Уочи Кикиног рођендана, „Мамутфеста“, одржана радионица израде честитки за слављеницу

У Народном музеју сутра ће бити одржан 18. „Мамутфест“, јединствена манифестација у част мамутице Кике, чији је костур пронађен у глинокопу фабрике „Тоза Марковић“ 1996. године. Уочи Кикиног рођендана, данас је за малишане организована радионица у дворишту Музеја.

– Већ четврту годину имамо претфестивалски дан када основци и предшколци израђују честитке за Кику. Организовано нам долазе ђаци и деца из вртића, али и сви који желе да учествују – каже Драган Киурски, виши музејски педагог.

На радионици су били и ученици трећег разреда ОШ „Петар Кочић“ из Накова.

– Дошао сам да видим Кику и да цртам за њу, да јој направим честитку и да јој честитам рођендан – каже Лука Буцало.

Његова другарица Бојана Грбић објаснила је шта јој је занимљиво на радионици.

– Хтела сам Кики да пожелим срећан рођендан јер је јако лепа и сви смо ту да јој данас поклањамо пажњу. Нацртала сам јој рођенданску торту.

Нина Керкез додаје да су на њеној честитки торта, ватромет, свећице и заставице.

Деца су честитке окачила испред Кикинде реплике у дворишту, где ће и остати у току сутрашњег „Мамутфеста“.

Као Кикин рођендан одређен је други викенд у септембру, када је костур и пронађен. На 18. „Мамутфесту“ ће сутра (субота, 7. септембар), у 11 сати, бити отворена гостујућа изложба „Биљка као зачин – у царству боја, мириса и укуса“, аутора Уроша Бузуровића, кустоса Природњачког музеја у Београду.

На отварању изложбе и Фестивала присутнима ће се обратити аутор изложбе, директор Природњачког музеја Славко Спасић, директорица кикиндског Народног музеја Лидија Милашиновић, а церемонију отварања употпуниће наступ хора „Чуперак“.

Осим гостујуће, посетиоци Фестивала имаће прилику да разгледају већ постављену изложбу „Од ПоЕтике до Методике“ аутора др Милорада Степанова у оквиру које ће бити реализована два блока радионица.

Након отварања, уследиће програм подељен у две целине – „Базар музеја идеја“ (чине га радионице у извођењу представника седам гостујућих музеја и једног факултета) од 11 до 15 сати, и колаж едукативно-креативних радионица од 15 до 18 сати.

Програм намењен родитељима са бебама и млађом децом, „Концерт за бебе“, биће одржан у свечаној сали Музеја у поподневним сатима. Нешто старијој деци намењени су стреличарска радионица и „Квиз из доба Јуре“.

У вечерњим терминима, за крај овогодишњег издања фестивала планирана је плесна радионица у извођењу Сање Решћански из Плесног студија „Jessy“.

Сви програми „Мамутфеста“ су бесплатни.

С. В. О.

 

Don`t copy text!