Даy: Ф ј, 2026

аналогицус-герман-3504961-1280-(1)

Генерални секретар немачке владајуће партије ЦДУ, Карстен Линеман, интерно је упозорио на могући талас иступања из странке, преноси немачки „Билд“, позивајући се на изворе из партијског врха. Према тој процени, уколико се садашњи тренд настави, ЦДУ би до краја мандата могла да остане без чак 50.000 чланова.

Како наводе немачки медији, Линеман је о томе говорио на затвореној седници Председништва ЦДУ. Странка која је 2024. године бележила снажан прилив нових чланова и успела да престигне СПД сада се суочава са потпуно обрнутим процесом – знатно више људи напушта партију него што у њу улази. Бројка од 50.000 чланова означена је као најцрњи сценарио, али се у врху ЦДУ отворено признаје да је незадовољство унутар базе већ сада веома високо и да постоји реална опасност од масовнијег одласка.

Разлози се траже пре свега у курсу актуелне црно-црвене коалиције и политици канцелара Фридриха Мерца. Део чланства му отворено замера превелике компромисе са СПД-ом, нарочито у кључним питањима економије, миграција, буџетске дисциплине и енергетске политике. Ниска популарност владе додатно притиска базу ЦДУ, која све гласније и нестрпљивије тражи јаснији конзервативни заокрет и повратак правим хришћанско-демократским вредностима.

Линеман није желео јавно да коментарише наводе, али се из партијских кругова поручује да је проблем озбиљан и да га не треба потцењивати. За ЦДУ, која је традиционално важила за једну од најорганизованијих, најдисциплинованијих и најмасовнијих немачких странака, могући губитак десетина хиљада чланова представљао би тежак политички ударац и озбиљан изазов пред наредне изборне циклусе на савезном и покрајинском нивоу.

Поглед редакције портала Српски Угао

ЦДУ Фридриха Мерца дошла је на власт уз велика обећања о конзервативном заокрету, али сада плаћа високу цену компромиса са левицом. Када странка почне да губи сопствену базу, то је јасан знак да се озбиљно удаљила од политике због које су јој бирачи и чланови дали поверење. Чланови који су веровали у чвршћу политику и заштиту немачких интереса сада одлазе, разочарани што је Мерц брзо одустао од предизборних обећања и наставио са старим естаблишмент компромисима.

Уместо да ојача десно крило странке и донесе видљиве промене у миграционој политици, економији и буџету, Мерц је изабрао пут континуитета са претходним политиком. Резултат је видљив – незадовољство расте, чланство се осипа, а популарност црно-црвене коалиције је на веома ниском нивоу. За Немачку, али и за целу Европу, ово је јасно упозорење да политичке елите које игноришу глас сопствених присталица на крају ризикују да изгубе не само чланство, већ и легитимитет. Ако ЦДУ настави овим курсом, могла би да изгуби далеко више од десетина хиљада чланова – могла би да изгуби и поверење шире бирачке базе, која све више окреће патриотској опцији партији АфД.

Пише: Нина Стојановић

Извор: Српски угао

кркобабиц-р-село-(5)

Посета министра за бригу о селу Милана Кркобабића Руском Селу, уз домаћине Младена Богдана, градоначелник и Душан Марјановић, председник Савета Месне заједнице започета је у Дому омладине. Уређење овог простора помогло је са 5,1 милион динара управо Министарство за бригу о селу , а поменутим средствима простор је саниран, а купљени су нови столови и столице, као и нова аудио опрема: озвучење, звучници, носачи и миксета.

У Дому омладине је министар Кркобабић имао прилику да разговара са присутним представницима града, Савета Месне заједнице, удружења грађана и фирми које раде у селу, мештанима, члановима спортских клубова, Добровољног ватрогасног друштва.

– У Руском Селу, од почетка програма куповине кућа на селу, свој дом пронашло је 27 младих брачних парова, а у Кикинди је чак 173-оје супружника добило кров над главом у оквиру овог конкурса. Ово је изузетно место и атипично је село у Србији. Одлично организовано и успео сам да упознам најмлађе и најстарије генерације. Међунационална толеранција је изражена и оно је пример другим месним заједницама. И даље ћемо наставити да помажемо да буде још боље и да ниједна кућа у овом месту не буде празна. На нама је и да Руско Село промовишемо младим из других градова да дођу и да се скуће овде – истакао је министар Кркобабић.

Градоначелник Младен Богдан захвалио је министру Милану Кркобабићу на доласку и навео колико је важна добра сарадња републике и локалних самоуправа у решавању свих важних питања.

-Уз велику помоћ Министарства за бригу о селу сала, која је место окупљања свих мештана, данас изгледа потпуно другачије. Средствима локалне самоуправе потрудићемо се да завршимо фасаду на згради која је неопходна. Број породица које су успеле да добију кров над главом показатељ је колико је овај програм важан. Разговор са мештанима о проблемима такође је важан како бисмо им заједнички помогли. Сигуран сам да ћемо и у наредном периоду заједнички урадити пуно добрих ствари за наша села с обзиром на то да смо разговарали о програмима које ће ово  Министарство расписати и на које можемо конкурисати.

Министар Кркобабић са домаћинима и гостима посетио је и породицу Тепавац која је породично гнездо свила уз помоћ средстава која се додељују за куповину кућа на селу. Дочекали су га Јована, Немања и тромесечни Ненад.

-Кућу смо купили 2024. године и мени и супругу је пуно значила финансијска помоћ коју смо добили од Министарства.  Као млади брачни пар добили смо прилику да живимо у своме, да улажемо и оставимо деци. Кућа је одлична, нисмо журили приликом куповине и где год можемо ми афирмишемо овај програм јер је то најбољи и најсигурнији начин да се млади осамостале – појаснила је Јована Тепавац.

Бошко Добранић, председник Земљорадничке задруге имао је питање везано за земљу која је била део судског спора који траје већ дуго година, Жељко Коњик, сувласник фирме која се бави производњом протеинских чоколадица указао је да би улагања у инфраструктуру помогла доласку нових фирми, а председник ДВД-а Кристијан Молнар представио је удружење и истакао проблем недостатка опреме.

-Задружна својина није ни приватна ни државна и она је неприкосновена. На томе треба инсистирати и ја ћу овај проблем изнети на Влади Србије – рекао је Милан Кркобабић. – Сва добровољна ватрогасна друштва могу да конкуришу за опрему, али и ватрогасна возила која су у свим селима у лошем стању. У нашој земљи има их више од 300 од чега је у Војводини 251.

Руско Село, према последњем попису има 2.151 становника. У овом месту активно је 14 удружења грађана, казао је Душан Марјановић:

-Захваљујући конкурсу за куповину кућа на селу имамо више младих. Наша сала за којом је велика потреба, сада ће се више користити. Мештани су имали несвакидашњу прилику да разговарају са министром и сигуран сам да су веома задовољни  одговорима које су добили. Свима нама је част што смо угостили, али и показали лепоте и указали на проблеме са којима се Руско Село сусреће.

Интересовања је било и за мини бус који се додељује на конкурсу Министарства за бригу о селу.  Додељује се 7,5 милиона за куповину возила. Издвајајући средства за набавку мини бусева, држава потврђује своју спремност да посебну пажњу посвети сеоским срединама, речено је овом приликом.

Министар Милан Кркобабић положио је венац и на споменик Арсенију ИИИ Чарнојевићу,  обишао је породичну гробницу на месном гробљу и посетио је цркву Успења Пресвете Богородице.

 

 

 

 

мандарин-геронтолоски-3

У времену када су брзе поруке и друштвене мреже потиснуле лепу реч, једно топло и искрено дружење у Геронтолошком центру подсетило је колико поезија и даље уме да дотакне људе. Млади песник Веселин Мандарин посетио је кориснике ове установе и кроз стихове, разговор и емоцију улепшао им дан.

Током дружења, Мандарин је читао песме из своје збирке „Вечност је крива“, али и нове стихове које је недавно написао. Сусрет је био интерактиван, а корисници су радо делили своје утиске и размишљања.

– Заиста сам јако поносан на овај дан. Наши старији суграђани заслужују пажњу и поштовање, а ја сам желео да им пружим осећај припадности и значаја. Поезија нас спаја и враћа у прошлост – рекао је Веселин Мандарин.

В.д. директора Геронтолошког центра Драган Стјепановић истакао је да овакви сусрети имају посебну вредност за кориснике установе.

– Код наших корисника ова посета изазвала је емоције и одушевљење. Није нам циљ само да бринемо о њиховом здрављу, већ и да им донесемо радост, емоцију и осећај припадности. Наставићемо да негујемо културу, уметност и повезивање генерација – поручио је Стјепановић.

Да је дружење оставило снажан утисак, потврђују и сами корисници. Јелена Марић (77) каже да овакви сусрети разбијају свакодневну монотонију и враћају лепе успомене.

– Веселин и његова поезија зраче лепотом и племенитошћу. Подсећају ме на младост и то ми прија. Волим да читам и оваква дружења нам много значе – рекла је Јелена Марић.

Млади песник већ сутра путује у Немачку, где ће одржати седам промоција своје збирке поезије на српском и немачком језику, а након повратка најављује и нову збирку стихова.

Т. Д.

дан-црвеног-крста

Поводом Светског дана Црвеног крста и Црвеног полумесеца, као и јубилеја – 150 година од оснивања Црвеног крста Србије, у дворишту Основне школе „Вук Караџић“ одржан је XВИИ Фестивал „Младости, хуманости, љубави и лепоте“, који је окупио бројне основце, волонтере и сараднике Црвеног крста.

Кроз едукативне и забавне полигоне, такмичарске екипе школа са територије града имале су прилику да провере знање о активностима Црвеног крста, али и да науче важне вештине из прве помоћи, солидарности и бриге о другима. Учествовали су ученици основних школа „Жарко Зрењанин“, „Фејеш Клара“, „Вук Караџић“, „Јован Поповић“, „Свети Сава“, Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“, као и школа „Миливој Оморац“ из Иђоша и „Васа Стајић“ из Мокрина.

Секретарка Црвеног крста Кикинда, Данијела Бјељац, подсетила је да се 8. маја обележава рођење Анрија Динана, оснивача ове хуманитарне организације, али и велики јубилеј Црвеног крста Србије.

–Желимо да деца кроз дружење и такмичење науче колико су важни хуманост, солидарност и помоћ другима. Апелујемо на заједницу да буде солидарна и да се укључи како бисмо помогли онима којима је помоћ потребна – истакла је Бјељац.

Она је додала да је фестивал посвећен младима, које Црвени крст Кикинда кроз различите програме и активности подстиче да постану волонтери и активни чланови своје заједнице.

Да су поруке хуманости стигле до најмлађих, показали су и сами учесници.

Једанаестогодишња Наталија Иличин из ОШ „Јован Поповић“ каже да би волела да једног дана постане волонтерка Црвеног крста.

– За мене је хуманост спремност да помогнеш некоме коме је помоћ потребна. Ово такмичење ми је веома занимљиво и лепо је што смо данас сви заједно – рекла је Наталија.

Њен школски друг, дванаестогодишњи Илија Аћамовић, додаје да се за такмичење озбиљно припремао.

– Најзанимљивије ми је било да учим о болестима и првој помоћи. Хуманост за мене значи да будемо добри једни према другима и да помогнемо када је некоме тешко – поручио је Илија.

Т. Д.

музицка-богдан-(4)

Радови на звучној изолацији у Основној музичкој школи „Слободан Малбашки” су завршени и ученици сада имају много боље услове за стицање знања. У то се уверио и градоначелник Младен Богдан који је заједно са чланом  Градског већа Тихомиром Фаркашем посетио ову установу.

-Наше учионице су мале, а зидови танки, па су се звуци из једне чули и у другој учионици, што је ометало наставу. Звучна изолација са преградним зидовима много нам значити и допринела је бољем квалитету рада ђака и наставника. – појаснила директорка Музичке школе Маргита Детари.

Средства, 4,8 милиона динара обезбедио је Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне  мањине.

-Кикинда је највеће градилиште у Србији по улагањима у образовну инфраструктуру и а ми смо поносни на ту чињеницу. У Основној музичкој школи има велики број ученика, а уз агилно руководство и похађање часова сада је знатно боље. И у наредном периоду планирају се улагања у ову установу, о чему смо и разговарали са директорицом – истакао је Богдан.

У школи има 16 учионица и похађа је 383 ђака, а постоје и два припремна одељења.

– Провера способности почиње 30. маја и ми очекујемо вели одзив с обзиром на то да смо организовали промотивне концерте у свим школама. У наредној школској години имаћемо 10 одсека и новина је да ће деца моћи да се упишу и на одсек удараљки – бубњева – казала је Детари.

У плану је и звучна изолација врата на учионицама, као и  формирање још три учионице на спрату школе.

А.Ђ.

сурприсинг-медиа-цхилд-7525221-1920

Током претходног дана у Републици Србији догодило се 90 саобраћајних незгода у којима је погинуло једна, а повређене су 33 особе. Током претходног дана на путевима на подручју Полицијске управе у Кикинди догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређено једно лице.

Министарство унутрашњих послова апелује на све учеснике у саобраћају да доследно поштују прописана ограничења брзине, јер је неприлагођена брзина и даље један од најчешћих узрока саобраћајних незгода са најтежим последицама. Свако повећање брзине значајно смањује могућност правовремене реакције и повећава ризик од тешких повреда и страдања.

– Апелујемо на возаче да смање брзину, поштују ограничења и прилагоде вожњу условима на путу, а посебну пажњу да обрате на децу и пешаке као најугроженије и најрањивије учеснике у саобраћају – поручују у МУП-у.

струја

Због неопходних радова на одржавању мреже, до прекида у испоруци електричне енергије у Банатском Великом Селу у Омладинској улици нећ бити струје у суботу, 9. маја од 8 до 12 часова и у понедељак, 11. маја од 8 до 12 сати.

У поменутом периоду  орезиваће се растиње у зони електроенергетских објеката. Ови радови су кључни за спречавање потенцијалних кварова на мрежи и обезбеђивање стабилног и континуираног снабдевања електричном енергијом за све грађане.

У случају лоших временских услова, радови могу бити одложени.

error: Content is protected !!