Ekonomsko-trgovinska škola u Kikindi je, u poslednjih šest meseci obnovila i najsavremenijim nastavnim sredstvima opremila sve kabinete za stručne predmete ekonomskog i komercijalnog smera, kao i kuhinju i salu za ugostiteljska zanimanja.
– Zahvaljujući lokalnoj samoupravi, rešili smo velike probleme koje smo imali zbog neopremljenih kabineta. U prethodne dve godine zamenjeni su zastareli računari u biroima za područja rada ekonomija, pravo i administracija – kaže direktorica Škole, Tanja Radovanov. – Pored toga, od početka školske godine, na konkursima Ministarstva prosvete, dobili smo 60 računara, štampač, 16 laptopova, 16 projektora i 16 stalkova. Zahvaljujući nadležnom Pokrajinskom sekretarijatu, sada imamo i dva nova televizora koja koristimo umesto projektora.
U kabinetima je danas nastavu iz predmeta „obuka u virtuelnom preduzeću“ imala treća godina komercijalnog smera. Aleksandra Zivlak kaže da se priprema da upiše marketing.
– Ovo je jedan od boljih smerova u školi, mnogo predmeta imamo na računarima. Konkretno, na ovim časovima učimo sve o tome kako se vodi preduzeće.
Njena školska drugarica iz drugog odeljenja istog smera, Milijana Milovanov, veoma je zadovoljna što je uspela da upiše smer koji je želela.
– Kao ekonomisti imamo najviše mogućnosti da uradimo nešto sa svojim životom, možemo da imamo i svoje preduzeće. Razmišljala sam o tome da upišem Fakultet za poslovnu informatiku – kaže Milijana.
Za područje rada ugostiteljstvo Škola je, dodaje direktorica, po projektu Ministartva pravde, nabavila i konvektomat, najsavremeniji uređaj za potrebe nastave iz predmeta kuvarstvo, vredan 480 hiljada dinara. Konvektomat ima tri načina rada: konvekcijski (strujanjem vrućeg vazduha), parni i kombinovani.
– Sa novim uređajem priprema jela može da se programira, čak i izgled i boja jela, a uređaj poseduje i sondu koja proverava da li je jelo gotovo i automatski ga isključuje. Priprema hrane mnogo je lakša i brža, a jela su kvalitetnija – objašnjava nastavnik kuvarstva, Milan Maletić.
Na današnjem času pripremani su, već zaboravljeni lokalni brend, „Narvik šnicla“ i najpoznatije italijansko jelo, osobuko. U narednom periodu potrebno je još proširiti kuhinju i urediti salu za usluživanje, kako bi nastava za jedan od najpopularnijih smerova bila još kvalitetnija, kaže direktorica Radovanov.
Inače, ove školske godine, na smer kuvarstvo, u trogodišnjem trajanju, upisano je čak 30 đaka, a postojala je potreba za još više mesta.
Stefan Nikolić, učenik trećeg razreda, na nastavu stiže iz Vojvoda Stepe.
– Najviše mi se sviđaju srpska jela. Mnogo volim svoj poziv i mislim da je veoma važan jer bez njega svet ne može da funkcioniše. Kuvanje nije samo zanat, to je umetnost. Ova škola ima najbolje profesore, dobro je organizovana, ima odlična sredstva za rad – kaže Stefan.
Da ovde mladi zaista vole svoje zanate, potvrđuje i nastavnik Maletić koji podseća da su upravo đaci smera kuvarstvo dva puta osvojili prvo mesto u emisiji „Kuvarski kalfa“ na RTS-u, 2018. i 2020. godine i to sa jelima krompirica i sa pireom od bundeve i belim mesom, punjenim suvim šljivama i mokrinskim sirom.
Direktorica Tanja Radovanov dodaje da je, posle prekida zbog pandemije, Škola obnovila saradnju sa srodnim obrazovnim ustanovama u Sokobanji i u Vrnjačkoj Banji, u kojima će, već na proleće, učenici drugog razreda ugostiteljskih smerova ići na ferijalnu praksu.
Ekonomsko-trgovinska škola već godinama unazad jedna je od najtraženijih škola u Kikindi i široj okolini. Ove školske godine ima 350 učenika u 14 odeljenja na smerovima: komercijalista, ekonomski tehničar, trgovac, konobar, kuvar i tehničar obezbeđenja.
U Školi očekuju da će, za narednu školsku godinu, dobiti odobrenje da upišu i odeljenje turističkog smera. Takođe, u procesu verifikacije su potpuno novi smerovi: restauratorski tehničar, carinski i tehničar za protivpožarnu zaštitu, kao i četvorogodišnje školovanje za zanimanje kulinarski tehničar.
Uz odličnu opremljenost i kvalitet rada, ova obrazovna ustanova, na taj način će, nesumnjivo, još više dobiti na popularnosti i statusu u široj zajednici.