Year: 2026

djuro-macut-premijer

Дирекцији полиције и Сектору за ванредне ситуације наложено је да од данас наступе здруженим снагама, уз активније укључивање припадника Жандармерије, како би се одговорило на све изазове које доноси лоше време и осигурала безбедност становништва, саопштено је данас из канцеларије председника Владе Србије Ђура Мацута.

У складу са налогом председника Владе Србије, услед отежаних временских услова биће појачано ангажовање служби на терену како би се пружила брза и ефикасна помоћ грађанима.

На иницијативу премијера, привредни субјекти су се укључили у пружање помоћи, пре свега обезбеђивањем агрегата за угрожена подручја.

Међу компанијама које су се одмах одазвале је и кинеска компанија Шандонг, која је пружила конкретну подршку на терену.

У саопштењу је наведено да кабинет премијера наставља да прати ситуацију из сата у сат и предузима све неопходне мере како би грађани били заштићени и како би се живот у погођеним срединама што пре нормализовао.

Шандонг се први одазвао, обезбедио агрегат који је упућен у Ваљево

Мацут је саопштио да се компанија Шандонг прва одазвала његовој иницијативи да се привредни субјекти укључе у пружање помоћи услед отежаних временских услова, наводећи да је та компанија обезбедила агрегат који је упућен у Ваљево.

Мацут је на свом Инстаграм налогу навео да је агрегат јутрос кренуо ка Електродистрибуцији Ваљева како би се помогло угроженим подручјима.

“Позивам све компаније које су у могућности да се одазову и помогну”, навео је Мацут на свом Инстаграм налогу.

На иницијативу премијера, привредни субјекти су се укључили у пружање помоћи, пре свега обезбеђивањем агрегата за угрожена подручја, а међу компанијама које су се одмах одазвале је и кинеска компанија Шандонг, саопстено је из кабинета премијера.

У складу са налогом председника Владе Србије, услед отежаних временских услова биће појачано ангажовање служби на терену како би се пружила брза и ефикасна помоћ грађанима.

Канцеларија председника владе саопштила је и да је дирекцији полиције и Сектору за ванредне ситуације наложено да од данас наступе здруженим снагама, уз активније укључивање припадника Жандармерије, како би се одговорило на све изазове које доноси лоше време и осигурала безбедност становништва.

У саопштењу је наведено да кабинет премијера наставља да прати ситуацију из сата у сат и предузима све неопходне мере како би грађани били заштићени и како би се живот у погођеним срединама што пре нормализовао.

10.1.-ofk-kikinda.-novi-trener

Милан Ћулум, који је до септембра био тренер српсколигаша из групе „Београд” сурчинског Јединства, нови је шеф стручног штаба ОФК Кикинде. Наследио је Владимира Китановића који је прихватио понуду управе клуба са севера Баната и биће координатор рада млађих селекција.
Промоција Ћулума (41), који је до пре неколико сезона имао богату играчку каријеру, предвиђена је на кикиндском Градском стадиону за понедељак или уторак, а припреме Кикинђана за пролећни део сезоне Српске лиге „Војводина”, у којој ће с новим тренером и с последњег места табеле покушати да се домогну опстанка, стартоваће у понедељак 19. јануара. До тада ће бити познато и ко су појачања ОФК Кикинде у зимском прелазном року, а биће их сигурно неколико.
Д. П. 

saobracajna-policija-mup-4

На подручју Полицијске управе у Кикинди током претходне недеље догодиле су се три саобраћајне незгоде, у којима је једна особа повређена. У празничној акцији појачане контроле откривено је укупно 799 прекршаја.

Како је саопштила Полицијска управа у Кикинди, у периоду од 24. децембра 2025. до 8. јануара 2026. године контролисано је 2.711 возила, а евидентирано 799 саобраћајних прекршаја.

-Највећи број возача, укупно 419, санкционисан је због прекорачења брзине, што значи да је сваки други контролисани возач возио брже од дозвољеног – наводи се у апелу ПУ Кикинда.

Проблем представља и некоришћење сигурносног појаса. Према подацима полиције, санкционисана су 93 возача, односно путника, због невезивања појаса.

-И даље имамо отпор код возача приликом коришћења сигурносних појасева – истиче се у саопштењу.

Због вожње под дејством алкохола из саобраћаја су искључена 72 возача, од којих је 29 задржано у службеним просторијама јер су имали више од 1,20 промила алкохола у организму. Такође, задржano је и пет возача који су управљали возилом под дејством психоактивних супстанци.

Имајући у виду и неповољне временске услове, из ПУ Кикинда апелују на све учеснике у саобраћају да буду додатно опрезни и да поштовањем прописа допринесу већој безбедности на путевима.

-Одговорним понашањем директно се доприноси очувању безбедности саобраћаја – поручују из полиције.

rusko-selo-1

Градска управа Кикинда саопштила је да ће наредне недеље, од понедељка 12. до петка 16. јануара, у периоду од 8 до 14.30 часова, у Месној заједници у Руском Селу бити обезбеђена техничка и правна подршка за подношење електронских пријава за упис права на непокретностима, преко платформе „Свој на своме“.

-Пријаве се подносе искључиво електронским путем. Грађани могу сами да поднесу пријаву, а уколико немају техничке услове, Градска управа им стоји на располагању за пружање техничке и правне помоћи – наведено је у саопштењу.

Подршка је доступна и у Кикинди, радним данима од 8 до 15 часова, у сали број 51 на првом спрату Градске управе (улаз из Улице браће Татића), као и на шалтеру број 7 у Услужном центру.

За подношење пријаве потребна је важећа лична карта, доказ о власништву (уговор о куповини, поклону, решење о оставини, додели и слично), као и подаци о објекту — намена, спратност и површина. Пријава се подноси за сваку непокретност посебно, а уколико постоје сувласници, сви морају поднети пријаву.

Из Градске управе подсећају да пријаву треба да поднесу и они који су се пријављивали по ранијим прописима, јер су ти поступци колективно обустављени у складу са новим законом.

zima-u-kikindi-2

Од почетка зиме, јутрос је у Кикинди било најхладније.  У 7 сати температура ваздуха износила је минус 11,4 °C, сазнајемо у Метеоролошкој станици у Кикинди.

Ако се питате када је забележена најнижа температура у нашем граду, то је било 23 на 24. јануара, далеке 1963. године. Тада је термометар показао невероватних -29,8 °C. 

Данас за после подне и увече највљене су мешовите падавине, снег и киша, која ће се најпре у Војводини, западној и југозападној Србији, а затим и на истоку земље местимично ледити на тлу.

У суботу облачно и хладно, ујутро углавном са слабим, а на северу Војводине и умереним мразем и ретком појавом слабог снега или кише која ће се ледити на тлу. У току дана углавном суво, тек понегде је могуће провејавање слабог снега.

KUD-Mokrin-a

Културно-уметничко друштво „Мокрин“ организује традиционални Божићни концерт сутра, 10. јануара, у 19 часова, у Дому културе у Мокрину. Публику очекује програм посвећен божићним песмама и наступима свих секција фолклорног ансамбла.

Како је наведено у најави, програм ће обухватити извођење божићних песама, као и наступе секција фолклорног ансамбла, свих узрасних категорија.

Наступи дечјих, омладинских и сениорских група део су редовног рада друштва, које кроз овакве програме представља репертоар народних игара и песама прилагођен празничном контексту.

krvavi-januar

Поводом 84 године од страдања недужних грађана у такозваном Крвавом јануару, у Кикинди су данас положени венци и служен парастос на месту сећања. Окупљању су присуствовали представници града, борачких организација, свештенство и потомци страдалих.

Комеморативни скуп одржан је уз присуство већег броја суграђана, упркос хладном времену, а након верског обреда присутнима су се обратили представници организатора и званичници. Парастос су служили свештеници Српске православне цркве Бобан Петровић и Мирослав Бубало.

Потресно сведочанство изнела је Анђелија Ранков, потомак страдалог Жарка Трећаковог, која је подсетила на личну и породичну трагедију.

-Имала сам девет година када су ми убили оца. Сваког деветог јануара ми је тешко. Нас троје деце је остало без оца. Имао је само 44 године – рекла је Ранков.

У име организатора, председник СУБНОР-а Саво Орељ подсетио је на историјски значај догађаја и околности у којима су грађани страдали.

-Окупили смо се да обележимо један од најтрагичнијих догађаја у историји нашег града. Недужни грађани Кикинде и околине страдали су без кривице и суђења од стране окупатора – изјавио је Орељ, додајући да су њихова страдања „уграђена у темеље слободе коју данас живимо“.

Председник СУБНОР-а АП Војводине Јово Барошевчић нагласио је да је сећање на страдале део шире борбе против заборава.

-На свиреп начин непријатељ је побио младе људе само зато што су били Срби и родољуби. Историју морамо да учимо и да не заборавимо њихову жртву – нагласио је Барошевчић.

Свештеник Бобан Петровић је у обраћању истакао значај личне и заједничке одговорности у очувању успомене на жртве.

-Ако ми не будемо поштовали друге, ни нас неће поштовати. Морамо показати нашој деци да се вечне вредности не смеју заборавити – поручио је он.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан истакао је да је обавеза заједнице да негује културу сећања и да жртве фашистичке окупације не смеју бити заборављене.

-Овај зид плача треба да буде светилник и споменик нашег страдања. Прошло је 84 године, а ми се овде окупљамо сваке године да овај трагичан догађај не би био заборављен – рекао је Богдан, захваливши се потомцима страдалих и представницима борачких удружења на очувању сећања.

Комеморација поводом Крвавог јануара у Кикинди организује се сваке године и има за циљ да подсети јавност на страдање цивила током Другог светског рата, као и на значај очувања историјског памћења у локалној заједници.

sveti-stefan-i

Данас је дан Светог првомученика и архиђакона Стефана, једна од слава које се највише празнују у српском народу. Свуда се светкује и као трећи дан Божића

Свети Стефан или Стевањдан пада на трећи дан Божића. Прва је крсна слава по Божићу, једна од најчешћих.

Свети Стефан први је од седморице ђакона, служитеља, помагатеља, које су свети апостоли рукоположили, па се због тога и назива архиђакон – први међу ђаконима.

Име Стеван или Стефан потиче од грчке речи Стефанос и значи онај који је крунисан, овенчан. И данас многа мушка деца добијају његово име.

Као проповедник у Јерусалиму, одведен је из града и каменован до смрти, те се зато назива и Првомученик Стефан. У каменовању је учествовао и његов рођак Савле, касније познат као апостол Павле.

Помен архиђакону Стефану црква даје четири пута годишње – 15. августа слави се Свети Стефан летњи или Стеван Ветровити. Овом свецу у нашој земљи посвећено је више од 40 храмова.

По обичајном календару, данас се износи божићна слама из куће. Пажљиво покупљена, слама се не баца, јер се верује у њену плодотворну моћ.

Ставља се у ракље воћки у пчелињак, кокошарник или привредне зграде. Овим даном завршава се празновање Божића.

РТС

pexels-mart-production-7231430
Како наводи портал Српски угао, потрошња кокаина у Аустрији достигла је највиши ниво у историји, са количином која је удвостручена у односу на 2016. годину. То показују најновији подаци из анализа и извештаја о коришћењу психоактивних супстанци. Све више грађана Аустрије посеже за овом дрогом повремено – викендом или у стресним ситуацијама, док стручњаци упозоравају на озбиљне здравствене ризике.

Према подацима из годишњих анализа објављених 2025. године, кокаин је и даље у сталном порасту широм земље, уз изражене регионалне разлике – већу потрошњу на западу него на истоку земље. Европски извештај о дрогама за 2025. годину, како преноси Српски угао, потврђује да је кокаин постао једна од најбрже растућих супстанци у Европи, са рекордним запленама од преко 400 тона на нивоу Европске уније. У Аустрији је, према проценама, око 90 хиљада људи бар једном пробало кокаин у последњих неколико година, а дрога је све доступнија, чистија и јефтинија.

Како наводи Српски угао, кокаин се све чешће доживљава као „помоћ“ за бољи фокус на послу или за забаву. Међутим, редовна употреба доводи до наглих падова расположења, депресије, повишеног крвног притиска и других озбиљних здравствених проблема, на шта упозоравају стручњаци, међу којима је и специјалиста за зависности Оливер Шајбенбоген.

Иако власти бележе пораст заплена — током 2024. године у Аустрији је заплењено више од 259 килограма кокаина, што представља повећање од скоро 70 одсто — критичари, како истиче портал Српски угао, упозоравају да репресивне мере саме по себи нису довољне. Превенција и лечење зависности остају слаба карика, док друштво које глорификује продуктивност и „брзи успех“ индиректно подстиче овакве трендове.

Поглед редакције портала „Српски угао“

Како закључује Српски угао, држава која строго кажњава и најмање прекршаје и готово на недељном нивоу прописује нове, често бесмислене законе, истовремено затвара очи пред проблемом трговине дрогом — проблемом који све већи број људи гура у зависност и социјалну пропаст.

Casni-krst-(5)

Отворено је пријављивање за традиционално пливање за Часни крст, које ће бити одржано на Богојављење, 19. јануара. Као и претходних година, пливање ће бити организовано на две локације — на Старом језеру у Кикинди у 12 часова и на језеру Стрелиште у Новим Козарцима у 11 часова.

Сви учесници су у обавези да обаве лекарски преглед код изабраног лекара и да доставе извештај о прегледу, као и да потпишу изјаву да у пливању учествују добровољно и на сопствену одговорност. За малолетне пливаче неопходна је и писана сагласност родитеља или старатеља.

На Старом језеру у Кикинди, пливање ће почети у 12 часова, а организатор је Ронилачки клуб „Орка“ уз подршку Српске православне цркве, Културног центра и локалне самоуправе. Пријаве су отворене до 17. јануара а обављају се путем телефона 063/384-792 (Слободан Богосављев).

Пливање у Новим Козарцима организује Српска православна црквена општина Нови Козарци под покровитељством Месне заједнице. Учесници ће се окупити у просторијама ФК „Слобода“, одакле ће, заједно са литијом, кренути ка језеру Стрелиште, где ће бити одржано пливање за Часни крст. Пријаве су отворене од 4. до 14. јануара, а заинтересовани се могу пријавити код надлежног пароха, јереја Николе Момирова, на број телефона 064/446-37-31. Документација се предаје у канцеларији Црквене општине у Новим Козарцима, у улици Краља Петра Првог број 69.

Симболика пливања за Часни крст дубоко је укорењена у хришћанској традицији — плива се у знак сећања на крштење Исуса Христа у реци Јордану, а дистанца од 33 метра подсећа на број година које је Христос проживео на земљи. За многе учеснике, ово је пре свега духовни чин и лични изазов, а не такмичење, због чега се и ове године очекује велики одзив верника и грађана.

error: Content is protected !!