Видовданска академија – сабирање и заједништво

У заједничкој организацији Града и Српске православне црквене општине, вечерас је, у свечаној сали Народног музеја, уз присуство свештенства, представника Града, гостију и великог броја Кикинђана, одржана Видовданска академија.

Градоначелник Никола Лукач подсетио је да је ово први пут да Град и Црквена општина организују ову свечаност.

– Видовдан означава сабирање и заједништво и треба да нас окупи око идеје која је најважнија за цело српство, а она подразумева очување самосталности и јединство, као и да се никада не одрекнемо своје историје и порекла, да смо суверени. На овај велики празник молимо се и за бољи живот Срба на Косову и Метохији и охрабрујемо наше сународнике јер Србија никада неће одустати од борбе за сваког Србина и за своју земљу. Ми који имамо могућност доношења одлука никада нећемо издати нашу отаџбину, увек ће нам на првом месту бити љубав према Србији. Она ће нас и убудуће сабирати, окупљати и гурати напред, да градимо још бољу будућност за Кикинду и нашу земљу и да сви Срби и они који воле Србију буду сабрани, да заједно усправно корачамо, верујући у нашу отаџбину и борећи се њу – истакао је Лукач.

Протонамесник, старешина Храма Светих Козме и Дамјана, Бобан Петровић,  пренео је благослов епископа Никанора и, у његово и у име Црквене општине Кикинда, захвалио је Градској управи на сарадњи у организовању Академије.

Видовдан има вишеструки значај, додао је отац Мирослав Бубало.

– Сам празник има, поред верског, и морални значај и обавезујући је за наредне генерације – казао је Бубало. – Они који нам кроз историју нису били пријатељи,  бирали су управо тај дан да нас понизе.

Тема Видовданске академије била је војно свештенство у Србији. О томе је говорио пуковник Стевица Карапанџин који је осмислио модел верског живота у војној средини и приредио подзаконска акта ради повратка свештеника у војску након седам деценија.

– Ми смо први, у тадашњој Европи, 1839. године, у време Књаза Милоша, када нисмо били ни потпуно независни, имали законом регулисану позицију војног свeштеника. У време када сам почео да радим на томе, Србија је била тек једна од неколико земаља која није имала свештенство у војсци – поред Црне Горе, Албаније, Македоније и Бугарске – рекао је пуковник Карапанџин.

Пуковника је, због ових заслуга медаљом Светог Краља Милутина одликовао Патријарх Иринеј, а Карапанџин је ову тему и процес преточио у књигу „Верска служба у Војсци Србије“.

На Видовданској академији присутнима се обратио и отац Слободан Дивљаков, протонамесник, парох у Руском Селу. У уметничком делу програма наступили су Певачка група „Ковиљ“ и Женска певачка група „Гусала“.

ТВОЈ БРЗИ ИНФО: Ново на Кикиндском порталу (Видео)

Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић. Пратите нас на...

(ВИДЕО) Бачкоградиштани победници „3х3 фудбал финала Србије”

Састав из Бачког Градишта победник је „3x3 фудбал финала Србије” које је данас одржано у...

(ВИДЕО) На 1.200 квадрата салон „Форма идеале“ у Кикинди: Прва три дана попусти за купце

  У Кикинди је отворен салон намештаја „Форма идеале“ на адреси Милоша Великог 54. Прва...

Don`t copy text!