Uspeh raketnih modelara iz Kikinde: Miodrag i Kristina Čipčić evropski prvaci

Miodrag (29) i Kristina Čipčić (22) iz Kikinde evropski su prvaci u raketnom modelarstvu. Kao članovi seniorske reprezentacije Srbije osvojili su prva mesta na Evropskom prvenstvu održanom u Zrenjaninu. Miodrag je bio najbolji u disciplini S6 rakete sa trakom, a njegova sestra Kristina u S9 odnosno rakete za  spuštanje  autorotacijom tačnije žirokopterima. Pored njih evropski prvaci su i senior Mihailo Petrović iz Zemuna  u disciplinama S1 koja se odnosi na rakete za postizanje visine i S3 rakete sa padobranom i juniorka Bojana Jevtić iz Sremske Mitrovice takođe u disciplini S1.

Timove Srbije predvodili su direktor reprezentacije Dragan Jevtić i tim menadžeri Zoran Katanić i Vladimir Čipčić.

-Pored četiri evropska prvaka naš timovi osvojili su ukupno 29 medalja i tokom prva dana takmičenja šest puta zaredom se čula naša himna. Raketno modelarstvo je zahtevan sport i sve rakete, stabilizatore, glave, sisteme za bezbedno spuštanje na zemlju ručno se prave u aero klubovima. Modelari odnosno takmičari izrađuju modele koji moraju da odgovaraju zakonima aerodinamike i astrofizike da bi bezbedno odleteli i spustili se na zemlju – kaže Vladimir Čipčić.

Takmičenje je organizovano u osam disciplina  tako da je u prvoj za postizanje visine bilo potrebno da raketa ima dva motora i da kod juniora dostigne visinu 400, a kod seniora 700 metara. Kod raketa sa padobranom ona treba da ostane u vazduhu minimalno pet minuta, disciplina slobodno leteći klizači podrazumeva male avione koji treba da ostanu u vazduhu najmanje tri minuta.Kod izrade maketa raketa za postizanje visina reč je pravim meteorološkim raketama koje postoje i koriste se za ispitivanje svemira.

-Takmičari moraju da naprave identičnu raketu kao pravu sa svim detaljima i priznaje se samo 10 odsto grešaka. Kod raketa sa trakom ona mora da leti tri minuta i na njoj je traka koja takođe mora da bude u vazduhu tri minuta.  Makete raketa su takođe minijature postojećih poput Saturna 1, Arijane, Spejs šatla. Njihova izrada traje i do godinu dana. Moraju biti identične pravim uključujući svaki šraf, zastavicu i najmanju sitnicu, a mora i da oponaša pravi let. Radio upravljani modeli klizača su veći avioni sa rasponom krila od jednog metra, imaju zadato vreme leta od šest minuta i prilikom sletanja moraju da slete na cilj na zemlji koji je ranije postavljen. Rakete za  spuštanje  autorotacijom imaju na sebi krake kao helikopter – pojasnio je naš sagovornik.

Takmičenje se odvija na livadi, strnjištu, u blizini kanala, useva.

-Jedna raketa se pušta tri puta i takmičar kada je pusti trči za njom kako bi je uhvatio i ponovo se vratio na mesto puštanja. Zahtevno je i interesantno takmičenje za koje pripreme traju čitave godine, a ponekad i duže – navodi Vladimir Čipčić.

Reprezentacija Srbije proglašena je i za ekipno  najbolju u Evropi i osvojila je pehar.

-Za nešto više od deset dana očekuje nas državno takmičenje. Kristina i Miodrag nadaju se dobrim plasmanima koje su i do sada imali – otkrio nam je otac Vladimir Čipčić.

Među Miodragovim najvećim uspesima su prva mesta u Evropi i svetu, kao i dva zlatna orla koja su najprestižnija nagrada u vazduhoplovnom sportu i jednom godišnje dodeljuje ga Vazduhoplovni savez Srbije. Kristina je uspela da osvoji treće mesto na svetskom takmičenju.

A.Đ.

Don`t copy text!