Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje, koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Na teritoriji Severnobanatskog upravnog okruga registrovan je jedan slučaj obolevanja. Reč je o starijem Kikinđaninu koji je zaražen u avgustu i koji se još uvek nalazi na lečenju u Kliničkom centru Vojvodine. Dr Tatjana Pecarski, načelnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti ZZJZ ističe da je prenosilac virusa vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas.
-Simptomi nastaju 14 dana nakon uboda zaraženog komarca, a period inkubacije duži je kod osoba sa oslabljenim imunitetom. Kod 80 odsto inficiranih bolest protiče bez ikakvih simptoma, a kod preostalih 20 procenata klinička slika je blaga poput groznice, glavobolje, povraćanje, a može da se javi i otok limfnih žlezda i osip na koži grudi, leđa ili stomaka. Kod svega jedan odsto zaraženih moguć je i razvoj teših neuroinvazivnih oblika odnosno kod jednog obolelog na 150 inficiranih može doći do razvoja teške kliničke slike – navela je dr Pecarski.
Bolest se prati čitave godine, ali je najviše sumnje leti. Pik odnosno najveći broj potvrđenih slučajeva je u julu, avgustu i septembru.
-Pošto lekar posumnja da je pacijent oboleo od groznice Zapadnog Nila ili kad ima groznicu kojoj je uzrok nepoznat, mi na zahtev kliničara radimo testiranje. Ove godine testirali smo osam sugrađana, četiri muškarca i četiri žene i u sedam slučajeva odbacili smo sumnju. Većina testiranih je radno sposobna – dodala je naša sagovornica.
Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra. Preventivne mere za sprečavanje ovog obolevanja su sistematsko i organizovano zaprašivanje komaraca, eliminisanje mesta na kojima komarci polažu jaja, preporučuje se postavljanje mreža na prozorima i vratima kako komarci ne bi mogli da uđu u zatvoren prostor. Komarci su najaktivniji u zoru i sumrak.
A.Đ.