Kako bi obeležili sećanje na sve junake koji su stradali za ovu zemlju od Kosovske bitke do danas, u Kikindi programi obeležavanja Vidovdana traju od jutarnjih sati i završavaju se Vidovdanskom akademijom.
U organizaciju događaja uključili su se Grad Kikinda, Srpska pravoslavna crkvena opština i Srpski ratni veterani. U prepodnevnim satima održane su svečana liturgija u Hramu Svetog Velikomučenika Kneza Lazara u Nakovu, a zatim su, u Crkvi Svetog Oca Nikolaja u Kikindi. Srpski ratni veterani obeležili svoju slavu rezanjem slavskog kolača.
Kod spomenika „Tuga“ na trgu vence su položili: rodbina stradalih, predstavnici Grada, boračkih organizacija, MUP-a i Vojske Srbije, i predstavnici garnizona iz Kuršumlije i Bačke Topole. Održan je pomen, a zatim i prigodan program u kojem su pročitana imena 37 poginulih i nestalih Kikinđana, vojnika i policajaca, tokom oružanih sukoba od 1990. do 1999. godine.
Jelena Karanović, sestra Marka Utržana, prvog vojnika iz Kikinde koji je poginuo u ratovima devedesetih, rekla je da pravda ni do danas nije zadovoljena.
– Marko je služio vojsku u Ljubljani, zatim je prebačen u kasarnu u Hrvatskoj. Tada su on i njegovi drugovi zarobljeni i zatvoreni u logor Rakitje u kojem su mučeni i tamo su ubili Marka. Imao je 20 godina. Dugo sam ga čekala da se vrati, nisam mogla da prihvatim da više nije živ. Od 2016. godine počela je istraga o ubistvu i mučenju vojnika. Počinioca, Branka Tunića, Albanca, pripadnika Zengi, koji je do smrti tukao Marka i mučio još 16 njegovih drugova, Slovenija nije htela da isporuči Srbiji. On se sada nalazi u Hrvatskoj i sudi mu se u odsustvu. Nadamo se da će pravda pobediti jer ono što su prošli moj brat i njegovi drugovi bila je golgota – kaže Jelena.
Iz Gradske uprave pomenu su prisustvovali predsednik Gradske skupštine Mladen Bogdan, članice Gradskog veća, Valentina Mickovski i Melita Gombar i načelnik Gradske uprave, Dragiša Mihajlović.
– Važno je da nastavimo tradiciju obeležavanja jednog od najvažnijih datuma u istoriji Srba i održavamo sećanje na sve naše junake, od Kosovskog boja do danas. Ovo je bilo prekinuto u jednom periodu i nastavljeno je 2013. godine – rekao je Bogdan. – Vidovdan i Kosovski zavet utkani su u genetski kod Srba. Uvek ćemo podržavati rad boračkih udruženja i voditi brigu o porodicama poginulih. Danas šaljemo poruku sabornosti i jedinstva koje nam je potrebno i pružamo podršku našem narodu na Kosovu koji trpi velike pritiske.
Svečana Vidovdanska akademija, u organizaciji Grada i Crkvene opštine, održaće se u Narodnom muzeju, od 18 sati.