Даy: Ф ј, 2026

ујз

Како преноси портал Српски угао, хиљаде младих у Немачкој су изашли на улице да протестују против планова за увођење обавезног војног рока, а минхенска полиција лишила је слободе двадесетогодишњу девојку због транспарента са натписом „Мерз стирб селбст ан дер Остфронт“ – „Мерц, умри сам на Источном фронту“. Како извештавају немачки медији попут ,,Аполло Неwс“ и ,,Деутсцхланд Куриер“ против ње је покренут поступак, а плакат је заплењен.

Девојка је била део протеста против политике канцелара Фридриха Мерца и његове владе, која све отвореније говори о јачању војске и враћању обавезног служења. Полиција је интервенисала и применила непосредну принуду, образлажући поступање садржајем поруке на плакату. Слични случајеви заплене транспарената и интервенција због оштрих парола бележе се и на другим скуповима.

Протести у Берлину, Минхену, Хамбургу и другим градовима окупили су младе који поручују да не желе повратак војног рока нити улогу топовског меса у геополитичким сукобима између Европске уније и Русије. Њихови слогани често су оштри и провокативни, али иза њих стоји реалан страх генерације која одраста у атмосфери криза, рата у Европи и све већих издвајања за наоружање.

Док немачка јавност све више губи поверење у ЦДУ и канцелара Фридриха Мерца – чији лични рејтинг је пао на историјски минимум од свега 15% позитивних оцена, а опозициона АфД предводи анкете са 27-28% подршке – већина грађана оштро се противи даљој финансијској и војној помоћи Украјини. Према бројним испитивањима јавног мњења, готово половина Немаца захтева потпуно обустављање слања оружја и новца Кијеву, видећи у томе приоритет сопствене економије и безбедности пред растућим трошковима енергената и инфлације.

Уместо да саслуша сопствени народ, Мерцова влада убрзано наоружава Бундесвер и шаље милијарде у Украјину, чиме Немачка све више улази у зону кршења ранијих мировних обавеза и конвенција о ограничењу наоружавања. Питање које се намеће само од себе гласи- против кога се заправо наоружава највећа европска економија, ако не против Русије? Оваква политика не само да игнорише вољу већине грађана, већ и води ка опасној милитаризацији континента.

Поглед редакције портала Српски Угао

Овај случај поново је отворио питање границе између слободе изражавања и кажњивог говора на политичким протестима. Док једни сматрају да држава мора реаговати на поруке које се могу тумачити као позив на смрт политичара, други упозоравају да власт све чешће користи полицију против грађана који јавно критикују ратну и безбедносну политику.

Пише: Нина Стојановић

Извор: Српски угао

ФГ-3-1024x576.јпг.пагеспеед.це.КБцw5ВЕСОП

Активисти Српске напредне странке (СНС) данас су организовали акцију чишћења Фрушке горе.

Председник СНС-а Милош Вучевић рекао је да о Националном парку Фрушка гора мора да се води рачуна, како би што више грађана уживало у њему.

„Лепо јутро на Фрушкој гори, драго ми је да је велики број активиста дошао да покажемо бригу и однос према нашој природи, бисеру Панонске низије“, рекао је Вучевић.

Додао је да Фрушка гора није само место окупљања, већ и место на које треба посебно да се пази на пролеће и лето, јер тада долази већи број грађана.

„На овај начин волонтерски показујемо бригу за животну средину, али и показујемо свима да треба да воде рачуна ако хоћемо да уживамо на Фрушкој гори“, навео је Вучевић.

Он је нагласио да на Фрушку гору долазе људи из Новог Сада, Сремске Митровице, Београда, па ова планина заслужује пажњу, али не само од запослених у Националном парку.

„Долазимо овде на дружења, па морамо и средину да одржавамо. Уживајмо у њој, чувајмо је. Овде је и велики број младих и студената и није им тешко да недељом рано устану и учествују“, рекао је Вучевић.

Према његовим речима, чишћење Националног парка планирано је из више праваца, како би било што обухватније и да ће се овакве акције понављати у будућности.

„Ако хоћемо промене, мењајмо прво себе. Нек нико не оставља отпад иза себе, нек угаси жар после роштиља. Поштујмо институције, када сви пођемо од себе, десиће се промене које желимо“, истакао је председник Српске напредне странке.

Студент економије Максим Стојковић рекао је да су се чланови Српске напредне странке окупили да очисте Фрушку гору, како би била лепа за све генерације, а да су са њима и високи функционери странке да би им дали подршку.

Дипломирани новинар Дарија Ђилас рекла је да је ово само једна од акција активиста Српске напредне странке и да планирају још оваквих акција.

Илијана Павловић навела је да је велики број активиста дошао да чисти Фрушку гору како би помогао својој Србији.

У акцији чишћења Фрушке горе учествовали су и чланови председништва СНС-а Маја Гојковић и Сара Павков, као и чланица ГО СНС-а Адријана Месаровић.

Месаровић: Очување животне средине – одговорност према будућим генерацијама ​

Потпредседница Владе Србије и министарка привреде Адријана Месаровић учествовала је данас у акцији чишћења Фрушке горе, коју је организовала Српска напредна странка (СНС), поручивши да је очување животне средине одговорност према будућим генерацијама.

„Управо зато је важно да личним примером покажемо колико су брига о природи, уређење јавних простора и заштита наших националних богатстава важни за Србију“, нагласила је Месаровић, која је чланица ГО СНС.

Како је истакла, Фрушка гора је један од симбол Србије и наша је обавеза да је чувамо, унапређујемо и оставимо чисту и уређену генерацијама које долазе.

Она је захвалила волонтерима, активистима и грађанима који су данас показали заједништво, одговорност и љубав према Србији.

Извор: нс уживо

снс-велико-село-3

Активисти Српске напредне странке данас су у Банатском Великом Селу организовали радну акцију уређења простора вртића, школе и спортских терена, места која свакодневно користе најмлађи мештани.

Од раних јутарњих сати радило се на чишћењу и уређењу простора, са јасним циљем да деца имају лепше и безбедније окружење за боравак, игру и одрастање. У акцију су се укључили и активисти из суседних места.

– Ми смо данас из Месне заједнице Иђош дошли да помогнемо нашим колегама из Великог Села, да им пружимо подршку у овој радној акцији. Пре свега смо пријатељи, али и једна велика породица– истакао је Горан Станчул.

Сличну поруку послали су и домаћини, наглашавајући да се кроз овакве активности показује конкретан рад на терену.

– Овај простор користе наши најмлађи мештани, који су уједно и украс нашег места. Зато желимо да им обезбедимо што боље услове и да покажемо да заједништво није само реч, већ дело. На овај начин Српска напредна странка показује да је једна велика породица и ради конкретно велико спремање у Великом Селу, а не на трибинама,пленумима и зборовима – поручио је Миодраг Булајић.

Слика из Банатског Великог Села данас је јасна: док једни држе говоре, други раде. Иза ове акције остају уређени простори и видљиви резултати – оно што грађани најбрже препознају.

Јер, како се данас показало на терену, разлика између речи и дела види се већ на први поглед.

 

error: Content is protected !!