дамјана даровао је кумове славе и пожелео им напредак. Додао је и да према манастиру гаји посебну емоцију:

-Ове године започињемо прославу јубилеја с обзиром на то да наредне године дочекујемо 160 година од изградње ове светиње. Манастир је задужбина и на то треба скренути пажњу. До наредне године планирамо да адаптирамо манастир који је комплетно обновљен у претходном периоду. Потребно га је окречити и рестаурирати иконе и иконостас. Свечаним академијама и предавањима скренућемо пажњу и Меланију Гаичић која је живела испред свог времена. Потребно је пробудити свест о задужбинарству код данашњих генерација. Немамо сви могућности да изградимо целу цркву, али имамо да себе уградимо.

У њему тренутно живе две монахиње Василија и Магдалена.

-Мати Магдалена је у Болници и сама сам у манастиру. Даће Бог да нас буде више. Кикинђани треба да знају какво благо имају у овом манастиру – навела је сестра Василија.

Свештенство и монахиње константно подсећају да је велико богатство у овом манастиру какво нема у Војводини, а можда ни у Србији. Постоји веровање да када загрми и спрема се олуја звона која се чују из овог манастира терају невреме и град. Зато и данас када долази невреме монахиње звоне из манастира.

Како обичају налажу приликом служење Литургије  манастирски под прекривен је травом и цвећем, а по завршетку плели су се венчићи.

У години јубилеја кумови славе биће суграђани Иван Гаврилов, Игор Голијанин и Мирослав Вуколић.

A.Ђ.

policija-opste-(8)

Стање безбедности саобраћаја од почетка године је повољније у односу на исти период претходне године, јер је на нашим путевима забележенo девет одсто мање погинулих и пет процената мање повређених лица, што представља позитиван тренд смањења страдања и значајно унапређење безбедности саобраћаја.

Овакви резултати потврђују да активности свих субјеката система безбедности саобраћаја дају ефекте, али и да одговорно понашање учесника у саобраћају има пресудан значај. И поред повољнијих показатеља, сваки изгубљени живот и свака повреда представљају озбиљно упозорење да нема места опуштању. Поштовање прописа из области безбедности саобраћаја није само законска обавеза, већ и потреба сваког учесника у саобраћају.

-Одговорним понашањем, поштовањем ограничења брзине, коришћењем сигурносног појаса и
избегавањем алкохола током вожње чувамо свој живот и животе других – поручују у МУП-у.

Током претходне недеље у Републици Србији догодиле су се 722 саобраћајнe незгодe у којима је погинуло осам, а повређена су 424 лицa. Током претходне недеље на подручју Полицијске управе Кикинда догодило се шест саобраћајних незгода у којима je повређенo 6 лица.

kristina-radu-(2)

Кристина Раду, ученица шестог разреда  ОШ „Свети Сава“, на 52. смотри литерарног стваралаштва „Извор живе речи“ освојила је друго место за причу „Мрачна тајна броја 5“.

Литерарни конкурс организује Основна школа „Илија Милосављевић Коларац“ у Коларима, Кристини је ово био први пут да учествује, на шта ју је подстакла наставница српског језика Зита Херцег.

Манифестација, која се традиционално одржава у месту Колари код Смедерева, деценијама представља једну од најзначајнијих тачака на мапи школских књижевних такмичења у Србији. Смотра има за циљ неговање српског језика, културе читања и подстицање деце на ауторски рад, окупљајући најбоље младе литерате из целе земље.

error: Content is protected !!