Kako je to propisano Zakonom o bezbednosti saobraćaja, zimske gume na vozilima obavezne su od 1. novembra do 1. aprila, ukoliko su na kolovozu sneg, led ili poledica.
Od 1. novembra važi i odredba po kojoj je neophodno posedovanje i lanaca za sneg za delove puta na kojima je znakom jasno obeležena njihova upotreba.
Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja, vozači su u obavezi da imaju sve četiri zimske gume sa oznakom M+S (MS, M-S ili M&S) u navedenom periodu, a pri tome šara na gumama ne sme da ima dubinu manju od četiri milimetra.
Tolerancija postoji ukoliko nema zadržanog snega i leda na kolovozu, jer zakon ne nalaže kao obavezu da se koriste u tim slučajevima. To znači da vozači u periodu od 1. novembra do 1. aprila mogu da voze i sa letnjim gumama ako su putevi suvi.
Agencija za bezbednost saobraćaja uvek apeluje na vozače da koriste zimske gume čak i kada na kolovozu nema snega, leda i poledice, jer, kako kažu, na niskim temperaturama letnje gume gube svojstva, znatno lakše proklizavaju i imaju duži zaustavni put.
Sneg, led i poledica nisu jedini razlozi zašto bi se letnje gume zamenile zimskim gumama. Važna je i temperatura vazduha, a stručnjaci se uglavnom slažu u tome da je sedam stepeni Celzijusa granična temperatura.
Kazne za vozače koji nemaju zimske gume kad su uslovi na putu loši iznose: za vozače od 10.000 do 20.000 dinara, za preduzetnike od 50.000 do 200.000, i za pravna lica od 100.000 do 800.000 dinara.