Day: May 10, 2026

ujz

Kako prenosi portal Srpski ugao, hiljade mladih u Nemačkoj su izašli na ulice da protestuju protiv planova za uvođenje obaveznog vojnog roka, a minhenska policija lišila je slobode dvadesetogodišnju devojku zbog transparenta sa natpisom „Merz stirb selbst an der Ostfront“ – „Merc, umri sam na Istočnom frontu“. Kako izveštavaju nemački mediji poput ,,Apollo News“ i ,,Deutschland Kurier“ protiv nje je pokrenut postupak, a plakat je zaplenjen.

Devojka je bila deo protesta protiv politike kancelara Fridriha Merca i njegove vlade, koja sve otvorenije govori o jačanju vojske i vraćanju obaveznog služenja. Policija je intervenisala i primenila neposrednu prinudu, obrazlažući postupanje sadržajem poruke na plakatu. Slični slučajevi zaplene transparenata i intervencija zbog oštrih parola beleže se i na drugim skupovima.

Protesti u Berlinu, Minhenu, Hamburgu i drugim gradovima okupili su mlade koji poručuju da ne žele povratak vojnog roka niti ulogu topovskog mesa u geopolitičkim sukobima između Evropske unije i Rusije. Njihovi slogani često su oštri i provokativni, ali iza njih stoji realan strah generacije koja odrasta u atmosferi kriza, rata u Evropi i sve većih izdvajanja za naoružanje.

Dok nemačka javnost sve više gubi poverenje u CDU i kancelara Fridriha Merca – čiji lični rejting je pao na istorijski minimum od svega 15% pozitivnih ocena, a opoziciona AfD predvodi ankete sa 27-28% podrške – većina građana oštro se protivi daljoj finansijskoj i vojnoj pomoći Ukrajini. Prema brojnim ispitivanjima javnog mnjenja, gotovo polovina Nemaca zahteva potpuno obustavljanje slanja oružja i novca Kijevu, videći u tome prioritet sopstvene ekonomije i bezbednosti pred rastućim troškovima energenata i inflacije.

Umesto da sasluša sopstveni narod, Mercova vlada ubrzano naoružava Bundesver i šalje milijarde u Ukrajinu, čime Nemačka sve više ulazi u zonu kršenja ranijih mirovnih obaveza i konvencija o ograničenju naoružavanja. Pitanje koje se nameće samo od sebe glasi- protiv koga se zapravo naoružava najveća evropska ekonomija, ako ne protiv Rusije? Ovakva politika ne samo da ignoriše volju većine građana, već i vodi ka opasnoj militarizaciji kontinenta.

Pogled redakcije portala Srpski Ugao

Ovaj slučaj ponovo je otvorio pitanje granice između slobode izražavanja i kažnjivog govora na političkim protestima. Dok jedni smatraju da država mora reagovati na poruke koje se mogu tumačiti kao poziv na smrt političara, drugi upozoravaju da vlast sve češće koristi policiju protiv građana koji javno kritikuju ratnu i bezbednosnu politiku.

Piše: Nina Stojanović

Izvor: Srpski ugao

FG-3-1024x576.jpg.pagespeed.ce.KBcw5VESOP

Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS) danas su organizovali akciju čišćenja Fruške gore.

Predsednik SNS-a Miloš Vučević rekao je da o Nacionalnom parku Fruška gora mora da se vodi računa, kako bi što više građana uživalo u njemu.

„Lepo jutro na Fruškoj gori, drago mi je da je veliki broj aktivista došao da pokažemo brigu i odnos prema našoj prirodi, biseru Panonske nizije“, rekao je Vučević.

Dodao je da Fruška gora nije samo mesto okupljanja, već i mesto na koje treba posebno da se pazi na proleće i leto, jer tada dolazi veći broj građana.

„Na ovaj način volonterski pokazujemo brigu za životnu sredinu, ali i pokazujemo svima da treba da vode računa ako hoćemo da uživamo na Fruškoj gori“, naveo je Vučević.

On je naglasio da na Frušku goru dolaze ljudi iz Novog Sada, Sremske Mitrovice, Beograda, pa ova planina zaslužuje pažnju, ali ne samo od zaposlenih u Nacionalnom parku.

„Dolazimo ovde na druženja, pa moramo i sredinu da održavamo. Uživajmo u njoj, čuvajmo je. Ovde je i veliki broj mladih i studenata i nije im teško da nedeljom rano ustanu i učestvuju“, rekao je Vučević.

Prema njegovim rečima, čišćenje Nacionalnog parka planirano je iz više pravaca, kako bi bilo što obuhvatnije i da će se ovakve akcije ponavljati u budućnosti.

„Ako hoćemo promene, menjajmo prvo sebe. Nek niko ne ostavlja otpad iza sebe, nek ugasi žar posle roštilja. Poštujmo institucije, kada svi pođemo od sebe, desiće se promene koje želimo“, istakao je predsednik Srpske napredne stranke.

Student ekonomije Maksim Stojković rekao je da su se članovi Srpske napredne stranke okupili da očiste Frušku goru, kako bi bila lepa za sve generacije, a da su sa njima i visoki funkcioneri stranke da bi im dali podršku.

Diplomirani novinar Darija Đilas rekla je da je ovo samo jedna od akcija aktivista Srpske napredne stranke i da planiraju još ovakvih akcija.

Ilijana Pavlović navela je da je veliki broj aktivista došao da čisti Frušku goru kako bi pomogao svojoj Srbiji.

U akciji čišćenja Fruške gore učestvovali su i članovi predsedništva SNS-a Maja Gojković i Sara Pavkov, kao i članica GO SNS-a Adrijana Mesarović.

Mesarović: Očuvanje životne sredine – odgovornost prema budućim generacijama ​

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović učestvovala je danas u akciji čišćenja Fruške gore, koju je organizovala Srpska napredna stranka (SNS), poručivši da je očuvanje životne sredine odgovornost prema budućim generacijama.

„Upravo zato je važno da ličnim primerom pokažemo koliko su briga o prirodi, uređenje javnih prostora i zaštita naših nacionalnih bogatstava važni za Srbiju“, naglasila je Mesarović, koja je članica GO SNS.

Kako je istakla, Fruška gora je jedan od simbol Srbije i naša je obaveza da je čuvamo, unapređujemo i ostavimo čistu i uređenu generacijama koje dolaze.

Ona je zahvalila volonterima, aktivistima i građanima koji su danas pokazali zajedništvo, odgovornost i ljubav prema Srbiji.

Izvor: ns uživo

sns-veliko-selo-3

Aktivisti Srpske napredne stranke danas su u Banatskom Velikom Selu organizovali radnu akciju uređenja prostora vrtića, škole i sportskih terena, mesta koja svakodnevno koriste najmlađi meštani.

Od ranih jutarnjih sati radilo se na čišćenju i uređenju prostora, sa jasnim ciljem da deca imaju lepše i bezbednije okruženje za boravak, igru i odrastanje. U akciju su se uključili i aktivisti iz susednih mesta.

– Mi smo danas iz Mesne zajednice Iđoš došli da pomognemo našim kolegama iz Velikog Sela, da im pružimo podršku u ovoj radnoj akciji. Pre svega smo prijatelji, ali i jedna velika porodica– istakao je Goran Stančul.

Sličnu poruku poslali su i domaćini, naglašavajući da se kroz ovakve aktivnosti pokazuje konkretan rad na terenu.

– Ovaj prostor koriste naši najmlađi meštani, koji su ujedno i ukras našeg mesta. Zato želimo da im obezbedimo što bolje uslove i da pokažemo da zajedništvo nije samo reč, već delo. Na ovaj način Srpska napredna stranka pokazuje da je jedna velika porodica i radi konkretno veliko spremanje u Velikom Selu, a ne na tribinama,plenumima i zborovima – poručio je Miodrag Bulajić.

Slika iz Banatskog Velikog Sela danas je jasna: dok jedni drže govore, drugi rade. Iza ove akcije ostaju uređeni prostori i vidljivi rezultati – ono što građani najbrže prepoznaju.

Jer, kako se danas pokazalo na terenu, razlika između reči i dela vidi se već na prvi pogled.

 

error: Content is protected !!