Туристичка организација вечерас је у свом програму „Кикиндско лето“ уприличила дружење са песникињом Десанком Ристић, ауторком више књига поезије за одрасле. Својим суграђанима, ауторка је представила своју шесту и седму књигу, обе намењене млађој читалачкој публици: „Умиљанку“ и „Буквар вештина и врлина“.
– „Умиљанка“ је прва кљига поезије намењена деци. Песме су о љубави, врлинама, деци, ту су поетске творевине и приче и све су истините, све су сабране из мог животног искуства – каже Десанка Ристић.
„Буквар врлина и вештина“ је, каже, приручник и водич у неговању врлина. Десанка Ристић је учитељица и идеја за књигу јавила се управо из праксе у раду са децом.
– Потребно је да се вратимо извору, а то су врлине и вештине. Много смо се удаљили од суштине и књига је својеврстан водич не само за децу, него и за учитеље који хоће да раде на тај начин са њима. Целокупно друштво удаљило се од основних вредности – од породице, школе, друштва. Треба да се вратимо извору, а то су, пре свега, љубав и доброта које, као семенке треба да негујемо у сваком детету и то својим примером. Ми први треба да се вратимо извору, неке ситуације су довеле до тога да се удаљимо и једни од других и од суштине нашег битисања – објашњава песникиња.
У Буквару су Десанкине наменске, забавне и поучне песме из којих деца могу да науче основне животне вештине – како да одржавају личну хигијену, да очисте обућу, да ушију дугме. Текстове могу да певају уз своју мелодију, могу да буду и бројалице које се понављају уз рад.
За другу едукативну целину, коауторка Буквара, учитељица Нада Кљајић, написала је текстове који децу подучавају како да се, примењујући критичко мишљење, понашају у различитим животним ситуацијама и просторима – у школи, у позоришту, у гостима, на улици.
Учитељица Десанка Ристић чланица је Друштва књижевника Војводине. Својим најновијим делима још једном је показала оно што њени ђаци добро знају – да добро познаје и воли њихов дечији свет, да разуме све лепе и збуњујуће ствари у њиховим главицама и да је ту за њих. Као учитељица, песникиња, као пријатељица.
Вече поезије за децу одржано је у изузетном простору Галерије „Нова“ Народног музеја, уз бројну публику којој су се представиле и девојчице из Плесног студија „Флекс“.