У порти православне цркве Светог Николе у присуству суграђана и свештеника бадњак је освећен и упаљен. Донели су га коњаници и коњари са запрегама и фијакерима окићени храстовим гранчицама. Кум бадњака ове године био је Илија Рађеновћ, председник Кикиндског коњичког удружења.
-Велика је част бити кум на најрадоснији хришћански празник. Представљам не само себе, него све чланове мог удружења, који, пре свега негују традицију. Сви смо се окупили и већ јутрос у пет сати кренули смо да сечемо бадњак. У повратку смо обишли пријатеље, пољопривреднике и чланове клуба. Неговање ове традиције свима нам је важно и истрајаћемо у томе – рекао је Рађеновић.
По бадњак је био и Жика Белеслин, члан Кикиндског коњичког удружења.
-Кренемо у раним јутарњим сатима и завршимо касно у ноћ. Посетили смо велики број породица и сви су нас дочекали са осмехом. По бадњак, са липицанерима Маром и Дравом и колима одлазим четврту годину заредом. Поштујем и волим ову традицију и на нама, млађима, је да је одржимо – истакао је Жика Белеслин.
Коњар Иван Ракић из Кикинде заједно са кумом Зораном Дивљаком из Руског Села, сином Николом и колегом Чедомиром Сивчевим, такође је на Градски трг донео бадњак.
-Личним примером морамо учити млађе какви су нам обичаји и традиција и како их поштовати. По мени, Бадњи дан и Божић су највећи и најрадоснији хришћански празник и важно га је обележити како доликује – навео је Ракић.
Свештеници Православне црквене општине честитали су окупљенима Бадњи дан и позвали их да са уношењем бадњака у своје куће унесу и мир.
Паљењу бадњака присуствовао је и градоначелник Младен Богдан, помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски, народни посланик Миленко Јованов и њихови сарадници.
У цркви су грађани одлазили по бадњаке које су однели својим кућама, а ове године припремљено их је око две хиљаде. У исто време освећење и паљење бадњака организовано је и у храму Светих Козме и Дамјана.
А.Ђ.